Apró zoknik, nagy álmok

ZÁÉV: márkanév az építőipari piacon
 

     

Apró zoknik, nagy álmok

Családi nap a koraszülöttekért

n Családi napra várta az érdeklődőket a „Korán Érkezetem” Közhasznú Egyesület, a koraszülöttek világnapja alkalmából a ZVMKK-beli törzshelyükre. Apró zoknik, a valóban kicsi babák jelképeként, hirdették a gyerekek és a családok hősiességét, akik ilyen extrém, krízisekkel teli körülmények között indultak az életnek.

– b. k. –

2010-ben alakult Zalaegerszegen a sorstársi közösség, Bognárné Bengő Hajnalka vezetésével.
– Személyesen éltem át azt a sok nehéz eseményt, amely a koraszülöttbabás családokat érinti, s amelyeken túl mégis szerencsés embernek vallhatom magam. A krízis azonban időnként nagyon mély tud lenni, ezért is éreztem késztetést a segítségnyújtásra, olyan fajta segítségre, melyre a kórházban nincs elég kompetencia, vagy elég szakember. S mivel a koraszülés nem válogat, egyre többen lettünk, s egyre több szakember is kapcsolódott hozzánk. Így a korházi tartózkodástól egészen az iskolás korig tudunk támogatást biztosítani a hozzánk fordulóknak – mondta a rendezvényt nyitó beszélgetésen, amelyen a nap háziasszonya, védnöke, Balaicz Zoltánné is részt vett.

– Tavaly egy adományozási esemény kapcsán kerültem kapcsolatba az egyesülettel. Magam is korábban jöttem a világra, és akkoriban a koraszülött gyermekek családjainak egyedül kellett megküzdeniük a problémákkal. Ezért tartom nagyszerű dolognak, hogy az egyesület széles körű támogatást nyújt a babáknak és a mamáknak, beleértve a lelki segítséget is. Jó tudni, hogy nem vagyunk egyedül, hogy más is megjárta ezt a különleges utat. Fontos, hogy bízzunk a jövőben, a gyermekekben, hogy mindannyian teljes életet élhetnek – fogalmazott Balaicz Zoltánné.

– Civil szervezetként tesszük a dolgunk, minden az összefogás révén valósul meg, így ez a mai nap is, amiért köszönet jár a résztvevőknek – tette hozzá Bognárné Bengő Hajnalka, aki tavaly, az Emberi Erőforrások Minisztériuma által az önkéntes tevékenység elismeréseként alapított Pro Voluntarius díjat vehetett át az egyesület nevében.
A világnaphoz kapcsolódóan Zalaegerszegen második alkalommal megtartott rendezvényen számos informálódási és kikapcsolódási lehetőséget nyújtottak a megjelent szakemberek, táplálkozástól a speciális masszázson és mozgásformákon át a kézműves tevékenységig, meséig, koncertig.

vissza az elejére


ZÁÉV: márkanév az építőipari piacon

65 éves fennállását ünnepelte a részvénytársaság

n A ZÁÉV Építőipari Zrt., az egykori megyei építőipari vállalat jogutódja, fennállásának 65. évfordulóját ünnepelte jelenlegi és nyugdíjas munkatársai körében december 4-én. A rendezvényen bemutatták a jubileumi alkalomból összeállított, ZÁÉV 65 című képes kiadványt, amely a cég életútjának ismertetése mellett egyúttal feleleveníti Zalaegerszeg és Zala megye építőipari fejlődését.

Peresztegi Imre vezérigazgató köszöntőjében úgy fogalmazott, az ünnepség nemcsak a kedves emlékek és feledhetetlen pillanatok felidézésére alkalmas, de arra is, hogy számvetéssel éljenek, értékeljék a cég a jelenét, és szót ejtsenek arról, miként fejlődött országos viszonylatban is jelentős cégcsoporttá. A ZÁÉV 1949. szeptemberi megalakulásakor a munkálatok még kézi erővel történtek, akkoriban 2–3 emeletes épületeket építettek ily módon. A technológiai fejlődés eredményeként a ZÁÉV elsőként alkalmazta hazánkban az új alagútzsalus építési technológiát, melynek köszönhetően az 1970-es években több mint ezer lakás kivitelezésében vett részt évente. A cég működési területe már a hatvanas években kiterjedt a megyén kívülre, jelenleg a Dunántúl és a főváros, de a keleti országrészben is jelen vannak.

Hangsúlyozta, a ZÁÉV mára jól bevezetett márkanévvé vált a hazai építőipari piacon, melynek éves forgalma meghaladja a 12 milliárd forintot és folyamatosan nyereséges. Üzleti terveik teljesítéséhez 2015-re is megfelelő megrendelésállománnyal rendelkeznek.
A ZÁÉV referenciái között megemlítette többek között a zalaegerszegi aquapark, a megyei kórház több épülete, a Flextronics gyárcsarnoka, a nagykanizsai városi könyvtár, a sárvári gyógy- és termálfürdő, a szentgotthárdi termálfürdő, a herendi manufaktúra és kereskedelmi központ, a kaposvári oktatókórház, a győri megyei bíróság, a szombathelyi büntetés-végrehajtási intézet, a veszprémi megyei könyvtár beruházását, a konzorciumban megvalósított Budapesti Rendőr-főkapitányság valamint a budapesti Nemzeti Színház épületét. A ZÁÉV minőségi munkáját szakmai testületek által odaítélt díjak is jelzik számos létesítmény megvalósításáért.

Az elért eredményekben ott rejlik az elmúlt hat és fél évtized tenni akarása, a munkatársak szorgalmas munkája, összetartó közössége, a folyamatos fejlődés iránti elkötelezettsége, tette hozzá a vezérigazgató. A ZÁÉV-csoport alkalmazotti létszáma mintegy 250 fő, ebből 160-an a részvénytársaságnál dolgoznak. Közülük több mint 90 főnek felsőfokú végzettsége van. A ZÁÉV szerepet vállal a szakképzésben is, ipari tanulóik száma meghaladja a 100 főt.
A vezérigazgató kiemelte, a ZÁÉV a megye sportéletében is jelentős szerepet vállalt többek között sakk-, atlétika-, labdarúgó-, tekeszakosztályokat támogatva. 1978-ban a cég Építők csapata egyesült a ZTE-vel; a kosárlabdacsapat az egyesülést követő első évben feljutott az első osztályba, és azóta is szép eredményekkel büszkélkedhet. További érdekesség, hogy a ZTE felvette a Zalaegerszegi Építők kék-fehér színét – lecserélve az addigi zöld-fehéret.
A 65. születésnapját ünneplő ZÁÉV hosszú távú célja, hogy stabil gazdálkodását fenntartsa, és Magyarország meghatározó magasépítési vállalatai között erősítse pozícióját a következő években is. A Dunántúl legnagyobb magasépítési vállalkozása hű kíván maradni szlogenjéhez: ZÁÉV, az építőmester, hangsúlyozta végezetül Peresztegi Imre.

A folytatásban Tódor Tamás szerző mutatta be a ZÁÉV 65 című, fotókkal gazdagon illusztrált kötetet. A könyv 108 oldalon foglalja össze a ZÁÉV történetét, amely, mint mondta, évtizedeket ölel át, illetve határokat lép át. Nemcsak fellebbenti a fátylat a régi korszakról, hanem bemutatja a jelent, és egy kicsit utat mutat a jövő felé. Az impozáns fotók közlése mellett felidéz egy nosztalgikus időszakot is, amikor gombamód nőttek ki a házak, a gyárak és egyéb intézmények Zalaegerszegen, a megyében és az országban.
A ZÁÉV története Zalaegerszeg, a megye és az ország története, egyúttal mindannyiunk története, hiszen a cég által épített épületek (iskolák, üzletek, bankok, terek) mindenhol ott voltak és vannak az emberek életében, fűzte hozzá a szerző, aki azt is hangsúlyozta: teljesítmény, minőség, munkamorál, szervezettség és közösség egyaránt jellemzi a részvénytársaságot, ami mindig is az építőipar élvonalába tartozott.

Ezt követően Baksa Attila elnök Kiváló Dolgozó kitüntetést és jutalmat adott át a cég legrégebbi aktív dolgozójának. Varga István köszönettel fogadta; a személygépkocsi-vezető 1972. július 13-án lépett be a céghez, előtte három évig ipari tanulója volt.
Baksa Attila pohárköszöntőjében kiemelte, hogy a ZÁÉV az egyike annak a két cégnek, mely fennmaradt, és a mai napig működik az egykori megyei építőipari vállalatok közül. Méltatta a cég kitartó, összetartó munkatársi közösségét, amely régen és most is egy nagyon jó családot alkot. Kérte, őrizzék meg ezt a hagyományt, mert szemléletükkel és munkájukkal nagyban hozzájárultak ahhoz az előkelő pozícióhoz, amit a ZÁÉV az építési piacon kivívott. Sok sikert, jó munkát kívánt, és hogy találkozzanak öt év múlva a 70 éves jubileumon.

vissza az elejére