Jótékony polgári estély

Önkormányzati képzés

Kötetben a képzési tapasztalatok

Fenntartható életmód


Jótékony polgári estély

Határon túli intézményt segítenek

  Jótékony célú estélyt rendezett immár negyedik alkalommal a Zalai Polgári Körök Egyesülete. Ezennel az est bevételét a Nyitrai járás (Szlovákia) Alsóbodok község szakközépiskolájának ajánlották fel. Az intézmény magán alapítású, Zoboralja egyetlen magyar tannyelvű iskolája, és vállalkozási ismereteket sajátíthatnak el itt a diákok.

Este hétkor gyülekeztek a vendégek az Arany Bárány Szálloda télikertjében. Az érkező hölgyeket egy-egy szál rózsával köszöntötte Jagasics János, a szervező egyesület elnöke, egyben a bál egyik védnöke. A rendezvényt az est fővédnöke, Eperjes Károly Kossuth- és Jászai-díjas színművész nyitotta meg, az ő tisztje volt később a pohárköszöntő is.

A vacsora előtt az idei Zegasztár legtehetségesebb diákjai mutatkoztak be különböző kategóriákban. A bált pedig a hagyományokhoz híven a palotás nyitotta a Gála Társastánc Klub előadásában, majd ők kérték táncra az est védnökeit, többek között Gyutai Csaba polgármestert, dr. Gyimesi Endrét, Zalaegerszeg országgyűlési képviselőjét, és Rigó Csaba kormánymegbízottat.

A Buday Galéria minikiállítást rendezett a helyszínen. A megvásárolt képek árának 25 százalékát jótékony célra ajánlva fel. A többi bevétel a belépőkből, a tombolából és a szponzori felajánlásokból adódott.

Jagasics János elmondta, a korábbi években 200 ezer forint értékű adományt tudtak adni. Az alsóbodoki iskolával egy áprilisi kirándulás alkalmával ismerkedtek meg, és látva a nehézségeket, ott helyben eldöntötték, hogy ez az intézmény lesz az idei kedvezményezett.

vissza az elejére


Önkormányzati képzés

Diákoknak segítettek

  Zalaegerszeg valamennyi középiskolája delegált résztvevőket arra a diák-önkormányzati tevékenységet segítő négynapos továbbképzésre, amely önkormányzati támogatással valósul meg. A 37 képviselőt Balaicz Zoltán alpolgármester és Gecse Péter, az oktatási, kulturális és sportbizottság elnöke köszöntötte.

A képzés három részre bontva zajlik; áprilisban, májusban és szeptemberben. Ezzel is segítve az őszi városi DÖK-választást és annak minél eredményesebb működését. A diákok felkészítésében Kósa András Lászlónak, a „Közéletre Nevelés Alapítvány” trénerének van oroszlánrésze.

Kommunikációt, csapatépítést, érdekérvényesítést, szervezetépítést, munkamegosztás-szervezést, médiaszereplést tanít, de szóba kerülnek a diákok jogai és kötelességei is, ismertette Fentősné Belléncs Andrea ifjúsági szakreferens.

Balaicz Zoltán és Gecse Péter pedig az önkormányzat felépítéséről beszélt röviden, a fiatalokkal foglalkozó osztályok és bizottságok bemutatására fókuszálva. Mint mondták, nyitott ajtó várja a polgármesteri hivatal negyedik emeletén a diákokat, ha ötleteket, észrevételeket szeretnének megosztani.

Ezekből a lehetőségekhez mérten minél többet igyekszik majd az önkormányzat megvalósítani, figyelembe venni. Aktualitásként a hétvégén zárult Egerszeg Fesztiválról kérdezték a tanulók véleményét, és esetleges javaslataikat a jövő évi rendezvénnyel kapcsolatban.

A programon bemutatkoztak még fiatalokkal foglalkozó nonprofit szervezetek is, így a Zalai Civil Ház és a Karrieriroda és Diákcentrum.

vissza az elejére


Kötetben a képzési tapasztalatok

"KULTÚRA 2.0 - Pannon Közművelődési Tudásbázis"

  A közművelődési szakemberek a gyakorlatban is jól alkalmazható tudást szereztek a zalaegerszegi Keresztury ÁMK „Kulturális vezető” és „Az intézménymenedzsment informatikai támogatása” elnevezésű képzésein – értékelt Dezsőné Kondor Anita igazgató a több mint 40 millió forintból – megvalósuló projekt záró konferenciáján.

2010 februárjában kezdődtek és 2011. március 3-án zárultak a képzések, melyen 120 közművelődési szakember sajátította el a munkájához szükséges legújabb elméleti és gyakorlati ismereteket a nyugat-dunántúli régióban. Erről tanúsítványt kaptak a résztvevők. A továbbképzési program hozadékaként pedig elindult a kommunikáció a küldő intézmények között – emelte ki a projekt jelentőségét Dezsőné Kondor Anita.

A kulturális vezető képzésen 44-en, míg az informatikai tanfolyamon 76-an vettek részt. A Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Szombathelyen és Kapuváron zajló képzéseket követően a hallgatókat a projekt részeként tanácsadás is várta – fűzte hozzá Fiszter Adriána projektvezető.

– A közművelődés területén is követelmény manapság, hogy az új kihívásoknak megfelelő intézményi működtetést valósítsunk meg. A képzés során ez okból is fontosnak éreztük a feladatokhoz rendelt felelősségdelegálás valamint a projektben gondolkodás szemléletének átadását – hangsúlyozta Cserpes Attila oktatásszervező. – A képzési program eredményességét jelzi a létrejött együttműködés és az együttgondolkodás a közművelődési intézmények között.

Az élő kapcsolat fenntartásában nagy segítségünkre van a tananyagok elérése érdekében létrehozott e-learning internetes felület, mely voltaképpen on-line skálafüggetlen hálózati együttműködést tesz lehetővé közöttünk.
Cserpes Attila továbbá elmondta, négykötetes szakmai kiadványt jelentetnek meg a képzés tapasztalatairól. Hiányt pótol ez a közművelődési marketing-segédkönyv, melyre az új kulturális törvény megalkotói is felfigyeltek. Várhatóan még az idén elfogadják az új törvényt, amely gyökeresen átalakítja a jelenlegi közművelődési intézményrendszert.

vissza az elejére


Fenntartható életmód

VISELKEDÉSMINTÁT ÖSZTÖNZŐ KAMPÁNY A MINDSZENTYBEN

  A Mindszenty József Általános Iskola Gimnázium és Kollégium 4 605 625 forint uniós támogatást nyert „A fenntartható életmódot és az ehhez kapcsolódó viselkedésmintákat ösztönző kampányok” című kiíráson az Új Széchenyi Terv keretében. A pályázat megírásában és lebonyolításában a Tiszta Forrás Egyesület segíti az iskolának.

A pályázati támogatásból öt, a fenntartható életmódot népszerűsítő programot bonyolítunk le a város két iskolájában. Négy alkalommal a Mindszenty Iskolában, egy alkalommal pedig a Páterdombi Szakképző Intézetben. Célunk a tanulók környezettudatosságának, környezetkultúrájának és környezet-etikájának fejlesztése, főleg a mindennapi élet területén.

Ezen célok elérése érdekében filmvetítést, előadást és interaktív csoport foglakozásokat tartunk. Bemutatjuk a klímaváltozás következményeihez való alkalmazkodás módozatait, ökológiai lábnyomot mérünk, bioételeket kóstoltatunk, megismertetjük a gyerekekkel az energiatakarékossági, energiahatékonysági, megújuló és alternatív energiahasznosítási megoldásokat és lehetőségeket.

vissza az elejére


ZalaEgerszeG

Zalaegerszeg város honlapja

Zala Média online