Amikor a férfi az áldozat

Német delegáció látogatása

 

Kutyafuttató a Kertvárosban

Sárkányosdi az Apáczainál

Teszedd Andráshidán
 
 

Dr. Tamási Erzsébet és Nagy Réka.Amikor a férfi az áldozat

Családon belüli erőszak más szemszögből

n A családon belüli erőszak ritkábban hangoztatott változata volt a legutóbbi Pszicho Est egyik fő témája. Nevezetesen; amikor a férfi az áldozat. Pedig gyakori eset ez is, csak nem beszélünk róla, illetve az áldozatul esett férfiak nem beszélnek róla. Maximum, ha kiderül.

– pP –

Dr. Tamási Erzsébet, az Országos Kriminológiai Intézet tudományos főmunkatársa, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jogtudományi Karának oktatója volt Nagy Réka klinikai szakpszichológus vendége a Mimosa kávéházban megrendezett Pszicho Est-sorozatnak. A beszélgetésen sok minden szóba került, de leginkább a női erőszak, női terrorizmus és a bántalmazott férfiak pszichológiája került fókuszba.

Tamási Erzsébet biológia–pszichológia szakon végzett, majd történész-kriminológus lett. Ez utóbbi területen belül főleg az izgatja, hogy miért olyan teremtmény az ember, hogy kínozza a másikat, mikor alapvetően jó tud lenni. Kutatásai során azt tapasztalta, hogy az ok valójában egyszerű: a szex és az agresszió hajtja az embert, s ez sodorja a bűnbe. Mint mondja, a kriminológia az élet sötét oldalával foglalkozik, ám ő mégis optimista, hiszen enélkül nem lehetne hosszan a szakmában megmaradni.

A nemek és a bűnözés az egyik fő kutatási területe, ezen belül is a női agresszió. Persze, ahogy mondja: a nők önmagukban nem vizsgálhatók, mert a tettekhez kell a férfi is. Még ha történetesen áldozat is lesz belőle. Márpedig lesz, nem is kevésszer. Régen ez abszolút nem volt téma, sőt tíz évvel ezelőtt e tárgyban írt tanulmánya miatt még elég furán néztek a szakemberre. Több ezer bűnügyi akta feldolgozása azonban azt mutatja, hogy a családon belüli bűncselekmények 30 százalékában nő bánt férfit. Ez nemcsak gyilkosságot jelent, hanem könnyű vagy súlyos testi sértést. Sőt nemi erőszakot is. Merthogy egy férfit is meg lehet erőszakolni. Bizonyítani viszont nehezebb, mert fizikailag máshogy működnek, mint a nők. De attól, hogy az erekció bekövetkezik, még nem biztos, hogy ő is akarja…

A kriminológus szerint a poén az, hogy szinte sosem az áldozatul esett férfiak jelentik fel a nőt, hanem a környezet, ha észleli a problémát. A férfiak ugyanis szégyellik, hogy egy nő bántalmazta őket. Ennek oka a két nem társadalmi megítélésében rejlik. Hagyományosan ugyanis a férfi dolga, hogy elbírjon mindent, nála az erő, ő rendelkezik a legális erőszakkal (katonaság, hősiesség). A nő ezzel szemben kicsi, gyenge, aki sokkal inkább szépséget hoz az életbe. Ha egy nő agresszív, akkor arról kapásból azt gondoljuk, hogy beteges, vagy amolyan boszorkány-féle. Nincs gyakorlatunk benne, hogy hogyan kezeljük a női erőszakot.

Tamási Erzsébet a terrorista nők pszichológiájával is foglalkozik, s azt találta, hogy maguknak a nőknek pedig abban nincs gyakorlata, hogy az erőszakos cselekedetet mikor hagyják abba. Ezért tud könyörtelenebb lenni egy női katona, aki jellemzően akkor is megy előre, ha annak már nincs értelme, és a küzdelmet egy férfi harcos már feladta volna.

Érdekes megvizsgálni a családon belüli erőszak konkrét eseteit is. Míg ha nő az áldozat, akkor az erőszakos cselekmény jó része a hálószobában történik. Viszont ha a nő bántalmaz férfit, akkor a tett helyszíne főleg a konyha. A forrázás és a késelés például tipikus női módszer. A szakember hozzátette: természetesen ezeknek az eseteknek a hátterében mindig komoly családi/társadalmi problémák húzódnak meg. A női erőszakos cselekmények hátterében szegénység, munkanélküliség, depresszió, alkoholizmus, rendezetlen szerelmi viszonyok (többszörös válás, szétesett családok) állnak.

De, az utóbbi időben emelkedik az értelmiségi, vállalkozói családokban is a nők általi erőszak. Ez jellemzően akkor következik be, ha férfi hirtelen elveszíti állását, és beindul a nők által generált: „csinálj már valamit!”, „honnan lesz pénz?” nem éppen pozitív kommunikációs folyamat. Ez elől a férfiak rendszerint a kocsmába menekülnek, ami tovább ront a helyzeten. Míg valamilyen erőszakos tett nem lesz a vége.
A szakember szerint azt kellene elérni, ami a legnehezebb: hogy a férfi–nő viszony egyensúlyra épüljön. A nyerő-nyerő játszmát a nő tudja megteremteni, neki vannak ehhez mentális és biológiai képességei. Egy családban ugyanis nem lehet vesztes; mert ha csak egy is van, felborul az egyensúly, és mindenki veszít.

vissza az elejére


Német delegáció látogatása

n A németországi Rhein-Hunsrück tartomány SPD (szociáldemokrata) nyolcfős delegációja a városi MSZP vendégeként tartózkodott a hétvégén Zalaegerszegen. A német politikusok egy hetet töltenek Magyarországon.

Sajtótájékoztatójukon Fodor Csaba, az MSZP megyei elnöke örömét fejezte ki, hogy német barátaik ellátogattak hozzájuk egy „normális demokráciából”, és lehetőségük van egy kis tapasztalatcserére. A delegáció vezetője Norbert Neuser, az SPD EU parlamenti képviselője elmondta: a ’80-as évektől van kapcsolata a zalaegerszegi és keszthelyi MSZP-szervezetnek a boppardi (Rajna vidék Pfalz tartomány egyik kisvárosa) SPD-szervezettel. Most szeretnék tovább javítani a kapcsolatot a két párt között, többször találkozni és tapasztalatot cserélni európai és pártkérdésekről. Európának változásra van szüksége, mondta az európai parlamenti képviselő. Hozzátette, Magyarországról nagyon pozitív kép él a németekben, sajnos az utóbbi években Orbán Viktornak köszönhetően ez a kép rosszabb lett.

Armin Decker, az SPD Bappardi elnökségi tagja szerint a legfontosabb egy országban a szociális jogok érvényesítése, a jogrend fenntartása. Elisa Pizarro-Vargas, az SPD Munkásegyesület a Nőkért elnökségi tagja arról beszélt, hogy náluk jól működik a női kvóta. Ez annyit jelent, hogy nagyon szigorúan elő van írva, a pártjelöltek 50 százalékának nőnek kell lennie. Van olyan szervezetük, ahol öt nő és három férfi az elnökség tagja és hölgy a vezetőjük. Az SPD-nél erősek a női szervezetek, és tudják, a nők mindig jó döntéseket hoznak.

vissza az elejére


Kutyafuttató a Kertvárosban

Játszótéri vizesblokk is készült

n Kutyafuttatót és játszótéri vizesblokkot avattak a Kertvárosban, ezzel komfortosabbá téve a szabadidős tevékenységeket.

– Régi igény volt a kertvárosi kutyatartók részéről egy olyan futtatóhelyre, ahol nem zavarják a gyerekeket, a közlekedőket – mondta Orosz Ferencné képviselő, miközben Fáni kutyájával együtt átadták az 1700 négyzetméteres területet, melyet az önkormányzat bocsátott rendelkezésre. Az egykori Apáczai-óvoda udvari játszótere volt ez az intézmény északi részén található rész, melyet a Városgazdálkodási Kft. munkatársai átalakítottak, kerítéssel láttak el, rendezték a növényzetet. Külön a nagyobb és kisebb testű kutyák számára kialakított játékeszközök pedig a műszaki osztály dolgozóinak köszönhető. A területhasználat szabályai, illetve a nyitvatartás a bejáratra van kifüggesztve. Tervezik, hogy kéthavonta összejönnek majd a terület rendbentartása miatt.

A szomszédos Bóbita játszótéren pedig 5,5 millió forintos beruházással vizesblokkot alakított ki az önkormányzat műszaki osztálya. Szintén lakossági kérés nyomán jött létre a beruházás, mely országos mértékkel nézve is ritka figyelmesség. A női mosdó pelenkázórésszel ellátott és akadálymentesített. A vidám faldíszeket pedig az Ady-iskola három diákja készítette Molnár Jacqueline stílusa ihlette mesefigurákkal. A mosdó csak a játszótér nyitvatartási idejében üzemel majd.
A komfort mellett a tisztaság is szempont, ezért május 20-án minél több résztvevő csatlakozását kérik a kertvárosi takarítónaphoz.

vissza az elejére


Sárkányosdi az Apáczainál

n Könnyen sárkányfrászt kaphatott, aki ellátogatott a kertvárosi Apáczai Művelődési Központ „Sárkányosdi” programjára. A Szent György nevéhez kapcsolt sárkányölő misztérium adta az ötletet a ház munkatársainak, hogy egy legendás napot szervezzenek, főként a gyerekek szórakoztatására.

Második alkalommal rendezték meg e Magyarországon inkább tavaszköszöntő, jószágkihajtó és rontáseloszlató hiedelmeiről ismert nap alakalmával a kertvárosi Sárkányosdit. Eme lény gyakori szereplője a meséknek, így nem csoda, ha főként a gyerekeket célozták meg a programmal. Hétpróbára, sárkányvárostromra, papírsárkány-készítésre és reptetésre várták őket. Ez utóbbi időtöltést az időjárás is támogatta. A színpadon pedig váltották egymást a bábosok, énekesek, táncosok.

Volt csikósbemutató, középkori szablyavívás a Tűzkereszt Lovagrend közreműködésével, és látványos fenevadak, ízes humorral konferálva a vásári mutatványos stílust megidéző Bab Társulat előadásában. S aki megéhezett, mi mást ehetett volna, mint sárkánylevest, melynek titkos receptjét csak a Kertvárosi Nyugdíjasklub tagjai ismerik, de sejthetően felhasználták hozzá azokat a sárkánytojásokat, melyeket a hétpróbázó gyerekek leltek meg.

vissza az elejére


Teszedd Andráshidán

Csatlakoztak a városi intézmények is

n Az andráshidai Öveges József Általános Iskola évek óta rendez tavaszi tisztasági akciót. A 2012-ben ökocímet kiérdemelt intézmény az idén koordinátori feladatot vállalt az országos „TESZEDD” akcióban.

– B. K. –

– Korábban is szemétszedési akciót szoktunk rendezni tavasszal, csak úgy magunkban, az idén viszont csatlakoztunk az országos „TESZEDD” programhoz – mondta Domján István igazgató.
– A koordinálásunkkal nemcsak Andráshidán, hanem Vorhotán, Szenterzsébethegyen és Hatházán is megtisztítjuk a közterületeket a szeméttől. Csatlakoztak hozzánk a helyi óvodások, illetve három vadásztársaság. A szükséges eszközöket az országos szervezők biztosították, a vadászok pedig ásványvizet ajánlottak fel. A hulladékot az iskola előtti szelektív szigeten helyeztük el, külön zsákokban.
– Tapasztalatok?
– Van értelme ennek a munkának, ugyanis egyre kevésbé szemetes a környezet, egyre kevesebb konténert igényelt az évek alatt a gyűjtés, ez jó mutató. A gyerekek hozzáállására hatással van mindez, igaz, hangsúlyozni is szoktam, hogy milyen fontos a közreműködésük. Az iskolán belüli szelektív gyűjtés is egyre eredményesebb, tervünk, hogy minden osztályteremben lehetőség legyen a szelektív szemételhelyezésre. Viszont célszerűbb lenne a kinti szemétszedési akciót márciusban végrehajtani, mert akkor kisebb a fű, jobban átlátható. Ezt jelezni is fogom a szervezőknek.
– Egyéb ökoprogram?
– Az iskola udvarát felosztottuk és osztályonként felelnek az adott terület tisztaságáért a diákok. A napokban alakítottunk ki a gyerekekkel az iskola bejáratánál egy kis sziklakertet. Szeretnénk a belső udvart átalakítani a jelenlegi beton helyett sok zöldfelülettel és játékeszközökkel. Ehhez a tervek már elkészültek. Szponzori segítséget várunk.

vissza az elejére