Együtt a beteg kisgyermekekkel

 

Lelket próbáló életadományozás
 
   

Együtt a beteg kisgyermekekkel

Elkészült a baba-mama ház

n Bebútorozva várja a baba-mama ház lakóit, ugyanis befejeződött az a beruházás, melyet a Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány valósított meg a zalaegerszegi megyei kórházban. A szervezet egy elavult épületet újított fel 20 millió forintból, amit az egyszázalékos felajánlásokból valamint adományokból gyűjtött össze.

– Antal Lívia –

Dr. Gárdos László, a gyermekosztály vezető főorvosa elmondta, az évek óta romokban álló épület rekonstrukciója felért egy zöldmezős beruházás költségével, amit teljes egészében az alapítvány finanszírozott. Emiatt vissza kellett fogni az eszközfejlesztéseket, ugyanakkor az alapítvány milliós nagyságrenddel segítette a gyermekosztály működését.
Mint mondta, a színvonalasan berendezett baba-mama ház két funkciót szolgál. A két rehabilitációs apartmanban a szülők együtt lehetnek gyermekeikkel, akik több héten, hónapon át kénytelenek az osztályon tartózkodni a kezelések miatt. A két kisebb, kétágyas szobában pedig azok az édesanyák tudnak megpihenni, megfürdeni, akik eddig egy széken ülve akár napi 24 órát is virrasztottak súlyos állapotú gyermekeik mellett az intenzív osztályon.

A főorvos megköszönte a kórháznak, hogy az alapítvány rendelkezésére bocsátotta az eredetileg mamaszállás funkcióval létesített épületet és körülötte a területet. Mivel a gyerekek akár hosszú hónapokat is tölthetnek el a kórtermekben, ezért a ház melletti parkban rehabilitációs eszközökkel felszerelt, fejlesztő játszóteret alakítanának ki. A több tízmilliós beruházás finanszírozásának még nem látják a hátterét, ezért számítanak civil és állami segítségre egyaránt.
A gyermekosztály a légúti idegentest eltávolításában centrumszerepet tölt be a régióban. A fulladás veszélyének kitett gyerekek ellátását egyelőre több alegység összevonásával végzik. Az alapítvány egy olyan légúti idegentestlabort szeretne létesíteni, ahol minden műszer és feltétel egy helyen áll rendelkezésre. Mindemellett a koraszülöttmentés és a gyermekosztály működésének támogatása továbbra is fontos feladata az alapítványnak, melyhez várják az egyszázalékos felajánlásokat és adományokat.

Dr. Gárdos László a közeljövő közösségi programjai között megemlítette a Másodszor is célba érünk elnevezésű váltófutást, amit május 8-án rendeznek meg. Ezúttal a táv maratoni lesz. Zalaegerszeg és Keszthely között nemcsak az egykori koraszülöttek fognak futni, hanem Bérces Edit ultramaratoni futó, világcsúcstartó, aki fővédnöke lesz az eseménynek. Intézmények, cégek, iskolák, baráti társaságok jelentkezését várják a koraszülöttmentő alapítvány által szervezett programra.
A főorvos elmondta azt is, hogy térítési díj ellenében bocsátják rendelkezésre majd az apartmanokat és a szobákat.

Dr. Halász Gabriella, a kórház főigazgatója elmondta, szívesen adták át az épületet az alapítványnak hosszú távú ingyenes használatra, melynek működtetését a közüzemi és mosatási díjak átvállalásával segíteni kívánják. A közeljövőben aláírják a szerződést az alapítvánnyal, miután a baba-mama ház kinyithatja kapuit.
Vigh László országgyűlési képviselő hozzátette, a koraszülöttmentő alapítvány, mint civil szervezet, a Nemzeti Együttműködési Alap pályázatival élhet annak érdekében, hogy forrást tudjon lehívni a speciális fejlesztő játszótér kialakításához.

vissza az elejére


Dr. Horváth Imre, dr. Nikl János, dr. Lupkovics Géza,Lelket próbáló életadományozás

Elismerték a zalaegerszegi kórház donációs tevékenységét

n A Magyar Kórházszövetség március elejei kongresszusán az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) „Életet Adományozó Kórház” címben részesítette a Zala Megyei Kórházat. Az OVSZ a szervdonáció területén végzett tevékenységet ismerte el ezen a módon, amit a kórház vezetése is megköszönt a közelmúltban.

– A. L. –

Dr. Halász Gabriella, a kórház főigazgatója elmondta, az országban három kórház kapta meg ezt a címet, mellyel az OVSZ azokat az intézményeket ismeri el, melyek előrelépést értek el a szervdonációban, szervadományozásban. A zalaegerszegi kórházban míg 2014-ben egy, addig 2015-ben hat alkalommal történt szervkivétel. Ez 13 szervet, ha a párosakat külön tekintjük, akkor összesen 20 szervet érintett. Hangsúlyozta, a donációban részt vevő orvosok és ápolók kiemelkedő szakmai tudással rendelkeznek, emellett különösen nagy odaadással végzik ezt a tevékenységet, ami lelket próbáló folyamat. Teszik ezt az élet iránti alázatból, mert látják azt, hogy ezzel a nehéz döntéssel életet képesek adományozni, amiért nagy köszönet jár. Az elismerésen ugyan a kórház neve szerepel, de a cím az ebben közreműködő 25 orvost és a szakszemélyzetet illeti.

Dr. Lupkovics Géza, a kardiológia osztályvezető főorvosa érdeklődésünkre elmondta, korábban elképzelhetetlen volt, hogy Zalaegerszegről beteget tudjanak juttatni szívtranszplantációra, de most már van néhány betegük, akik túl vannak ezen, és jól érzik magukat, de vannak olyanok is, akik sajnos meghaltak a műtét után. A szív-transzplantáció egy nagy kockázatú, óriási összefogást igénylő beavatkozás, melyben a zalaegerszegi kórháznak a betegkiválasztásban van szerepe, a donorok mellett a recipiensek megtalálásában, akik új szívet kaphatnak a transzplantációt végző centrumokban.

Dr. Kósa Dezider Rudolf belgyógyász, nefrológus főorvos elmondta, a legtöbb transzplantáció veseátültetés, melyben a legnagyobb gyakorlattal bírnak a magyarországi központok, ahol évente mintegy kétszáz beültetést végeznek. Legfontosabb feladat az agyhalál megállapítása, amit háromtagú bizottság végez, melyben intenzíves, neurológus és belgyógyász vesz részt. A vizsgálatokkal ki kell zárni az agyi tevékenységet és minden más betegséget, ami meggátolná a szervátültetést a donációra alkalmas betegnél. Hozzátette, hazánkban 5500 vesebeteget dializálnak, akik közül mintegy 900-an transzplantációra várnak.

Dr. Horváth Imre aneszteziológus és intenzív terápiás főorvos elmondta, az intenzív osztályon végzett donorgondozás része a megfigyelés, ami elsődleges agyhalál (agyi sérülés, bántalom) esetén 24 óra, míg a másodlagos agyhalál esetén 72 óra. Ezen idő alatt állapítják meg az agyhalál tényét. A donor gondozása óriási feladat, hiszen mindent, a légzést, keringést, hormonháztartást, anyagcserét mesterségesen kell fenntartani. Éppen ezért, egy agyhalott beteg ellátása, míg a donáció megvalósulhat, sokkal nagyobb feladat, mint bármilyen más intenzíves beteg kezelése. Mindeközben beszélnek a hozzátartozókkal, tartják a kapcsolatot az OVSZ-szel, és ők szállítják a beteget a műtőbe, ahol megtörténik a szervkivétel.
* * *
A törvény alapján hazánkban a feltételezett beleegyezés elve él, vagyis aki életében nem nyilatkozik arról, hogy nem használhatják fel a szerveit, halála után donorrá válhat.

vissza az elejére