A 2500 új munkahelyhez munkaerő is lesz
 

 


 

Folytatódik a vasútvillamosítás

n A Szombathely–Csorna vasútvonal villamosítása után újabb, a rohonci vasútvonal-fejlesztési programok támogatásáról kérdezték a közelmúltban Szombathelyen Orbán Viktor miniszterelnököt. Válaszában kitért a zalai megyeszékhely jövőjét érintő fejlesztésre is. Mint fogalmazott, a GYSEV több milliárdos fejlesztésben gondolkodik Szombathely és Zalaegerszeg között.

 


A 2500 új munkahelyhez munkaerő is lesz

Vállalkozói alap – önkormányzati fejlesztési iroda

n Gazdaságfejlesztés és munkahelyteremtés: valamivel több, mint egy éve e célok mentén látott munkához a Balaicz Zoltán polgármester irányításával újonnan alakult közgyűlés. A valóság lassan az elképzelések nyomába ered, hiszen 2016 végéig 2500 új munkahellyel gyarapodik a megyeszékhely, s a városvezetők a munkaerőhiányt is igyekeznek megfelelő módon kezelni.

Balaicz Zoltán polgármester tartja magát mindkét gyakorta hangoztatott tételmondatához, vagyis döntéseinél mindig figyelembe veszi, hogy a zalai megyeszékhely megújulásához a helyi gazdaság megerősítésén át vezet az út, és intézkedéseivel arra törekszik, hogy Zalaegerszeg ne csak a múlt és a jelen, hanem a jövő városa is legyen. Ahhoz persze, hogy az elképzelések valóra váljanak, hogy a tervezett fejlesztések realizálódjanak, vagyis minden új beruházás, azzal együtt minden új munkahely létrejöjjön, és az új állásokat be is tudják tölteni, Zalaegerszeg városának össze kell fognia a helyi vállalatokkal, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával és természetesen a különféle szakképző intézményekkel is, hangsúlyozta elöljáróban a polgármester. Hozzátette, az önkormányzat számára egyértelmű, hogy lehetőségeihez mérten támogassa a városban tevékenykedő, itt termelő vállalatokat, együttműködjön azokkal, és mindent megtegyen előrelépésükért.

Balaicz Zoltán

A Flextronics madártávlatból.

Termékek a Zalacótól.

– Amikor először szembesültünk a nagyszerű hírrel, miszerint jövőre 2500 új munkahelyet létesítenek a Zalaegerszegen működő cégek, az öröm mellé egy kis bizonytalanság is társult, nevezetesen: lesz-e elég munkavállaló az állások betöltésére? Hamar sorra vettük a lehetőségeinket, mit tudnánk tenni, így most már arról beszélhetek, hogy Zalaegerszeg kezelni tudja a helyzetet, és az sem jelent gondot, ha újabb fejlesztésekkel újabb munkahelyek jönnek létre – fogalmazott a város első embere. – A gazdaságot élénkítő, illetve a munkaerőhiány megelőzését szolgáló megoldásaink részben ismertek, hiszen előbbi érdekében már év eleje óta több, a vállalkozásokat segítő lépést tett az önkormányzat, utóbbi gondot elkerülendő pedig nemrégiben megbeszélésre invitáltuk a cégvezetőket, és közgyűlés elé vittük a közösen megfogalmazott javaslatainkat, éppen azért, hogy mihamarabb cselekedhessünk.

Szeretnénk támogatást nyújtani például munkásszálló létesítésével, a szakképzési és a felsőoktatási ösztöndíj kiterjesztésével, valamint az összegek növelésével, a duális szakképző központ kialakításával, továbbá lakásépítési programmal. Ezek mellett a szakemberlakás koncepció kidolgozása, lakásvásárláshoz nyújtott támogatás vagy lakás-kamattámogatás kidolgozása, építési telkek kedvezményes biztosítása, valamint mindezek és a kialakult helyzet hatékony és pozitív kommunikációja jelenthet segítséget.

A 2500 új munkahely közül 1000 a Flextronics International Kft. jóvoltából jön létre, 150 a Ganzeg Kft.-hez kötődik, van elektronikai cég, mely plusz 130 főt szeretne még foglalkoztatni, és több további vállalat beruházása jelenti a többi új állást. Ismert, emlékeztetett Balaicz Zoltán, hogy a közelmúltban a Zalaco Sütőipari Zrt., a Flextronics, az ADA matracgyártó cége is új állásokat kínálhatott fejlesztéseinek köszönhetően, továbbá az Edelmann nyomdaipari cég új csarnokát is hamarosan avatják, ez további 100 új munkahelyet jelent.
A polgármester felidézte, hogy az elmúlt időszakban konkrét tartalommal bíró együttműködési megállapodást kötött a város a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) Zala Megyei Szervezetével, valamint a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal.

– Hisszük, hogy a gazdaságfejlesztési kérdésekben elsősorban az érintettek véleményét kell kikérni – fogalmazott Balaicz Zoltán. – Elindult az országosan is egyedülálló önkormányzati kamattámogatási rendszer, amellyel a helyi mikro- és kisvállalkozások mindössze 0,9–1,9 százalék közötti kamattal juthatnak fejlesztési hitelhez.
2,5 millió forint adóalapig eltöröltük a helyi iparűzésiadó-kötelezettséget, hogy ezzel is segítsük a mikro- és kisvállalkozásokat. Költségvetésünkben létrehoztuk az úgynevezett Vállalkozói Alapot, amivel a hozzánk forduló cégeknek nyújtunk segítséget útcsatlakozás, kerékpárút, parkoló, járda, buszmegálló, gyalogátkelőhely vagy éppen közműépítésben, hogy ily módon a dolgozók könnyebben eljuthassanak munkahelyükre. Az országban elsőként nyerte el városunk ipari parkja a „Tudományos és Technológiai Park” címet, ami előnyt és pluszpontot jelent majd a pályázatoknál.

Munka közben az ADA üzemében.

Épül az Edelmann gyártelepe.

Szintén az országban elsőként, Kecskeméttel egyszerre indítottuk el a duális mérnökképzést, és létrehoztuk a felsőoktatási duális képző- és innovációs központot. A júniusi közgyűlésen egyhangúlag elfogadtuk a megújított és 38 féle támogatási lehetőséget magába foglaló befektetésösztönző és -támogató rendeletünket, melytől azt reméljük, hogy újabb munkahelyteremtő beruházások valósulhatnak meg az önkormányzat tulajdonában lévő ipari parkban, ami szükség esetén több mint 600 hektárosra is bővíthető.
Hamarosan létrehoznak egy önkormányzati fejlesztési irodát, amely a helyi vállalkozásoknak ad majd pályázati tanácsokat, de szükség esetén pályázatírást is vállal. Feladata lesz továbbá egy helyi pályázati adatbázis összeállítása, hogy minél többet tudjanak segíteni a beadott pályázatok eredményességében.

A polgármester kitért a Magyarország kormányával áprilisban megkötött stratégiai megállapodásra is, melynek értelmében a kormány kétszer kétsávos gyorsforgalmi úttal bekapcsolja Zalaegerszeget az országos közlekedési rendszerbe. A határozat értelmében egyrészt 2018. március 15-ig a 76-os főút fejlesztésével csatlakozhat a város az M7-es autópályához, így gyorsabb lesz Budapest elérhetősége. Ugyanakkor 2017. január 15-ig el kell készülnie a Vasvár és Zalaegerszeg közötti gyorsforgalmi út terveinek, az építkezésnek pedig 2018-ban kell nekilátni.

  – Ez utóbb említett út legfőképpen a vállalkozóink számára teremt kapcsolatot a 8-as és 86-os utak, valamint Ausztria (az A2-es autópálya) és Németország felé – tájékoztatott Balaicz Zoltán. – A szerződés második pontja arról szól, hogy az ipari parkban újabb ütemmel bővül az inkubátorház, új csarnokok épülnek fel, szükség esetén, amennyiben ezt betelepülni szándékozó befektető kéri, akkor Zalaszentivánról csatlakoztatjuk a vasúti iparvágányt, közművekkel, utakkal és energiatakarékos napelemteleppel látjuk el a területet, valamint kutatás-fejlesztési és innovációs bázist hozunk létre.

Mindez nyilvánvaló módon szakembereket is igényel, így tovább fejlesztjük az országban elsőként létrejött felsőoktatási duális képző- és innovációs központot, valamint megalapítjuk a korábban már említett duális szakképző központot is. A célunk az, hogy a tudásalapú, innovatív gazdaságfejlesztéssel, a magas hozzáadott érték megteremtésével itthon tartsuk, illetve hazacsábítsuk a fiatalokat. Az önkormányzat 2020-ig dedikáltan 11,2 milliárd forint európai uniós fejlesztési forrást használhat fel, melynek nagyobb hányadát ugyancsak gazdaságfejlesztésre fordítjuk. Városunk csak akkor lehet sikeres, ha bővítjük és erősítjük a helyi gazdaságot, ehhez pedig cégekre, munkahelyekre és dolgozó zalaegerszegi polgárokra van szükség. Számítok mindenki támogatására, hiszen csak együtt, közösen, összefogással válthatjuk valóra közös álmunkat, az erős és fejlődő Zalaegerszeget!

vissza az elejére