A
THYSSENKRUPP FERROGLOBUS
ÚJ CSARNOKÁT
Újabb vállalkozással bővült Zalaegerszeg déli ipari parkja. 2007 decemberében kezdte meg értékesítési tevékenységét a ThyssenKrupp Ferroglobus Kereskedelmi Zrt. 4400 négyzetméteres csarnoka, amit a napokban ünnepélyesen is átadtak a vas- és fémipari szakma képviselőinek jelenlétében.
A félmilliárd forint beruházási költségből létesített új megyeszékhelyi csarnok a nyolcadik helyet foglalja le az országos hálózatban, melynek bővítése alapvető stratégiai törekvése a több mint nyolc évtizedes múltra visszatekintő vas- és acélkereskedelmi társaságnak, hangoztatta ünnepi köszöntőjében Petró Zoltán vezérigazgató. Hozzátette: a több mint 70 országban jelenlévő ThyssenKrupp Ferroglobus folyamatos piaci jelenléte immár elválaszthatatlan részévé vált a magyar gazdaságot meghatározó iparágak ellátásának.
Ahol a kereskedelem jelen van, ott megerősödik a gazdaság, hangsúlyozta beszédében dr. Gyimesi Endre polgármester, majd kitért az ipari parkok fontosságára. Mint fogalmazott, a helyi és a betelepülni szándékozó vállalkozások számára az ipari parkok fejlesztési szándékaik megvalósításához járulnak hozzá, amellyel a város gazdasági és munkahely-teremtési potenciálja egyaránt erősödik. Jelezte, a ThyssenKrupp Ferroglobus a harmadik vállalkozás a déli ipari parkban, ahol minden terület már elkelt, így hamarosan újabb cégek kezdik meg működésüket.
A MALOM UTCAI HIDAT IDŐBEN ÁTADJÁK
A Zalalövő–Boba közti villamosított vasúti útvonalfejlesztés befejezését – amely része a Moszkva–Velence közötti V. számú vasúti korridornak – 2003-ban Csillag István, akkori gazdasági és közlekedési miniszter eredetileg 2006. év végére ígérte. A projekt 2004-ben Zalaegerszeg számára kedvezően módosult, hiszen – jelentős városi támogatás mellett – a beruházás részét képezte a Zalaegerszeg–Andráshida közötti: hét és fél kilométeres szakasz teljes átépítése, a munkálatok során új nyomvonalon létesülő vasútvonal is. |
Ez
időpontban már 2007 év végi befejezésre hangzott el ígéret, mivel az érdemi
munkák csak másfél éves késéssel, 2006-ban kezdődtek el. A többször is
módosított határidő tehát bőven lejárt, ráadásul a munkát félbehagyva a
kivitelező fővállalkozó a múlt hónapban levonult a Zalaegerszeg–Andráshida
nyomvonal munkaterületéről.
A nagyberuházásoknál szokatlan eljárás súlyát jól jelzi, hogy a beruházás
mihamarabbi folytatása érdekében Gyimesi Endre polgármester az Országgyűlésben
is felszólalt.
A csaknem 5 milliárd forintba kerülő beruházás költségvetési forrásból valósul meg, ehhez Zalaegerszeg a GKM-mel és a MÁV-val kötött szerződés értelmében 500 millió forinttal járul hozzá. S bár a pénz időben rendelkezésre állt, a munkálatok elkezdését előbb egy középnyomású gázvezeték kiváltása hátráltatta, később – elsősorban a rossz talajviszonyokból eredően – egyéb műszaki problémák is jelentkeztek.
A fővállalkozó Swietelsky, Strabag és Vegyépszer alkotta konzorcium a többletköltséget be is jelentette a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt.-nek (NIF) – amely szervezet tavaly vette át a MÁV-tól a beruházások koordinálását –, ám a félmilliárd forintos igényüknek csak a felét, 250 millió forintot hagyott ez idáig jóvá az Országgyűlés. Ahhoz, hogy a munkálatok folytatódhassanak, szerződésmódosításra lenne szükség, ennek viszont még csak az előkészületei zajlanak.
Az eset kapcsán Gyimesi Endre országgyűlési képviselő, Zalaegerszeg polgármestere „Miért késik, és mikor fejeződik be végre a Zalalövő–Boba vasúti beruházás” címmel interpellációt nyújtott be a miniszterelnöknek. Az aggodalomnak a beruházási határidő lejártán túl az is alapot adott, hogy a vasúti munkák befejezésétől nagyban függ a Malom utcai híd átadása is.
Szabó Pál közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter válaszában elmondta: a szakhatósági feladatok folyamatban vannak, a költségek biztosításáról szóló kormánydöntésre csak ezt követően kerülhet sor. A deltavágány befejezése ezzel együtt 2008 őszén várható – mondta a miniszter –, így a forgalomba helyezés 2009 tavaszán megtörténhet.
A költségek növekedéséből adódó szerződésmódosítás folyamatban van, mely
hamarosan lezárul – ezt már Fazakas Orsolya, a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő
Zrt. kommunikációs vezetője mondta lapunknak. Így nem látják akadályát annak –
folytatta –, hogy a Malom utcai híd 2008 nyár végén átadásra kerüljön. A
Zalaegerszeg–Andráshida közti szakasz átadásának határidejét 2009 első félévére
ígérte a NIF.
A szerződésmódosítást követően tehát – várhatóan már ebben a hónapban –
folytatódhatnak a munkálatok.
A hét végén ülésezett a Megyei Jogú Városok Szövetsége. A kétnapos ülést követően dr. Gyimesi Endre, a szövetség alelnöke, Zalaegerszeg polgármestere sajtótájékoztatón jelentette be, hogy kezdeményezik a szociális törvény módosítását. Ennek lényege a szociális segélyezés összekapcsolása a társadalom érdekében végzett munkával, illetőleg a gyermekek óvodába, iskolába járatásával hozná szinkronba. |
Hozzátette: úgy tűnik, a szaktárca nem zárkózik el, ezért elképzelhető, hogy
egyezségre juthatnak. Javaslatot dolgoznak ki, ezzel a szövetség szociális
bizottságát bízták meg.
Dr. Gyimesi Endre elmondta még, a tanácskozás másik fő témája az állami és
önkormányzati feladatrendszer szétválasztása volt, és az ennek megfelelő
finanszírozási rendszer kidolgozása. Több polgármester részéről is elhangzottak
felvetések a parlamenti és önkormányzati választási rendszer időbeni
elcsúsztatásáról, erről azonban nem szavaztak a szövetség ülésén.
KÖNVYHÉT
SÁTRAK NÉLKÜL
Az elmúlt évtizedekben nem volt arra példa, hogy az ünnepi könyvhét megnyitójára egy „díszteremben” kerüljön sor. Az idei, 79. könyvhetet Zalaegerszegen a városi közgyűlés dísztermében nyitották meg, ahol Kiss Gábor, a megyei könyvtár igazgatójának köszöntő szavai után dr. Gyimesi Endre szólt az ünnepi programsorozat jelentőségéről, megemlítve, sajnálja, hogy az idei könyvhéten a város egyetlen terén sem állítottak sátrat, ahol az új kiadványokkal ismerkedhettek volna meg az arra sétáló városlakók. Kitért e meglehetősen furcsa helyzetre Alexa Károly irodalomtörténész, a megnyitó szónoka is.
A zalaegerszegi rendezvényen egymás között ünnepeltek a szerzők és könyvtárosok, csupán egy-két érdeklődő részvételével, igazán az olvasók távolmaradásával. Az ünnepséget színesítette az Énekmondó együttes és a Zrínyi-gimnázium diákjainak szavalatai. Ezt követően új könyvek bemutatására került sor, Szabó Ferenc, Fejér Zoltán Kálmán, Péntek Imre tolmácsolásában. A résztvevők helyi szerzők kiadványaival is megismerkedhettek.
A könyvhéthez kapcsolódó program volt még a megyei könyvtárban L. Simon László két kötetének bemutatója, és a Keresztury-könyvesboltban Bunyevácz Zsuzsa íróval való találkozás, valamint a Kvártélyház udvarán Borok-tájak-korok címmel, Mura-vidéki irodalmárokkal szerveztek találkozót és borkóstolót.