Hetven méter posztó Erdélyből

Hét pályamű érkezett


Március 15-én mutatkozik be a huszárezred

Hetven méter posztó Erdélyből

A március 15-ei ünnepség fényét az idei évben már Zalaegerszegen is valódi huszárok emelik. 1999. december 17-én ugyanis megalakult városunkban az I. Magyar Császári és Királyi Huszárezred, melynek tagjai ezt követően valamennyi városi ünnepségen, koszorúzáson és megemlékezésen részt vesznek. 

A huszárezred történetéről Csondor Csabával, az I. Császári és Királyi Huszárezred parancsnokával, hagyományőrző őrnaggyal beszélgettünk. 
– Zala megye sorozókörzetekre volt osztva a huszárság idejében, ami azt jelentette, hogy Észak-Zalában volt a Radeczky huszárezred sorozókörzete, míg a déli rész, Eszék Csondor Csaba a huszárok korhű ruhájában központtal az I. Császári és Királyi Huszárezredhez tartozott – eleveníti fel a történelmet Csondor Csaba. – Ez utóbbi I. Ferenc korában alakult meg, és a mindenkori uralkodó huszárezrede volt. Folyamatosan részt vettek a huszárok a harcokban. Nagy sikereket ért el a huszárezred például az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tápióbicskei csatájában, ami után hordhatták a piros szalagot csákójukon az I. Császári és Királyi Huszárezred huszárai.
– Miért döntöttek úgy, hogy felelevenítik a történelmet, és a harmadik évezred küszöbén ismét életre hívják a huszárezredet?
– 1989 óta létezik Magyarországon a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség. Lovasíjászként én is sokszor dolgoztam velük. Hazánkban több helyütt, többek között a Balatonfelvidéken, Pápán, Székesfehérváron működik már huszárezred. Zala megye hagyományaiban azonban nem jelent meg eddig a huszárság, ezért határoztunk úgy többen, hogy felelevenítjük a történelmet, és megalakítjuk az I. Magyar Császári és Királyi Huszárezredet Zalaegerszegen. A Zalai Gyepüvédők Nemzetsége több alkalommal is részt vett már huszárnak öltözve a városi ünnepségeken, ám többnyire német egyenruhát viseltünk ilyenkor. És mivel Zalában volt huszárezred, kézenfekvőnek tűnt hát, az ő nyomdokaikban járva, ismét életre hívni a huszárságot. Félkatonai szervezetként működünk, a Honvédelmi Minisztérium Hagyományőrző Főcsoportjához tartozunk. 
– Milyen támogatást kapott a huszárezred a megalakuláshoz?
– Három évig küzdöttünk, hogy szponzorálást kapjunk valahonnan az egyenruhákra, hiszen csak így tudtunk megalakulni. Szerencsénkre Zalaegerszeg önkormányzata pártunkra állt, és támogatta a huszárok egyenruhájának beszerzését, ami – őszintén megmondva – nem volt egyszerű dolog. Korhű egyenruhákat készíttetünk, melyhez a szükséges 70 méternyi posztót Erdélyből – Zalalövő testvértelepüléséről, Kibédről – hoztuk meg, majd Pécsre vittük festetni. Megvásároltuk időközben a kösöntyűket és kardbojtokat is. A zsinórzatot gyártják még Magyarországon, így azt itt szereztük be meglehetősen borsos áron. Megrendeltük a tarsolyhímzéseket és a szablyákat is, jelen pillanatban pedig éppen gombok után járunk. 
– Hol készülnek majd az egyenruhák?
– A Munkácsy-szakiskolában varrják majd a ruhákat. Két varrónő érkezik, akik megtanítják a készítőknek a varrás technikáját. Nagyon fontos ugyanis, hogy minden rangjelzés pontos helyén szerepeljen az egyenruhán, hogy a hozzáértők első ránézésre meg tudják állapítani, hogy őrnaggyal, vagy kapitánnyal van-e dolguk. 
– Mennyi pénzből sikerül mindezt megvalósítani?
– Az egyenruhák összességében közel ötmillió forintot érnek majd. Természetesen ennyi pénzünk nincsen, így sok mindent magánúton szerzünk be. A csizmáját és kardját például mindenki maga vásárolja. 
– Hány főből áll a huszárezred?
– Jelen pillanatban 16-an vagyunk, valamennyien zalaegerszegiek. Sokunkat ismerhetnek már a Zalai Gyepüvédők Nemzetségéből, de bárki beléphetett az ezredbe, aki tud lovagolni és karddal vívni. 
– Mi mindennel foglalkozott a huszárezred a megalakulás óta?
– Komoly előadók segítségével ismerkedtünk a huszárok történetével. Vezényszavakat tanultunk, bepillantást nyertünk a ruházati és lovaglási szabályokba. És megkezdtük a gyakorlást, felkészülést a március 15-ei ünnepségre, ekkor mutatkozunk be ugyanis a város lakóinak. Március 14-én tesszük le a huszáresküt, avatjuk fel zászlónkat, és az ünnepség keretében kerül sor a lóáldásra is.
– Március 15-e előtt azonban van még egy nagy szereplése a huszárezrednek.
– Valóban. Március 3–8. között mi képviseljük Magyarországot az ivrea-i narancsfesztiválon.
Frauenhoffer Márta

vissza az elejére


Hét pályamű érkezett

Lapunk ezelőtti számában bemutattuk a Szent István- szoborpályázatra érkezett kilenc pályaművet. Az alábbiakban a „II. világháborús emlékmű vagy sírkert” pályázatra érkezett műveket mutatjuk be. 

1. 2. 3.

Valamennyi alkotást megtekinthetik február 11-től 23-ig a Hevesi Sándor Színházban, ahol gyűjtik a közönségszavazatokat is. Az érdeklődő zalaegerszegiek február 23-án délig adhatják le szavazataikat arról, melyik alkotás mellé teszik le voksukat. 

4. 5.

Hogy melyik szobrot választják végül és az hol kerül felállításra, arról a közgyűlés fog dönteni, a tervek szerint február 24-én, már a közönség véleményét is megismerve. 

6. 7.

A művek alkotói a következők: 1. Kovács Attila, 2. Kocsis Előd, 3. Szabolcs Péter, 4. Tilles Béla, 5. Palotás József, 6. Horváth László, 7. Varga Éva. 

vissza az elejére