Rajzpályázat és lusta-mese a Griffben
Jubileumi program az apáczaiban
| Macskássy Izolda festő- és grafikusművész kiállítása nyílt október 3-án a zalaegerszegi Apáczai ÁMK galériájában. A tárlat a 25 éves fennállását ünneplő intézmény jubileumi programjainak része. |
– B. K. –
A kultúra megtartó erejét hangsúlyozva köszöntötte a megjelenteket Bogdán
Marianna, a művelődési központ igazgatója. Majd Balaicz Zoltán alpolgármester és
dr. Besenczi Árpád, a Hevesi Sándor Színház igazgatója nyitották meg a
kiállítást. Az alpolgármester méltatta az 1987 szeptemberében megnyílt ÁMK
munkáját, ahol rendszeresen és magas színvonalon szolgálják a művelődés ügyét a
hagyományos, illetve az egyedi rendezvények alkalmával.
Majd Macskássy Izolda életét ismertette röviden. Elmondta, a marosvásárhelyi
származású festő-grafikus 1971 óta magyar állampolgár, és első magyar művészként
állított ki az Európai Parlamentben.
Besenczi Árpád a művésznő kedvenc költőjétől, József Attilától választott
versrészlettel, illetve az alkotó folyamatot dicsérő, Márai Sándortól idézett
szavakkal tette ünnepélyessé a megnyitót.
A selyemkollázsokat készítő művésznő betegsége miatt nem tudott jelen lenni
az október 20-ig látható kiállítás megnyitóján, de telefonos kapcsolat révén
személyes varázsa mégis megjelenhetett.
Bogdán Marianna és Balaicz Zoltán a kiállítás alkalmával mondott köszönetet az
intézményben dolgozó népművelőknek, Andris Csillának, Geigerné Léder Anitának és
Kelemen Gyulának, akik 25 éve szervezik az intézmény rendezvényeit, valamint
Wohner Csabának, aki a közművelődési részt irányítja jónéhány éve.
Kiváló minősítés az egerszeg fesztiválnak
| Kiváló minősítésű művészeti fesztivállá nyilvánította a Magyar Fesztivál Regisztrációs és Minősítő Program Szakmai Intézőbizottsága az Egerszeg Fesztivált – tájékoztatta szerkesztőségünket Tompagábor Kornél fesztiváligazgató, a Kvártélyház Kft. ügyvezetője. |
– pet –
A zsűri huszonkét szempont szerint vizsgálta a fesztivált. Többek között
figyelték az egyediséget, a programszerkezetet, az újító hajlamot, a hangulatot,
a nemzetközi jelenlétet, a nemzeti értéket és a lokalitást. De a kommunikációs
és marketingmunka, a környezettudatosság és a technikai feltételek is fókuszba
kerültek.
A bírálóbizottság szerint a szervezők a régióban értékes, hagyományteremtő
programot honosítottak meg. Az idei fesztiválon példamutató volt a kiállítók,
vásározók kínálata, színvonalas és változatos programokból lehetett válogatni. A
kísérőrendezvények pedig fontos környezeti, egészségügyi és társadalmi
problémákra hívták fel a figyelmet. A 2008-as beköltözés óta a fesztivál igazi
közösségi térré változtatta a belváros utcáit. A testvérvárosok intenzív
kulturális jelenléte mindezeken túl pozitív hatást gyakorol a gazdasági
együttműködésekre is.
A zsűri, a fesztivál legnagyobb erősségének a marketing- és PR-munkát, a program helyi értékeit (helyi közösség bevonása, közösségi programok) és a szervezést tartja. Értékelték, hogy a programok összeállításánál Zala megye szerepelt az események középpontjában; közel 1000 fő helyi művész, alkotó, közreműködő mutatkozott be a tíz nap alatt. További erényként jelent meg az értékelésben, hogy a fesztivál a hazai fellépők mellett határon túli, nemzetközi előadókat is megismertet a közönséggel. A rendezvény mind a négy érzékszervre hat: a látvány, az ízek, a zene és a tapintás fontos részét képezik a programfolyamnak.
A bizottság úgy látja, hogy az Egerszeg Feszivál a legtöbb újítást a
kiegészítő programokkal, a társadalmi nevelő, „érzékenyítő” funkcióival mutatta
fel. A program lényeges eleme volt, hogy a szórakoztatás, közönségnevelés
mellett felhívja a figyelmet a környezeti, társadalmi tudatosságra is.
A kiváló minősítés három évre szól.
Rajzpályázat és lusta-mese a Griffben
Pénteken debütál a három deviáns
| Újabb bemutatóra készül a Griff Bábszínház. Jámbor József: „A három deviáns” című művét október 26-ától láthatja a közönség. A darab a 2012-es kaposvári Schwajda György drámapályázat I. díjas alkotása lett, a művet pedig maga a szerző alkalmazta a bábszínház színpadára. |
– pet –
A részletekről és a bábszínház friss híreiről sajtótájékoztatón számolt be
Jámbor József rendező és Szemes Péter dramaturg, a társulat irodalmi vezetője.
A debreceni Csokonai-színházból érkezett rendező az új előadással kapcsolatban elmondta: szellemében és gondolkodásában egy 21. századi mesét láthatnak a gyerekek. Ez a frissesség az előadás nyelvezetében is megmutatkozik, de nem tolakodó módon. „A három deviáns”-ban több archetipikus motívum és jól ismert meseelem is keveredik. Tisztakövér, Hórihorog és Bambakép figurájában például egy klasszikus mese szereplői – Csupaháj, Nyakigláb, Málészáj – elevenednek meg. A sajátos hangulatot az erdő (Zölderdei kerek erdő) adja a meséhez (mely ráadásul forog is), ahol a lusták miatt megbomlik a rend. A történet magáról a lustaságról, illetve annak legyőzéséről szól.
Az előadás látványvilágát és a bábokat a debreceni ORT-IKI bábegyüttes és utcaszínház műhelye készítette. A darabot a Griff Bábszínház a „Vadiúj mesék” sorozat első produkciójaként mutatja be, mint ahogy maga a mese is most először kerül színpadra. A szerző-rendező reméli, hogy később nemcsak bábszínházban, hanem nagyszínpadon is látható lesz a mű.
Szemes Péter irodalmi vezető a további újdonságokkal kapcsolatban elmondta: a Griff Bábszínház rajzpályázatot hirdet óvodásoknak és iskolásoknak az évad bemutatóival kapcsolatban. A legjobbakat kiállítják a színpadhoz vezető lépcsőház falain. A gyerekek már küldhetnek is rajzokat a Sómeséről. Az egyes előadásokról készült három legjobb alkotást díjazzák, az évad végéig tartó rajzpályázat hat legjobb munkáját pedig a Magyar–Japán Baráti Társaság közreműködésével a toyamai művészeti fesztiválra is kiviszik.
A bábszínház a Hevesi Sándor Színházzal és a Pannon Írók Társaságával közösen középiskolásoknak is programot hirdet, Életművek-évfordulók címmel. Színészek segítségével olyan írók műveiből szerveznek felolvasással egybekötött előadást, melyek kimaradnak az irodalomkönyvekből, annak ellenére, hogy a szerzők jelentős pályát tudhatnak maguk mögött. Olyan művészeket választanak, akiknek az adott évben születésükhöz vagy halálukhoz kötődően kerek évfordulójuk van. November 14-én, az Apáczai ÁMK-ban Áprily Lajosról lesz szó, aki 125 esztendővel ezelőtt született. A következő években Weöres Sándorról, Jékely Zoltánról és Csengey Dénesről is megemlékeznek.
Szemes Péter arról is tájékoztatott, hogy ismét erősödtek Lendva és Zalaegerszeg között a kulturális kapcsolatok. Ebben a hónapban a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézetben két bemutatója is lesz a Griffnek – akik most először szerepelnek Lendván –, az adventi időszakban pedig a Hóhullásban című nagysikerű produkciót is játsszák a szlovéniai városban.