Lezárult a „4 város – 4 válasz” című rendezvénysorozat
Közérdekű információ mindenszentek idejére
Lezárult a „4 város – 4 válasz” című rendezvénysorozat
| Zalaegerszeg önkormányzata az Európai Unió támogatásával 2012 májusában indította el a „4 város – 4 válasz” című nemzetközi projektet azzal a céllal, hogy Zalaegerszeg és három testvérvárosa, az erdélyi Marosvásárhely, a lengyelországi Krosno és a németországi Marl vezetői, szakemberei kicseréljék tapasztalataikat és gondolataikat a városaikban az elmúlt évtizedekben lezajlott gazdasági szerkezetátalakulásról, valamint az utóbbi évek gazdasági válsága hatásainak enyhítésére tett intézkedéseikről. |
A gazdasági problémák, az újabb és újabb kihívások, az azokra adott válaszok, megoldások mindannyiunk hétköznapjainak fontos részévé váltak. Minden város vezetése szembesül ezekkel, és igyekszik a lehetőségeihez mérten támogatni cégeit a fejlesztésekben, vagy újabb cégeket megnyerni, amelyek a település lakói számára újabb munkahelyeket jelenthetnek.
Az elmúlt félév során négy helyszínen zajlottak programok. Májusban Zalaegerszegen igyekeztünk megmutatni vendégeinknek, milyen jelentős gazdasági szerkezetátalakuláson esett át a város az elmúlt évtizedekben, egyrészt a rendszerváltást, majd az Európai Unióhoz történő csatlakozást követően, amelynek során a régi, hagyományos könnyűipart élelmiszeripar, bútorgyártás – mára a gépipari és elektronikai cégek túlsúlya váltotta fel.
Szintén májusban Marosvásárhelyen is láthattuk, milyen problémákkal szembesültek a város vezetői a rendszerváltást követően, és megtapasztaltuk, hogy a város infrastruktúrájának fejlesztésében milyen ügyesen használták és használják fel az európai uniós forrásokat, támogatásokat. Augusztus végén Krosnóban arról kaptunk képet, milyen fontosnak tartják a hagyományos, a térségre jellemző iparágak segítését, azok életben tartását, miközben a közösségi forrásokat is hatékonyan kihasználták.
A projekt utolsó helyszínén, október elején marli vendéglátóink szerveztek
programot és konferenciát számunkra a gazdasági szerkezetátalakulás témakörében.
A Ruhr-vidéken elhelyezkedő, 90 ezer lakosú iparváros gazdasági élete az 1930-as
évektől a feketekőszén-bányászatnak köszönhetően gazdasági fellendülést élt át.
Munkások ezrei vándoroltak a városba, amely lakosainak száma ekkor már elérte a
100.000 főt. Ám 1960-tól, a szénválság kezdetétől tárnákat kellett bezárni, és
drasztikusan csökkent a foglalkoztatottak száma.
Ez a folyamat máig is tart, hiszen 2015-ben az utolsó, még működő tárnát is be kell zárni, ahol jelenleg még 3.500–4.000 ember dolgozik. Ez a városnak legfőbb problémája, amiről a konferencián részletesen is beszámoltak. Legfontosabb feladatuknak az infrastruktúra fejlesztését, utak, vasutak és a légiközlekedés korszerűsítését tekintik, ez adhat alapot a további fejlődéshez. De a már meglévő ipari létesítményeiket is szeretnék kreatívan fejleszteni, ennek egyik legfontosabb területe a vegyipar. Marlban egy egész városnyi vegyipari központ működik 10.000 alkalmazottal, amelyet a konferencia programjai sorában meg is tekintettünk.
A rendezvény zárásaként német kezdeményezésre a négy város vezetői közös nyilatkozatot írtak alá, amelyben rögzítik, milyen hasznosnak tartják a négy város tapasztalatcseréjét a gazdasági átalakulás témájában. Fontosnak tartanák továbbá, ha ezzel a rendezvénnyel nem érne véget a program, és néhány év múlva ismét találkozva megvitathatnák a jelenlegi intézkedések eredményességét, gazdasági életre gyakorolt hatását is, lehetőség szerint ismét európai uniós források segítségével.
Bogár Beáta
Közérdekű információ Mindenszentek idejére
| Mindenszentek és halottak napján több ezren keresik fel a temetőket, hogy megemlékezzenek hozzátartozóikról. A megemlékezés napjait gyászzene teszi majd meghittebbé a Göcseji és a Kiserdei úti Új köztemetőben. |
Sírhelymegváltásra az ünnepi időszakban nem lesz lehetőség, de a
temetőgondnokok a sírhelyek fellelhetőségére és lejáratára vonatkozóan
készséggel állnak rendelkezésre a látogatók számára.
Ezúton is kérjük a tisztelt temetőlátogatókat, hogy a várható nagy látogatói
létszám miatt egymásra és értékeikre fokozottan figyeljenek!
Az ünnepi nyitva tartás idején a rendőrség és a társadalmi szervezetek
munkatársai, mint hivatalos személyek, folyamatosan gondoskodnak az őrzésről,
valamint a sírkertek és az ott található értékek védelméről.
Zárás után esetlegesen még a temetőben tartózkodók a ravatalozóknál találnak
hirdetményt az éjszakai szolgálat elérhetőségéről.
A temetők és a temetkezési emlékhelyek nyitvatartási rendje a következők szerint
alakul:
A Göcseji úti köztemető: november 1. és november 4. között 07.00 órától 22.00
óráig.
A Kiserdei úti Új köztemető: november 1. és november 4. között 07.00 órától
22.00 óráig.
A kertvárosi altemplom: november 1-jén 09.00 órától 17.00 óráig, november 2-án
12.30 órától 17.00 óráig.
Az andráshidai köztemető és a peremkerületi temetők nyitva tartása folyamatos.
Egyéb szolgáltatások:
A Göcseji úti temetőben november 1-jén 16.30 órától ökumenikus Istentiszteletet
tartanak.
A pózvai peremkerületi temetőben november 1-jén 15.45 órakor, a ságodi
peremkerületi temetőben pedig november 1-jén 15.00 órakor tartanak
istentiszteletet.
November 2-án, 16.00 órakor kerül sor a Mindenki keresztjének szentelésére a
vorhotai temetőben, ahová várjuk a kedves érdeklődőket.
Hátrányos helyzetű tanulók
Arany János tehetséggondozó programja
| Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a 2012/2013. tanév rendjéről szóló 3/2012. (VI. 8.) EMMI-rendelet alapján pályázatot hirdet helyi (települési és megyei) önkormányzatok és nemzetiségi önkormányzatok számára tehetséges, nyolcadik évfolyamos tanulóinak a Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programjában való részvételére. |
A program célja, hogy segítse a hátrányos helyzetű, tehetséges diákok
továbbtanulását.
A Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programja keretében
lehetőség nyílik arra, hogy a hátrányos helyzetű, tehetséges gyerekek olyan
középiskolákban, kollégiumokban tanuljanak, nevelődjenek, amelyek célul tűzték
ki a tehetséggondozást és a felsőfokú tanulmányokra való eredményes
felkészítést.
Kiknek ajánljuk a programban való részvételt:
– olyan tanulók jelentkezését várjuk, akik valamilyen ok miatt hátrányos
helyzetűek
1. a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény értelmében hátrányos helyzetű,
vagy
2. a Gyvt. 52. §-a szerint gyermekvédelmi szakellátás otthont nyújtó ellátási
formájában részesülő, átmeneti nevelésbe vett, vagy a programba történő
jelentkezés időpontjában ideiglenes hatállyal elhelyezett, vagy
3. a gyermekjóléti szolgálat Gyvt. 40. §-a szerinti – az általános iskola és a
szülő kezdeményezésére elkészített – javaslata alapján rászorult. A
gyermekjóléti szolgálatnak a rászorultság kérdésében annak alapján kell
döntenie, hogy kellett-e a Tehetséggondozó Programba történő jelentkezést
megelőző három éven belül a Gyvt. 39. §-a alapján az érintett tanuló érdekében
intézkednie;
– akikről tanáraik úgy gondolják, hogy megfelelő körülmények biztosításával,
gondoskodó segítséggel, kiemelt törődéssel a jelenleginél jobb, kiemelkedő
teljesítményre, neves gimnázium és felsőoktatási intézmény elvégzésére képesek.
Az 5 éves képzés során a Program kiemelt céljai között szerepel, hogy
– a tanulók felkészültek legyenek felsőoktatási intézményben történő
továbbtanulásra,
továbbá térítésmentesen
– szerezzenek angol (vagy más idegen nyelvből) középfokú
nyelvvizsga-bizonyítványt,
– informatikából szerezzék meg az ECDL-bizonyítványt,
– a tanulók gépjárművezetői engedéllyel is rendelkezzenek.
A pedagógiai eszközök mellett a kollégium személyre szóló szociális segítséget
nyújt a diákok szocializációját hátráltató anyagi nehézségek ellensúlyozására:
– tankönyv, taneszköz
– kollégiumi étkezési
– utazási
– ruházkodási támogatások rendszere
Kollégiumi bentlakásos program-hétvége
A program részt vevők számára a kollégiumi elhelyezés kötelező!
Havonta egyszer és egy tanévben legalább 10 alkalommal szerveződik, melyen a
tanulók részvétele kötelező. A tíz alkalomból legfeljebb három a tanév során
átcsoportosítható, és így pl. őszi, tavaszi, nyári szünetben nagyobb belföldi és
külföldi kirándulásokat szervezünk.
Pályázni a pályázati felhívás hiánytalanul kitöltött űrlapjainak beküldésével lehet, amelyek a programban már részt vevő középiskolákban szerezhetők be, vagy letölthetők az Emberi Erőforrások Minisztériuma honlapjáról www.kormany.gov.hu/ Emberi Erőforrások Minisztériuma/Oktatásért Felelős Államtitkárság.
Hogyan lehet a Programba bekerülni?
A pályázatot legkésőbb 2012. december 12-ig – postai úton – a települési
önkormányzat juttatja el az első helyen kiválasztott középiskola címére!
Kérjük, hogy a borítékra írják rá: „Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János
Tehetséggondozó Programja”.
A pályázat eredményéről 2013. február 7-ig a középiskola tájékoztatja a
jelentkezőket.
A pályázattal kapcsolatban további felvilágosítást kaphatnak a programban részt
vevő intézményekben. Zala megyében:
Városi Középiskolai Kollégium – 8900 Zalaegerszeg, Göcseji u. 16.
Sümegi László kollégiumigazgató (Tel: +36-92/510-200)
Käsz Ildikó igazgatóhelyettes, programgazda (Tel.: +36 92/596-445/27)
Zrínyi Miklós Gimnázium, 8900 Zalaegerszeg, Rákóczi út 30. (Tel.: +36 92
313-490)
Horváth Attila igazgató
Pethő Attila programfelelős
Szeretettel várunk minden érdeklődőt!