Játszóteret és új konyhát szeretnének A legótól a szakpolitikáig MSZP: Van pénz Fidesz: Zárszámadás

Játszóteret és új konyhát szeretnének

Adományátadás a családok átmeneti otthonában

n Játszóteret létesítenének és felújítanák a konyhát a Családok Átmeneti Otthonában, ahol az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) zalaegerszegi csoportja nevében újabb adomány átadására került sor.

– AL –

A támogatás lehetőségét az április végén, a Városi Hangverseny- és Kiállítóterem tartott jótékonysági koncert adta, melyen Dankos Attila orgonaművész, Tóth Barnabás (klarinét) és Farkas Alexandra (ének) valamint tanítványai léptek fel, beszélt az előzményekről Dén Dániel, helyi IKSZ elnöke. Mint mondta, már régóta segítik a Családok Átmeneti Otthonában élőket karácsony előtt tartós élelmiszerekkel. Tavaly hasonló céllal szervezték meg a Mikulás-kupát, melynek bevételét szintén az otthon javára ajánlották fel. Idén is lesz Mikulás-kupa, de előtte augusztusban, ahogy korábban is, részt vesznek az AquaCity jótékonysági főzőversenyén, csatlakozva az önkormányzat akciójához. Jó érzés látni, hogy gyerekek a legkisebb apróságnak is mennyire tudnak örülni, fűzte hozzá Farkas Alexandra és Tóth Barnabás. Elmondták, nemcsak mint előadóművészek, de a helyi IKSZ tagjaként is fontosnak tartják a Családok Átmeneti Otthonának támogatását, ahogy más jótékonysági akciókat. Egy korábbi rendezvényen a Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány számára gyűjtöttek, az elmúlt szombaton ismét felléptek a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben, melynek bevételét a zongora felújítására ajánlották fel. Felnőtt- és gyermekruhákat, valamint játékokat hozott magával Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos. Elmondta, igyekeznek egy régi kérést is teljesíteni, vagyis egy új játszóteret létesíteni az otthon udvarán, mivel a régi már teljesen használhatatlanná vált. Ehhez vállalkozói felajánlásra számítanak. A Családok Átmeneti Otthonában a közösségi konyha is felújításra szorul, ezért új konyhabútorzat és két új villanytűzhely beszerzésében gondolkodnak. A két jótékonysági akcióból összejött 120 ezer forintot erre költenék, de még remélnek hozzá felajánlásokat, hogy korszerűbb körülményeket tudjanak biztosítani az itt élő családok számára, adott hangot kérésének Somogyi Emőke intézményvezető.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Bali Zoltán

A legótól a szakpolitikáig

Műszaki és gazdasági kérdések foglalkoztatják bali zoltánt

n „A politikán belül külön választanám a bizonyos szerepköröket, így az önkormányzatiságnál a várospolitika inkább szakmai feladatokat és azok megoldását jelenti”. Bali Zoltán hozzáteszi még, műszaki és gazdasági kérdések foglalkoztatják elsősorban.

– V. Zs. –

– Gyermekkoromban a számítógépen is város- és vasútépítő játékokkal játszottam, sőt semmilyen más játékom nem is volt, mint legó és rajzpapír. A továbbtanulásnál is az érdeklődési körömnek megfelelő egyetemeket választottam. Elvégeztem a Műszaki Egyetem építész képzését, a negyedik évet követően, (hét hónapot) Münchenben, az ottani műszaki egyetemen ösztöndíjasaként tanulhattam. Mivel érdekelt a közgazdaságtan is, a Corvinuson gazdálkodás–menedzsment szakos közgazdászként végeztem, tavaly szeptembertől pedig a Corvinus Egyetem Vezetéstudományi Intézetében vezetésszervezést tanulok, ezt már mesterképzéses formában. Azért választottam, mert ez ráépül a közgazdasági alapdiplomámra. Németből felsőfokú, angolból középfokú nyelvvizsgám van, jelenleg készülök az angol felsőfokú megszerzésére is. Párhuzamosan jártam a képzésekre, nem volt egyszerű.
– Mi volt az a pillanat, amikor úgy döntött, hogy az önkormányzati munka felé veszi az irányt?
– Már 2006-ban segítettem Balaicz Zoltánnak a kampányban, akkor még önkormányzati képviselőjelölt volt, aztán a 2010-es választásoknál is ugyanez történt. Soha nem felejtem el, 2014. július 4-én kérte, hogy legyek a kampányfőnöke, segítsem a polgármesterjelölti kampányát. Így történt… Később olyan feladatokat kaptam a már megválasztott polgármestertől, ami a műszaki és közgazdasági területeket érinti.
– Önkormányzati képviselő a 6-os választókerületben (Vizslapark és környéke), a gazdasági bizottság elnöke, a beszerzési testület elnöke, a Zalaegerszeg és térsége szennyvíz- és ivóvíz-rekonstrukciós társulások elnöke, ezek mellett számos kiemelt projektet felügyel, hogy csak a legfontosabbakat említsük.
– Valóban ezek szakpolitikai feladatok. Mi, önkormányzati képviselők konkrét feladatokra fókuszálunk. A munkám után engem úgy ítélnek majd meg, elkészült-e a park, a játszóterek felújításra kerültek-e, a megígért padokon lehet-e már pihenni? Vagy például milyen a járdák, műszaki állapota? Ezek a feladatok igazán tetten érhetők. De nem csak ezek: a területi infrastrukturális fejlesztések, az összes ivóvíz- és szennyvízberuházások, a városmarketing egy része, a választási kampányok menedzselése, valamint a tesztpályához is kapcsolódó „okos”projektek felügyelete mind hozzám tartoznak.
– Akkor a Zalaegerszeg Barátai Egyesület vezetése már egyfajta kikapcsolódást jelent?
– Az egyesületet azért hoztuk létre, mert úgy éreztük, hiány van Zalaegerszegen politikai, szociológiai, közgazdasági témájú, tudományos előadásokra. Engem különösen érdekel a monetáris politika, az állam stabilitásával kapcsolatos kérdések. A Zalaegerszegi Fiatalok Egyesületével, valamint a Női Szalonnal közös rendezvényeink is vannak, szépszámú hallgatósággal. Támogatja az egyesületünk a Kárpát-medencei Ifjúsági Tábort és szervezői voltunk mi is a Sportágválasztónak. Szeretnénk erősíteni a baróti testvérvárosi kapcsolatokat, ezért tanulmányutat szervezünk hozzájuk, és várjuk a baróti diákokat Zalaegerszegen.
– Az egyesületi munka annyira nem megterhelő, egy kicsit szellemi felüdülést is jelent. De mi az, ami igazán kikapcsolja a mindennapok pörgéséből?
– A sport, a kerékpározás és közben zenehallgatás. Amikor több tíz kilométert letekerek, vagy körbe kerékpározzuk a Balatont. Ezenkívül természetesen kikapcsolódást jelent a családommal és a baráti társaságommal töltött idő.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


MSZP: Van pénz

n Az elmúlt évi zárszámadásról és az önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaságok 2017. évi tevékenységéről, valamint az idei évi üzleti terveiről hozott döntésekről mondott véleményt sajtótájékoztatóján Kiss Ferenc, az MSZP önkormányzati képviselője.

Mint fogalmazott, addig, amíg a bevételek 92 százalékban teljesültek, a kiadási oldalon csupán 48,9 százalékos a teljesítés. Mindez azt jelenti, hogy a TOP- és a Modern Városok Program projektjeire már megérkezett a pénz, de a kiemelt beruházások még nem kezdődtek el. Az is kérdéses, hogy a 2005-ös áron megállapított költségvetés elég lesz-e a később induló beruházásoknál.
Kiss Ferenc azt kérdezte, miért csúszik a sportcsarnok és a VMK előtti tér és lépcsősor felújítása? Ezenkívül számos út és járda vár felújításra. Megjegyezte: a Kölcsey és Batthyány utca közötti telket továbbra is parkolóként kellene használni, mert ha beépítik, a Kis Utcai Óvoda és rendelő környékén nem lesz parkoló. Úgy tudja, a pénz rendelkezésre áll, mégsem kezdődik a Dózsa-iskola felújítása és a tornaterem-építés. Milyen probléma adódott? – kérdezte. Azt viszont pozitívumnak tartja, hogy a város vagyona tíz százalékkal nőtt az elmúlt évben. A városi tulajdonban lévő cégek beszámolói azt mutatják, hogy a gazdasági társaságok jól gazdálkodtak, a tervezett 5,5 milliárddal szemben összesen 7,1 milliárd forint bevételt értek el. Az idei évben is kiegyenlített gazdálkodás várható, ugyanakkor számos cég küzd munkaerőhiánnyal, ami gondokat okozhat a későbbiekben.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Fidesz: Zárszámadás

n Az önkormányzat 2017. évi zárszámadásáról és a városi tulajdonú cégek múlt évi beszámolóiról valamint az idei évi üzleti tervekről szólt sajtótájékoztatóján dr. Tóth László, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője és Bali Zoltán frakcióvezető-helyettes, a gazdasági bizottság elnöke.

A közgyűlés utáni tájékoztatón Bali Zoltán többek között elmondta: az önkormányzat bevételei 31 milliárd 365 millió 874 ezer forint összegben, a módosított előirányzathoz viszonyítva 92,9 százalékban teljesültek. A helyi iparűzésiadó-bevétel tervezett összege a várható teljesítésre tekintettel 255 millió forinttal csökkentésre került. A ténylegesen befolyt iparűzési adó összege 3 milliárd 868 millió forint volt, a módosított előirányzat 98 százaléka. A tervezett összegtől való elmaradás mögött alapvetően az E-útdíj kedvezmény áll, a kieső adóbevételt csak részben tudták kompenzálni a városban működő, növekedést mutató vállalkozások.A kiemelt projektekhez kapcsolódó elnyert támogatás 8,7 milliárd forint, a legnagyobb tételek a Modern Városok Program keretében megvalósuló projektekhez kapcsolódtak, az uszoda fejlesztéséhez további egymilliárd forint, az Alsóerdei Sport- és Rekreációs Központhoz további 739 millió forint és a Mindszenty Múzeum és Zarándokközpont építéséhez újabb 4,2 milliárd kiutalása történt meg a múlt évben, mondta Bali Zoltán. Az önkormányzat 2017. évi kiadásai 16,5 milliárd forint összegben teljesültek, ami a módosított előirányzathoz viszonyítva 48,9 százalékos teljesítést jelentett. Az önkormányzat vagyona tavaly közel 11 milliárd forinttal nőtt, ez 8,9 százalékos növekedést jelentett. Dr. Tóth László elmondta: a városi cégek önkormányzati feladatok ellátására jöttek létre, és nem a piaci szereplők versenytársai. Valamennyien eredményes évet zártak, teljesítették az elvárásokat, hogy a város lakosságának komfortérzetét javítsák. Az elmúlt évben 7,1 milliárd forint árbevétele volt a cégeknek, az idei évre 7,6 milliárd a tervezett.

 

 

 

 

 

vissza az elejére