Apáti nevű települések találkozója

 

Fogathajtó verseny Zalabaksán Családok ünnepeltek Zalaszentivánon  

Alsónemesapátiban az összetartozásról

Apáti nevű települések találkozója

Apáti nevű települések országos találkozójának adott helyet falunapja keretében Alsónemesapáti augusztus 24-én. A 22. alkalommal megrendezett rendezvényen a házigazdán kívül tíz község - Monostorapáti, Kisapáti, Bátaapáti, Kisbárapáti, Somogyapáti, Gencsapáti, Nemesapáti, Zalaapáti, Lovasapáti, Dobrácsapáti – döntött úgy, hogy ezen a mozgalmasnak ígérkező napon bemutatják egymásnak értékeiket, hagyományaikat. A találkozó nemzetközire sikeredett, hiszen Dobrácsapáti erdélyi, Lovasapáti horvát falu. Alsónemesapáti szlovéniai testvértelepülése Dobronak, melynek küldöttsége szintén részt vett a rendezvényen..

Isten éltesse valamennyi Apáti települést, és az érte dolgozókat, ténykedőket és azokat, akik szívesen gondolnak az apátiakra, fogalmazott köszöntőjében Peresz-teginé Cziráki Katalin, Alsóne-mesapáti polgármestere. Mint mondta, sokat készültek erre a napra, remélve azt, hogy a XXII. Apáti találkozó is mindnyájuk számára hasonlóan jól sikerül, mint az előző alkalmak.
Manninger Jenő országgyűlési képviselő ünnepi beszédében kitért arra, hogy Brüsszel nem akarja elfogadni a nemzeti kisebbségek védelmét, és magát a nemzet szót sem. Pedig a nemzeti összefogásra szükség van. Az Apáti nevű települések (melyből 16 van hazánkban) találkozója is az összefogásról, az összetartozásról szól, melyen a nemzet, a magyar kultúra és az emberi kapcsolatok kapnak hangsúlyt, emelte ki. Pácsonyi Imre, a Zala Megyei Közgyűlés alelnöke azt mondta, a megnyitó előtt egy csodálatos kézimunka kiállítást láthattak a művelődési házban. Az öltés, a szövet, a szövés felfogható a nemzet és a kultúra szövedékének, ami egy-egy szállal megjelenik ezen a rendezvényen. Hangsúlyozta: az Apáti települések találkozója az értékek, a tradíciók mentén zajlik, ami által egyre erősebb lesz ez a közösség, ahogy a nemzet kultúrája és közössége is.

A rendezvény ünnepélyes megnyitója után a képviselő-testület által alapított kitüntetéseket adott át Pereszteginé Cziráki Katalin polgármester és dr. Nagy Kolozsvári Előd. Az aljegyző a rendeletből idézve elmondta: Alsónemes-apátiért díjat azon szervezetek és személyek érdemlik ki, akik a község építésében, fejlesztésében, művészeti, kulturális, oktatási és sportéletében, egészségügyi és szociális szolgálatában, önkormányzatában és közigazgatásában példaértékűt és maradandót alkotottak.
Alsónemesapátiért díszoklevelet kapott Kellnerné Horváth Ildikó szociális gondozó. Alsónemes-apátiért díjat vehetett át Kocsisné Koszorús Anikó, a hímző szakkör vezetője, Frigyné Böröndi Rita védőnő, dr. Foki Ibolya főlevéltáros és Plesz József. Ugyancsak Alsónemesapátiért díjat kapott Tombi Lajos, aki egy örömteli családi esemény miatt nem tudott jelen lenni. Ezt követően a délelőtti főzőversenyben részt vevő nyolc csapatot jutalmazták ajándékokkal és oklevelekkel. Bálizs Tamás, a zsűri elnök az Antifitnesz Partizánokat nyilvánította ki a főzőverseny győztesének, második helyre a Kupec Teamet, míg a harmadik helyre a Csertán Gasztro csapatát javasolta.

A folytatásban valamennyi település vezetője bemutatta községét. Pereszteginé Cziráki Katalin kezdte a sort. Ősök, család, barátok, szolgálat és kötelesség, fogalmazott annak okán, hogy számára településvezetőként mit is jelent Alsónemesapáti. Mint mondta, a község Zalaegerszeg vonzáskörzetében a lehető legjobb helyzetben és környezetben van ahhoz, hogy tovább tudjon fejlődni. Ennek záloga nagyon jó közössége, mely aktív részese az elmúlt évekbeli fejlesztéseknek. Arra kérte a jelenlévőket, hogy meséljék el majd, milyen az alsónemesapáti élet. Milyen ez az igazi falusias, ugyanakkor dinamikusan fejlődő település itt Zala megye szívében, szépen gondozott tereivel, felújított intézményeivel, szorgos lakóival és tehetséges gyerekeivel.
Ezt meg is mutatták. Elsőként a Csertán Sándor Általános Iskola diákjai léptek a színpadra, ismert nemzetközi slágerekkel zenés, táncos koreográfiát előadva. Őket követték a Maci Óvoda óvodásai, akik gyerekdalokat énekeltek.

Balról jobbra: Kocsisné Koszorús Anikó, Plesz József, Frigyné Böröndy Rita, Pereszteginé Cziráki Katalin,
Dr. Foki Ibolya, Kellnerné Horváth Ildikó és dr. Nagy Kolozsvári Előd


A rendezvényen a települések művészeti csoportjai is felléptek: a Monostorapáti énekkar, a Báta-apáti Aranyfácán Néptáncegye-sület, a Kisbárapáti Őszirózsa Népdalkör, a Gencsapáti Művészeti Egyesület, a Dobrácsapáti Galagonya csoport, a Lovasapáti Tambura együttes, valamint Dobronaki Nótázók. A Zalaapáti Harmonika Zenekar a Rozmaring Népdalkörrel adott elő közös műsort. Nagy sikere volt a miskolci Vaga Banda gólylábas produkciónak is.
A kultúrházban és a rendezvény helyszínén kiállítások, vásár és játékok várták egész nap az érdeklődőket. A vendégek megtekinthették helyi kísérőikkel Alsónemesapáti táji szépségeit és a település nevezetességeit. Az estét St. Martin koncertjével és a Tűzzsonglőrök bemutatójával zárták.

Antal Lívia

vissza az elejére


megyei polgárőr nap – falunap

Családok ünnepeltek Zalaszentivánon

A közösségek nagy ünnepének bizonyult a hét vége Zala-szentivánon. Augusztus 24-én a megyei polgárőr napnak, míg augusztus 25-én a falunapnak adtak helyet a településen. Mindkét esemény a családokról, a közösségről szólt, amit külön, de együtt képviselnek a polgárőrök és a falu lakói. A rendezvények az Élhetőbb Zalaszentivánért Közhasznú Egyesület Védőháló a családokért pályázata keretében valósultak meg.

A 25. Zala megyei polgárőr nap sportpályán tartott megnyitóján Dormán Miklós, Zalaszent-iván polgármestere, a helyi polgárőr egyesület tagja köszöntötte elsőként a megjelenteket. Mint mondta, a biztonság, a biztonság iránti vágy az egyik legalapvetőbb, legszükségesebb emberi, közösségi és társadalmi érzés.

– Gyakran találkozunk polgármestertársaimmal és sok mindenről beszélünk, pénzről, programokról és a biztonságról. Közös véleményünk, hogy a XXI. század első felének a legnagyobb hiánycikke az bizony nem a pénz, hanem a bizonytalanság és /vagy a biztonság. A biztonság tág kategória: az otthon biztonsága, az egész élet biztonsága, benne van a közbiztonság is, és ilyenkor mindig szóba kerülnek polgárőreink rendőreinkkel közösen. Mindig beszélünk arról, hogy milyen mértékben járul hozzá munkájuk ahhoz, hogy a gyermekeink nyugodtan elmehetnek az iskolába, mert tudjuk, hogy biztonságban hazaérkeznek. Ahogy a falu egész közössége, mert a polgárőrök óvják, vigyázzák a települést, fejtette ki.

Zalaszentiván az elmúlt években rengeteget fejlődött. A fejlődés azonban semmit nem ér, ha nem tudják biztosítani a település vagyonának megóvását és a közel 1100 lakójának biztonságát. A község mindig is igyekezett élen járni a közbiztonság megteremtésében, hiszen az elmúlt években 14 térfigyelő kamerát és 2 sebességmérő készüléket állítottak üzembe. A faluban körzeti megbízott dolgozik együttműködve a polgárőrséggel. Szabadidejüket, energiájukat nem sajnálva dolgoznak a polgárőrök a családok biztonságáért. Példamutató, példaértékű munkájukat valamennyi zalaszentiváni ember nevében ezúton is köszöni, hangsúlyozta a polgármester.

A rendezvényen köszöntőt mondott Manninger Jenő országgyűlési képviselő (bal oldali kép), kiemelve, hogy a polgárőrök társadalmi munkában dolgoznak a közrendét, a közbiztonságért. A magyar kormány is elismeri a polgárőrség munkáját, amit évi egymilliárd forinttal támogat.

Dr. Molnár József rendőr ezredes, a Zalaegerszegi Rendőrkapitányság vezetője a megye mintegy 1200 fős rendőrállománya nevében fejezte ki köszönetét. Mint mondta, a polgárőr mozgalom, amelynek szerepe az elmúlt időszakban megkerülhetetlenné vált a közbiztonságban, sőt a közlekedésbiztonságban. A polgárőrség valóban stratégiai partnere a rendőrségnek, ami már mindennapjaink része, emelte ki.

Manninger Jenő a polgárőr nap megnyitóján

Dormán Miklós polgármester középen, a falunapon

Zala megyében működő 118 polgárőr egyesületben 3368-an dolgoznak a települések közbiztonságáért, ezt már Horváth Róbert, a Zala Megyei Polgárőr Szövetség elnöke mondta. 2018-ban összesen 318312 óra közterületi szolgálatot láttak el, minden jelentősebb eseményen és önkormányzati rendezvényen ott voltak. Az elnök hangsúlyozta, fontos számukra a kormány támogatása, továbbá, hogy a rendőrség stratégiai partnerként ismeri el munkájukat, és közösen láthatnak el közterületi bűnmegelőző szolgálatot.
A rendezvény végén elismeréseket osztottak ki. A Zala Megyei Polgárőr Szövetség elnöksége I. Szent László (a polgárőrség védőszentje) emlékplakettet adományozott mások mellett Lukács Attilának és Sebők Tamásnak, a Zalaszentiváni Polgárőr Egyesület tagjainak. A polgárőrség munkájának támogatásáért, a megyei polgárőr nap szervezéséért köszönetként üveg emlékplakettet vehetett Dormán Miklós polgármester, valamint Dormánné Péter Márta.

Augusztus 25-én ismét megtelt a sportpálya a helybeliekkel és az érdeklődőkkel. Az Élhetőbb Zalaszentivánért Közhasznú Egyesület projektjében a helyi családok összefogására épít. A családi értékrend helyreállítását, a család társadalmi szerepének megerősítését szolgálva szakmai és közösségi programokat szervez valamennyi korosztály számára. Ennek jegyében zajlott a falunap is, amely számos programot kínált a szórakozásra. Zalaszentivánon a polgárőrök mellett önkéntes tűzoltók is tevékenykednek a családokért, így ezen a napon a Zala Tűzoltó Kupa 4. fordulójának is helyet adtak.

Antal Lívia

vissza az elejére