Elkezdődött a múzeumpedagógiai évad
Hasznos lehetőségek a felhőből
Újdonságok a gyermek-közétkeztetésben
| Az idei tanévtől kezdődően új közétkeztető céggel, a HunGast-Nyugat Kft.-vel szerződött Zalaegerszeg város önkormányzata 5 plusz 5 év időtartamra a zalaegerszegi óvodák és iskolák ellátásában. Az új szolgáltató vállalta az eszközpark megújítását 100 millió forintos értékben, valamint új ízvilágkínálatot a menzán. Az elmúlt másfél hónap tapasztalatairól, a visszajelzésekről beszélt sajtótájékoztatón Herczeg Csaba ügyvezető és Végh Tamás gasztronómiai vezető. |
– B. K. –
Az eszközpark megújítást, bár 5 éves időtartamra vállalták, mégis az első két évben beruháznak 32, illetve 65 millió forintot, melyből megújulnak, a mosogatók, a munkaasztalok, modernek lesznek a főzőüstök, szállítótartályok és hűtőszekrények, pótolják a tálalóeszközöket, egyéb fogyóeszközöket, mondta képes prezentáció közepette Herczeg Csaba ügyvezető. Ily módon kívánják a 30 közintézményben a biztonságos, higiénikus és minél több tápértéket megőrző konyhatechnikai eljárások alkalmazását megoldani. A változások ezen részével kapcsolatban semmi kifogás nem lehet. Viszont vitásabbak az ízlések különbözősége és a kialakult szemlélet miatt az étrendi újdonságok.
Ezzel kapcsolatban vegyes volt a fogadtatás, ahogy azt az év eleji felmérések, intézményvezetőkkel való megbeszélések mutatták. Nehéz a kérdéshez objektíven közelíteni, mert miközben az egészséges étrend kitételeit központilag meghatározzák, az egészségtudatosságnak különböző szintjei vannak mind a rendeletalkotók, mind a szakácsok, mind a fogyasztók körében. Mindezt tetézi, hogy a gyerekekkel nehezebb újdonságot elfogadtatni, sok esetben még megkóstoltatni is, ami az ítélkezés minimális alapja lehetne.
Végh Tamás gasztronómiai vezető, mint mondta, igyekszik igényesebb éttermek kínálatából becsempészni néhány dolgot a sorban állós, rohanós menzák hétköznapjaiba. A mediterrán konyha híve, de igyekszik a hagyományoknak és a tájjellegnek is teret adni. Nincs tehát könnyű dolga. Mint mondja, apró lépésekkel jár az úton, párolás, tejszínes habarás, zöld fűszerek, pástétomok, durumtészta, és lehetőség szerint méz használat formájában. Az igényességnek mindig van anyagi vonzata is, s mivel az árakat nem emelték, nem az alapanyagok, hanem az ízesítők terén váltottak minőségibbre, mely jobban kikalkulálható.
Az augusztus 6-i kezdés óta történt visszajelzéseket vették figyelembe a novemberi étlap összeállításakor, melyet bemutattak a sajtó munkatársainak is, a kóstolóval egybekötött tájékoztatón. Az étlap dúskál fehérjekínálatban, hús, tej, tojás, rendszeres a teljes kiőrlésű, magokkal dúsított kenyér és péksütemény-kínálat, hetente kétszer van gyümölcs a kétféle menüválasztékban. Biztos többen megkóstolnák, a hawaii pulykamellet mazsolás rizzsel, vagy a libaaprólék-levest, grillezett csirkemellet, vagy a sajtos póréhagymalevest.
Hogy hányan hívei a sárgabarack krémlevesnek mely kísérletképpen szerepel az étlapon, az majd november végén eldől. S míg a mogyorókrémes szendvics tuti befutó lesz, a szintén nagyon finom pástétomokat talán szoktatni kell. Az új szolgáltatónál diétás étrendre is van mód (liszt-, tej-, tojásérzékenység, cukorbetegség), viszont a vegetáriánusok ellátására nem szerződött az önkormányzat. Húsmentes nap sincs az étlapon.
Elkezdődött a múzeumpedagógiai évad
Interaktív bemutató tanároknak
| Múzeumpedagógiai évadnyitót rendezett a Zala Megyei Múzeumok Igazgatósága a Göcseji Falumúzeumban. A meghívott oktatási intézmények képviselői a nagykanizsai Thúry György Múzeum, a keszthelyi Balatoni Múzeum, a zalaegerszegi Göcseji Múzeum, és a skanzen idei múzeumpedagógiai kínálatával ismerkedhettek meg, interaktív formában. |
– pet –
A résztvevőket Kaján Imre múzeumigazgató köszöntötte, aki a jeles alkalomból
fakanalat fogott, és egy különleges lengyel káposztaételt főzött a
foglalkoztatóház melletti téren a vendégeknek. Míg az étel főtt, a tanárok
megismerkedhettek a római kori öltözködéssel, vagy éppen izgalmas múlt századi
tárgyakkal. Orha Zoltán régész és Büki Ágnes múzeumi asszisztens (Göcseji
Múzeum) segítségével egy modellezett sírt is feltárhattak a résztvevők. Molnárné
Raposa Irén PR-osztályvezető pedig a paraszti munkákkal, életmóddal és családi
munkamegosztással kapcsolatos, „Egy nap a dédinél” című foglalkozás rejtelmeibe
avatta be a tanárokat.
Kissné Kovács Ágnes múzeumpedagógus, a MOKK-program zalai koordinátora elmondta: az idei évadnyitó célja a tájékoztatáson túl az volt, hogy a tanárok némi játék segítségével maguk is megtapasztalhassák, kipróbálhassák, hogy a gyerekek milyen foglalkozásokon vesznek részt valójában egy-egy múzeumi óra alkalmával. Az előző években főleg a szóbeli bemutatókra helyezték a hangsúlyt, most inkább az interaktivitást, a részvételt tartották fontosnak. Így a pedagógus személyes élményein keresztül tudja a gyerekek felé továbbítani a hasznos információkat.
A Göcseji Múzeumban idén is több tematikus foglalkozás, múzeumi óra és osztálykirándulás várja az iskolásokat és az óvodásokat. Megismerkedhetnek többek között az állandó kiállítással, a régészeti munkával, a várépítéssel, várvédelemmel és a középkori fegyverekkel, valamint a régi térképek világával. De a fazekasság, iparosság és a képzőművészet világába is betekintést nyerhetnek a gyerekek. A skanzenben pedig – a már említett paraszti életmódon túl – a húsvéti tojásfestéssel, a Szent-Iván-napi koszorúkötéssel és a kenyérkészítéssel kapcsolatban hallhatnak érdekességeket a diákok. Karácsony közeledtével az adventi ünnepkör hagyományai is megelevenednek; sőt, sógyurmából betlehemek is készülnek majd.
Hasznos lehetőségek a felhőből
ProComp szakmai napok – 2012. október 18.
| A ProComp Számítástechnikai Kft. mindig nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy partnerei számára bemutassa a legfrissebb technikai újdonságokat, a világban végbemenő számítástechnikai változásokat, azok fejlesztési irányait – mondja Nagy András, a társaság egyik ügyvezetője. – A mostani szakmai napunk több fontos terület mellett – ezt jelzi rendezvényünk mottója – kiemelten kezeli, mutatja be a felhő alapú szolgáltatásokban rejlő lehetőségeket, hiszen ez a kevésbé tőkeerős kis- és középvállalkozások számára saját technikai és szervezeti háttér nélkül lehetőséget teremt korszerű számítástechnikai eljárások, szolgáltatások igénybevételére. |
A szépszámú résztvevő Lukács Krisztina ügyvezető rövid bevezetőjét követően a Microsoft újdonságairól kaphatott áttekintést. Simon Tamás, a társaság szakembere a teljesség igénye nélkül foglalkozott a Windows 8 operációs rendszer újszerű megoldásaival, lehetőségeinek kiszélesítésével, az Office 2013 irodai szoftverrel, a Server 2012-vel, ezek licencelésében bekövetkezett változásokkal.
Dr. Nagy Balázs a dr. Hatházi Vera ügyvédi iroda képviseletében szólt az internetes regisztráció jogi kérdéseiről, az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő közösségi oldalak használatával, azok tartalmának megosztásával kapcsolatos szerzői jogi szabályozásról. Majd ismertette az online tárhelyeken (felhőben) lévő adatok tárolásának, megosztásának jogi és gyakorlati kockázatait.
Miért hódítanak egyre nagyobb teret a tablet PC-k, mire használhatók ezek, mire
figyeljünk a kiválasztásuknál, melyek lehetnek a kiválasztás szempontjai – erről
ismét Simon Tamás adott széles körű tájékoztatást.
Ezt követően a jelenlévő szakemberek válaszoltak az érdeklődők kérdéseire, majd
rövid szünet után Léránt Viktória és Horváth Krisztián a Széchenyi Programiroda
részéről foglalta össze a az Új Széchenyi Terv pályázati lehetőségeit a
közszféra és a vállalkozások számára.
Urbán Zoltán, a Microsoft szakembere Office 365 címmel a publikus felhő által
nyújtott szolgáltatásokról beszélt, arról hogy megéri-e online irodai
környezetet kialakítani. Kovács Nóra és Cseh Tibor, a Microsoft-KvazarMicró
részéről Szolgáltatások, szoftverek az egyéni felhőből címmel tartottak szakmai
ismertetést.
Ezután a kötött program befejezéseként Simon Tamás foglalta össze az
elhangzottakat – kiegészítve saját gondolataival – a felhőről és a ProComp egyéb
szolgáltatásairól.
Végezetül ismét lehetett kérdéseket feltenni a jelenlévő szakembereknek, majd
kötetlen beszélgetéssel zárult a ProComp Szakmai Napok 2012 őszi rendezvénye.
Lukács Krisztina ügyvezető így értékelt az összejövetelt követően:
– A partnereink által is közkedvelt, évente két alkalommal megrendezésre kerülő
szakmai találkozón igyekszünk hatékony segítséget nyújtani partnereinknek az
informatika gyors fejlődésének naprakész követéséhez. A visszajelzések alapján
az itt hallott új információk mindenki számára hasznosak voltak, melyeket
ügyfeleink a napi munkájuk során hasznosítani tudnak.