Időseket ellátó szolgálat szerveződik

Parlagfű: Könnyezés, tüsszögés négy hónapon át


Időseket ellátó szolgálat szerveződik

Új funkciót kaphat a most üresen álló pais-iskola épülete

  A Notre Dame Női Kanonok- és Tanítórend „Miasszonyunk” Időskorúak Otthona képviseletében dr. Marx Gyuláné intézményvezető „Egyházi Idősellátó Szolgálat” létrehozásával kapcsolatban fordult a zalaegerszegi önkormányzathoz. A szolgálat létrehozásának fő célja, hogy létrejöjjön egy olyan egyedülálló mintaintézmény, amely a szociálisan rászorulók számára teljes körű szolgáltatást biztosít. A városi közgyűlés legutóbbi ülésén a projekt teljes anyagával megismerkedhettek a képviselők.

Az intézmény feladata az időskorúak komplex szociális ellátása lenne több formában: az igénylők otthonában nyújtott szolgáltatásoktól kezdve az átmeneti vagy nappali intézményi ellátási formákon keresztül a bentlakásos ellátásokig.
Zalaegerszegen a Notre Dame Női Kanonok- és Tanítórend fenntartásában 1993 óta működik egy 32 férőhelyes bentlakásos idősek otthona, amely gazdaságossági és építészeti elhelyezése szempontjából is korszerűtlen, tehát a fejlesztése szükségszerű.

A rend tulajdonában lévő ingatlanon az idősek otthona mellett általános iskola, gimnázium és középiskolások részére fenntartott kollégium is működik. A helyszűke miatt az idősek otthona nem bővíthető. Ezért kezdték vizsgálni egy új, önálló szociális intézmény létrehozásának lehetőségét.

A projekt kidolgozása előtt dr. Marx Gyuláné és munkatársai tájékozódtak a jelenlegi és várható hazai és európai trendekről. Megállapítást nyert, hogy Európában és hazánkban is az életkörülmények folyamatos javulása, a korszerű egészségügyi ellátás következtében folyamatosan nő az átlagos életkor, ugyanakkor elsősorban a demográfiai okok miatt nagyon sok a magára maradó, valamilyen szinten támogatásra szoruló idős ember.

Ellátásuk megszervezésében európai tendencia, melyet a magyar kormányzat is igyekszik megvalósítani: csak annyi ellátást nyújtani, amennyivel az idős ember az életvitelét folytatni tudja.

Az intézmény helyszíneként felmerült, hogy e célra felhasználható lehetne a város egyik közelmúltban bezárt, funkció nélküli általános iskolájának, a Pais Dezső-iskolának az épülete. Teljes felújítás és átépítés után az épület alkalmassá tehető a szolgálat létesítésére, így a projektet erre a helyszínre dolgozták ki. Elkészült az épület átalakításának tanulmányterve is részletes költségvetéssel. Ez alapján a beruházás mintegy 1,5 milliárd forint.

Az egyes szervezeti egységek egymásra épülő szolgáltatásokként jönnek majd létre úgy, hogy az idős ember állapotától, illetve annak változásától függően a szolgáltatások köre bővíthető, vagy akár szűkíthető is lehet. Cél, hogy az állami finanszírozás terhére mindenki megkapja a rászorultságának megfelelő ellátást.

A tervezett intézmény ellátási kapacitása az alábbiak szerint alakulna: 400 fő étkeztetésének biztosítása, 50 idős ember házi segítségnyújtása, a nappali ellátást 30-an tudnák igénybe venni. Tíz fős a támogató szolgálat és 15-en vennének részt az otthonápolási szolgálatban. A tartós bentlakást nyújtó ellátást (demens ellátás, általános és intenzív ellátás) 70 fő tudná igénybe venni. Az intézmény létrehozásával 56 új munkahely jönne létre Zalaegerszegen. Ezenkívül az intézmény szívesen fogadna önkénteseket.

A közgyűlés támogatja a Pais-iskola használaton kívüli épületében az egyházi idősellátó szolgálat kialakítását. Az önkormányzat e szándékát 2012. május 31-ig tartja fenn. A végső döntést, a beruházáshoz szükséges források rendelkezésre állását követően, az egyéb feltételek ismeretében hozza meg.

vissza az elejére


Parlagfű: könnyezés, tüsszögés négy hónapon át

  Magyarországon a szántóföldi gyomnövények közül a leggyakoribb a parlagfű (Ambrosia elatior), megelőzve több veszélyes és nehezen irtható gyomnövényt.

A kötelezettségüket elmulasztó termelők esetében külterületen a megyei növény- és talajvédelmi szolgálatok, belterületen az önkormányzatok jegyzői a termelő költségére a parlagfű kaszálását közérdekű védekezés keretében elvégeztetik. A védekezés költségeinek behajtásán túl a törvény előírásainak megfelelően a termelőt növényvédelmi bírsággal is kell sújtani.

Az emberek 2–3%-a allergiás a parlagfűre. A pollen a nyálkahártyán különböző tüneteket okoz. Ez a szemen allergiás, viszkető kötőhártya-gyulladás, az orrban szénanátha, a garatban viszkető, kaparó érzés képében jelentkezik. A kis légutakban hörgőgörcsöt, azaz asztmás rohamot válthat ki.

A városlakók gyakrabban betegednek meg, mint a vidékiek. Ennek az az oka, hogy a parlagfű pollenfelülete a buzogányfejre emlékeztet. Erre rátapadnak a levegőben lévő koromszemcsék, és a pollen így kerül a nyálkahártyára. Itt a koromból kátrány képződik, mely elősegíti a pollenszemcse átjutását a nyálkahártyán. A szervezet immunrendszere megpróbál védekezni az idegen anyag ellen, és így jön létre az allergiás tünetegyüttes.

A parlagfű egy szárazságtűrő gyomnövény, mely minden olyan területen megjelenik, amelyet nem művelnek. Az egynyári gyom júliustól októberig virágzik, és szórja porzó anyagát, más néven pollenjeit.

Egyetlen virágban 8 milliárd virágpor (pollen) termelődik; tudnivaló, hogy már 30–40 pollen/m3 levegő elegendő az allergiás reakció kiváltásához. A termés érése virágzással együtt folyamatos. Az egyes növények átlagosan 3000–4000 csíraképes magot érlelnek, de mértek már 60.000 darabos egyedi maghozamot is!

Igénytelenségére, alkalmazkodóképességére jellemző, hogy még a járdák repedéseiben is meg tud telepedni. A parlagfű felálló szárú, 0,2–1,5 méter magas, rendszerint dúsan elágazó, terebélyes növény. Elágazó szárából oldalhajtások nyúlnak ki, az oldalhajtások csúcsán találhatóak a porzós virágok; egy virágzatban 15–35 halványsárga virág van, a lecsüngő virágok apró csészékhez hasonlítanak. Világoszöld, puha, erősen tagolt, összetett levélzetű, egynyári növény. Szára rányomottan szőrös, tompán négyélű.

A parlagfű irtását legjobb június végén vagy július elején elkezdeni.
Az irtás lényege, hogy egyáltalán nem szabad megtűrni a parlagfüvet, így amikor már várható a virágzás kezdete, ne szórhasson virágport, és főként, ne érlelhessen termést. Folyamatosan és a körülményekhez képest minden alkalmas eszközzel pusztítani kell! A parlagfű elleni védekezés fő szempontja, hogy a virágzás, pollenképződés előtt kerüljön sor a teljes kiirtásra, és az oldalhajtások képződésének megakadályozására.

Ez háromféle módon történhet:
– Kézi gyomlálással, mely során teljes egészében eltávolítjuk a növényt; ennek a módszernek nagy jelentősége van és lesz, különösen a játszóterek, homokozók, parkok esetén, ahol a kémiai védekezés mellőzendő, illetve célszerűtlen; a virágzás elkezdődésekor már nem érdemes ezzel a módszerrel védekezni, mert – különösen gyerekeknél – a nagy mennyiségű pollennel történő érintkezés kiválthatja az esetleg addig rejtett túlérzékenységüket.

– Kaszálás – különösen egyszeri alkalommal – alapjában véve nem jelenti a parlagfű kiirtását, mert a növény az alacsonyan elhelyezkedő oldalrügyeiből 3–4 oldalhajtást nevel, és ugyanolyan intenzitással virágzik néhány hét múlva. Biztos eredményt csak évi háromszori, 2 cm magasságban elvégzett kaszálás hoz. Az első kaszálást a virágbimbók megjelenése előtt 1–2 héttel kell elvégezni.

– Kémiai védekezés, a parlagfű irtása gazdaságosan a gyomirtó szerek felhasználása nélkül nem képzelhető el, de előtte alapos környezettanulmányt kell folytatni; nem szabad alkalmazni a különösen frekventált helyeken, játszótereken, ahol a gyermekek vegyszerekkel történő érintkezése elkerülhetetlen. Ezen parkokat már csak a látvány szempontjából is gyepesíteni és ápolni kell.

A parlagfű okozta allergia a legnagyobb mértékű a különböző allergia okozta betegségek között.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (továbbiakban: törvény) többek között a parlagfű kötelező irtásáról, virágzás előtti kaszálásáról rendelkezik, illetve előírja az átmenetileg nem hasznosított területek gyommentesen tartásának kötelezettségét is.

A törvény szerint minden földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata a Vidékfejlesztési Minisztérium Parlagfűmentes település c. pályázatán 250 E Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el.

Ennek keretében – a parlagfű és egyéb allergén gyomnövények visszaszorítása érdekében – az Önkormányzat a Városgazdálkodási Kft.-vel együttműködve 2011. július 4–10. között parlagfű-mentesítési programot szervez Zalaegerszeg város lakossága, civil szervezetei, intézményei számára.

Kérjük, hogy a programba nevezni kívánó közösségek jelentkezési lap kitöltésével 2011. július 1-jéig jelezzék részvételi szándékukat a Polgármesteri Hivatal Műszaki Osztályán a 215., 216. sz. irodában vagy a zfcs@ph.zalaegerszeg.hu e-mail címen.

A jelentkezési lap elérhető a www.zalaegerszeg.hu honlapon vagy a Polgármesteri Hivatal portáján, valamint a 215. és 216. irodákban.
Jelentkezés és bővebb információ a 92/502-125 és az 502-178-as telefonszámon.

Az akció előtt legkésőbb két nappal a kapcsolattartókkal pontosítjuk a mentesítendő helyszínt, a szükséges eszközöket, védőfelszerelést a helyszínen biztosítjuk.

A parlagfű és egyéb allergén gyomnövények teljes kiirtása lehetetlen, de gazdaságos és egészségügyi veszélyességi szint alá történő gyérítését és tartósan ott-tartását közös összefogással elérhetjük.

vissza az elejére