Minden zalaegerszegi lakost képviselve
Nyugdíjbiztosítás – adategyeztetés
Minden zalaegerszegi lakost képviselve
Ünnepélyes alakuló közgyűlés
balaicz zoltán polgármesteri programja
A három alpolgármester: gecse péter, vadvári tibor és tolvaj márta
n Zalaegerszegen az ünnepélyes alakuló közgyűlésen először dr. Pápai Ferenc, a helyi választási bizottság elnöke tájékoztatta a képviselőket és a meghívott vendégeket az önkormányzati választás végleges eredményéről, majd a polgármester és a képviselő-testület tagjai letették az esküt. Ezt követően Balaicz Zoltán ismertette programját, melyet a képviselő-testület ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadott el.
|
|
Elöljáróban hangsúlyozta: „polgármesterként és önkormányzati képviselőként soha
sem feledkezhetünk meg arról, hogy az erkölcsi minőség a bizalom alapja. Azé a
bizalomé, amely bennünket a közügy vitelére, képviseletére felhatalmaz, és
amellyel a választópolgárok bennünket Zalaegerszeg érdekében történő
döntéshozatal jogával felruháztak. Zalaegerszeg politikai szempontból mindig is
a béke szigetének számított Magyarország politikai térképén. A közgyűlési
patkóban ülők egymást nem ellenségnek, hanem ellenfélnek tekintik.”
Utalt arra, hogy az urnák lezárásával véget ért a politikai kampány, és
másnaptól már pártpolitikai hovatartozástól függetlenül minden zalaegerszegi
lakos képviselete a közgyűlés feladata. „Amikor a városunk érdekében dolgozunk,
nincsenek fideszes, jobbikos, MSZP-s, Együtt-PM-es vagy LMP-s, nincsenek
jobboldali vagy baloldali polgárok. Csak zalaegerszegi polgárok vannak, akikért
nekünk közösen összefogva, együttes erővel kell dolgoznunk a következő öt
évben.”
Balaicz Zoltán elmondta: sok teendő vár az új önkormányzatra. A legfontosabb cél a helyi gazdaság fejlesztése, a vállalkozások segítése, a meglévő munkahelyek megőrzése és újak teremtése. A patrióta gazdasághoz erős, magyar tulajdonú cégek kellenek, mert ezek egyben erős várost is eredményeznek. Zalaegerszeg megújításához az új munkahelyeken keresztül visz az út. A ciklus kezdete egybeesik az új 2014–2020 közötti fejlesztési időszakkal, amelyben a források 60 százalékát gazdaságélénkítésre lehet majd felhasználni. Ez azt is jelenti, hogy a város irányításában szemléletváltásra van szükség, új megoldásokat kell alkalmazni – fogalmazott.
A polgármester jelezte: a következő időszakban konkrét tartalommal bíró együttműködési megállapodást kötnek a megyei kereskedelmi és iparkamarával, a vállalkozók és munkaadók szövetségével és a megyei vállalkozásfejlesztési alapítvánnyal. A befektetésösztönző program keretében folytatni kívánják az infrastruktúrával és közművekkel ellátott ipari telephelyek kialakítását. A megyei jogú városoknak kiírt TOP-program keretében pedig fontos feladat lesz a mechatronikai és gépipari park, valamint a logisztikai kiválósági központ kialakítása az északi ipari parkban. Balaicz Zoltán hangsúlyozta: „A legfontosabb, hogy csak reális célokat tűzzünk ki magunknak, ne ígérjünk semmit felelőtlenül". Őszintének kell lenni – tette hozzá – elmondva azt is, ha valami nem, vagy nem úgy sikerül, alakul, ahogy eltervezték.
|
|
|
* * *
Az alakuló ülésen két főállású és egy társadalmi megbízatású alpolgármestert
választottak. A képviselő-testület tagjai közül kikerülő úgynevezett belső
főállású, általános alpolgármester Gecse Péter lett, aki elsősorban a
városüzemelésért és az önkormányzati cégekkel való kapcsolattartásért lesz
felelős. Külsős főállású alpolgármesternek választották Vadvári Tibort, ő a
humánügyekért és részben a gazdaságfejlesztési projektek végigviteléért felelős.
Társadalmi megbízatású alpolgármester Tolvaj Márta, akinek feladata elsősorban a
társadalmi kapcsolattartás, a civil ügyek intézése és az ezekhez kapcsolódó
rendezvények szervezése lesz.
. . .
Megválasztásra kerültek a különböző szakbizottságok vezetői is. Ügyrendi, jogi
és vagyonnyilatkozatot ellenőrző bizottság elnöke, dr. Tóth László, gazdasági
bizottság: Bali Zoltán, pénzügyi bizottság: dr. Kocsis Gyula, oktatási,
kulturális, ifjúsági és sportbizottság: Makovecz Tamás, szociális, egészségügyi
bizottság: Sümegi László, műszaki bizottság: Dékány Endre.
Az egerszegi közgyűlésen belül két frakció alakult: A Fidesz-KDNP
képviselőcsoportját továbbra is dr. Tóth László vezeti. Helyettesei: Bali Zoltán
és Dékány Endre. A Jobbik frakcióját Pete Róbert vezeti.
Tárgyak és rítusok a születés-kiállításon
n A terhességtől a kisgyerek első lépéséig sok idő telik el; a Göcseji Múzeum legújabb kiállításán majd egy évszázad. Ekkora korszakot ölel ugyanis fel a „Sírva jössz a világra, és körülötted mindenki mosolyog” című tárlat, melyet nemes egyszerűséggel csak születés-kiállításként emleget mindenki, már az anyaggyűjtés óta.
– pánczélPetra –
A rövidítés tulajdonképpen rendjén van, hiszen a születés fogalmába sok minden
belefér: a tárlat így a terhesség, szülés, szoptatás, névadás és gyermekellátás
rítusait és tárgykultúráját dolgozza fel a 19. századtól napjainkig. Mindeközben
bemutatja a kisebb közösségek és általában a társadalom születéshez kapcsolódó
szerepvállalásait, illetve az egyes évtizedek társadalmilag elfogadott (illem)szabályait.
A kiállítást – melyet a Göcseji Múzeum etnográfusa, Marx Mária rendezett – Deáky
Zita néprajzkutató, egyetemi docens (ELTE Néprajzi Intézet) és Szabó Imréné
vezető ápoló (Zala Megyei Kórház) nyitotta meg.
|
|
A néprajzkutató szerint – aki a bábaság történetéből írta doktori disszertációját – a zalaegerszegi tárlat egy igazi kuriózum, mert egy történeti vonalat vázol fel egy olyan jelenségről, ami minden társadalomban örök téma. A születés nemcsak női princípium, mert valójában a jövőről szól; ez a jövő pedig a párválasztással veszi kezdetét. A kutató szerint érdekes, hogy a „gyermekvállalás” szó a 20. század második felétől terjedt el. A kifejezés annyit jelent, hogy a szülés nem természetes velejárója a házasságnak (vagy manapság a párkapcsolatoknak). Az időben előrehaladva ezért is válik egyre inkább politikai kérdéssé a gyermekek születése. Bár az állami kontroll már tulajdonképpen a 18. században megjelent, és lassan az orvostudomány is szakosodott. A 19. századtól pedig már politikai viták is zajlottak azzal kapcsolatban, hogy mi jobb, otthon szülni vagy kórházban.
Deáky Zita szerint a kórházak alapvetően megváltoztatták a születés rítusát és a szülés szakralitását. Az otthonszüléshez évszázadokon át számos óvó/védő rítus tartozott, és a falusi közösségekben, de még főúri családokban is mindenkinek megvolt a maga szerepe a kiskorú érkezésekor. A házasság, a születés, a halál tulajdonképpen a közösség bevonásával és kontrolljával zajlott; beindultak az egymást segítő mechanizmusok. Az egyén érdeke mindig alárendelődött a közösségi és nemzeti érdeknek. Ma ez épp fordítva van, az egyénre helyeződik a hangsúly, ezért a rítusok is változnak, és a tárgyak szerepe is más. Ma már például ritkán szolgálnak ki több korosztályt a gyerekruhák, kiságyak, babakocsik.
A kiállítás jól mutatja mindezeket a változásokat. Az elmúlt évtizedekből rengeteg tárgy szemlélteti a gyermekvárás és -ellátás közötti időszakot. Az egykori paraszti társadalom rituáléihoz szükséges eszközöket éppúgy, mint napjaink bébieledeleit. A tárlat érdeme azonban nemcsak abban rejlik, hogy bemutatja a különböző korok terhesruháit, rugdalózóit, kiscipőit, etetőtálait, babakocsijait és természetesen bilijeit. A trendek és szokások átalakulásán keresztül rávilágít jó néhány ma is zajló vitás kérdésre is. Jobb volt-e az otthonszülés és a bábaság „intézménye”, mint a kórházi ellátás? Textilpelenkával szebb a kismama élete, vagy eldobhatóval, illetve mennyire tudunk vagy akarunk visszatérni a természetes anyagok használatához. Mondjuk a gyógynövényes tejserkentőhöz, vagy a babáknak való „nyugiteákhoz”. Persze, ma már a máktea helyett inkább az édeskömény a nyerő.
|
|
Fontos kérdés az is, hogy mennyit változott a család vagy a kisebb lakóközösség (faluközösség) szerepe a vajúdó anya, illetve a szülést követően az ifjú szülők segítésében. A tárlatot végigjárva erre is választ kaphatunk. A kiállítást megnyitó Szabó Imréné szülésznő ezzel kapcsolatban elmondta: a kismamáknak manapság arra is van lehetőségük, hogy egy szabadon választott hozzátartozót (családtagot, barátot) behívjanak a szülőszobára, de külső segítséget (dúla) is kérhetnek. A kórházakban megszűnt a ’70-es évek zsúfoltsága is, amikor 15 fős kórtermekben várták a kismamák a szoptatás idejét. Ma már lehet egyágyas szobában szülni, és a bébivel is egy szobában maradhatnak az anyukák.
A Göcseji Múzeum mostani tárlata egy hosszabb kiállítássorozat – Átmeneti
rítusok – része. Korábban már bemutatták az esküvőhöz kötődő szokásokat, illetve
azok 20. századi változásait. A születés után pedig majd a halál témáját járja
körül a múzeum.
A tárlat március 1-ig látogatható.
Nyugdíjbiztosítás – adategyeztetés
Fontos a visszajelzés – megfelelő adatbázis
n Augusztus 25-től megkezdődött a hivatalból indított adategyeztetési eljárás a nyugdíjbiztosítási igazgatóságoknál. Az eljárásnak köszönhetően az utóbbi hetekben megnőtt a nyugdíjbiztosítási igazgatóság ügyfélszolgálatán megjelentek száma.
– Országosan több mint 400 ezren, Zala megyében pedig 14 ezer 157 fő 1955 és '59 között születettet érint az eljárás, melyet 2 év alatt kell lefolytatni – bocsátja előre dr. Fürediné Kerkai Valéria, a Zala Megyei Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságának vezetője. – Az eljárás célja, hogy a nyugdíjbiztosítás hatósági nyilvántartásába az ügyféllel egyeztetett szolgálati idő és kereseti adatok kerüljenek be, határozati formában, annak érdekében, hogy a majdani öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor a nyugdíj megállapítása gyorsabban, egyszerűbben történhessen meg.
További célja még az is, hogy a járulékfizetők aktív korban kapjanak
visszajelzést a nyilvántartásban szereplő adatokról, hogy legyen idő az
esetlegesen hiányzó adatok pótlására, illetve az adatok pótlása akkor történjen
meg, amikor még a foglalkoztatóknál rendelkezésre állnak a szolgálati idő,
jogosultsági idő és kereseti, jövedelmi adatok, tehát a legminimálisabb
adatvesztéssel lehessen azokat pótolni.
Kiemelten fontos, hogy a bejelentési kötelezettséggel nem érintett időszakok
nyilvántartásba vétele is megtörténjen, ilyenek a 1998 előtti nappali tagozatos
felsőfokú tanulmányok ideje, vagy a sorkatonai szolgálat időtartama, ha az nem a
munkaviszony ideje alatt volt.
A végső kiemelt cél, hogy egy egyeztetett, letisztított adatbázis jöjjön létre,
amely azonnal felhasználható az öregségi nyugdíj megállapításakor, ezzel időt
megtakarítva az állampolgárok érdekét szolgálva.
– Mi is az eljárás menete?
A lakóhely szerinti nyugdíjbiztosítási igazgatóságoktól az állampolgárok először
egy tájékoztató levelet kapnak az adategyeztetés megkezdéséről és az eljárással
kapcsolatos tudnivalókról. Ezt követően küldünk egy részletes kimutatást
tartalmazó végzést a szolgálati időről és 1988. január 1-től a kereseti
adatokról, a hivatalunk központi elektronikus rendszerében tárolt, személyekre
lebontott nyilvántartás alapján. A végzés kézhezvételét követően legkésőbb 90
napon belül jelezni kell, hogy a nyilvántartásban szereplő adatokkal egyetért-e
az állampolgár, vagy valami esetlegesen hiányosan szerepel a nyilvántartásban.
Nagyban segítené az ügyek intézését az, ha az érintett állampolgárok részéről
minél előbb megtörténne a jelzés abban az esetben is, ha mindent rendben talál
az ügyfél, mert így igazgatási szervünk határozattal lezárhatja az ügyet.
Amennyiben valaki hiányosságot tapasztal, akkor az eltérést alátámasztó,
bizonyító erejű okiratok megküldését várjuk, amely lehet munkakönyv,
munkaszerződés, TB-i kiskönyv, megbízási szerződés vagy a bejelentési
kötelezettséggel nem érintett időszakokról leckekönyv, katonakönyv. A nők
kedvezményes nyugdíjának megállapításához pedig a gyermekre(kekre) vonatkozó
gyermekgondozási (GYED, GYES) időszakra vonatkozó adatok bejegyzéséről várunk
tájékoztatást.
Ha a 90 nap letelt, és az állampolgár részéről nem érkezett visszajelzés, akkor
a hivatal a nyilvántartásban szereplő adatok alapján meghozza a határozatot,
melyet megküld az ügyfél részére. A határozat egyébként az általános
szabályoknak megfelelően megfellebbezhető, sőt bírósági felülvizsgálatnak is
helye lehet.