Idén már négyen ettek gyilkos galócát |
A szezon beindulása óta sajnos nem telik el úgy nap a kórházban, hogy ne vennének fel valakit gombamérgezés gyanújával. Különösen elszomorító, hogy míg az elmúlt években alig fordult elő, idén már négy beteget kezeltek – s még kezelnek most is – gyilkosgalóca-mérgezéssel Zalaegerszegen. |
– Gombamérgezettünk az elmúlt években is nagyon sok volt. Az idei esztendőben azonban a gyilkos galóca sem kerülte el a zalaiakat. Négy beteget vettünk fel súlyos mérgezéssel, közülük egy négyéves kisgyereket át kellett küldenünk a Heim Pál Gyermekkórházba. Jelenleg is ott fekszik élet-halál között, májtranszplantációra várva. Édesanyját osztályunkon kezeljük, kevésbé súlyos tünetekkel – tudtuk meg dr. Ribiczey Pál főorvostól, a fertőző osztály vezetőjétől. – Mindketten ettek a gyilkos galócából, ám úgy tűnik, a gyermeknek jutott a nagyobb mennyiség. Egy másik család tagjait is kezeltük az osztályon. Egyikőjük esete ugyancsak súlyosnak indult. Máj- és veseelégtelenség tünetei jelentkeztek rajta, ám szerencsére sikerült átvészelnie a mérgezést. Egy hete engedtük haza.
Néhány évvel ezelőtt szerencsétlenebbül járt a gyilkos galócát fogyasztó apa és fia. Az édesapa még azelőtt meghalt, hogy el tudtuk volna látni. Fiánál májtranszplantációt hajtottak végre Budapesten, ám ő sem élte túl a mérgezést.
– A gyilkos galóca a legveszélyesebb a mérgező gombák közül?
– Igen. Egyetlen gyilkos galóca elfogyasztása már halálos dózis. A kórházunkban kezelt négy páciens székletéből ki is tudtuk mutatni a galóca spóráit.
A súlyosan toxikus gombák zömének elfogyasztása azért nem életveszélyes, mert kihányja a beteg. 20–30 percen belül hányingert, hányást okoznak, azaz nagy részük kilökődik a szervezetből. Ezzel ellentétben a gyilkos galóca elfogyasztása nem jár hányással. Van egy hőstabil és egy hőlabil toxinja. A hőlabil, ami a hányást okozná, elpusztul a főzés során, ezért nem veszik észre a betegek olyan gyorsan a mérgezést. A hőstabil toxin, mely nagyon súlyos sejtméreg, viszont megmarad, és megkezdi a létfontosságú szervek elpusztítását.
Általában a gyilkosgalóca-mérgezettek is hasfájással érkeznek a kórházba, s csak néhány nap után alakul ki náluk szervelégtelenség. Amennyiben már az első tünetek nagyon súlyosak, életveszélyről van szó. A bélnyálkahártya a legfogékonyabb a toxinra. Amint megtámadta a méreg, rögtön erős hasmenést, majd sárgaságot okoz. A bélnyálkahártya után a májat, a vesét és a többi szervet ostromolja a méreg.
– Hogyan kezdődik meg a kezelés?
– Rögtön elküldjük a hozott ételmaradékot, vagy a hányadékot gombaspóra-vizsgálatra. Az ÁNTSZ gombaszakértője akár éjszaka is rögtön munkához lát. Előfordulhat, hogy ehető gombát fogyasztott a beteg, csak nem volt eléggé megfőzve, az okozta nála a hányást. Önmagában nehéz étel a gomba, így az érzékenyebb gyomrúak hányhatnak annak ellenére is, hogy nem volt mérgező a gomba. Minden ilyen tünettel azonban rögtön orvoshoz kell fordulni!
Ha kiderül, hogy mérgezés áll a rosszullét hátterében, gyomormosással, hashajtással igyekszünk eltávolítani a toxint a szervezetből, majd máj- és vesevédő szerek tömegét adjuk a betegnek. A májtranszplantáció az utolsó lehetőség a mérgezések kezelésében. Abban az esetben helyezzük kilátásba, ha nem gyógyuló tünetekkel jelentkezik a májelégtelenség. Azt hiszem, nem kell megemlítenem, hogy nagyon kevés a donormáj Magyarországon. A mérgezés esetében pedig akut beavatkozásra lenne szükség.
A gyilkos galóca fiatal alakját könnyen összetévesztik a gyakorlatlan gombaszedők más ehető gombafajtával. Nagyon fontos az óvatosság, hiszen elegendő, ha csak egy galóca bekerül a megfőzött ételbe, s máris oda az egész család. Amennyiben bizonytalan valaki abban, milyen gombát talált, inkább dobja a szemétbe! Még gyakorlott gombaszedő esetében sem árt szakértőnek megmutatni a kosár tartalmát!
|
Elkezdődött a Göcseji és Gorkij utca sarkán, az izraelita temető mellett 25 darab parkoló környezetbarát módon történő kiépítése a Kaiser Kft. kivitelezésében. A beruházás a Kossuth utca 61–63. szám alatt épülő Dél Hercegnője társasházhoz kapcsolódik. Matyéka István arról tájékoztatta lapunkat, hogy a parkolókat négyzetméterenként 200 tonna terhelhetőségű műanyag gyeprácselemekkel alakítják ki. Döntésüket az motiválta, hogy a város zöldterületét ezzel is növeljék, továbbá ennek hatására jobb lesz a terület vízelnyelő képessége. |
A Zöld Gondolat Lovagrend azt üzeni, hogy közvetlen környezetünk ápolásáért vállaljunk személyes felelősséget. A szervezet 2000 tavaszán azzal a céllal alakult, hogy népszerűsítse a környezettudatos gondolkodást.
A természet, környezet és egészség védelmének üzenetét a „Zöldküllő” Mohácsi Túrakerékpáros és Természetvédelmi Egyesület hat tagja hozta el Zalaegerszegre az elmúlt héten. A túrázókat a városháza előtt dr. Gyimesi Endre polgármester fogadta, aki néhány szóban bemutatta a várost és szólt arról, hogy a következő ciklusban nagy hangsúlyt fektetnek a kerékpárutak kialakítására. A polgármester invitálására a beszélgetés, melyen részt vett dr. Kvarda Attila, az Egészséges Városok Szövetségének helyi vezetője is, a hivatalban folytatódott.
Reagálás |
Lapunk múlt heti számában megjelent „Több szeméthez több edény kell(ene)” című írásunkra reagált dr. Németh László (Zalaegerszeg, Kovács Károly tér 4.) Mint „lelkes lokálpatrióta és a város legszennyezettebb környezetében lakó, a kérdéssel sokat foglalkozó, sokat tevő társasházi számlálóbizottsági elnök, és szemetet felszedő magánszemély”– így jellemezte magát – a következőket írta szerkesztőségünkbe küldött levelében. |
„A Berzsenyi utca északi tömbbelső a problémák „állatorvosi lova”! Minden baj megtalálható! Lakóházunk a Kovács Károly tér 4. számú társasház közvetlen környezetében zsákokat és egyéb hulladékot a földre intézkedésem óta nem tesznek. A kérdést megoldottam, kéréssel, szépszóval.
A zsákokat és egyéb hulladékot nem a társasházi lakók teszik ki döntő többségében, hanem sorozatosan a zömében önkormányzati tulajdonban megtartott, irodaként és üzletként hasznosított helyiségeket bérbe vevő bérlők. Ezt pontosan megfigyeltem, hogy fel tudjak lépni ellene...
Megoldási javaslataim a következők: Figyelni a kukák mellé, konténerekbe a környezetből zsákos szemetet hordó irodai, üzleti dolgozókat és megtenni a szükséges intézkedéseket (szerződéskötés, figyelmeztetés, büntetés.) Ugyancsak figyelnünk kellene a más városrészekből személygépkocsival ideszállító ugyanezt tevőket és velük szemben is eljárni.
Szükséges lenne az önkormányzati rendelet módosítása is a következőkben: Az Alkotmánybíróság határozatához igazítva a társasházban a ténylegesen ott lakó személyek bevallását az „önadózás” módjára a társasházak közösségeire bízni és nem az ismert okokból pontatlan népesség-nyilvántartási adatok alapján megküldeni a szerződéstervezeteket...”