A hőségben tompábbak a reflexek
Évzáró a Sprint-L Nyelviskolában
Miniszteri elismerést vehetett át dr. Erdős Sándor |
Egészségügyi miniszteri dicséretben részesült a Semmelweis-napon dr. Erdős Sándor onkológus főorvos. A zalaegerszegi onkológiai gondozót vezető főorvos nemrégiben ment nyugdíjba. Hivatását azonban nem adta fel. Jelenleg a nagykanizsai kórház onkológiai szakrendelését vezeti, és magánrendelőjében is fogadja pácienseit. |
Dr. Erdős Sándor neve nem ismeretlen az orvostársadalomban. Gyógyító munkájának közel 40 éve alatt mindvégig a betegek érdekeit tartotta szem előtt. Sokat fáradozott az onkológiai betegellátás jobbítása érdekében, és fontos szerepet játszott a megyei kórház önálló onkológiai osztályának visszaállításában. A főorvost miniszteri dicsérete apropóján kerestük fel.
– 1964-ben végeztem el a Szegedi Orvostudományi Egyetemet, mely után belgyógyászati klinikán kezdtem dolgozni. Később szülészeti-nőgyógyászati szakképesítést szereztem. Mikor Zala megyébe kerültem, a novai szülőotthon vezetésével bíztak meg, és négy csatolt község betegeit, szülő anyáit láttam el. Közben jártam Algériában is, ahol egy szülészeti osztályt vezettem – mesél pályájáról dr. Erdős Sándor. – Külföldről visszatérve az egerszegi kórházban helyezkedtem el. Időközben onkológus szakképesítést szereztem, és onkológusként dolgoztam egészen nyugdíjazásomig.
– Milyen feladatok vártak önre a kórházban?
– Nagyon komoly feladatokkal kellett szembenéznem. A daganatos betegségek megelőzése mellett törtem lándzsát. Jól emlékszem arra a napra, amikor Zalalövőre mentünk emlőszűrést végezni. 123 hölgyet vizsgáltunk meg egy nap alatt.
Rendkívül összetett feladat a daganatos betegek kezelése. Szoros együttműködésben dolgozik a sebész, a patológus, a szövettanász, a radiológus, a képalkotó diagnoszta és a klinikai onkológus. Minden egyes betegre vonatkozóan külön kezelési stratégiát állítunk fel. Huszonkét éven keresztül végeztük ezt. Boldogan mondhatom, hogy a zalaegerszegi onkológiai team működése kiemelkedett az országban. Nagy öröm számomra, hogy a Zalaegerszeg mellett a közelmúltban Nagykanizsán is sikerült megszerveznünk az onko-teamet.
– Végigkísérte az onkológiai betegellátás fejlődését, illetve hanyatlását. Hogyan emlékezik vissza az eltelt időszakra?
– Mint bizonyára sokan tudják, 15 ágyas részlegként indult az onkológiai betegellátás a kórházban. Ezt követően jött létre az önálló klinikai onkológiai osztály, melyet sajnos 1994-ben megszüntettek. Bár a szakmai kollégium egyértelműen ellene volt a „likvidálásnak“, el kellett fogadnunk az intézet vezetésének döntését. Hat éven keresztül folytattuk a harcot az önálló osztály felállításáért. Ma már elmondhatom, hogy nem voltak hiábavalók erőfeszítéseink, hiszen az év elején sikerült újjászervezni az osztályt. Nagyon örülök ennek, bár véleményem szerint további ágyakra lenne szüksége Zala megyének.
– Nem álltak Öntől távol a korszerű gyógyítási módszerek sem.
– Mindig igyekeztem követni az újat. Figyelemmel kísérem a tudományos eseményeket, a daganatos betegek gyógykezelésének fejlődését. Közel 50 előadást tartottunk nemzetközi kongresszusokon e témában. Főként az emlőrákra, és a nőgyógyászati daganatokra koncentrálódott figyelmem, de természetesen klinikai onkológusként, valamennyi daganatra kiterjedtek tanulmányaim.
– Részt vett a flavonoidok hatásainak klinikai megfigyelésében is.
– Igen. Egy gyermek kérte a segítségemet, hogy emlőrákos édesanyja térítésmenetesen hozzájuthasson a Flavin-7-hez. Éppen Egerben volt egy emlőrákkal foglalkozó konferencia, melyen részt vett Szabó László tanár úr, a szer feltalálója, akit megkértem, hogy biztosítsa ingyen a cseppeket a betegem részére. Magam is észrevettem a 90-es évek elején, hogy egyes betegek jobban tolerálják a kemoterápiás kezelést, nem hánynak, nincs hasmenésük és a hajhullásuk sem aggasztó. Ők valamennyien flavonoidokat, valamint E-vitamint tartalmazó kapszulákat szedtek. A kontrollált klinikai vizsgálatok bebizonyították aztán, hogy ezek a flavonoidok valóban csökkentik a kezelések mellékhatásait. Én személy szerint nagyon fontosnak tartom, hogy a betegek életminősége a gyógyítás során is jó legyen. Természetesen továbbra is a sebészeti, sugaras és a gyógyszeres terápia vezethet eredményre a rákos betegek gyógyításában, ám a kiegészítő kezelésekben helyet adhatunk a flavonoidoknak, anti-oxidánsoknak. Bizonyítottan van létjogosultsága ennek a természetgyógyászati gyakorlatnak.
Dr. Erdős Sándor több elismerést is kapott munkája során. Valamennyi megyei főorvostól dicséretben részesült, a közelmúltban pedig az egészségügyi miniszter is tolmácsolta köszönetét a betegellátásban végzett kimagasló tevékenységéért. Ellenszenvre csupán – bár nem tudja miért – a megyei kórházban talált. Nyugdíjazását követően július 1-jei hatállyal felmentették szakfelügyelő főorvosi tisztségéből is. Mindez azzal jár, hogy le kell mondania az országos szakfelügyelő főorvosi kollégium elnöki tisztéről.
– Mindezek ellenére lelkemben harmónia van. Sok kellemetlenség ért az utóbbi időben. Ettől függetlenül úgy gondolom, ameddig egészségem engedi, dolgozom a nagykanizsai kórházban. Huszonkét évig nem találtak megfelelő szakorvost az onkológiai szakrendelés élére. Szeretném én betölteni ezt a pozíciót. Terveim között szerepel a nagykanizsai kórházban is létrehozni egy 15 ágyas önálló klinikai onkológiai osztályt. Nagyon indokolt lenne ez.
Dr. Erdős Sándor egész életében aktívan dolgozott, éppen ezért nem tervez nyugodt, csendes nyugdíjaséveket. Amennyiben Nagykanizsán is képes lesz olyan eredményeket elérni, mint Zalaegerszegen, biztosan mindenre kiterjedő, szakszerű ellátásban részesülhetnek a daganatos
betegek.
Közlekedési razzián |
A hőségben tompábbak a reflexek
Az utóbbi időben nagy mértékben megszaporodtak a közlekedési balesetek Zalaegerszegen és környékén. Az elmúlt esztendő első félévi adatait tekintve mintegy 28 százalékkal emelkedett a sérüléssel járó balesetek száma. Különösen szomorú, hogy már mostanáig öten haltak meg városunkban az utakon. |
E statisztikai adatok ösztönözték a rendőröket arra, hogy átfogó közlekedési akciót szervezzenek a rendőrkapitányság illetékességi területén. Július 10-én 18 rendőr és 8 gépjármű részvételével zajlott a razzia, különösen nagy figyelmet fordítva a sebességhatárok betartására, a biztonsági öv használatára, valamint a szabályos közlekedésre. Az akció eredményeiről Zsigmond Ferenc rendőr ezredes, a Zalaegerszegi Rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztályvezetője számolt be.
– Kirívó szabálysértő magatartást nem tapasztaltunk a nap folyamán. Összességében 15 feljelentést tettünk a közlekedési szabályok megszegése miatt, 26 esetben pedig a helyszínen intézkedtek munkatársaink. Ez utóbbiak között különböző kisebb közlekedési szabályszegések szerepeltek. Előfordult, hogy nem szabályosan keltek át az úttesten a gyalogosok, nem kapcsolták be a biztonsági övet a gépjárműben ülők, illetve nem használták a világítást, vagy műszaki hiányosságokat észleltünk az autón – tájékoztatott Zsigmond Ferenc. – Fő célja az volt ennek a szervezett ellenőrzésnek, hogy javítsuk a közlekedési morált. Sajnos, az utóbbi időben többször találkoztunk olyan esettel, hogy nem adták meg a gépkocsivezetők az elsőbbséget a gyalogosoknak. Az utóbbi három hétben négy gyalogost ütöttek el kijelölt gyalogos átkelőhelyen. Éppen ezért több figyelemre, udvariasságra kérnénk az autóvezetőket.
Szomorú továbbá, hogy megszaporodtak a cserbenhagyásos bűncselekmények is Zalaegerszegen. Július 10-éig három ilyen esetet jelentettek kapitányságunkra, azaz egymást követik az effajta bűncselekmények. Szerencsére sikerült felderíteni őket. Ami igazán elszomorító, hogy egyszerű betétlapcserével meg lehetett volna előzni ezeket a bűncselekményeket. Ehelyett nyakukba vettek az elkövetők egy komoly büntetést.
Zsigmond Ferenc a nyári nagy melegben fokozott figyelmességre kéri a járművezetőket. Tompulnak a reflexek a hőségben, nem ritka, hogy elkalandozik a sofőr figyelme, melynek következményei – mint azt a július elejei halálos kimenetelű baleset is igazolja – komolyak lehetnek. Idegesebbek is a melegben a gépjárművezetők, ezért, ha lehetséges 10 és délután 4 óra között lehetőleg kerüljék az autóval való közlekedést. Akik ezt nem tehetik meg, igyekezzenek jobban koncentrálni, s rövid pihenőkre, frissítőre többször megállni.
– Jobban figyeljenek nyáron a gépkocsivezetők a gyalogosokra, kerékpárosokra! Mindenütt befejeződött az iskola, s nem ritka, hogy az úttesten játszanak, kerékpároznak a gyerekek – figyelmeztet az ezredes.
A nyár folyamán további nagyszabású ellenőrző akciókat tervez a Zalaegerszegi Rendőrkapitányság. A razziák nem a gépjárművezetők ellen, sokkal inkább az ő érdekükben szerveződnek.
Évzáró a Sprint-L Nyelviskolában
![]() |
A városban elsőként indított az iskola 5–6 évesek számára „Nebuló” angol ovisulit, aminek célja a gyerekekkel játékos formában megkedveltetni az idegen nyelvet. A tapasztalatok azt mutatják, hogy aki óvodás korban valamilyen szinten foglalkozott az idegen nyelvvel, az sokkal könnyebben tanulja az iskolában.
A gyerekcsoportok 7 fősek, ami optimális. Nagyon szeretnek járni az oviba, és természetesen szeptemberben folytatása lesz, szeretettel várunk minden kis „nebulót“.