Visszatértek a volt növendékek

A családok és gyermekek jólétéért

 

Festmények gyűjteménye „Tündérországról"

Háromnapos IPOSZ-ülés

 

Húsvétoló a játékmúzeumban  

A zenepedagógusok örömére

Visszatértek a volt növendékek

A keszthelyi Festetics György Zeneiskola és az intézmény baráti köré együttes szervezésében hosszú hagyománya van a tanévi hangversenysorozatnak, mely keretében évről évre vendégül látják a muzsikuspályára készülve továbbtanuló volt növendékeket.

A tradícióra az ad lehetőséget, hogy a város zenei alma materéből „kinövők” közt mindig vannak, akik a muzsikus hivatás felé orientálódó közép- vagy már felsőszintű zenei képzésben részt véve, a művészi hivatás irányába folytatják tovább a tanulmányaikat. Nemrég került sor az idei vendégkoncertre. A hangszerek a fellépő diákok és társaik, szülők és nagyszülők közös örömére szóltak. Felcsendült kamaramuzsika, szólójáték kísérettel és anélkül. Hegedű, brácsa, cselló, oboa, klarinét hangjai adtak műélvezetet.

A fellépők sorában szerepelt Alföldi Nelli (hegedű), Gradwohl Márk (oboa), György Bence (klarinét), Molnár Marcell (zongora), Szabó Sára (hegedű) és növendéktársaként Bettermann Rebeka (cselló), Dauner Kinga (brácsa), valamint Várallyai Kinga (zongora), továbbá Vass Benjámin (klarinét). Valamennyien az ország különböző városainak művészeti iskoláiban, Budapesten, Pécsen, Veszprémben folytatják tanulmányaikat. A keszthelyi múlt viszont továbbra is összekötő kapocs számukra.
Bánhidai Tamás, a zeneiskola igazgatója elmondta, hogy az oktatás célja nem több, mint megkedveltetni a fiatalokkal a muzsikát, de tagadhatatlan, hogy az ilyen pályaválasztás a zenepedagógusok örömére szolgál. A képzés során a kiemelkedő tehetségeket számos versenyeredmény igazolja vissza, amire ugyancsak méltán büszkék a zenepedagógusok és a szülők egyaránt.

vissza az elejére


Segítés és támogatás Keszthelyen

A családok és gyermekek jólétéért

„Keszthely Város Önkormányzata fenntartásában, a Kisfaludy u. 2. szám alatti székhelyközponttal, 2016. január elsején alakult meg a keszthelyi járás 30 településén élő, mintegy 51 ezer főnek támogatást nyújtó Család- és Gyermekjóléti Központ (CSGYK).

– Jelenleg egy intézményvezető, kettő szakmai vezető, öt esetmenedzser, egy pszichopedagógus tanácsadó, három családsegítő, együttműködési megállapodással jogász és családterapeuta végzi a családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás feladatait. Létszámunk remélhetőleg bővülni fog még az idei évben – nyilatkozta dr. Varga Veronika megbízott intézményvezető, akit arra kértünk, foglalja össze az ellátandó terület és célcsoport jellemzőit. – Míg Keszthely városában több a gyermeket nevelő család, addig a kistelepüléseken döntően idősek élnek. Keszthelyen és a környező településeken a születésszám csökken, a halandóság pedig nő, így a lakosság körében az elöregedés a jellemző. A munka nélkül maradt aktívkorúak foglalkoztatása, a háztartások elszegényedése, eladósodása mindenhol megoldásra vár.

A látókörünkben lévő családok szociális problémái elsősorban lakhatási és anyagi nehézségekből, az alacsony iskolai végzettségből, illetve a munkanélküliségből adódnak. Az egzisztenciális bizonytalanság, a szociálisan hátrányos helyzet és egyéb nehézségek jellemzően az egész családra vonatkozóan okoznak kommunikációs és működési zavarokat, mely így egyre komplexebb családgondozói tevékenységet kíván a családsegítőktől. A gyermekjóléti szolgáltatás esetén jellemző problématípusok a magatartászavarok, beilleszkedési nehézségek, iskolai hiányzások, családon belül kialakult konfliktusok, szabálysértések és bűncselekmények elkövetése, illetve gyermekbántalmazás, elhanyagolás.

– Milyen konkrét feladatokat végeznek?
– Az intézmény szakemberei előzetesen tájékozódtak a településeken az igénybe vevők köréről, a családokról és az ellátandó feladatokról. Elsősorban a háziorvosoktól, gyermekorvosoktól, a polgármesteri hivataloktól, valamint a korábban feladatot ellátó Magyar Vöröskereszt Zala Megyei Szervezetétől, a Szociális Szolgáltató Központtól, az Egyesített Szociális Intézménytől, az oktatási intézményektől, a védőnőktől kapunk információkat az ellátottakkal kapcsolatban. A CSGYK-központ szakmai egysége a keszthelyi járás vonatkozásában a hatósági intézkedéshez kapcsolódó gyermekjóléti szolgáltatásokkal foglalkozik, továbbá olyan speciális szolgáltatási feladatai is vannak, mint utcai szociális munka, kórházi szociális munka, kapcsolattartási ügyelet, készenléti szolgálat, iskolai szociális munka. A CSGYK-szolgálat szakmai egysége Keszthely város tekintetében látja el családsegítés, gyermekjóléti szolgáltatás feladatait.

Foglalkozunk még családterápiával, jogi-, pszichopedagógiai, mentálhigiénés tanácsadással. Koordináljuk a járási szintű jelzőrendszert, és szakmai támogatást nyújtunk a keszthelyi járás család- és gyermekjóléti szolgálatainak, akik az önkéntes igénybevételű családsegítés és gyermekjóléti alapellátás feladatait látják el, prevenciós tevékenységet végeznek. A szociális segítő munka, a szociális ellátásokhoz való hozzájutás segítése és a tájékoztatás nyújtása mellett, feladatként jelentkezik a hivatalos ügyek intézésében való közreműködés, az életvezetési tanácsadás, a prevenciós programok szervezése. Működtetünk egy veszélyeztetettséget és krízishelyzetet észlelő jelzőrendszert is. Új szolgáltatásként kapcsolattartási ügyeletet hoztunk létre, ingyenes jogi tanácsadást kínálunk, krízishelyzetek esetén készenléti szolgálatot adunk, és jó eredményekkel folytatunk családterápiát.

– A közelmúltban a Keszthelyi Polgármesteri Hivatal dísztermében tartották az éves jelzőrendszeri szakmai tanácskozásukat. Milyen témák kerültek itt napirendre?
– Áttekintettük az elmúlt év szakmai tevékenységét. A tavalyelőtti adatokhoz viszonyítva nem volt jelentős változás sem az alapellátottak, sem a védelembe vettek, sem a nevelésbe vettek, sem a családok, sem a hajléktalanok számában. A forgalmi adatok és a családlátogatások száma is lényegében ugyanakkora volt az elmúlt esztendőkben. Megbeszéltük a jelzőrendszeri tapasztalatokat és összefoglaltuk a célkitűzéseinket. Gyorsabb és kölcsönösebb információcserét szorgalmazva a jövőben több közös szakmai fórumot, szakmaközi megbeszélést szeretnénk tartani. A jelzőrendszer tagjaival közös családlátogatások lebonyolítását tervezzük, és esetkonferenciákon közösen keresünk megoldás a felmerült problémákra. 

vissza az elejére


Vollein Ferenc képi világa

Festmények gyűjteménye „Tündérországról"

A keszthelyi Balaton Színház Kacsóh Termében mutatták be kamarakiállítás keretében Vollein Ferenc művészeti középiskolás vonyarcvashegyi diák újonnan megjelent, Tündérország című festménykatalógusát.

Az ifjú alkotó immáron harmadik albumát vehetik kézbe az érdeklődők. Az új kiadvány Tündérország címmel, száz oldalon szereplő képekkel enged betekintést a diák képzőművész korához képest rendkívül nagy gazdagságú munkájába. Első albuma két évvel ezelőtt jelent meg, a mostani terjedelmében gazdagabb, összefoglalva a művészi útkereséseket, azt a kivételes tehetséggel induló pályát, aminek eddigi bejárásával életkorát tekintve kimagasló teljesítményt nyújt. A képzőművészeti kiadványt Szemes Péter esztéta ajánlotta a közönség figyelmébe. Vollein Ferenc képi világáról Oravecz Viktória beszélt.

A diák képzőművész idén „A Nemzet Fiatal Tehetségeiért” ösztöndíjban részesült, az odaítélés az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő és az Emberi Erőforrások Minisztériuma szakmai kuratóriumának döntése alapján történt. Ez alkotói pályájának eddigi legnagyobb hivatalos elismerését jelenti, s feljogosítja a Nemzet Fiatal Tehetsége cím viselésére. Az elismeréssel járó anyagi juttatás adott módot számára a harmadik képzőművészeti kiadványának elkészítéséhez. Nemrég 5 darab, 2010–2013 között készített festménye beválogatást nyert a mintegy 3000 alkotást tartalmazó, Völgyi–Skonda Kortárs Gyűjteménybe. Ezen alkotások szerepelnek a műgyűjtő házaspár Kortárs magyar naiv festők című színes képzőművészeti katalógusában is, s csoportos kiállításokon lesznek láthatók az ország jelentősebb fővárosi és vidéki kiállítóhelyein.

A keszthelyi műsoros eseményen dr. Lángi Péter pedagógus a festmények által ihletett verseiből olvasott fel, gitárjátékkal közreműködött Petik Ákos, a keszthelyi Festetics György Zeneiskola tanára.
A Tündérország képes kötet áprilisban Balatonfüreden, a Kisfaludy Galériában egy nagyobb kiállítás keretében lesz bemutatva, szerepelni fog az alkotó később Vonyarcvashegyen, Székesfehérváron, valamint Pozsonyban és Lendván sorra kerülő kiállításán, s ott lesz majd Budapesten is, az ünnepi könyvhét Vörösmarty téri rendezvényén.

vissza az elejére


Keszthelyen és Hévízen

Háromnapos IPOSZ-ülés

„Hévízen a saját tulajdonlású CE QUELLE Hotelben és a Keszthelyi Ipartestület székházában is tárgyalt február legvégén az IPOSZ országos elnöksége. Az Ipartestületek Országos Szövetségének vezetősége a kihelyezett háromnapos ülését a Keszthelyi Ipartestület meghívására tartotta az üdülőrégió kiemelt településein” – nyilatkozta lapunknak Nádler József, az Ipartestületek Zala Megyei Szövetségének elnöke. Szerinte a közepes és mikrovállalkozások fennmaradását szolgáló kormányzati intézkedések helyesek, de korrekciókra szükség van, amiről mindenképp érdemes tárgyalni.

Az IPOSZ-t 159 területi ipartestület, 14 megyei szövetség és 24 országos szakmai ipartestület alkotja, kétszáz kézműves és kisipari szakmát képviselnek. A tagság döntő többsége öt fő alatti mikro-, családi és kisvállalkozás. Szerepük szinte minden település – így Zala megye – életében, termelésében, foglalkoztatásában meghatározó. A kihelyezett ülést azzal a céllal hívták életre, hogy az országos elnökség (OE) és az ipartestületek között naprakész és szakszerű legyen az információáramlás, hogy összegyűjtsék az itt működő vállalkozások gyakorlati tapasztalatait, hogy az együttműködés erősítésének szellemében feltárják az érdekeket, a lehetőségeket. Az ülésen tárgyaltak a szakmunkásképzés lehetséges irányairól is.

Németh László IPOSZ-elnök jelezte: készülnek a májusi 33. programalkotó és tisztújító közgyűlésre. Az (OE) a közgyűlés előkészítésével, lebonyolításával összefüggő feladatokra, szervezeti kérdésekre, az ipartestületek és a mikro- és kisvállalkozások működését segítő érdekegyeztető munkára, a következő év programjára, vagyis az IPOSZ érdekképviseleti, szervezetfejlesztési, szakképzési, gazdasági, hazai és nemzetközi kapcsolatépítő feladatai meghatározására koncentrál. Az elnök úgy vélte, az IPOSZ Zala megyei bázisain: Keszthelytől Zalaegerszegig, Lentitől Letenyéig rendkívül tevékeny, aktív élet folyik.

vissza az elejére


Húsvétoló a játékmúzeumban

A húsvét jegyében várja programokkal hamarosan a látogatókat a keszthelyi Vidor Játékmúzeum.

Március 26-án ünnepi rendezvényre kerül sor, egyebek közt vetélkedőkkel, tojáskereséssel. A nosztalgiajátékok körében felelevenítik az ugróiskolát, az ’50-es évek végén volt divatos úgynevezett gumizós ugrálóst, az ügyességi fonaljátékot. Mindezek páros, csoportos figyelemösszpontosító, testerősítő és szerepgyakorlatok, amik a múltbéli érdekes, apró szórakozató időtöltéssel ismertetik meg a látogatókat. Április elején pedig Tűmesék címmel megnyílik Gyurkó Beáta időszakos egyedi kézimunka-kiállítása. Az alkalmi látnivalók a 18. századtól kezdődő díszítőművészeti eljárásokba avatják be az érdeklődőket, eleink motívumainak kézimunkáitól egészen a műhímzőgépek programjába kerüléséig.

vissza az elejére