Leszállópálya a kórház udvarán |
A szívsebészeti osztály letelepedése (1994) óta több alkalommal hoztak sérülteket, illetve azonnali ellátásra szoruló betegeket mentőhelikopterrel a megyei kórházba. A helikopter az andráshidai reptéren, illetve a sportcsarnok melletti füves területen szállt le, majd onnan mentőautóval szállították a betegeket az intézménybe. Sok páciens állapota nem engedte volna meg a közúti szállítást, így felmerült az igény arra, hogy a kórház területén szálljon le a helikopter. |
A mentőszolgálat képviselői ez év áprilisában vették fel a kapcsolatot a kórház vezetőségével, és megvizsgálták, van-e lehetőség helikopter leszállópálya kialakítására az intézmény udvarán. A berepülések és felmérések eredményeként a belgyógyászati, a szülészeti, valamint az SZTK-épület közötti területet találták megfelelőnek a pilóták. Néhány hónapja már oda érkezik a beteget szállító mentőhelikopter, hivatalos leszállópályaként azonban csak mostantól tartják nyílván a kórház udvarát. A múlt héten eltávolították a fákat a területről, és kijelölték a leszállás pontos helyét.
– Azt követően, hogy alkalmasnak bizonyult udvarunk a mentőhelikopter fogadására, utánanéztünk, milyen engedélyek szükségesek egy leszállópálya létesítéséhez. Kiderült, hogy az üzemeltetés feltételeinek eleget tudunk tenni. Feltételként a két nagy platánfa, és a fenyőfa kivágatását szabták, illetve azt, hogy alakítsunk ki a terület közepén egy piros kővel kirakott keresztet, mely messziről is jól látható és megfelelően megközelíthető – tájékoztatta lapunkat dr. Csidei Irén főigazgató. – Nagy örömünkre – mondhatni – postafordultával sikerült beszereznünk a leszállópálya létesítéséhez szükséges engedélyeket. A megyei önkormányzatnak kellett áldását adni a tervre, míg a platánfák kivágását a városi önkormányzat műszaki osztálya és a környezetvédelmi felügyelőség hagyta jóvá. Ezt követően pályázatot írtunk ki a megvalósításra, és a múlt héten elkészült a hivatalos leszállópályánk.
– Mekkora költséggel valósulhatott meg mindez?
– 500 ezer forint körüli összegbe került a terület átalakítása.
– Korábban más elképzelések voltak a leszálló helyét illetően.
– Igen, létezik egy beruházási tervünk, ami mind a mai napig nem valósult meg. Az igazgatási épület lapos tetején található egy helikopter-leszálló, ám ahhoz, hogy azt működtetni tudjuk, meg kellene erősíteni a födémet, és szükség lenne a lift meghosszabbítására. Mindez nagyon sok pénzbe kerül, így más megoldáshoz kellett folyamodnunk.
– Általában milyen betegségben szenvedőket szállít helikopter a kórházba?
– Érkezett már beteg nyakcsigolyatöréssel a traumatológiára, akinek szállítása nem volt megoldható közúton. De hoztak szíven szúrt embert a sebészetre, illetve más betegségben szenvedőket is. Havonta 8–10 alkalommal biztosan le fog szállni a helikopter nálunk. Ugyanakkor lehetőség nyílik betegek küldésére is Zalaegerszegről. Győrbe szállított a helikopter beteget tőlünk a speciális égésplasztikai osztályra az elmúlt időszakban, idegsebészeti eseteket, és gyereksérültet küldtünk Budapestre, vagy éppen Pécsre. Talán mondanom sem kell, mennyire megkönnyíti a mi és elsősorban a betegek helyzetét a helikopter adta szállítási lehetőség.
Ne azt tekintsék öröknek, ami mulandó |
Július első vasárnapján a zalaegerszegi evangélikus templomban ünnepélyesen beiktatták hivatalukba Szabó Vilmos és Szabóné Piri Zsuzsánna lelkészeket. Az igét Ittzés János, a Nyugati Egyházkerület püspöke hirdette, a beiktatást Szemerei János esperes végezte. |
Az ünnepélyes szertartást követő héten a felújítás alatt álló parókia egyetlen berendezett szobájában beszélgettünk Szabó Vilmossal.
– A Komárom megyei Bokodon születtem, olyan községben, ahol három felekezet működött egymás mellett – kezdi a bemutatkozást. – A középiskola elvégzését követően mentem a teológiára, itt ismerkedtünk össze feleségemmel. 1976. július 3-án délelőtt szenteltek fel bennünket, délután volt az esküvőnk. Két évig Nógrád megyében segédlelkészi teendőket láttunk el, majd a tabi gyülekezet hívott meg bennünket. 1988-ban a tízezer lelket számláló kiskőrösi gyülekezet lelkészei lettünk.
Közben két gyermekük született, szeretetotthon építésénél bábáskodtak, s a térség természetéből is adódóan különös figyelmet fordítottak – a lelkészi teendők ellátása mellett – a tanyákon élő öregek gondjainak orvoslására. Majd 1999 elején Révfülöpre kerültek.
– Feleségem révfülöpi, ennek is szerepe volt abban, hogy odakerültünk – magyarázza Szabó Vilmos. Az ott felépült evangélikus oktatási központ – melynek keretében 100 fős szálloda, konferenciatermek, konyha működött – igazgatói teendőit láttam el, feleségem az ottani gyülekezet lelkészeként tevékenykedett.
– Hogyan kerültek Zalaegerszegre? Milyen elképzelésekkel vágnak neki itteni életüknek?
– Az itteni gyülekezet meghívására újra a lelkészi hivatás felé fordultunk – válaszolja. – Itt komoly feladat vár ránk, hiszen a lelki munkához meg kell teremteni a szükséges hátteret. Idáig itt minden tevékenység a templomra volt építve, nem volt például gyülekezeti terem sem. A mostani felújítás ezeket a hiányokat kívánja pótolni. Aztán óriási a szórványterületünk, Pusztaszentlászlótól Lentiig tart, tehát a 800–1000 hívőnk összefogása sem lesz kis feladat.
– Hogyan került erre a pályára? Mi a lelkészi hitvallása?
– Még gyermekként láttam szüleim, s az ott élők mindennapi harcait, úgy véltem, lelkészként tudok leginkább segíteni az embereken. Ha az ember szeme jó helyre néz, a lába is jó helyen áll, vallom. Szeretnék embertársaimnak segíteni abban, hogy ne azt tekintsék öröknek, ami mulandó, így helyükre kerülnek az értékek.
– Mik az első benyomásai városunkban?
– Február közepétől már helyettesítési feladatokat láttunk el itt, március 25-én választott meg bennünket a gyülekezet, május elején költöztünk ide, azaz már vannak tapasztalataink. Vasárnaponként 70–80 hívőnk figyelő tekintete mellett zajlanak az istentiszteletek, ez mindenképpen örvendetes. Kiskőrös után, ahol a lakosság több mint kétharmada a mi gyülekezetünkhöz tartozott, itt Zalaegerszegen ez az arány 2–3 százalék. Élmény számunkra, ha az utcán találkozunk egymással.
Stabilan a piacon a Food and Pack Kft. |
Az idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját az egerszegi Food and Pack Kft. Farkas Imre ügyvezető igazgató a múltra való visszapillantás helyett mégis inkább a jelenről és a jövőbeli elképzeléseikről beszél. |
– Társaságunk egy középvállalkozás, megfelelő raktárbázissal, szállítójármű-parkkal rendelkezik, s szakképzett munkatársainknak – a akiknek 80 százaléka felsőfokú végzettségű, s közülük számosan bírnak német, illetve angol nyelvtudással – köszönhetően jegyzik a szakmában – mondja. – Tevékenységi körünk zöme kezdettől fogva változatlan: élelmiszer-ipari gépek, berendezések, technológiák bemutatását, honosítását, menedzselését, aztán különféle csomagolóanyagok forgalmazását végezzük elsősorban a baromfi-, a tej-, a konzerv-, a hús- és édesipar részére. Az utóbbi időben kezdtünk el foglalkozni egy olyan új termékkel, amely adalékanyagként javítja a takarmányok minőségét, elősegíti az állatok súlygyarapodását. Ez a tejsavszármazék még Európa nagy részén is újdonságnak számít, spanyol és francia tapasztalatok alapján vállalkoztunk a hazai bevezetésére.
A múlt évet közepesen sikerültként értékeli, mint mondja, az árbevétel az előző évekhez hasonló nagyságrendű volt, a nyereség azonban alatta maradt a tervezettnek. Az elmúlt néhány év nem a kiugró eredmények időszaka volt az egész agrárgazdaság számára, teszi hozzá. Piacvesztés keleten és délen, a hazai fogyasztás stagnálása, s ezek hatása alól a Food and Pack Kft. sem vonhatta ki magát.
– Az idei év első fele azonban már sokkal kedvezőbben alakult számunkra – folytatja Farkas Imre. – Úgy vélem, hogy az új technológiáink, berendezéseink, csomagolóanyagaink piaci lehetőségei javulnak, s ezután várhatóan az új takarmány-adalékanyagunkat is egyre növekvő mértékben vásárolják majd a felhasználók, s számunkra kedvező a forintnak a konvertibilitás következtében történő erősödése is. Ennek következtében eredményességünk is remélhetően jelentősen javulni fog idén.
A Food and Pack Kft. mintegy 100–120 hazai vállalkozással van kapcsolatban. Széles a paletta, ezek között számos olyan nagy van, mint a Pick Rt., a Hungerit Rt., de mellettük természetesen jelentős partnerek a zalai vállalkozások is. Lehetőségeikhez mérten támogatják Zalaegerszeg sport- és kulturális életét, amit képünk is bizonyít. (Farkas Imre – balról a második – az általuk is szponzorált Royal Sped ZAC vezetőivel, atlétáival).
– Az eredményes piaci szereplés megköveteli a folyamatos fejlesztést. Ennek jegyében még az idei évben a Hock János utcai telepünkön egy keverékelőállító egység üzembe helyezését tervezzük. Itt bizonyos élelmiszeripari segédanyagokat állítanánk elő megfelelő receptúra alapján. Aztán középtávon gondolkozunk – miután csomagolóanyagokat is forgalmazunk – bizonyos nyomdai kapacitás kiépítésében. Itt környezetbarát nyomdatechnika használatát tervezzük. S végül, de nem utolsósorban tervezzük egy szaknagyker indítását, amely borászati termékeket, illetve mezőgazdasági kistermelők részére kisgépeket forgalmazna – mondta végezetül Farkas Imre ügyvezető igazgató.