Az ösztöndíjemelés megtartó ereje

Megújul az adventi vásár

Két keréken is célba érünk

Átadásra készülnek


 

 

Az ösztöndíjemelés megtartó ereje

Az intézkedések hosszú távra szólnak

n Az önkormányzati szakképzési ösztöndíj, valamint – a mérnökképzés résztvevőire vonatkozóan – a Befektetés a jövőbe városi felsőoktatási ösztöndíj havi összegét is megemelte Zalaegerszeg közgyűlése az októberi ülésén. A módosítással a szakképzés kihívásaira, a megyeszékhelyen jelentkező gazdasági igényekre reagált a testület, összegzett elöljáróban Vadvári Tibor alpolgármester.

Előbbi, vagyis a szakképzési ösztöndíj havi alapösszege 12 ezer forintról 25 ezer forintra emelkedik a következő tanévtől – természetesen a tanulmányi eredmény is meghatározza a mértéket, így az akár havi 30 ezer forint is lehet. A támogatást a Zalaegerszegen kívül élő tanulókra, továbbá a Ganz-, a Munkácsy-, valamint a Széchenyi-iskola hiányszakmáit választó valamennyi diákra kiterjesztették. A felsőoktatási műszaki ösztöndíj esetében az összeg havi 12 ezer forintról 15 ezerre növekszik, függetlenül attól, hol van a hallgató lakóhelye. A cél mindkét esetben az, fogalmazott Vadvári Tibor, hogy megfelelő szakképzett munkaerő álljon rendelkezésre Zalaegerszegen.

– Figyelembe véve a városban működő, illetve ide letelepülni szándékozó cégek szakképzett munkaerő, műszaki mérnök szakemberigényét, kötelességünknek éreztük, hogy módosítsunk a két rendeleten, hogy azok illeszkedjenek Zalaegerszeg város gazdaságfejlesztési elképzeléseihez. Az intézkedések hosszú távra szólnak, de minden rendelkezésre álló eszközt meg kell ragadnunk ahhoz, hogy a helyi munkaerőpiacon találkozzon a kereslet és a kínálat – indokolt az alpolgármester. – Szeptember folyamán több alkalommal is egyeztettünk a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a mellette működő Zala Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottság munkatársaival is, e megbeszélések nyomán módosítottuk aztán a városi szakképzési ösztöndíjat annak mértékét illetően, illetve a tekintetben is, hogy ne csak a városban élő diákok vehessék igénybe azt, és, hogy a hiányszakmákat választók szintén jogosultak legyenek rá. Fontos megjegyezni, hogy egy hiányszakmát tanuló, jól teljesítő fiatal az állami ösztöndíjjal és az adott cég juttatásaival együtt akár 70 ezer forintot is megkaphat havonta.

Egy megyeszékhely számára természetesen rendkívül fontos a felsőoktatási intézmények erősítése, Zalaegerszegen pedig ezen belül kiemelkedő, a város jövőjét befolyásoló tényező a helyi mérnökképzés, hangsúlyozta Vadvári Tibor.
– Azzal, hogy nem kötjük zalaegerszegi lakóhelyhez a támogatottak körét, és emeljük az ösztöndíj mértékét, vonzóbbá tesszük a képzéseket, és tanulmányaik befejeztével több, magasan kvalifikált fiatalt tudunk Zalaegerszegen tartani. Ezt a törekvésünket segíti egyébként a gyakorlatorientált duális képzési forma is, mely három éve van jelen a műszaki mérnökök képzésében. Már az oktatás idején a partnercégnél dolgozó ifjú nagy valószínűséggel tanulmányai befejeztével azonnal állást talál. Céljainkkal összhangban van a Duális Szakképzési Központ is, melyet elsőként hozunk majd létre az országban. A tapasztalat azt mutatja egyébként, hogy a mérnökképzésben végzett fiatalok többszörösét is foglalkoztatni tudnák – összegzett az alpolgármester. Hozzátette, egy város, és azzal együtt egy ország versenyképességéhez hozzájárulnak a felsőoktatási intézmények, támogatásuk, a hallgatók támogatása egyértelműen a jövőt szolgálja.

vissza az elejére


Megújul az adventi vásár

Ünneplőbe öltözött a város

n Megkezdődött a keresztény egyházi év, az adventi időszak, melyre – természetesen – Zalaegerszeg városa is készült. Ebben az esztendőben a reményteli várakozás, a lelki készülődés idején meglepetéssel várják a zalai megyeszékhelyen élőket és az idelátogatókat.

Míg korábban a központban, egyetlen térre összpontosult az Aranykapu karácsonyi vásár, ezután a város egésze ünneplőbe öltözik, az utcák, épületek képéhez, hangulatához illeszkedő új pavilonok számtalan helyszínen fogadják majd az érdeklődőket a Mindszenty tértől a Dísz térig. A színes kavalkádot a város, a KISOSZ zalai szervezete és a Kvártélyház Kft. szervezte, szervezi.

Közel 30 új, igazán mutatós árusítóhely talál otthonra Zalaegerszegen az advent jegyében, érdemes lesz tehát végigsétálni a belvároson: mindenütt kellemes, karácsonyi miliővel találkozhatunk. A portékák többségével a Dísz téren várják az ünnepre hangolódó közönséget, már november 26-tól szemügyre lehet venni a pavilonok kínálatát. A karácsonyfa alá szánt ajándékok felkutatása során megéhező, megszomjazó látogatók – a hagyományokhoz híven – ezúttal is bőséges gasztronómiai kínálatból választhatnak. Az érdeklődők előtt bronz-, ezüst- és aranyvasárnap is nyitva tart az adventi vásár.

December elején benépesül a polgármesteri hivatal előtti tér is, a pavilonok mellett természetesen – a legifjabbak és az idősebbek legnagyobb örömére –, idén újra találkozhatnak az arra járók Cukrival és Karácsonnyal, a két báránnyal, valamint Mózessel, a szamárral: lesz élő betlehem a karácsonyt megelőző napoktól.

A Mindszenty tér szintén adventi „ruhát” ölt, a Mária Magdolna templomnál ugyancsak az ünnephez méltó módon díszített pavilonok között andaloghat a nézelődő. Kulturális programokkal itt, illetve a Dísz téren szórakoztatják az érdeklődőket: zalaegerszegi óvodások, iskolások, művészeti csoportok, egyesületek tagjai lépnek színpadra, a nagytemplom előtt hétköznap délután, a város főterén pedig hétvégente. A programsorozat keretében december 19-én a Csík-zenekar ad koncertet – immár harmadszor –, az együttes ezúttal Ferenczi György zenésszel érkezik a zalai megyeszékhelyre.

Szemet gyönyörködtető díszkivilágítás, számos kreatív installáció teszi varázslatossá a belvárost, sőt, a gyerekek számára egy kisebb jégpálya is készül: a kisgyerekek a városháza előtti téren korcsolyázhatnak. Remélhetőleg mindenki megtalálja a maga örömét a megújult adventi vásárban...

vissza az elejére


Két keréken is célba érünk

Környezettudatos fejlesztés

n Egyre többen választják az egészséges és környezetkímélő közlekedési módot Zalaegerszegen, és sokan pattannak kétkerekűre a szabadidő aktív eltöltésének jegyében is. A kerékpárút-hálózat további fejlesztése tehát, érthető módon, folyamatosan napirenden van, fogalmazott Gecse Péter alpolgármester.

Gecse Péter

Zalaegerszegen a kerékpározás mára a mindennapok részévé vált, s mint környezetkímélő és olcsó közlekedési lehetőség, a turizmusban, valamint a lakóhelyek és munkahelyek, illetve kereskedelmi létesítmények közötti közlekedésben is egyre fontosabb szerepet játszik. Mindezek ismeretében az elkövetkező időszakban egyrészt turisztikai kerékpárútszakaszokat, másrészt hivatásforgalmi célú útszakaszokat szeretne kiépíteni a város, mondta elöljáróban az alpolgármester, hozzátéve; noha kétféle típusú fejlesztésről van szó, gyakorlatilag mindkettő az egységes kerékpárút-hálózat része.
A munkát egyébként azzal kezdték, hogy egyeztettek a civil szervezetek képviselőivel, így például az Egerszegi Bringaklub és Természetjáró Sportegyesület tagjaival és a ZKSE kerékpárosaival is.

– Alapvetően három fő célt fogalmaztunk meg a fejlesztésekkel kapcsolatosan, nevezetesen azt, hogy a peremkerületek és a városközpont között legyen megfelelő kerékpárút-összeköttetés, megteremtsük a belváros kerékpárútjainak hiányzó elemeit, valamint, hogy kiépítsük a Zala-völgyi turisztikai kerékpárút városi szakaszát – sorolta Gecse Péter. – Számos nyomvonal készült az említett törekvéseink mentén, ezeket megvizsgáltuk, elemeztük, és bár még megannyi kihívás, megoldandó feladat áll előttünk, megfogalmaztuk azokat a fontos szempontokat, melyeket mindenképpen figyelembe veszünk majd a pályázatoknál.

Alapvető célunk, hogy a megyeszékhely legnépesebb, legsűrűbben lakott részeiből, így Csácsból és Andráshidáról is biztonságosan el lehessen jutni a városközpontba kerékpárral, továbbá szeretnénk, ha megvalósulna a Zala menti kerékpárút zalaegerszegi szakasza, vagyis kiépülne a Bagod és Zalaszentiván közötti út is. Sokak régi vágya, hogy a gébárti szabadidős komplexumhoz vezessen kerékpárút, az igényekhez igazodva tehát szeretnénk ezt is biztosítani, miként a belváros kelet–nyugati átjárhatóságát. Az előttünk álló esztendők nagyszabású beruházásait ugyancsak szem előtt tartjuk, azaz a Göcseji Múzeum korszerűsítéséhez, megújításához, valamint a Zöld Zala revitalizációs projekthez ugyancsak igazodni kívánunk. Lényegesnek tartjuk az ipari parkok bekötését a városközpontba.

Mint minden fejlesztésnél, ez esetben sem lehet megfeledkezni természetesen az anyagi forrásokról: az elképzelések megvalósítására mintegy 1 milliárd forint áll rendelkezésre a TOP-ban.
– Természetesen a nagyobb beruházások mellett a jövőben is elvégezzük az aktuális javításokat, pótolni igyekszünk a hiányosságokat, vagyis folyamatosan karban tartjuk a kerékpárút-hálózatot. Zalaegerszeg számára fontos a környezettudatos közlekedés fejlesztése, a környezettudatos városműködtetést szolgálja az Ökováros programunk is. Nyilvánvaló, hogy minél többen ülnek kerékpárra, annál tisztább és élhetőbb környezetben élhetünk – fogalmazott Gecse Péter. – Nem mellesleg, a rendszeres testmozgás az egészséges életmódnak is része, biciklizzen az ember akár munkahelye és otthona között, akár egy kellemes kirándulás alkalmával. A lehetőséget tehát mindenképpen biztosítanunk kell.

vissza az elejére


Átadásra készülnek

Idősotthon az egykori iskola helyén

n Befejeződik a 200 millió forintos beruházás, hamarosan, egészen pontosan december 16-án költözhet új helyre Zalaegerszegen a Miasszonyunk Időskorúak Otthona.

Az otthont 1993-ban hozta létre a Notre Dame Női Kanonok- és Tanítórend, ezzel fontos szerepet vállalva a város idősellátásában. A rend működési támogatást nyújtott az intézmény fenntartásához, de kezdetektől az volt a szándéka, hogy csak korlátozott ideig teszi ezt, hiszen fő profilja az oktatás. Két éve született meg a döntés, miszerint 2015. év végéig megszüntetik a szociális ellátást, az otthonnak tehát új hely után kellett néznie, hiszen a folyamatos várakozói létszám mindenképpen indokolta a fennmaradását.

A zalaegerszegi önkormányzat javaslatára a már üresen álló, egykori Pais Dezső Általános Iskola épülete újulhatott meg, és a 200 millió forintos beruházásnak – melyből 140 millió forintot a város, 60 milliót az egykori fenntartó biztosított – köszönhetően meg is nyitja kapuit az eddigi 34 helyett 50 fő ellátására szolgáló intézmény. Az új fenntartó a Kolping Oktatási és Intézményfenntartó Szervezete lesz. Az otthon idővel bővülhet, illetve a tervek szerint hospice-szolgálat is működne az átalakított épületben.
Az elmúlt időszakban önkéntesek is szorgoskodtak a készülő épületnél, köztük volt a zalai származású dr. Palkovics László államtitkár is, aki az intézmény átadásán is részt vesz Czibere Károly államtitkárral, dr. Veres András megyés püspökkel, Vigh László országgyűlési képviselővel és Balaicz Zoltán polgármesterrel együtt.

A mellékletet összeállította: Péter Gyöngyi
Fotó: Seres Péter

vissza az elejére