Minden perc számít

Segíteni a lisztérzékenyeket

Finom rezgések a lazulásért


Minden perc számít

Stroke: a megelőzés lenne az igazi

  A stroke a harmadik leggyakoribb halálok világszerte. A szó maga angol, melynek jelentése ütés, csapás. A magyar köznyelv sem véletlenül hívja a betegséget gutaütésnek vagy szélütésnek, hiszen ami az agyi erekben történik, az hirtelen, ütésszerûen jelentkezik – mondja dr. Nikl János, a Zalaegerszegi Megyei Kórház neurológiai osztályának vezető főorvosa, akivel annak kapcsán beszélgettünk, hogy a Magyar Stroke Társaság tavalyi sikeres kampányát követően ismét meghirdette a küzdelmet az agyiér-katasztrófák ellen a társadalom aktivitásának növelése céljából.

– A stroke-nak alapvetően két formáját különböztetjük meg. Az egyik a vérkeringési zavar, melynek következtében agyi infarktus alakul ki, a másik a valódi agyvérzés, amikoris vér kerül az agyállományba. Jelentőségét tekintve nagyon súlyos népegészségügyi megbetegedés, hiszen évente 55 ezer beteg kerül kórházba stroke miatt, miközben szívinfarktussal 20 ezer. Tehát majdnem háromszor több, de nagy a különbség, ha következményeit, a társadalomra és a családra gyakorolt hatását nézzük. A stroke-ban a betegek 30–40 százaléka egy éven belül meghal, egyharmaduk súlyos maradványtünetekkel él tovább mozgáskorlátozottan, rokkantan. Ápolásra szorulnak, amely a család számára is megterhelő, mert valakinek ki kell lépni a munkából. Összehasonlítva a szívinfarktussal, mely után sokkal többen épülnek fel, és önállóan tudják folytatni életüket – a stroke nagyobb indirekt költséget jelent a társadalom számára.
Magyarországon évente 100 ezer lakosból 180 ember hal meg stroke-ban, mely igencsak riasztó adat. Zalában az országosnál is sokkal rosszabb a helyzet, a megyében ugyanis 100 ezer emberből mintegy 200-at veszít el családja évente az agyérkatasztrófa következtében. Hogy miért ilyen magas megyénkben a stroke halálozás? Nem tudjuk pontosan. Jómagam úgy vélem, mivel Zala aprófalvas megye, nagyon sok kistelepülés alkotja, melyekben az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés hiányt szenved.

– Milyen tünetekkel jelentkezik a stroke?
– A legjellemzőbb tünet, hogy elferdül a beteg arca, féloldali végtagbénulás, zsibbadás, esetleg beszédzavar lép fel. Figyelmeztető jel lehet az is, hogy a beteg egyik szemére elveszti látását. Rövid ideig tartó féloldali végtaggyengeség, zsibbadás, beszéd- és látászavar az érkatasztrófa előtt napokkal-hónapokkal is jelentkezhet, mellyel az a gond, hogy kevesen veszik komolyan. Erre azt szoktam mondani: a szívinfarktussal ellentétben az agyi vérellátási zavar nem fáj. Pedig a szélütés 80–85 százalékában pont ez a vérellátási zavar, érelzáródás, vagy agyi embólia a felelős, és csak 15–20 százalékban a valódi agyvérzés, ami igaz, komoly fejfájással jár. Itt hívnám fel a figyelmet arra, hogy a vérellátási zavar egyetlen, bizonyítottan hatékony eljárása a trombolízis, a vérrög oldása, ami átjárhatóvá teszi az ereket, és amit csak három órán belül lehet elvégezni. A stroke kezelésében tehát az időfaktor rendkívül fontos, hiszen különféle labor- és CT-vizsgálatokat is el kell végezni. Az utóbbit egyebek mellett azért, hogy kizárjuk a vérzést, mert akkor a trombolízist nem lehet alkalmazni. Az osztályunkon – mely felkészült erre az eljárásra is – az elmúlt két hónapban négy betegnél alkalmaztuk a trombolízist nagyon jó eredménnyel.

– Tehát aki az előbb említett tüneteket észleli magán, az ne késlekedjen, jöjjön azonnal kórházba.
– Igen, még a háziorvosához se feltétlenül menjen, hívjon, vagy hívjanak számára mentőt, mert az időtényező rendkívül fontos. Az akut stroke időszaka egyébiránt 2–3 nap alatt lezárul, mely után, amikor a beteg általános állapota stabillá válik, el kell kezdeni a rehabilitációt. Osztályunkon négy gógytornász, gyógymasszőr és logopédus segít ebben. Ezután célszerû lenne a beteget rehabilitációs intézménybe helyezni, de sajnos Zala megyében egyetlen ágy sincs erre a célra. Mintegy harminc neurorehabilitációs ágyra lenne szükség ahhoz, hogy a következmények súlyosságát a rehabilitációra alkalmas betegeknél enyhíteni tudjuk. Mint már említettem, a betegek harminc százaléka nagyos súlyos bénulással, mintegy egyötödük elbutulással gyógyul, kétharmaduk rokkanttá válik.

– Az elmondottakból kitûnik, hogy az igazi megoldás a megelőzés lenne.
– Valóban így van. Ezen belül is az egészségnevelésre és az elsődleges megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt. Egy tanulmány szerint az ember egészségi állapotát mindössze 15 százalékban befolyásolja az egészségügy fejlettsége, a többi a genetikai adottságokon, a társadalmi és gazdasági környezeten és legfőképpen az életmódon múlik. A stroke leggyakoribb kockázati tényezői a magas vérnyomás, a cukorbetegség és az elhízás. Tehát az elsődleges megelőzésben ezen rizikófaktorok kezelése állna, de még szerencsésebb lenne a helyes életmóddal, táplálkozással és mozgással eleve kiküszöbölni ezeket a kockázati tényezőket – hangsúlyozta dr. Nikl János.

vissza az elejére


Segíteni a lisztérzékenyeket

  A Lisztérzékenyek Zala Megyei Egyesülete 2007. június 16-án került bejegyzésre a Zala Megyei Bíróságon. Ezt megelőzően 2005. május 16-tól a bejegyzésig klubként mûködött.

Az egyesület célja a lisztérzékenységben szenvedő állampolgárok összefogása, képzésük segítése, közös programok, termékbemutatók, előadások szervezése, a lisztérzékeny betegek harmonikusabb, teljes értékû életének elősegítése.
Fontosabb eredményeik: 2007-ben az önkormányzat segítségével megoldódott a lisztérzékeny, a cukorbeteg, a Crohn-beteg és a tejcukorérzékeny gyermekek közétkeztetése, mely országos viszonylatban is kiemelkedő kezdeményezés volt, mely nagy megelégedésünkre szolgál a mai napig. Hiányként jelentkezik viszont, hogy a felnőtt közétkeztetés nem megoldott, ezért szeretnénk javasolni, hogy – igény szerint – bővítsék ki a szolgáltatást a felnőtt lakosságra is – mondja Csákvári Márta, az egyesület elnöke.

2008-ban a 12–14 évesek körében elkezdtük szûrővizsgálatok elvégzését, melynek célja a tünet- és panaszmentes gyerekek vizsgálata, a rejtett betegség kimutatása – arra alkalmas módszerrel – a célbetegség fennállásának valószínûsítése vagy kizárása. 2009-ben átfogó szervezési munkával sikerült elérnünk, hogy 298 gyermeket az iskolák védőnői segítségével lisztérzékenységgel kapcsolatban megszûrtek. Erre a célra pénzbeni támogatást kaptunk (Zalaegerszeg megyei jogú várostól a polgármesteri keret terhére: 80.000 Ft; Egészségügyi Bizottságától: 100.000 Ft; Gazdasági Bizottságától: 200.000 Ft; Zala Megyei Önkormányzattól: 80.000 Ft; Hévíz Város Önkormányzatától polgármesteri keret terhére: 50.000 Ft; ZTE KK jótékonysági meccs bevétele: 104.500 Ft).
Nagykapornak Önkormányzata saját hatáskörében végeztette a vizsgálatokat.

A 298 megszûrt gyermekből 3 bizonyult pozitívnak 1 Iga-hiányosnak. A kiszûrt gyermekek egészséges felnőttként élhetnek teljes életet. Ezúttal köszönjük támogatóinknak, hogy a kitûzött célunkkal egyetértettek és anyagilag hozzájárultak. Ebben az évben szeretnénk befejezni ezt a megkezdett programunkat, mivel még 300 szülői beleegyező nyilatkozattal rendelkezünk, és ehhez várunk további anyagi forrásokat.
Az egyesület rendezvényeinek a Kertvárosi Települési Önkormányzat helyisége ad otthont. Azonban szükségünk lenne egy olyan helyiségre, ahol a lisztérzékenyekségben szenvedőknek kedvezményes áron biztosítani tudnánk a rendszeres ellátásukhoz szükséges napi élelmiszereket. Azzal a kéréssel fordultunk Rigó Csaba képviselő úrhoz, hogy a fent említett, egyik kihasználatlan önkormányzati helyiségben megvalósíthassuk a gluténmentes termékek forgalmazását, ezzel megoldódna az alapvető élelmiszereink beszerzése.
„A Kertvárosi Települési Önkormányzat ülése elé terjesztem az egyesület kérelmét és megteszünk minden tőlünk telhetőt, hogy mielőbb megkezdődhessen a lisztérzékenyeknek nélkülözhetetlen alapvető élelmiszerek forgalmazása.” – válaszolt Rigó Csaba, a Kertvárosi Települési Önkormányzat vezetője.

vissza az elejére


Finom rezgések a lazulásért

Hangmasszázs zalaegerszegen

Érdekesnek tűnik első hallásra, hogyan lehet hanggal masszírozni, és milyen terápiás céllal? Tibetben, Nepálban már emberemlékezet óta használnak hangtálakat masszírozáshoz és a „hangtálkovács” szakma egy meglehetősen előkelő, kiváltságos foglalkozás.

Balázsik Anikó okleveles orvosi masszőr, kinesiotape terapeuta, Functional Movement Screen specialista, kettlebell-instruktor, néhány hete végez Zalaegerszegen hangterápiás kezeléseket masszázsszalonjában, a Petőfi utca 33. szám alatt.
Mint mondja, a tálak szigorúan meghatározott mennyiségű és minőségű fémekből készülnek, rezgésszámuk pedig precízen bemért érték. Hangjuk különleges, rezgésük hosszantartó és gyógyító erejû. „A terápiás masszázskezelések mindig többcélú tevékenységek; részben egy adott mozgásszervi, idegrendszerei defektus megoldása, részben a kezelt személy ellazítása a cél. Az esetek nagy részében a problémák az ellazítás vagy e készség hiánya miatt alakulnak ki, tehát jó, ha a masszázskezelés már induláskor erre a két említett problémára koncentrál.”

A leggyakoribb mozgásszervi probléma az izmok csomósodása, illetve a feszülésük által okozott ízületi fájdalom, esetleg degeneráció. Az izomcsomókat (amelyek úgynevezett triggerpontokat képeznek, és általában tapintásra fájdalmasak) szakszerûen fel lehet lazítani. „Fontos lenne nem pusztán a fájdalom konkrét helyét, hanem a távolabbi – másodlagos – szatellit triggercsomókat is kezelni a hatékonyság érdekében, illetve tenni valamit azért, hogy ne újuljanak ki ezek a csomók.”

Háziorvosoktól, szakorvosoktól gyakran hallhatjuk a jó tanácsot „tanuljunk meg lazulni” – de vajon hogyan tegyük ezt? A masszőr szerint tökéletes megoldás erre a hangterápia, mely nagyon tapintatosan, de nagyon hatékonyan lazít el 20 perc – egy óra alatt. A terápia nem fájdalmas, inkább kellemes, hullámszerű érzés a testben és a bőr alatt. Oldja a testben kialakult blokádokat, harmonizálja az emésztést, nyugodt közérzetet biztosít. A kezelés során – időtartamtól és céltól függően – a tálakat a testre (lábfej, hát, medence, has, kézfej) vagy a test közelébe helyezi a kezelő, és azokat finoman megütve rezgéseket hoz létre, amelyek a bőrfelületen át „rezegnek” a belső régiók felé. A tálak finom rezgései olyan hatással vannak az emberi agyra, hogy az egyfajta „pihenő” állapotra kapcsol, a test ellazul, az idegrendszer tökéletes nyugalomban tölti el a kezelés idejét.
(További információ: Balázsik Anikó: 06 70/317-9396)

vissza az elejére