A helyi ügyintézéstől a fejlesztési források megszerzéséig

 

     

A nagypáli közös önkormányzati hivatal modellértékű működésében

A helyi ügyintézéstől a fejlesztési források megszerzéséig

Az elmúlt ötéves ciklusban a Nagypáli Közös Önkormányzati Hivatal kilenc település fenntartásában működött. Több mint 4000 lakosát a székhelyhivatal mellett öt kirendeltség látta el, egy olyan modellrendszerben, ami a lakosság helyben történő ügyintézését tette lehetővé az érintett községekben. Rendszeres ügyfélfogadással állt rendelkezésre helyben, a többi faluban is. Nagypáli, mint székhelyhivatal pályázatíró tevékenységgel is segítette a hozzátartozó településeket.

A Nagypáli Közös Önkormányzati Hivatal munkatársai:– Az elmúlt öt évben a közúti infrastruktúra terén történtek jelentős fejlesztések, amelyek a közös hivatal települései közlekedésének javítását is szolgálták. 2017-ben elkészült a 74-es főúton a balra kanyarodást is segítő leágazás Nagypáli felé, amit a közlekedésbiztonság megteremtése indokolt. Idén májusban adtuk át felújított bekötőutat Nagypáli és Kispáli között – idézte fel Köcse Tibor, Nagypáli polgármestere. – Idén önkormányzatunk gesztorságában a Nagypáli és Lakhegy közötti mezőgazdasági út is elkészült, melynek köszönhetően a két falu egymástól való távolsága három kilométerre csökkent. Ez a beruházás a két település kapcsolatainak szorosabbra fűzését is elősegítheti, nemcsak az oktatás, hanem a közigazgatás területén is. Számtalan együttműködési lehetőséget kínál, akár a turizmus területén, hiszen ez az út a szőlőhegyeken vonul végig. Közös rendezvényeket is lehetne tartani, mint például borversenyt, nyitott pince napokat borkóstolóval. Javítja továbbá a mezőgazdasági területek elérhetőségét is Nagypáli, Kispáli és Lakhegy számára is. Nagypáli és Nyiresmajor közötti szakasz felületi zárása várhatóan a jövő évben megtörténik, a következő pályázattal pedig a lakhegyi szakaszt aszfaltoznánk le.

Lakhegy és Nagypáli közigazgatási területéhez tartozó zártkerti rész természetes és egységes ökoszisztémájának visszaállításában is gondolkodunk. Valaha ennek a tájnak jellegzetes növénye illetve terméke a szelídgesztenye volt, amelyből idén Nagypáliban közel 100 fát telepítettünk. Ezt a következő évben is folytatjuk, csemetékkel hozzásegítve a lakhegyi gazdákat is a szelídgesztenye ültetéséhez. Ami nem csak látványban lenne szép, főleg amikor virágoznak a gesztenyefák, de jövedelmezőséget is adna, méz és gyümölcs formájában. Termésüket fel lehetne dolgozni, mini üzemekben családi gazdálkodás formájában, a késztermékeket pedig értékesíteni, amiben segítséget tudnánk nyújtani.

– Hogyan jellemezné a közös önkormányzati hivatalon belüli működést?
– 2015. január 1-jétől már kilenc település (Alsónemesapáti, Gősfa, Kispáli, Nagypáli, Nemes-apáti, Pethőhenye, Vasboldog-asszony, Kisbucsa és Nemeshetés) önkormányzatának fenntartásában kezdte meg működését a Nagypáli Közös Önkormányzati Hivatal. Azon az elven kezdtük meg a munkát, hogy mindenkit egyelőnek tekintünk. Székhelytelepülésként ugyanis nem kívántunk centrális erőt képviselni, ellenben azt a célt tűztük ki, mindenhol érezhetően valósuljon meg a közigazgatásnak és az önkormányzati munkának az a szintje, amit szolgáltató hivatalnak nevezhetünk. Létrehoztunk Kisbucsán és Nemeshetésen kirendeltségeket, Nemesapátiban és Alsónemes-apátiban pedig aljegyzővel pozícionált kirendeltségeket. A másik öt település a központi jegyző irányítása alá tartozik. Arra törekedtünk, hogy valamennyi településen helyben biztosítsuk az ügyintézés lehetőséget az igényeknek megfelelően, tehát a más községek lakóinak nem kell Nagypáliba jönniük. A biciklis ügyintézést cseréltük helyben lévő irodákra.

Munkatársaink a helyi lakosság ügyintézését úgy is segítik, hogy kérvényeiket elintézés céljával ide hozzák a székhelyhivatalba, amelyeket aztán a falugondnokon vagy a polgármestereken keresztül visszajuttatnak. Kivételt képeznek az anyakönyvi ügyek, mert az elektronikus nyilvántartás feltétele csak a nagypáli hivatalban biztosított. Ezáltal újszerű szemléletet és munkamódszereket vezettünk be. Az elmúlt öt év tapasztalata az, hogy ez a rendszer sokkal hatékonyabban és ügyfélbarátabban tud működni. Mindezt megteremtettük úgy, hogy viszonylag fiatal ugyanakkor jól képzett munkaerővel dolgozunk. A napenergia hasznosítása révén Nagypáli önkormányzata elektromos autót biztosít a hivatal számára. Vagyis költség-hatékonyan tudunk kijárni a településekre. Egyetlen önkormányzatnak sem kellett a zsebébe nyúlni ahhoz, hogy az általunk kialakított modellrendszer működjön. Sőt, a közös hivatalt fenntartó településeink számára milliókban mérhető ezen együttműködés eredménye.

– Nagypáli, mint székhelyönkormányzat mivel tudja még segíteni a közigazgatásilag hozzátartozó településeket?
– Az elmúlt öt évben pályázatíró cégünk által készített pályázatokkal járultunk hozzá az önkormányzatok és a civil szervezetek kívánt fejlesztéseinek megvalósításához. Ezt tesszük az elkövetkezőkben is, ahogy más téren is igyekszünk támogatásukra lenni: például kirándulásaikhoz biztosítjuk a nagybuszt. A lakhegyi óvoda fenntartását azzal segítjük, hogy a gyerekeinket oda járatjuk. Tulajdonképpen az óvoda jelene múlt ezen, hiszen ez által biztosított a létszám a működéséhez. A jövőt illetően, amennyiben más területen is szorosabbá válik az együttműködés, garantált lesz az óvoda hosszú távú működése. Azzal együtt, hogy a pályázati forrásból felújított intézmény az odaítélt támogatás feltételeként a meghatározott időszakra vonatkozó fenntartási kötelezettségének is eleget tud tenni. Mindezt Nagypáli nem alaptalanul állítja, hiszen a település fejlődésének köszönhetően sok fiatal illetve gyermekes család költözik be. Tehát a létszám is hosszú távra garantált. A lakhegyi óvodába egyébiránt két kisbusszal mi szállítjuk a gyerekeket mind a mai napig. A járműveket óvodai kirándulások, színházlátogatás, uszodába járás alkalmával is térítésmentesen adjuk.

Az utak összekötnek, az árkok szétválasztanak

 Németh Zsolt polgármester a vasboldogasszonyi ügyfélfogadási irodában

Korábban, a Nagypáli irányításában működő kistérségi társulás keretében rendezvényeket vittünk a településekre, így Lakhegyre és Gősfára is, melyek finanszírozásában is részt vettünk. Mindkét település a Nagypáli gesztorsága alatt zajló EFOP-program révén több milliós támogatáshoz jutott hozzá. Gősfán közmunkásaink részt vettek az önkormányzati területek kaszálásában, polgárőreink rendezvények biztosításában. Továbbá gyümölcsfa csemetéket adtunk, amiből a lakosságnak is jutott. Tartós élelmiszereket, bébiételeket osztottunk ki, illetve a rászorulók cipő- és ruhaadományból válogathattak.

– Gősfa is részese lehetett a Nagypáli gesztorságú EFOP-projektnek, melyből juttatott forrásokból finanszíroztunk, illetve színesebbé tettük rendezvényeinket. Vásárolhattunk többek között padokat, kisebb rendezvénysátrakat és kerékpárokat – vette át a szót Horváth Edit. A Gősfáért Egyesület elnöke, a Rozmaring Néptánccsoport tagja előző két ciklusban tagja volt Gősfa képviselő-testületének. – Nagypáli önkormányzata korábban is támogatta közösségi programjainkat, a sztárvendégek költségének átvállalásával is. Az eseményekre szóló meghívókat, plakátokat az ottani hivatalban készíthettük el és nyomtathattuk ki. Tavaly karácsonykor biztosította számunkra a környezetbarát, biogázas, 85 személyes buszt, amellyel az érdeklődők Vörsre utazhattak, megtekinteni a híres templomi Betlehemet. Köztereinket tavaly és idén is Nagypáli virágosította. Pályázatíró cége készítette el pályázatainkat, melyekből fejlesztéseket valósítottunk meg. Ezeket mind a hivatali működtetésen felül tette.

Kiemelendő, hogy a Nagypáli Közös Önkormányzati Hivatalhoz való csatlakozás az elmúlt öt évben a helyben való ügyintézés lehetőségét teremtette meg az itt élők számára, ami korábban nem volt. 2018. február közepéig heti három alkalommal, ezt követően heti két alkalommal tartottak ügyfélfogadást Gősfán. A lakosság többek között közfoglalkoztatással, szociális kérelmekkel és adózással kapcsolatos ügyeiket intézhette helyben az előző önkormányzati ciklusban. Kiemelném továbbá, hogy településünk polgármestere több alkalommal vehetett részt Nagypáli nemzetközi együttműködéseinek találkozóin, ami községünk számára a kapcsolatépítést jelentette.
– Amióta megvalósult helyben a hivatali ügyintézés Nagypálinak köszönhetően, jóval hatékonyabban tud a polgármester is dolgozni, hiszen ez az ő munkáját is segíti – vélekedett Németh Zsolt, Vasboldogasszony polgármestere.

– Az október 13-i önkormányzati választással egy új ötéves ciklus kezdődött el.
– A törvény szerint az önkormányzatoknak a választások után 60 nap áll rendelkezésre az új közös hivatalok kialakítására – válaszolt a kérdésre Köcse Tibor, Nagypáli polgármestere. – A kilenc település több mint 4000 fős lakosságával bőven megfelelünk a közös önkormányzati hivatal kialakításának jogi szabályának, hogy az összlakosságszám legalább 2000 fő legyen. Ez a jól végzett munkát igazolja, amelynek köszönhetően jó híre van a nagypáli hivatalnak. Mi sosem kerestünk településeket, de szívesen fogadtuk azokat, akik csatlakozni kívántak. Az ajtó továbbra is nyitott számukra. Ugyanakkor tiszteletben tartjuk, ha valamelyik település távozni kíván. Számunkra az a legfontosabb, hogy korrekt együttműködésben tudjunk dolgozni azokkal, akik velünk képzelik el a közös önkormányzati hivatali működést.

Az e-ügyintézés terén is szeretnénk előrelépni, amelyhez szükséges, hogy a környezetükben lévő szolgáltatók megfelelő sebességű internet-kapcsolatot tudjanak biztosítani. Amikor ez megtörténik, bevezetjük a skype-os ügyintézést. Előremutató, hogy a Digi Nagypáliba telepíti első antennarendszerét Zala megyében, amivel biztosan javulni fog a szolgáltatás minősége térségünkben. Ezáltal megvalósulhat a falu wifi bevezetése is, ami a lakosságnak biztosít ingyenes internet-elérhetőséget. Ebből adódóan az otthoni e-ügyintézés feltételei is megvalósulhatnak.
Összességében elmondható, hogy jó a viszony, jó hangulat, a kirendeltségekkel is. A közös önkormányzati hivatal a jogszabályoknak megfelelően tesz eleget a Magyar Államkincstár (MÁK) és a Zala Megyei Kormányhivatal felé irányuló kötelezettségeinek. A MÁK egy éven át tartó pénzügyi ellenőrzése is ezt igazolta. Visszafizetéssel járó szabálytalanságot nem tártak fel, a kért módosításokat teljesítettük. Rengeteg többletmunkát igényelt dolgozóinktól az ellenőrzés, ami pozitívan zárult, és ami a továbbfejlődésre ad lehetőséget.

* * *
Nagypáliban az új önkormányzati ciklusban is folytatódik a megújuló energiák hasznosítására épülő "Zöld út a jövőbe" címmel elindított gazdaságfejlesztési program. Ennek egyrészről az a biztosítéka, hogy a régi-új testülettel tudnak tovább dolgozni, másrészről a sikeres pályázati tevékenység, amelynek köszönhetően jelenleg öt nyertes pályázattal rendelkeznek. A település elsők között telepített a hivatal tetejére napkollektort, amelyeket újracserélnek. Többek között mini biogáz üzem létesítésére is nyertek pályázatot, ami zöldhulladék feldolgozásával sűrített metángázt fog előállítani, a hivatal előtt kialakított energiapark pedig egy újabb napenergiát hasznosító rendszerrel bővülhet.
Nagypáli a Rurener, az energia-semlegességet célzó kis vidéki közösségek hálózata valamint a polgármesterek nemzetközi szövetsége révén is részese a nemzetközi vidékfejlesztési rendszernek. Éppen ezért a Nyugat-Európában jól működő mikrotérségi gazdasági együttműködésekhez hasonló kapcsolatokat szeretne kialakítani a hozzátartozó településekkel; úgynevezett zöld ökológiai térséget létrehozni, amelyekhez pályázatok is igénybe vehetők lesznek, tudtuk meg Köcse Tibor polgármestertől.
Az Energy Globe Magyarország 2018 díjas Nagypáli megvalósult és tervezett fejlesztéseiről a médiából és a www.nagypali.hu weboldalon tájékozódhatnak.

vissza az elejére