Ünnepi közgyűlés |
A Zalaegerszegi Hangverseny- és Kiállítóterem adott otthont Egerszeg rendezett tanácsú várossá nyilvánításának 115. évfordulója és az ezeréves államiságunk, a millennium alkalmából tartott díszközgyűlésnek. |
A vendégeket – köztük Szalai Annamária, dr. Koczka Csaba, Czoma Kálmán és dr. Sáringer Gyula országgyűlési képviselőket, dr. Hóbor Erzsébetet a megyei közigazgatási hivatal vezetőjét, a megyei közgyűlés delegáltjait, a megye városainak jelenlévő polgármestereit, valamint a Zalaegerszegen tartózkodó hét testvérváros küldöttségét – dr. Gyimesi Endre polgármester köszöntötte. Ünnepi beszédében utalt arra, hogy 2000 ünnepi év, ezt bizonyítja az is, hogy Zalaegerszegen január elsején este mintegy 15 ezren ünnepeltek együtt a Dísz téren. A kereszténység felvételére, az elmúlt ezer esztendőre emlékezve így fogalmazott a polgármester: „Nagy küzdelmek, nagyszerű eredmények és bukások is jellemezték.
|
|
Nélkülünk szegényebb lenne az európai kultúra és a néphagyományaink ápolása nélkül gyökértelenek lennénk. Magyarságunkkal is gyarapítjuk Európát. Zalaegerszeg sem lenne Zalaegerszeg Pintér Máté, Tüttőssy László, Jákum Ferenc, Farkas Dávid, Püspöki Grácián és az első polgármester Kovács Károly nélkül. Valamennyien sokat tettek a városért, különböző szakterületeken, különböző évtizedekben. Zalaegerszeg megbecsüli múltját, tiszteli a 36 előttünk járt nemzedék küzdelmét. Az ezredváltó nemzedék is büszkén vallja az ország történelmét, célunk, hogy minél többet valósítsunk meg apáink álmaiból, a közös álomból. Büszkék lehetünk, de elégedettek
nem”.
Az ünnepi megemlékezés után dr. Gyimesi Endre egy korábbi közgyűlési döntés értelmében a „Zalaegerszeg Díszpolgára” címet adta át Németh József nyugalmazott múzeumigazgatónak, aki 20 évig volt a megyei múzeumi szervezet igazgatója, és ma is számos közéleti funkciót tölt be. (A kitüntetett hosszú vastaps mellett vette át az elismerést.) „Pro Urbe Zalaegerszeg” kitüntetést kapott a Deák Ferenc Megyei Könyvtár, a díjat az igazgató, Kiss Gábor vette át.
A város napja alkalmából rendezett díszközgyűlésen fellépett az Ady-iskola kórusa, valamint közreműködtek a Hevesi Sándor Színház művészei is. Köszöntötte Zalaegerszeget valamennyi testvérváros küldöttségének vezetője, majd dr. Tóth László, a város jegyzője különböző címeket adott át: Kalamár Gábor címzetes szak-főtanácsos lett, míg Kuti József címzetes főtanácsos, dr. Sándor Erzsébet címzetes főtanácsos, Ádász Ildikó címzetes tanácsos, Bajsz Lajosné címzetes tanácsos, Horváth Istvánné és Simon Péterné címzetes főmunkatárs.
Megnyílt a termálfürdő |
Szép számmal gyűltek össze fiatalok és idősebbek vasárnap délután a zalaegerszegi termálfürdőben, és várták – néhányan utcai ruhában, mások úszásra készen fürdőruhára vetkőzve –, hogy megnyíljon az oly régóta áhított létesítmény. |
A termálfürdő ünnepélyes avatásán dr. Gyimesi Endre, polgármester köszöntötte Zalaegerszeg polgárait, és a megjelent vendégeket. Úgy fogalmazott, 30 éves álma vált valóra a városnak a termálfürdő első ütemének elkészültével. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy termálvárossá lett Zalaegerszeg – vélekedett a polgármester –, ezen cél eléréséhez további medencék szükségesek. Dr. Gyimesi Endre ígéretet tett, hogy a következő két évben újabb két medencét alakít ki a város.
|
|
Dr. Boros Imre, tárca nélküli miniszter gratulált a város vezetésének az elkészült termálfürdőhöz. Megemlékezett beszédében Zalaegerszeg fürdőkultúra terén elért eredményeiről, majd a városban folyamatban lévő további nagy beruházásokra, köztük az elkerülő út és a szlovén–magyar vasútvonal fontosságára hívta fel a figyelmet. Nincs már messze az az idő, mikor termálfürdőjével is dicsekedhet Zalaegerszeg a várost bemutató prospektusban – fogalmazott a miniszter.
Az avatóbeszédeket követően Baksa Attila, a termálfürdőt kivitelező ZÁÉV Rt. vezérigazgatója adott át ajándékot – a fürdő megvalósításának főbb pillanatait megörökítő videofilmet – dr. Boros Imrének, Szalai Annamáriának, dr. Gyimesi Endrének, Tombi Lajosnak és dr. Hóbor Erzsébetnek.
A továbbiakban könnyedebb hangulatban folytatódott a fürdőavató. Az Albatrosz táncegyüttes lányai vetették elsőként magukat a meleg vizes medencébe, majd Tombi Lajos alpolgármester követte őket, aki elegáns szmokingjában pezsgőt szolgált fel a lányoknak.
Beváltották ígéretüket, és versenyt úsztak a medencében dr. Gyimesi Endre polgármester, és Farkas Imre, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is. A közönség nem kis ovációja mellett század eleji, kantáros, csíkos fürdőruhában ereszkedtek a vízbe, majd sportszerűen átúszták a medencét.
A nap hátralévő részében színes program szórakoztatta a termálfürdő első vendégeit. A gyerekek bábelőadást nézhettek meg, míg a felnőtteket koncertek, diszkó és bál várta.
– frau –
Zalaegerszeg hét testvérvárosából – Varkausból, Dobricsból, Kuselből, Klagenfurtból, Krosnóból, Zenicából, és Marosvásárhelyről – érkezett delegáció május 11-én városunkba, hogy részt vegyenek a millenniumi Egerszeg Fesztivál eseményein. A többnyire polgármesterekből és alpolgármesterekből álló küldöttségeket az ünnepségsorozat második napján dr. Gyimesi Endre polgármester, Tombi Lajos alpolgármester, dr. Koczka Csaba országgyűlési képviselő, dr. Tóth László jegyző és dr. Györke Gyöngyi aljegyző fogadta a város Széchenyi téri dísztermében.
A küldöttségek képviselőit dr. Gyimesi Endre üdvözölte, és tájékoztatta a vendégeket az Egerszeg Fesztivál főbb eseményeiről.
Testvérvárosaink képviselői valamennyien szívesen tettek eleget Zalaegerszeg meghívásának, hangzott el az üdvözlések során. Röviden bemutatkoztak az egyes városok, és értékelték Zalaegerszeghez fűződő viszonyukat, majd apró ajándékokkal lepték meg dr. Gyimesi Endrét és a város vezetését.
Az ajándékozás kölcsönösnek bizonyult. Zalaegerszeg polgármestere egy, a millennium tiszteletére kiadott CD-lemezzel, városunkat bemutató fotóalbummal, Zalaegerszeg CD-vel, millenniumi emlékéremmel, és a magyar millenniumi emlékzászló kicsinyített másával kedveskedett a delegációknak.
A hét testvérváros küldöttsége – önkormányzati képviselők kíséretében – figyelemmel kísérte a továbbiakban a város napja programjait. Részt vettek a díszközgyűlésen, a millenniumi emlékzászló ünnepélyes átadásán, a huszárzászló-avatáson és a termálfürdő-avatón, majd önálló program keretében ismerkedhettek meg Zalaegerszeg és a megye nevezetességeivel, hagyományaival.
F. M.
Bővítették a gondozóházat |
A fiatalok után az idősebbek felé fordította figyelmét a város az Egerszeg Fesztivál első napján. Az ünnepségsorozat részeként került sor a kibővített Idősek Gondozóházának felavatására, mely további 18 idős ember átmeneti elhelyezését teszi lehetővé. A 47 millió forintos önkormányzati beruházást a Mélyépítő Budapest Kft. végezte el. |
– Békés, nyugodt öregkort biztosíthat városunk a gondozóház révén az idős zalaegerszegiek részére, amit ők méltán megérdemelnek – fogalmazott a polgármester. Zalaegerszeg városa évekkel ezelőtt létrehozta a gondozóházat, azt az otthont, ahol átmenetileg ellátást, orvosi felügyeletet kaphatnak azon városi polgárok, akiket családjuk átmenetileg vagy hosszabb időre nem képes ellátni. Hamar kiderült azonban, hogy kicsi a létesítmény, és született meg az öltet a bővítésről.
Dr. Gyimesi Endre megköszönte mindazok munkáját, akik szerepet vállaltak a gondozóház kibővítésében, majd Szalai Annamária országgyűlési képviselő mondott beszédet. Megemlékezett a képviselő arról az időről, amikor még gyerekzsivaj szűrődött ki a falak mögül, hiszen hajdanán bölcsődeként működött az épület. Az időskorú lakosság arányának folyamatos növekedése tette aztán szükségessé az átalakítást. Szólt Szalai Annamária a régi családmodellről, amikor több generáció élt együtt, s mivel a nők nem dolgoztak, tudtak gondoskodni idős szüleikről. Mindez mára megváltozott.
– Meggyőződésem, hogy jelen családpolitikánk, így a gyed visszaállítása, a gyerekek után járó adókedvezmények bevezetése, a nyugdíjak vásárlóértékének növelése és az elindított lakásprogram mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy a család egysége, becsülete helyreálljon – említette az országgyűlési képviselő. – Az idősekről való gondoskodást nem mindig képesek egyedül megoldani a családok, így nem nélkülözhető az állami vagy önkormányzati segítség sem. Szükség van, és lesz is szociális otthonokra, gondozóházakra szerte az országban. Olyan intézményekre, ahol nemcsak a napi ellátás biztosított az idősek részére, hanem a folyamatos orvosi felügyelet is. Olyan intézményekre, ahol tisztelik, becsülik és szeretik az időseket. ...Zalaegerszeg szociális ellátórendszerében mindig kiemelt szerepet töltött be az idősekről való gondoskodás. A házi szociális ellátás, a nyugdíjasklubok és a gondozóház kiváló példái a méltó törődésnek.
Az avatóbeszédeket követően dr. Gyimesi Endre és Szalai Annamária átvágták a nemzeti színű szalagot, és átadták a gondozóház új szárnyát a benne élőknek, valamint az ott dolgozó orvosoknak, nővéreknek. Az egyházak képviselői megáldották az intézményt, majd közös sétára indultak a vendégek, és megtekintették a kibővített gondozóházat.