Kagylók, képeslapok, fürdők Kitüntetések és kinevezések    

Kagylók, képeslapok, fürdők

Programok, tervek az olajipari múzeumban

Csigák, kagylók, képeslapok, fürdők hallatán nyaralás lehet a legkézenfekvőbb asszociáció. Az írás témája azonban nem ez, hanem a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeumban egyelőre csak raktárban fellelhető képeslap- és bélyeggyűjtemény, illetve a tároló, többnyire rendezésre váró albumok. Sajnálatos módon nem először kell arról hírt adni, hogy a nevezett intézményben rejlő akár világszenzációs értékeket, bemutatóhely hiányában, nem láthatja a nagyközönség.

– Bánfi Kati –

Érdekes és látványos bélyeg- és képeslapgyűjtemény rejlik Tóth János múzeumigazgató „fiókjában”. Őslények, szebbnél szebb csigák, kagylók és persze bányászati, kohászati létesítményeket bemutató bélyegek és még több képeslap. Az 1800-as évek végétől napjainkig megjelent darabok, az egész világ területéről. Első kiadások, első napi bélyegzések, emlékezetes események és helyek. Egyetértünk az igazgató megjegyzésével, „Ezzel valamit kezdeni kell.”
Ujfalusi Endre néhai bányamérnök rendelkezett a világon kiadott olajipari bélyegek 90 százalékával, és ezt átadta az intézményünknek. Néhai Vitéz Miskey Kálmán bányamérnök bányászati témájú bélyeggyűjteményének részbeni tulajdonosai lettünk 1993–2003-ig. Ez utóbbi gyűjteményen osztozunk a Miskolci Egyetemmel és a rudabányai Érc- és Ásványbányászati Múzeummal. Néhai Buda Ernő hagyatékából 10 album, néhai Liszka János hagyatékából főleg az erdélyi képeslapok kerültek birtokunkba a 100 évvel ezelőtti időszakból. Mindezeket egészítettük ki azóta saját gyűjtéssel is, ami végül is óriási kiállítási anyaggá állt össze. Valószínűleg mi rendelkezünk a legnagyobb bányászati bélyeggyűjteménnyel, köztük különleges darabokkal. A legérdekesebbek, és ebből is van néhány, amikor a képeslapon lévő embléma, grafika megegyezik a bélyeg ábrájával – mondta Tóth János. – Ennek a gyűjteménynek csupán egy kis része volt eddig alkalomszerűen kiállítva, de most tervezzük a nagyobb volumenű bemutatást, talán a jövő évben, amikor a múzeum létrejöttének 50. évfordulóját ünnepeljük. Addig is készül két album, melyet Buda Attilával közösen jegyzünk, és ezen kereskedelmi forgalomba is kerülő kiadványok Magyarország (Nagy-Magyarországgal együtt) bányászati és kohászati létesítményeit, illetve fürdőit mutatja be egykori képeslapok és esetenként a mai ábrázolás segítségével – utalt az újabb könyvkiadásra, mely téren szintén élen járó a múzeum. Évente legalább egy kiadvánnyal gazdagítják a nyomtatott kultúrát.
– Körvonalazódnak egyéb jubileumi programok?
– Múzeumtörténeti kiállítást, konferenciát szervezünk, illetve elkészül az intézmény jogelődjét megalapító Tóth Ferenc bronz mellszobra, a szoborparkban (melynek 1987-es megnyitásakor szintén készült alkalmi bélyegzős képeslap). Valamint múzeumtörténeti kiadványt is megjelentetünk majd.
– Addig is?
– Az idén még két képzőművészeti kiállításunk lesz, ősztől folytatódnak a múzeumpedagógiai órák, és a Papp Simon Népfőiskola Tagozat előadás-sorozata. Reménykedünk egy pályázat kedvező elbírálásában, mellyel fejleszthetnénk a múzeumot, mivel regionális technikatörténeti, értékfeltáró és népfőiskolai feladataink is vannak, a Lakitelki Népfőiskolával és a Nemzeti Művelődési Intézettel együttműködve.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Dr. Nagy Gyöngyi és dr. Halász Gabriella

Kitüntetések és kinevezések

Díjazták a kiemelkedő munkát végzőket

Hogyan lehetséges az, hogy ez a járvány nem támadja meg azokat, akik a kórházon kívül szülnek? – hangzott el a kérdés a zalaegerszegi Szent Rafael Kórház Semmelweis-napi ünnepségén játszódó jelenetben, melyben dr. Kecskés Gábor orvos igazgató személyesítette meg az anyák megmentőjét, míg Klein professzort dr. Schmidt Béla, az ortopédia osztályvezető főorvosa alakította.

– A. L. –

Sajnálatos módon kortársai nem fogadták el életében a klórmeszes kézmosás jelentőségét a gyermekágyi láz megelőzésében, mellyel rengeteg frissen szült anya életét megmenthették volna, ha hittek volna a nyilvánvalóban.
A korát megelőző felismerést közzétevő orvos 200 évvel ezelőtt született, ezért a kormány 2018-at Semmelweis Ignác-emlékévvé nyilvánította. Ez az esztendő egyben az 1848/49-es szabadságharc kitörésének és a kórház alapításának 170. évfordulója is. Dr. Halász Gabriella főigazgató beszélt erről köszöntőjében, kiemelve, hogy a korszakváltó 19. században a gyógyítás legfőbb eszköze az orvosi tudás és a tapasztalat volt. A tárgyi feltételeket néhány egyszerű kézi műszer, gyógyszer és vegyszer jelentette. Ilyen körülmények között alkotta meg új elméletét Semmelweis Ignác és vált több millió asszony megmentőjévé, ami a legismertebb magyar orvossá tette a világban.  A főigazgató évértékelésében elhangzott, hogy 2015 óta következetes stratégia mentén dolgoznak az ellátási területünkön élő lakosság jobb egészsége és életminősége érdekében. Fontos feladatuk a gyógyítás, a rehabilitáció fejlesztése, a legmagasabb minőségű ellátás biztosítása, egyúttal a prevenció, az egészségmagatartás pozitív befolyásolása, melynek egyik színtere a nemrég megnyitott járási egészségfejlesztési iroda. Az elvégzett munka nagyságrendjét adatokkal is illusztrálta. Tavaly 40 ezer fekvő- és 800 ezer járóbeteget láttak el, többek között 110 ezer köbméter orvosi gázt, 1,5 tonna kenőcsöt, félmillió liter infúziót használtak fel. Az elmúlt év krónikáját egy videofilmben is megtekinthették a jelenlévők.  Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos azt hangsúlyozta, hogy az ország gazdasági növekedésének alapját az egészségügyi dolgozók adják, ezért felbecsülhetetlen értékű a munkájuk. Bejelentette, hogy folytatódik a zöld épület abbamaradt rekonstrukciója, ami 2019-ben fejeződik be. A kivitelezői megbízást egy zalaegerszegi cég nyerte el.
Balaicz Zoltán polgármester köszönetet mondott a kórházi dolgozók hivatástudattal végzett munkájáért, hangsúlyozva azt, hogy legfontosabb az egészség, melynek birtokában az ember az élet minden területét örömmel tudja megélni. Beszélt 1848-ról, annak zalaegerszegi történéseiről, hozzátéve azt, hogy ebben az évben kezdte meg működését a kórház elődjét jelentő ispotály. Az Arany Bárány Hotel télikertjében tartott ünnepségen kitüntetéseket is átadtak. A legrangosabb elismerést, a kórház emlékplakettjét dr. Nagy Gyöngyi radiológus, nyugalmazott osztályvezető főorvos vehette át. Kitüntető oklevelet négyen kaptak, főigazgatói dicséretben 17-en részesültek. A tudományos munkáért járó nívódíjat dr. Rashed Aref (szívsebészet), dr. Szabó József és Sipos Mária (pszichiátria) valamint Horváth Istvánné (traumatológia) kapta. A minőségügy területén dr. Csordás Katalin munkáját ismerték el, a rezidensek legjobb segítőjének Magyarné dr. Huszár Tünde bizonyult.

 

 

 

 

 

vissza az elejére