„Tiltsuk ki a forgalmat a belvárosból! Legyen sétálóutca a Kossuth utcából!” Az ilyen és ezekhez hasonló igények az én szakmai olvasatomban egy újfajta városközpont igényét jelzik – véli Sziráki István, a Zalaegerszegi Városrehabilitációs Kft. ügyvezetője. |
– Ma már
széles körben, az építészek között pedig már régóta elfogadott tény, hogy
Zalaegerszegnek nincs meg az a központi tere, amely a megyeszékhelyeknél, a
városhoz hasonló méretű településeknél szinte természetes. Márpedig, ha
Zalaegerszeg egyik kitörési pontjaként emlegetett idegenforgalomban is kíván
gondolkodni, szükség van meghatározó terekre, egy városközpontra.
Olyan igényes és látványos térségre, ahová érdemes elmenni, nézelődni, vásárolni. „Ott a Dísz tér!” – hangzik el sokszor, ám mára az is bebizonyosodott, hogy a múlt rendszer politikai felvonulási tere méreténél és adottságánál fogva közösségi térként nem igazán funkcionál. (Mondom ezt annak ellenére, hogy a nemrég felállított padrendszer némiképpen segített a problémán.
A helyzet orvoslására számos tanulmányterv napvilágot látott, s a több éves előkészítő munka után végül – a szakmai vélemények figyelembe vételével – a város vezetése is a piactér és környékét jelölte ki a fejlesztés helyszínéül. Történelmi múltja, funkciója alkalmassá teszi egyfajta központi szerepkörre, ugyanakkor talán leglepusztultabb része is a városnak, amely fejlesztésének szükségességéhez nem férhet kétség.
S miután egy város imidzse szempontjából fontos, hogy milyenek a közterei, az épületei, vagy hogy mennyire tiszták az utak, Zalaegerszeg nem hagyhatja, hogy történelmi belvárosa tartósan ilyen állapotban maradjon. A térséggel tehát foglalkozni kell!
Na, de mitől lesz itt élet?
Az alapötlet értelmében a már működő vállalkozások és a piac mellett egy
szolgáltató irodaház kapna itt helyet – különböző ügyfélszolgálatok a
temetkezéstől az áramszolgáltatóig –, amely jelentősen megnövelné az övezet
forgalmát. A látogatottságot emellett a különböző kulturális programok is
emelnék. Az egymást erősítő folyamatoknak köszönhetően arra számítunk, hogy a
zalaegerszegi kereskedők is egy élhetőbb térre lelnek itt.
Egy dolgot ezzel kapcsolatban azonban érdemes leszögezni: az üzleti tevékenységeknek csak azon a helyen lehet jövője, amelynek közelében autóval meg lehet állni. S mivel a korszerű belvárosi elképzeléseknek nem lehet az része, hogy az értékes, történelmi placcot felszínen parkoló autók számára tartsuk fenn, a projekt fontos eleme a térség közlekedési úthálózatának fejlesztése és a piactér alá tervezett parkolóház.
Létezik az itt lakók körében az a félelem, hogy a város ide nagy átmenő forgalmat kíván hozni. A feladatütemezéseknek köszönhetően valóban az itt található utak fejlesztésével kezdünk, ám az átmenő forgalmat a vasúti töltés helyén épülő útra kívánjuk terhelni. A piactér térségébe csak a célforgalmat fogjuk beengedni. Azok jöhetnek be, akik vásárolnak, ügyeket intéznek, vendéglátóhelyeket veszik igénybe, és az itt dolgozók.
Szeretnénk, ha a területen most is tevékenykedő vállalkozások a jövőben is
itt maradnának, ezért az átépítésben érintetteknek átmeneti megoldásokat
kínálunk majd fel a térségben. Az átalakítás másfél évéig türelmüket kérjük az
itt élőknek és az itt dolgozóknak.
Az elkövetkezendő hetekben több részletkérdéssel is szeretnénk a város szélesebb
nyilvánosságát megismertetni. Szívesen vesszük az észrevételeket is.
TETTEKBEN A JÖVŐ
Azt mondja, ha nincs ez, akkor lesz más. Megoldja a gondokat, és nem azt várja, hogy más oldja meg helyette – mondta Barasits Zsuzsanna, aki látó és jövendőmondó képességeiről közismert. Beszélgetésünk apropója a jelenlegi válsághelyzet, melyre már 17 évvel ezelőtti jóslatában felhívta a figyelmet. |
–
Ha az emberek nem változtatnak az életformájukon, szemléletükön, cselekvésükön,
akkor olyan nehéz helyzet jön el, melyet nem tudok az eddigi tapasztalataim
alapján beazonosítani, pedig megéltem háború utáni időt, ’56-ot, a
szocializmust, a rendszerváltást. A pénz világa taszítja az embert
katasztrofális helyzetbe. Mit lehetne tenni? Az embereknek a saját életükben
kell újrateremteni az értékeket, az érdekgondolkodás helyett. Látni kell a
korlátokat, és nem tovább nyújtózkodni, mint a takaró ér.
Lehet szidni a politikusokat, de mi tettük őket oda. Számomra nem létezik a politikában párt, csak felelősök. Ki kell vonni az anyagiasságot, és a politikusok érezzék megtiszteltetésnek a kiválasztást, a felelősséget és az elszámolni valót. A jelenben az MDF, az SZDSZ, a szocialisták arra hajolnak, amerre az érdekük húz. De ha az ember házat akar építeni, nem változtathatja állandóan az alapokat. A jobboldal fiatal faltörő kosként indult útjára, igaza volt, de sajnos itt is kérgesedés, az egyezség megszegése történt idővel.
– Az 1992-es jóslatodban jelezted a Bokros-csomaggal sújtott időszakot. Ma
újra feltűnt a neve.
– Nem igaz, hogy az ő intézkedései javítottak a bajon.
– Magyarország helyzetét milyennek látod?
– A magyaroknak fontos szerepe van a világban, ez az ősök és a szellemek
üzenete. A nevünk, több idegen nyelven „embert”, „Emberországot” jelent., mely
minőségi mintát tud adni. Jól vág az esze, ügyes a keze, nagy a szíve és óriási
a hite. Mindezeket a történelem igazolja.
– Mikor vesztek el ezek a tulajdonságok?
– Amikor az érdekgondolkodás felváltotta a cselekvést, felborult a harmónia. Az
emberek bizonyos dolgokat nem tettek meg, feleslegeseket pedig igen, káosz lett,
mely fuldoklik a szeméttől.
– Merre van a kiút?
– Szemléletváltásra van szükség. Az emberek a tudatukkal még nem fogták fel, de
már ösztönösen érzik, hogy baj van. De nem másokat kell szidni, mert a saját
sorsát mindenkinek magának kell megélni, nem a mások által megrágott falatot
rágni, gondolkodás nélkül igent vagy nemet mondani, öncélúan élni. Ma nem kelti
fel az érdeklődést az, ami áldozatos munkát igényel, amire időt, energiát kell
fordítani. Újra vissza kell térni a közösségi élethez.
Van is ma ennek Magyarországon civil képviselete, a Magyarok Szövetsége. Alapfeladatuknak tekintik az ország javát. Saját környezetükben újra építik a kapcsolatokat, élesztik a kultúrát, a hagyományokat. És gomba módra szaporodik a tagság. Ha ez a szervezet nem hagyja, hogy az értéktelenség rátelepedjen, mintát tud adni a jövőre nézve. Az egymással való kapcsolatteremtés újra életre kelti ezt a nemzetet, mely most egy közönyös, depressziós időszakot él.
– Van-e jóslatod a következő évtizedre?
– A korábbinak még nincs vége. Az akkori üzenet nem évre szólt, hanem, hogy
eljön majd egy idő, mikor azt érezzük, ne tovább! Most ezt az időszakot éljük,
utolsó előtti órákat a cselekvésre, és ezt a lehetőséget nem szabad bután,
felelőtlenül eljátszani.
A ma elérhető legfejlettebb technológiájú műszereket dr. Buzogány Mária és dr. Oroszlán Tamás főorvosok vették át Zalaegerszegen. |
Immár másodszor adományozott 7 millió forint összértékben orvosi eszközöket a BASF Hungária Kft. Idén a cukorbetegek életminőségét segíti a ma elérhető legfejlettebb technológiájú vércukormérő rendszerrel, összesen 15 darab Guardian Real Time CGM-készülékkel és a hozzájuk tartozó 350 db szenzorral. Az adomány segítségével akár több száz – köztük számos, Zalaegerszegen és környékén élő – cukorbeteg ellátását, nyugalmát és egészségesebb életét biztosíthatják.
A készülékek több százszor annyi információt adnak a vércukorszintről, mint a hagyományos napi többszöri ujjbegyszúrás, így segítségükkel a vészhelyzetek elkerülhetők, hiszen amint rendellenesen magas vagy alacsony értéket mérnek, azonnal éles hangjelzéssel figyelmeztetnek.
A folyamatos vércukormonitor-rendszer egy érzékelőeszközből, egy rádióadóból és egy kis méretű vevőkészülékből áll, amely ötpercenként méri a páciens cukorszintjét. Ez a módszer több százszor annyi információt ad a vércukorszintről, mint a hagyományos, napi többszöri ujjbegyszúrással végzett ellenőrzés.
A rendszer az adatokat az otthoni, vagy az orvosi rendelő internetes kapcsolatán keresztül egy központi kiszolgálóra juttatja, ahol egy speciális program grafikusan ábrázolja az eredményeket, vagyis a vércukorszint változásainak irányát és mértékét. Továbbá a készülék hangjelzést ad, ha a vércukorszint a rendellenesen magas vagy alacsony tartományba kerül, így a vészhelyzetek sokkal könnyebben megelőzhetők. Mindez rendkívül pozitív hatással van a cukorbeteg gyermekek és családjaik életminőségére.