Közös megoldáskeresés a termelőkkel

A növényvédő kamara a szakmaiságra épít


AZ Agrokem Kft. téli szakmai tanfolyamán

Közös megoldáskeresés a termelőkkel

A Keszthelyi B. L. Agrokem Kft. ismét megrendezte hagyományos téli tanfolyamát Alsópáhokon, a Kolping Hotelban. A háromnapos programon az integrációjukba tartozó termelők szakmai előadásokon vehettek részt.

– A 2013-as esztendő nem volt egy sikertörténet a termelők számára a kedvezőtlen időjárás és terményárak következtében – kezdte értékelését Simofalvi Elemér ügyvezető igazgató. – Az elhúzódó tél miatt későn sikerült elvégezni a növényvédelmi munkákat, a hideg miatt a növények fenológiai fejlődése visszaesett, ami a várható terméspotenciált is megkérdőjelezte. A kedvezőtlen időjárás miatt a tavaszi gabonák, a kukorica és napraforgó vetése is csúszott. A hideg, csapadékos május után pedig nyári forróság köszöntött be, ami szintén nem kedvezett a kultúrák fejlődésének. Ezt tetézte, hogy a kormány által elfogadott vis maior törvény hatására a gabonakereskedelemmel foglalkozó multicégek nem kötöttek előszerződéseket a magyar termelőkkel. Ennek következtében a gazdák csak dömpingáron tudtak értékesíteni, pedig a terméshozamok átlagosak voltak.

A legtragikusabb visszaesés a napraforgó felvásárlási árában mutatkozott 2012-hez képest, miközben növekedtek az input anyagok árai. A szója ára esett vissza legkevésbé, így hozott némi eredményt. Ha a 2013-as megyei átlagot nézzük a terméseredmények és a felvásárlási árak tekintetében, akkor alig volt növény, ami pozitív szaldót mutatott volna. Idén azt látjuk, hogy sokkal gyengébb anyagi háttérrel rendelkeznek a gazdák. Nem kedvez az euróárfolyam alakulása: amikor a terményeket értékesítették, 280–290 forint volt egy euró, most 310 forint, amikor az amúgy már megdrágított input anyagokat kell beszerezni.

Simonfalvi Elemér az idei év kilátásaival kapcsolatban elmondta, a mediterrán tél kedvezett az őszi kalászosok és a repce fejlődésének, de egyben a kártevőknek is. Ezért már február végétől védekezni kellett, és időszerű a fejtrágyázás is. A tavaszi munkálatok elvégzéséhez minden szükséges készítmény kapható az Agrokem raktáraiban. A terménykereskedelem kedvezőtlen változást ígér 2014-re, mert a jelentős termésfelesleggel rendelkező Ukrajna és Oroszország piacokat hódított meg Európában, így komoly konkurenciának számít.

– Úgy véljük, partneri körünkben és társaságunknál is megvan az a szakmai háttér, mellyel ezeket a nehézségeket tompítani tudjuk. A kihívásokra való válaszadást nehezíti az újabb uniós szabályozás, mint a kukoricabogár elleni talajfertőtlenítők és csávázószerek kivonása, illetve más növényvédő szerek használatának mennyiségi és időbeli korlátozása. Magyarország sem növényvédő szert, sem gépet nem állít elő, így ezen termékek beszerzésében is hátrányt szenved, mert nincs a piacra befolyása. Bizonytalanság övezi egyelőre azt a kérdést is, hogy a 2014–2020-as pénzügyi időszakban milyen és mennyi támogatással élhet a magyar agrárium. Nem könynyű a helyzetünk, de ahogy említettem, a szakmaiságra koncentrálunk, hogy kevesebb veszteséget illetve eredményt is könyveljünk el – mondta Simonfalvi Elemér.

vissza az elejére


Biztonságosabb, egészségesebb élelmiszereket

A növényvédő kamara a szakmaiságra épít

Az elmúlt évben jelentős létszámbővülést tudhat magáénak a növényvédelmi kamara, 17 fiatal szakember lépett be soraik közé, ami azt is jelzi, hogy a korábbi évekhez képest javultak a frissen végzett növényorvosok elhelyezkedési mutatói – értékelt Simonfalvi Elemér, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Zala megyei szervezetének titkára.

– Emiatt is tartjuk fontosnak, hogy évente több alkalommal kamarai napot tartsunk. Szakmai testületként a növényvédő szerek engedélyokiratnak megfelelő felhasználásának felügyeletét látjuk el, melyhez hozzátartozik a képzés is. Ennek egyik eleme az általunk szervezett szakmérnök-továbbképzés, valamint a mezőgazdasági termelők számára meghirdetett növényvédelmi nyolcvan órás alapképzés illetve a nyolc órás zöldkönyves továbbképzés, ami nagy létszámmal most zajlik a megyében, Keszthelyen, Zalaegerszegen és Nagykanizsán. Ezt a feladatot részben a keszthelyi egyetemmel és a növényvédelmi hatósággal közösen látjuk el.

A titkár kifejtette, az utóbbi időszakban sokat javult a termelők hozzáállása a jogszabályok betartását illetően, amit igazolnak az MVH (Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal) és a NÉBIH (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) által végzett ellenőrzések tapasztalatai is. Nemcsak az adminisztráció van rendben, hanem a növényvédő szerek beszerzése, tárolása, a göngyölegek megsemmisítése körüli teendőket is az előírások szerint végzik a gazdák. A magyar termelők nem használnak illegális növényvédő szereket, ez inkább csak a külföldiek esetében fordulhat elő, miután a szabad határon könnyen behozhatók egyes termékek. Az ilyen esetek száma elenyésző, hiszen a növényvédelmi kamara által végzett ellenőrzések erre is kiterjednek.

– Szeretnénk azt elérni, hogy a műszaki berendezések, permetezőgépek felülvizsgálata legyen hasonló a gépjárművek műszaki vizsgájához. Az erről szóló törvény várhatóan 2016-ban jelenik meg. Ez mielőbb fontos lenne, hiszen a kijuttatott szerek nagy értéket képviselnek, másrészt nem mindegy, hogy a rossz műszaki állapot miatt mennyi felesleges növényvédő szer jut ki, terhelve a környezetet, az emberi és állati szervezetet. A jól karbantartott permetezőgéppel kevesebb szerre van szükség, ezáltal kevesebb a szermaradvány is. Biztonságosabb, egészségesebb élelmiszerek kerülhetnek a fogyasztókhoz.

A megyei növényvédelmi kamara céljai közé tartozik az is, hogy szaktanácsadással segítse a tavaly újjáalakult agrárkamara munkáját. Már több fórumon tettek erre ajánlást. Évek óta lobbiznak azért is, hogy újból legyen országos növényvédelmi előrejelzés, várhatóan ezen a téren indul el az első közös munka az agrárkamarával. A szakma látja csak ennek jelentőségét, hiszen ahhoz, hogy egy adott gazdasági év kiszámíthatóbb legyen, szükség lenne információkra, mikor kell számítani bizonyos kórokozók, kártevők megjelenésére. Így időben fel tud készülni a kereskedő és gazda is, melynek pozitív hozadéka az egységesebb, jobb és több termés.
Mint mondta, növényvédelmi előrejelzés hiányában például nem tudni, hogy mekkora területen kell a kukoricabogár ellen védekezni Zalában. Ráadásul az unió megszüntette a kukoricabogár elleni csávázószerek használatát, melynek következtében egymillió hektár vetésterület kerülhet veszélybe az országban, ami nemzetgazdasági szinten sem elhanyagolható.

Antal Lívia

vissza az elejére