ELTŰNIK A RÉGI ÜZEM, MARADNAK AZ EMLÉKEK
A falakon szabászrajzok, régi fotók, a múltat idéző asztalkákon brigádnaplók és egyéb sárguló dokumentumok. Régi varrógépek, vasalók és egyéb kellékek a sarkokban, amelyekkel évtizedekkel ezelőtt dolgoztak a helyszínen, itt, a valamikori Colorban, a Mártírok útján. De azért a jelen is megmutatja magát a próbababákon. A nézelődő sóhajt is egy nagyot, jó lenne felpróbálni, belebújni néhány kiállított, igazán extra ruhába. |
A
háromnapos Color Arts Fesztiválon, az egykori üzemben utoljára találkoztak az
egykori munkatársak. Még Horváth Viktor igazgató (1972–1992) is elüldögélt a
varrógép mellett, és mint mondta, örömmel emlékezik vissza a Colorban töltött
két évtizedre.
– Végigcsináltuk a „hőskort”. Hogy ez mit jelent, jól látható ezen a kiállításon. Más termékeket készítettünk akkor, és mást gyártanak most az üzemben. Sok-sok boldog pillanatot tudnék felidézni, ezek közül a legemlékezetesebb az, amikor a 100 ezredik darabot legyártottuk a Szovjetuniónak a 80-as évek legelején.
Ekkora mennyiséget az országban nemigen gyártottak, azért volt olyan rendkívüli. Az emberek örömmel jöttek dolgozni, akkoriban a létszámunk megközelítette az ezer főt. A környező településekről érkező nőket foglalkoztattuk, elhelyezkedésük bizony nem volt egyszerű – mondja Horváth Viktor.
– Bátortalanok voltunk, babonából nem ünnepeltük meg a félévszázados születésnapunkat. A ruhagyár volt a szemünk előtt, ők tartottak egy partit az 50 éves évfordulón, és rá egy évre tönkrementek. A könnyűiparnak most nincs presztízse – mondja Virágné dr. Móga Julianna, a Color igazgatója, és megjegyzi: – Mi azért maradtunk talpon, mert neves divattervezőknek készítjük a kollekcióját, egyedi darabokat kísérletezünk ki. Nem gyártunk tömegterméket. A nagy multicégek az olcsó költségű gyártóhelyeket részesítik már régóta előnyben.
A ma már 53 éves gyár elődjét a Kötött és Kézműipari Vállalatot Zalaegerszeg városa alapította. Kezdetben a lakossági ellátás volt a fő profilja: ruhákat, ágyneműket, védőkötényeket, kesztyűket, sapkákat varrtak az asszonyok. A 70-es években a konfekcióipar Magyarországon komoly ágazat volt, nagy állami beruházások valósultak meg.
|
|
Hőskori darabok. |
Akkoriban váltott a jelenlegi profiljára a Color: női felsőruházati gyártásra szakosodtak, és a gépparkjukat is ennek megfelelően alakították ki. A mostani Sport utcai telephelyén a Color Ruházati és Kereskedelmi Kft. közel 80 százalékban termel exportra: eljutnak termékeik Ausztriába, Németországba, Franciaországba, Olaszországba és Angliába.
– Lecsökkent a létszámunk. Tíz fős adminisztrációval dolgozunk, és 120
munkatársunk van az üzemben, ugyanakkor körülbelül 200 fős a bedolgozói létszám.
Több külsősnek adunk munkát, mint ahányan a Colornál vagyunk – mondja Virágné
dr. Móga Julianna.
Az egykori Mártírok útjai üzemcsarnok helyén a tervek szerint társasház épül a
közeljövőben.
TELT HÁZ ÉS JÓ HANGULAT A COLOR ARTS-ON
Sikeres volt a rendezvény, nagyon sok pozitív visszajelzést és biztatást kaptunk – értékelte a közelmúltban véget ért II. Color Arts Fesztivált Wettstein Tamás, a szervező ZAZEE Kulturális Egyesület elnöke. |
A bontásra váró, egykori Mártírok úti gyár- és irodaépületben három napon keresztül összművészeti programok várták az érdeklődőket: könnyű- és komolyzenei koncertek, színház, mozi, irodalmi előadások, valamint képzőművészeti és gyártörténeti kiállítás. A rendezvényt számos cég és magánszemély, valamint a zalaegerszegi önkormányzat is támogatta.
A leglátogatottabbak idén is az esti koncertek – különösen a pénteki Pál Utcai Fiúk – voltak, ám telt ház előtt játszották a Hevesi Sándor Színház stúdiósai Csurka István Házmestersiratóját, csakúgy, mint a LőKoBeKi Csoport Tankred Dorst Szakadékát.
A fesztiválnak több látogatója volt, mint tavaly, s beváltak a párhuzamosan „futó” programok is. Az elnök úgy érzi, hogy jót tett a terek jobb kihasználtsága és a helyszínek praktikusabb elrendezése. A kocsmától, a kerthelyiségen át az emeleti kávéházig mindenki megtalálhatta a számára kedves közösségi teret.
Az udvaron kialakított pódiumszínpad két hangulatos akusztikus koncertnek is színhelye volt. Takáts Eszter dalszerző-énekes ezúttal egy pécsi kollégájával Szalay (Figura) Zoli szaxofonossal lépett fel. Podhorszky Gábor klasszikusgitár-művész pedig olyan sikeres koncertet adott a szabadtéren, hogy mindjárt utána a színházteremben is játszott egy órát, szintén telt ház előtt.
Örömteli, hogy az Irodalmi Lépegető vendégei – Hazai Attila író, majd Toroczkay András, Horváth László Imre, Simon Márton költők – nem mentek haza a műsor után, így az olvasók éjszakába nyúlóan beszélgethettek a szerzőkkel.
Külön érdekesség, hogy a ZTV KultúrRandevú című műsora a pénteki napon élőben jelentkezett a helyszínről. Az udvaron berendezett stúdió vendégei a szervezőkön kívül Hazai Attila, valamint Borbás Helga és Szentgróti Dávid képzőművészek és Petrényi Viktor, (a Tape Underground énekese) voltak.
Wettstein Tamás elmondta, hogy az egyesület – mely idén még más kulturális akciókkal is jelentkezik – jövőre is szeretné megrendezni a fesztivált. Mivel a Mártírok úti épületet hamarosan lebontják, új helyszín után kell nézniük, ám több olyan terület is van a városban, ami számításba jöhet.
A legnagyobb sikernek azt tartják, hogy a ZAZEE kezdeményezésére összeállt egy körülbelül húsz fős csapat, akik szabadidejükben, pusztán kedvtelésből, lelkesedésből, „térítésmentesen” immár másodszor hoztak össze egy háromnapos fesztivált.
BESZÉLGETÉS A KÉSZÜLŐ ZSUZSÁRÓL
A Color Arts Fesztivál vendége volt Hazai Attila író, műfordító, akinek 2000 óta nem jelent meg új könyve. Az Irodalmi lépegetőben Molnár Zsófi esztéta kérdezgette erről, meg esetleges Ellis „hasonmásságáról”. |
Karácsonyra
elvileg elkészül és megjelenik a Zsuzsa. Az új regényen öt-hat éve dolgozik a
szerző, ám még nem elégedett vele. Van is min finomítani, hiszen Hazai készülő
könyvében – Mészöly után szabadon – női szemmel tekint a világra.
Beleképzeli magát női lélekbe, szerepbe, s a történet társadalomkritikája, humora mind ebből adódik. Meg amúgy is, a nők sokkal jobban megtartják, stabilizálják, konzerválják a világot.
A Zsuzsa egyszerre regény és műtárgy: a dizájn és a grafikai megoldások – ahogy azt már korábbi műveiben is láthattuk – szerves részei a könyvnek. A kép, csakúgy, mint a film és a zene, nélkülözhetetlen számára.
A kritikusok szerint minimalista stílus jellemzi Hazai Attilát, és gyakran Bret Easton Ellis magyar hasonmásának tartják. Pedig Ellis nem is mestere, legalábbis „úgy” nem. De tény; megszédült tőle, megtetszett neki. A Budapesti skizó valóban úgy íródott, hogy a szerző már olvasta az Amerikai pszichót.
Hazai számára a regény nem feltétlen azt jelenti, hogy híreket üzenjen a
világnak. Fontos, hogy megtalálja a közönséget, mert szeretne egy érdekes
személyiség lenni az olvasó számára. A regényeiben vázoltakkal ellentétben
próbál mindig optimista lenni, mert örül a létezésnek. A könyvekben viszont
mindent kiad: indulatot, bánatot.
Bár a legnagyobb probléma most leginkább a környezetszennyezés...
AZ UNIÓS PROJEKTBEN MAGYARORSZÁGOT ZALAEGERSZEG KÉPVISELI
A női esélyegyenlőség megteremtése és fejlesztése érdekében Zalaegerszeg önkormányzata 2004 tavaszán sikeresen pályázott más európai városokkal – London, Milano, Bari és a spanyol Granada – közösen egy nemzetközi konzorcium tagjaként az Interreg III.C Lead közösségi kezdeményezés forrásaira. Főleg annak érdekében, hogy a nők társadalomban betöltött szerepével és lehetőségeivel kapcsolatban tapasztalatokat szerezzen más uniós országok városainak önkormányzataitól. |
A nők számára számos tényező nehezíti a döntési folyamatokban való részvételt, ezért a pályázat egy átfogó szemléletet kíván kialakítani az esélyegyenlőségi politikához, bemutatva a nők szerepét a helyi folyamatokban. Az Európai Unió már a projekt kezdetén tudatosan választotta ki a résztvevő országokat, így a fejlettebb észak-olasz és egy angol város mellett bevontak a programba kevésbé fejlett településeket is. Hazánkat egyedül Zalaegerszeg képviseli a projektben.
A zalai megyeszékhely fontosnak tartja a nemek közötti egyenjogúságot, amit bizonyít az is, hogy a városi közgyűlésnek önálló esélyegyenlőségi bizottsága van. A projekt célkitűzései között szerepel még a kiegyensúlyozott és fenntartható helyi fejlődés elérése a nők nagyobb részvétele által, mind mennyiségi, mind minőségi szempontból a gazdasági, politikai és szociális életben. Az egerszegi önkormányzat fontosnak tartja még a család szerepének hangsúlyozását, a családi értékvilág megerősítését.
Négy fontos területen kell nagyobb hangsúlyt fektetni a női esélyegyenlőségre. Ezek között van a GYES-ről és GYED-ről munkába visszatérő anyák lehetőségei az elhelyezkedést illetően. Megoldást kell találni arra, hogy ismét dolgozhassanak azok, akik gyermekeket szültek, és így néhány évig otthagyták a munka világát.
Ugyancsak megoldást sürget az 50 év feletti nők sorsa, akik az átalakuló világban nehezebben találnak munkát. Az 50-en túli generáció itthon alacsonyabb iskolázottságú, nem beszél nyelveket, hiányoznak számítógépes ismereteik. A munkaadók számára viszont a szakmai tudás az elsődleges, ezért ezek hiánya jelenti a legnagyobb problémát az elhelyezkedéskor.
A nyugdíjas korhoz közeledő korosztály nem csak Magyarországon van nehéz helyzetben a munkaerőpiacon, hanem általában az EU-ban is. Ezért fontos átfogó, központi programokkal segíteni ennek a rétegnek az újra-elhelyezkedését. A korcsoport versenyképességének hiánya abból is adódik Magyarországon, hogy néhány évtizede még ritka volt a munkahelyváltás, emiatt soha nem készültek tudatosan állásvesztésre, vagy munkahelyváltásra.
Bőven van még tennivaló a roma nők esélyegyenlőségének javítása terén is. Noha mindenkit érhet diszkrimináció munkahelyen és civil élete során egyaránt, a legtöbb atrocitásnak a roma származásúak vannak kitéve, állítják a különböző felmérések.
Bár Magyarország folyamatosan erőfeszítéseket tett a halmozottan hátrányos helyzetűek, a kirekesztettek segítésére különböző akcióprogramokkal, törvényekkel, de ha nincs a gazdaságban annyi erő, hogy csökkenjenek a társadalmi különbségek, csökkenjen a szegénység, a jogi háttér nem oldja meg a gondokat. Szükség van tehát a civil szervezetek egyensúlyteremtő munkájára a cigány kisebbségi szervezetekkel karöltve.
Milyen ma egy nő médiaképe a magyar sajtóban és az elektronikus médiában? Meglehetősen egysíkú. Többnyire két-három szerepben látjuk: önfeláldozó anyaként, névtelen feleségként, ritkábban a családon belüli erőszak áldozataként, avagy kifestett, szexi, nem túl okos cicababa-szerepben. Ezen túl a reklámokban érhetjük tetten a nőt, mint fogyasztót.
A nemzetközi és hazai felmérések is igazolják, hogy a média konzerválja a társadalmi nemekkel kapcsolatos sztereotípiákat, erősíti a közéletben és a gazdaságban megnyilvánuló esélyegyenlőtlenségeket. Itt lenne az ideje annak is, hogy a kialakult torz nőképeken érdemben változtassanak.
Zalaegerszeg a projektben megfogalmazott célok megvalósításában vállal szerepet. A Zalai Civilházban jövőre kezdi meg működését a helyi esélyegyenlőségi ügynökség, amely koordinálja a feladatokat.