Rendezett, élhető város legyen

 

Előnyben a helyi cégek
 
Önkormányzati képviselők fogadóórája  

Rendezett, élhető város legyen

Hulladékgazdálkodási feladatokról – gecse péter alpolgármesterrel

n Zalaegerszeg az idelátogatók és az itt élők szerint is egy rendezett, élhető és környezetközpontú város Göcsej kapujában. Hogy ez így is maradjon, az önkormányzat jelentős összeget fordít tudatformálásra, szelektív gyűjtésre, a város tisztán tartására.

– 2015-ben zöldhulladék és lomtalanítási hulladék elszállítására, az illegális hulladéklerakások felszámolására közel 60 millió forintot költött a város – mondja érdeklődésünkre Gecse Péter alpolgármester.
– Milyen feladatok elvégzésére került sor az elmúlt évben?
– Az önkormányzati tulajdonban lévő közszolgáltató sokrétű szolgáltatást biztosít a lakosság számára. 2015 óta például a cég munkatársai házhoz mennek a speciális edényekben összegyűjtött üveghulladékért. Jelenleg a Kertvárosban, a Zrínyi utca környékén, Besenyőn, Botfán, illetve a Páterdombon élők igényelhetik a szolgáltatást a közszolgáltatónál. A cél, hogy a gyűjtést az egész város területére kiterjesszük. Az elmúlt évben a Deák téren új Városi Ügyfélszolgálati Iroda nyílt, ahol a lakosság egy helyen intézheti ügyeit, így a hulladékszállítással kapcsolatosakat is – fogalmaz az alpolgármester és sorolja: – az önkormányzat mintegy 140 gyűjtőszigetet és 2 hulladékudvart (Zala Plaza mögött a Parki úton, és a búslakpusztai hulladéklerakó területén) működtet.

Emellett ingyen biztosítja a lakosság számára az évi egyszeri lomtalanítási akciót, miként a rendszeres házhoz menő zsákos vagy gyűjtőedényben történő szelektív hulladékgyűjtést, illetve az őszi zöldhulladék, és az ünnepeket követően a karácsonyfák gyűjtését.
A díjfizetési kötelezettség ellenőrzésével egy időben, a hulladékudvarokban mennyiségi korlát nélkül ingyen leadható a papírhulladék, fém, üveg és műanyag csomagolóanyag-hulladék. A rongy, fa, autógumi, elektronikai hulladék, építési törmelék, lom, veszélyes hulladék tekintetében különböző mennyiségi korlátok figyelembevételével szintén ingyen leadhatják hulladékaikat a zalaegerszegiek.

– Több probléma is felmerült, melyekre keresik a megoldást. Melyek ezek?
– A zártkerti ingatlanokon keletkező kommunális hulladékot sok esetben a szelektív gyűjtő mellé helyezik, elsősorban a csácsi körforgalomnál. Zalaegerszeg keleti városkapujában a hozzánk érkezőket egyik oldalon a Szent István-szobor rendezett környezete, másik oldalon pedig az illegális hulladék látványa fogadja. Ez nem szép, nem megengedhető és rontja a környezeti összhatást. Sok esetben a vállalkozásoknál keletkező újrahasznosítható hulladék (kartondobozok, PET-palackok) a lakosság részére kialakított szelektív hulladékgyűjtő szigetek konténereibe kerül, amitől azok idő előtt megtelnek. A vállalkozásoknál keletkező újrahasznosítható hulladék gyűjtésére külön konténert vagy edényzetet biztosít a közszolgáltató – mondja Gecse Péter. A szerződéskötést követően ingyen szállítják el a hulladékot.

– Mi a helyzet a társasházak környékén?
– Sajnos előfordul, hogy a kommunális hulladékgyűjtők környezetében a lakók otthagyják az év közben keletkező lomtalanítási hulladékaikat (például kisebb bútorokat) és ezeket az önkormányzatnak külön díjért kell elszállítania. A szelektív hulladékgyűjtő szigeteknél probléma, hogy egyes esetekben a lakók a nagyobb kartonpapírt nem tépik szét, inkább a gyűjtőedény mellé teszik. Ugyanígy a PET-palackokat sem préselik össze, ezáltal sokkal hamarabb megtelik a konténer. Sok esetben úgy kerül hulladék a konténerek mellé, hogy azokban még bőven lenne hely. Az is előfordul, hogy idegen anyag kerül a szelektív gyűjtőkbe, ami a feldolgozást nehezíti vagy ellehetetleníti. Sajnos a rendezetlen környezet vonzza az illegális hulladéklerakók kialakulását.

– Melyek a problémás helyek?
– A már említett csácsi körforgalom, a Berzsenyi úti tízemeletesek és a szalagház mögötti terület, illetve elszórtan több társasház környezete is.
– Milyen megoldás segítene a felmerülő gondokon?
– Az ingatlanhasználó köteles gondoskodni a gyűjtőedények rendeltetésszerű használatáról, valamint környezetük tisztán tartásáról, ebben kérnénk a lakosság segítségét, hiszen a város tisztasága és élhetősége közös érdek. Továbbra is számítunk a lakosság pozitív hozzáállására. Sor kerülhet a szelektív gyűjtőszigetek felülvizsgálatára, a helyszínek aktualizálására, a kihasználtságuk felmérésére és gyakoribb ellenőrzésre – fogalmazott Gecse Péter.

vissza az elejére


Előnyben a helyi cégek

Az elmúlt év beszerzéseiről

n Az új városvezetés már 2014 októberében megfogalmazta, hogy az egyik legfontosabb feladatának tartja a helyi gazdaság fejlesztését, a vállalkozások segítését, a munkahelyek megőrzését és a munkahelyteremtést.

Ennek érdekében a lehetőségekhez mérten, a törvényes keretek és jogszabályok figyelembevételével zalai, zalaegerszegi vállalkozásokkal működjenek együtt. Minderről Balaicz Zoltán polgármester beszélt, amikor az elmúlt év beszerzéseinek tapasztalatairól számoltak be Bali Zoltánnal, a Beszerzési Testület elnökével közösen tartott sajtótájékoztatójukon. Elhangzott: 2014-ben az összes beszerzést és közbeszerzést figyelembe véve 43 százalékos volt a zalaegerszegi, zalai pályázatok aránya. 2015-ben ez az arány már 66 százalék, tehát nőttek a helyi vállalkozások lehetőségei. A polgármester jelezte: jó üzenete van a növekedésnek. Az önkormányzat célja, hogy helyi cégek végezhessenek helyben munkát.

Bali Zoltán elmondta: az elmúlt egy év során 734 szerződést vizsgáltak meg (a közbeszerzések száma 23 volt). A műszaki beruházások terén a zalaegerszegi vállalkozások elérték a 72 százalékot, megyei viszonylatban pedig a 80 százalékos arányt. A 734-ből 500 helyi céggel kötöttek szerződést. (A zalaegerszegi cégek szempontjából 3,5 milliárdos tételről van szó.)
A sajtótájékoztatón elhangzott, a városvezetés bízik abban, hogy a pozitív tendencia folytatódik, ez ugyanis a város költségvetésének szempontjából jelentős bevételt hozhat.

vissza az elejére


Önkormányzati képviselők fogadóórája

Sümegi László, az 1. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap első hétfőjén 17.00 órától tartja fogadóóráját az Öveges ÁMK könyvtárában (Iskola u. 1.).

Dr. Tóth László, a 2. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap első péntekén 14.00–15.00 óra között fogadóórát tart a Fidesz-irodán (Kosztolányi u. 8.).

Dékány Endre, a 3. sz. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap első hétfőjén 16.00–17.00 óra között tart fogadóórát a Petőfi Sándor Székhelyiskolában (Petőfi u. 27.).

Böjte Sándor Zsolt, a 4. sz. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap harmadik keddjén 17.00 órától 18.00 óráig tartja fogadóóráját a Polgármesteri Hivatal első emeleti tárgyalójában.

Gecse Péter, az 5. sz. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap negyedik keddjén 14.00–17.00 óra között várja kerületének lakóit a Polgármesteri Hivatal első emeleti alpolgármesteri irodában.

Bali Zoltán, a 6. sz. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap első hétfőjén 18.00–20.00 óra között tartja fogadóóráját a Fidesz-irodán (Kosztolányi u. 8.).

Sándor Dénes György, a 7. sz. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap első szombatján 10.00–11.00 óra között várja körzete lakóit az Egészségügyi Főiskola Landorhegyi úti kollégiumában (Landorhegyi út 33.).

Makovecz Tamás, a 8. sz. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap első hétfőjén 17.00 órától 18.00 óráig tartja fogadóóráját a Zalai Közbiztonsági Egyesület irodáján (Landorhegyi út 28.).

Galbavy Zoltán, a 9. sz. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap első péntekén 16.30–17.30 óra között az Alsójánkahegyi Kulturális Egyesület Közösségi Házában (Szent László u. 53.), 17.45–18.45 óra között a Kertvárosi Településrészi Önkormányzat helyiségében (Köztársaság út 63.) várja körzete lakóit.

Bognár Ákos, a 10. sz. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap második szerdáján 17.00–18.00 óra között fogadóórát tart a Liszt Ferenc Általános Iskolában (Varkaus tér 1.).

Orosz Ferencné, a 11. sz. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap első keddjén tartja fogadóóráját 17.00–18.00 óra között az Apáczai ÁMK klubhelyiségében (Apáczai tér 5.) .

Herkliné Ebedli Gyöngyi, a 12. sz. választókerület önkormányzati képviselője minden hónap utolsó keddjén 18.00–19.00 óra között várja körzete lakóit fogadóóráján az Izsák Imre ÁMK-ban (Szivárvány tér 1–3.).

Kiss Ferenc önkormányzati képviselő minden hónap első és harmadik keddi napján 16.00–17.00 óra között várja a hozzá fordulni szándékozókat az Ady Endre utca 29. szám alatti közösségi házban.

Pete Róbert önkormányzati képviselő minden hónap első csütörtökén 17.00–18.00 óra között tartja fogadóóráját az Ady Endre utca 59. szám alatti Jobbik-irodán.

Pintérné Kálmán Marianna minden hónap utolsó csütörtökén 17.00–18.00 óra között tart fogadóórát a ZVMKK – régi nevén Apáczai ÁMK-ban.

Dr. Paksy Zoltán minden hónap első hétfőjén tartja fogadóóráját 10.00–11.00 óra között a Zala Megyei Levéltár épületében, a Széchenyi tér 4–6. szám alatt.

vissza az elejére