Lezárult a „4 város – 4 válasz” című rendezvénysorozat

Közérdekű információ mindenszentek idejére


Lezárult a „4 város – 4 válasz” című rendezvénysorozat

  Zalaegerszeg önkormányzata az Európai Unió támogatásával 2012 májusában indította el a „4 város – 4 válasz” című nemzetközi projektet azzal a céllal, hogy Zalaegerszeg és három testvérvárosa, az erdélyi Marosvásárhely, a lengyelországi Krosno és a németországi Marl vezetői, szakemberei kicseréljék tapasztalataikat és gondolataikat a városaikban az elmúlt évtizedekben lezajlott gazdasági szerkezetátalakulásról, valamint az utóbbi évek gazdasági válsága hatásainak enyhítésére tett intézkedéseikről.

A gazdasági problémák, az újabb és újabb kihívások, az azokra adott válaszok, megoldások mindannyiunk hétköznapjainak fontos részévé váltak. Minden város vezetése szembesül ezekkel, és igyekszik a lehetőségeihez mérten támogatni cégeit a fejlesztésekben, vagy újabb cégeket megnyerni, amelyek a település lakói számára újabb munkahelyeket jelenthetnek.

Az elmúlt félév során négy helyszínen zajlottak programok. Májusban Zalaegerszegen igyekeztünk megmutatni vendégeinknek, milyen jelentős gazdasági szerkezetátalakuláson esett át a város az elmúlt évtizedekben, egyrészt a rendszerváltást, majd az Európai Unióhoz történő csatlakozást követően, amelynek során a régi, hagyományos könnyűipart élelmiszeripar, bútorgyártás – mára a gépipari és elektronikai cégek túlsúlya váltotta fel.

Szintén májusban Marosvásárhelyen is láthattuk, milyen problémákkal szembesültek a város vezetői a rendszerváltást követően, és megtapasztaltuk, hogy a város infrastruktúrájának fejlesztésében milyen ügyesen használták és használják fel az európai uniós forrásokat, támogatásokat. Augusztus végén Krosnóban arról kaptunk képet, milyen fontosnak tartják a hagyományos, a térségre jellemző iparágak segítését, azok életben tartását, miközben a közösségi forrásokat is hatékonyan kihasználták.

A projekt utolsó helyszínén, október elején marli vendéglátóink szerveztek programot és konferenciát számunkra a gazdasági szerkezetátalakulás témakörében.
A Ruhr-vidéken elhelyezkedő, 90 ezer lakosú iparváros gazdasági élete az 1930-as évektől a feketekőszén-bányászatnak köszönhetően gazdasági fellendülést élt át. Munkások ezrei vándoroltak a városba, amely lakosainak száma ekkor már elérte a 100.000 főt. Ám 1960-tól, a szénválság kezdetétől tárnákat kellett bezárni, és drasztikusan csökkent a foglalkoztatottak száma.

Ez a folyamat máig is tart, hiszen 2015-ben az utolsó, még működő tárnát is be kell zárni, ahol jelenleg még 3.500–4.000 ember dolgozik. Ez a városnak legfőbb problémája, amiről a konferencián részletesen is beszámoltak. Legfontosabb feladatuknak az infrastruktúra fejlesztését, utak, vasutak és a légiközlekedés korszerűsítését tekintik, ez adhat alapot a további fejlődéshez. De a már meglévő ipari létesítményeiket is szeretnék kreatívan fejleszteni, ennek egyik legfontosabb területe a vegyipar. Marlban egy egész városnyi vegyipari központ működik 10.000 alkalmazottal, amelyet a konferencia programjai sorában meg is tekintettünk.

A rendezvény zárásaként német kezdeményezésre a négy város vezetői közös nyilatkozatot írtak alá, amelyben rögzítik, milyen hasznosnak tartják a négy város tapasztalatcseréjét a gazdasági átalakulás témájában. Fontosnak tartanák továbbá, ha ezzel a rendezvénnyel nem érne véget a program, és néhány év múlva ismét találkozva megvitathatnák a jelenlegi intézkedések eredményességét, gazdasági életre gyakorolt hatását is, lehetőség szerint ismét európai uniós források segítségével.

Bogár Beáta

vissza az elejére


Közérdekű információ Mindenszentek idejére

  Mindenszentek és halottak napján több ezren keresik fel a temetőket, hogy megemlékezzenek hozzátartozóikról. A megemlékezés napjait gyászzene teszi majd meghittebbé a Göcseji és a Kiserdei úti Új köztemetőben.

Sírhelymegváltásra az ünnepi időszakban nem lesz lehetőség, de a temetőgondnokok a sírhelyek fellelhetőségére és lejáratára vonatkozóan készséggel állnak rendelkezésre a látogatók számára.

Ezúton is kérjük a tisztelt temetőlátogatókat, hogy a várható nagy látogatói létszám miatt egymásra és értékeikre fokozottan figyeljenek!
Az ünnepi nyitva tartás idején a rendőrség és a társadalmi szervezetek munkatársai, mint hivatalos személyek, folyamatosan gondoskodnak az őrzésről, valamint a sírkertek és az ott található értékek védelméről.

Zárás után esetlegesen még a temetőben tartózkodók a ravatalozóknál találnak hirdetményt az éjszakai szolgálat elérhetőségéről.

A temetők és a temetkezési emlékhelyek nyitvatartási rendje a következők szerint alakul:
A Göcseji úti köztemető: november 1. és november 4. között 07.00 órától 22.00 óráig.
A Kiserdei úti Új köztemető: november 1. és november 4. között 07.00 órától 22.00 óráig.
A kertvárosi altemplom: november 1-jén 09.00 órától 17.00 óráig, november 2-án 12.30 órától 17.00 óráig.
Az andráshidai köztemető és a peremkerületi temetők nyitva tartása folyamatos.

Egyéb szolgáltatások:
A Göcseji úti temetőben november 1-jén 16.30 órától ökumenikus Istentiszteletet tartanak.
A pózvai peremkerületi temetőben november 1-jén 15.45 órakor, a ságodi peremkerületi temetőben pedig november 1-jén 15.00 órakor tartanak istentiszteletet.

November 2-án, 16.00 órakor kerül sor a Mindenki keresztjének szentelésére a vorhotai temetőben, ahová várjuk a kedves érdeklődőket.

vissza az elejére


Hátrányos helyzetű tanulók
Arany János tehetséggondozó programja

  Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a 2012/2013. tanév rendjéről szóló 3/2012. (VI. 8.) EMMI-rendelet alapján pályázatot hirdet helyi (települési és megyei) önkormányzatok és nemzetiségi önkormányzatok számára tehetséges, nyolcadik évfolyamos tanulóinak a Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programjában való részvételére.

A program célja, hogy segítse a hátrányos helyzetű, tehetséges diákok továbbtanulását.
A Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programja keretében lehetőség nyílik arra, hogy a hátrányos helyzetű, tehetséges gyerekek olyan középiskolákban, kollégiumokban tanuljanak, nevelődjenek, amelyek célul tűzték ki a tehetséggondozást és a felsőfokú tanulmányokra való eredményes felkészítést.

Kiknek ajánljuk a programban való részvételt:
– olyan tanulók jelentkezését várjuk, akik valamilyen ok miatt hátrányos helyzetűek
1. a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény értelmében hátrányos helyzetű, vagy
2. a Gyvt. 52. §-a szerint gyermekvédelmi szakellátás otthont nyújtó ellátási formájában részesülő, átmeneti nevelésbe vett, vagy a programba történő jelentkezés időpontjában ideiglenes hatállyal elhelyezett, vagy
3. a gyermekjóléti szolgálat Gyvt. 40. §-a szerinti – az általános iskola és a szülő kezdeményezésére elkészített – javaslata alapján rászorult. A gyermekjóléti szolgálatnak a rászorultság kérdésében annak alapján kell döntenie, hogy kellett-e a Tehetséggondozó Programba történő jelentkezést megelőző három éven belül a Gyvt. 39. §-a alapján az érintett tanuló érdekében intézkednie;
– akikről tanáraik úgy gondolják, hogy megfelelő körülmények biztosításával, gondoskodó segítséggel, kiemelt törődéssel a jelenleginél jobb, kiemelkedő teljesítményre, neves gimnázium és felsőoktatási intézmény elvégzésére képesek.

Az 5 éves képzés során a Program kiemelt céljai között szerepel, hogy
– a tanulók felkészültek legyenek felsőoktatási intézményben történő továbbtanulásra,
továbbá térítésmentesen
– szerezzenek angol (vagy más idegen nyelvből) középfokú nyelvvizsga-bizonyítványt,
– informatikából szerezzék meg az ECDL-bizonyítványt,
– a tanulók gépjárművezetői engedéllyel is rendelkezzenek.

A pedagógiai eszközök mellett a kollégium személyre szóló szociális segítséget nyújt a diákok szocializációját hátráltató anyagi nehézségek ellensúlyozására:
– tankönyv, taneszköz
– kollégiumi étkezési
– utazási
– ruházkodási támogatások rendszere

Kollégiumi bentlakásos program-hétvége
A program részt vevők számára a kollégiumi elhelyezés kötelező!
Havonta egyszer és egy tanévben legalább 10 alkalommal szerveződik, melyen a tanulók részvétele kötelező. A tíz alkalomból legfeljebb három a tanév során átcsoportosítható, és így pl. őszi, tavaszi, nyári szünetben nagyobb belföldi és külföldi kirándulásokat szervezünk.

Pályázni a pályázati felhívás hiánytalanul kitöltött űrlapjainak beküldésével lehet, amelyek a programban már részt vevő középiskolákban szerezhetők be, vagy letölthetők az Emberi Erőforrások Minisztériuma honlapjáról www.kormany.gov.hu/ Emberi Erőforrások Minisztériuma/Oktatásért Felelős Államtitkárság.

Hogyan lehet a Programba bekerülni?
A pályázatot legkésőbb 2012. december 12-ig – postai úton – a települési önkormányzat juttatja el az első helyen kiválasztott középiskola címére!
Kérjük, hogy a borítékra írják rá: „Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programja”.
A pályázat eredményéről 2013. február 7-ig a középiskola tájékoztatja a jelentkezőket.

A pályázattal kapcsolatban további felvilágosítást kaphatnak a programban részt vevő intézményekben. Zala megyében:
Városi Középiskolai Kollégium – 8900 Zalaegerszeg, Göcseji u. 16.
Sümegi László kollégiumigazgató (Tel: +36-92/510-200)
Käsz Ildikó igazgatóhelyettes, programgazda (Tel.: +36 92/596-445/27)
Zrínyi Miklós Gimnázium, 8900 Zalaegerszeg, Rákóczi út 30. (Tel.: +36 92 313-490)
Horváth Attila igazgató
Pethő Attila programfelelős

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

vissza az elejére