Szűkös a keret, de reménykednek
A foci és a tanítás megfért egymás mellett
 
Csató Sándor optimista
A Trió Egerszeg a bajnok
Atlétikai hírek
 
Három ZTC-s érem az éjszakai bajnokságról

Szűkös a keret, de reménykednek

Átalakuló andráshida az nb iii-ban

n Az elmúlt bajnoki idényben bravúrosan szerepelt a labdarúgó NB III Nyugati csoportjában a Tarr Andráshida SC együttese. Az egerszegi csapatból tavaly a téli szünetben több meghatározó tudású játékos távozott, ennek ellenére a tavasz során is eredményesen szerepeltek. A megszerzett hetedik hely mindenképpen a bravúr kategóriájába tartozik.

– Napi egy edzéssel készülünk a bajnokságra – vágott a dolgok közepébe Dobos Sándor edző. – Végig hazai környezetben gyakorolunk. A terveink szerint három edzőmérkőzést játszunk, a Nagykanizsa, a Sárvár FC és a Csács-Nemesapáti SE ellen.
– Mennyire alakul át a csapat játékoskerete?
– Több játékos távozik tőlünk, az alaposabb átalakulást nem ússzuk meg. Pajor Imre Kozármislenybe kerül kölcsönbe, s elképzelhető, hogy Tóth Benjámin Hévízen folytatja. Mindketten a ZTE-ből kölcsönben voltak nálunk. Varga Márk Szolnokon próbázik, második számú kapusunk, Vörös Máté Dániában tanul tovább, rá sem számíthatunk. Bandics Ákos a megyeibe, a Csács-Nemesapátihoz igazol. Az érkezők között egyelőre csak a Lenti TE-től visszatérő Horváth Dánielt találjuk. Nagyon remélem, hogy a ZTE-től nálunk kölcsönben szereplő Szegleti Gergely és Bíró András itt marad. Az ifik közül Kónya Szilárd és Ferencz Zoltán kerül az első csapat keretébe. Egy kapust mindenképpen igazolnunk kell. Szűkösen, de megvan a játékoskeretünk.
– A vezetésben is változás történt...
– Kugler László helyett Gyarmati András lett az elnök.
– Mennyire ismerik az NB III mezőnyét?
– A 18 csapatból többen ismeretlenek, így a Gyirmót II., az Ajka, a Hévíz, a Bp. Honvéd II. A többiek is erősítenek. Egy biztos, nem lesz könnyű dolgunk. Továbbra is bízom játékosaimban, tavaly is sikerült egy mentálisan erős csapatot kialakítanom. Remélem, most sem lesz másképp. Az alapcél egyértelmű: biztosan bent kell maradnunk az NB III-ban, a többit majd meglátjuk. Remélem, hogy az anyagi háttér, ha szűkösen is, de továbbra is rendelkezésünkre áll. Rend lesz körülöttünk, s akkor sikerülhet a következő idényben is jól szerepelnünk. Ehhez mindenképpen az kell, hogy több távozó már ne legyen az augusztus eleji rajtig.

 

vissza az elejére


Csató Sándor optimista

Idén is jó csapat lesz a zte

n Az elmúlt bajnokságban lemaradt az NB I-ről a ZTE FC labdarúgócsapata. Igaz, megszerezte a bronzérmet, aminek igazából nem tudtak örülni. Várható volt, hogy lesz változás a csapatnál, ami be is következett. A játékoskeretben egyelőre több a távozó, mint az érkező, s a vezetőedzői posztot is más tölti be. Csató Sándor pályaedzőként ment szabadságra, vezetőedzőként tért vissza. Vele már javában készül a csapat.

– Amikor felkérték a posztra, kért gondolkodási időt, vagy gyorsan kimondta az igent?
– Hallottam, hogy a klub vezetése tárgyal más edzőkkel, s úgy mentem el szabadságra, hogy pályaedző vagyok. Később felhívtak, mik lennének az elképzeléseim, illetve a ZTE vezetése is vázolta terveit. Sokat nem gondolkoztam, mégiscsak egy patinás, NB I-et megjárt klubról van szó – idézte fel a történteket Csató Sándor.
– Eddig több a távozó a csapatnál, mint az érkező. Ennek ellenére kijelentette, idén is jó csapat lesz a ZTE. Ez a vezetőedző kincstári optimizmusa?
– Az elmúlt idény során a játékosok többsége és a csapat is bizonyította, hogy a ZTE jó csapat. A távozók valamilyen ok miatt máshol folytatják. A keretben ugyanakkor vannak tehetséges fiatalok. Nem izgulok. A felnőttkorú játékosok magja itt maradt. Nem féltem a csapatot.
– Minden edző saját elképzeléseit igyekszik megvalósítani. Mennyire változik a ZTE irányítása alatt?
– Manapság a sláger a támadófoci. Az eredményes támadófocit jó védekezés nélkül nem tudom elképzelni. Elől Daru, Babati és Városi személyében megvannak a gólszerzéshez a támadóink. Reményeim szerint megmarad a jó védekezésünk, tavaly is kevés gólt kaptunk. Elöl meg nálunk játszik az NB II tavalyi gólkirálya. Húszra nőtt a másodosztály mezőnye, több olyan csapat van, amelyiket nem ismerünk. Eltelik 4–5 forduló, mire kialakulnak az erőviszonyok. Egy biztos, a bajnokság elején a csapatok többsége kivárásra játszik majd. Ez alól talán csak a Puskás Akadémia lesz kivétel, ők kockáztatnak, mert vissza akarnak jutni az élvonalba. Célunk, minél többször rákényszeríteni akaratunkat az ellenfélre.
– Ha lenne még lehetősége rá, hol erősítené meg a csapat játékoskeretét?
– A középpályán és a védelem közepén. Ezeken a posztokon kiállítások, sérülések miatt könnyen elfogyhatunk.
– Hová képzeli el a bajnokság végén a ZTE-t ?
– A két élvonalbeli kieső jól erősített, mellettük a Kisvárda is ezt tette. Véleményem szerint az első ötben ott lehetünk. Az említett együttesek inkább játékost vásárolnak, mi más utat akarunk járni, a fiatalokat akarjuk beépíteni a csapatba. Nyilván ez hosszabb folyamat.
– Wittrédi sorsa már eldőlt?
– Újabb türelmi időt kért. Szükség lenne rá, mivel játéktudása meghaladja az NB II szintjét, de nem edz velünk. Később kapcsolódhat be az edzésmunkába, aminek nem örülök, s ha mégsem marad, helyére egy támadó középpályást jó lenne igazolni.

 

vissza az elejére


Atlétikai hírek

Az Amszterdamban zajló atlétikai Európa-bajnokságon Szűcs Valdó a 110 m-es gátfutás 3. előfutamából 13,76 mp-es időeredménnyel a 3. helyen továbbjutott, s megismételve ezt az eredményt az első elődöntőben a 6. helyen ért célba.
* * *
Góczánné Tóth Zsuzsa a 60 m-es síkfutásban 9,42 mp-es idővel ezüstérmet nyert Csehországban a 6 nemzet szeniorválogatottjainak viadalán. Majd rajthoz állt a 4. helyen célba ért 4x300 m-es váltóban is. A magyar válogatott a csapatversenyben a 3. helyen végzett.
* * *
Debrecenből a serdülő és újonc ob-ről három bajnoki éremmel térhettek haza a Zalaszám ZAC 13–15 éves atlétái. Muszil Ágnes fölényes győzelmet aratott a 600 m-es síkfutásban, 300 m-en pedig meglepetésre bronzérmet szerzett.
Dienes Mátyás előbb 100 m-en 11,55 mp-es teljesítménnyel bronzérmet szerzett, majd 8. lett a 300 m-es síkfutásban. Veiland Fanni súlylökésben szintén 8. lett.

 

vissza az elejére


Három ZTC-s érem az éjszakai bajnokságról

n Kiskunhalas–Zsana térségében rendezték meg több mint 300 résztvevővel a tájékozódási futók idei országos éjszakai bajnokságát. A versenyzők nagy része könnyű, futós pályára számított, de ezúttal tévedtek: izgalmas, változatos, helyenként komoly technikai felkészültséget és jó térképolvasási képességeket megkövetelő versenypályákat tűztek ki a rendezők.

– A versenyzést tovább nehezítette a heves esőzés, ami egy órával a verseny előtt kezdődött, és csaknem végig korlátozta a futók gyors haladását és a fejlámpa kis fénye miatt már amúgy is rövid látótávolságot.
A versenyen nagyszerűen szerepeltek a TRIÓ Egerszeg ZTC sportolói, három érmet is elhoztak. A juniorok mezőnyében Porgányi Márk (F20) végig nagyon jól versenyzett, és szinte hibátlan futással szoros versenyben a 3. helyen végzett. Idén a második bajnokságán második érmét szerezte a válogatott kerettag sportoló. Ugyanebben a kategóriában Fekete Ágoston a bajnoki pontot érő 6. helyen végzett.
A szeniorok mezőnyében Szabó Ágnes (N35) a tavalyi évhez hasonlóan ezúttal is jól futott, és ezüstérmet vehetett át. A ZTC harmadik érmét Fehér Ferenc (F45) szerezte, nagyon jól osztotta be erejét, és az erős mezőnyben a 3. helyet szerezte meg.
Az ifjúsági korosztályban érdemes még megemlíteni Porgányi Anna hetedik és a még serdülőkorú Csertán András 12. helyezését.

 

vissza az elejére


A foci és a tanítás megfért egymás mellett

Igazi istván emlékezetes fejes gólja

n Vannak gólok, amelyekre nagyon sokáig emlékezünk. Lehet, hogy csak később a fontosságuk avatja emlékezetessé ezeket a találatokat, de annál az „Igazi-fejesnél” azonnal éreztük, hogy sporttörténeti eseménynek vagyunk részesei.

 Több mint 47 éve fejelte a Videoton hálójába a ZTE első NBI/B-s gólját Igazi István.
– A bajnokság első mérkőzését a régi salakos pályán a Videoton ellen játszottuk – kezdte Igazi István. – A szögletet Bita Jóska csavarta a kapu elé. Most is a 16-oson belül helyezkedtem. A labda nagyszerű ívben jött és szinte éreztem, hogy ebből gól lehet. Visszafejeltem a hosszú sarokra, ezt nem lehetett védeni. Hatalmas lelki tehertől szabadultunk fel azzal, hogy még a szünet előtt megszereztük a vezetést, a vége pedig 3-0 lett!
Akkoriban nem mulasztottunk el egyetlen hazai mérkőzést sem. Szerintünk a „zalaegerszegi csoda” már az első NBI/B-s évben megkezdődött.
Sorrendben négy gólt kapott tőlünk az Ózd, a Nagybátony, a Pécs. Az Oroszlányi Bányász elleni kiütéses győzelemre már hétezren voltak kíváncsiak.
– Szurkol a mai ZTE-nek? Jár a mérkőzésekre?
– Állandó belépőt kaptam az egyesülettől. Szeretném, ha a városnak újra NB I-es csapata lenne, de valahogy mégsem szántam rá magam, hogy a helyszínen szurkoljak. Ehhez egy kicsit más, több kellene. Zalai és egerszegi kötődésű játékosokat szeretnék látni. Sajnos, a mai csapatot többségében nem ilyen labdarúgók alkotják, így a játékosok és a szurkolók között nehéz olyan kapcsolatot kialakítani, mint amilyen a mi időnkben volt.
– Hogyan indult a pályafutása?
– Már középiskolásként – a Zrínyi-gimnáziumba jártam – a ZTE igazolt labdarúgója voltam. Kajtár Gyula – akitől nemrég végleg elbúcsúztunk – az osztálytársam volt, Kocsis Tamás pedig egy évfolyammal alattunk járt. Egy alkalommal, már melegítettünk a tartalékbajnoki mérkőzés előtt, amikor észrevettem, hogy az első csapat mestere, a mi edzőnkkel beszélget. Megbetegedett a felnőttcsapat egy játékosa, és Pyber István arra gondolt, hogy én helyettesítsem. Felöltöztem és délután már a nagyok között léptem pályára. 17 éves voltam akkor, azt sem tudtam, hogyan köszönjek, amikor beléptem az öltözőbe. A bemutatkozás jól sikerült, végleg ott ragadtam a nagyok között. A mérkőzés után Madár Gábor odajött hozzám és azt mondta, hogy most már tegeződhetünk.
– A sport helyett a tanítást választotta. Helytálló ez így?
– Miért kellett volna választani? Egészen jól megfért egymással a sport és a tanítás. Teljesnek érzem a labdarúgó-pályafutásomat még akkor is, ha az élvonalban már nem léptem pályára. Igaz, hogy korán, már 25 évesen befejeztem a labdarúgást, de nem adtam fel könnyen. A súlyos sérülésem után (lábtörés) még két évig fociztam. Mi sportolóként is dolgoztunk mindennap. Aztán egyre fontosabb szerepet töltött be az életemben a tanítás.
– Andráshidán kezdte és ott is fejezte be a pedagógusi munkát.
– Igen. Andráshida mintegy keretbe foglalta a tanári pályámat. A Landorhegyi-iskolából könnyebben tudtam edzésre járni, ezért 1966. szeptember 1-től ott folytattam a tanítást, később ott lettem igazgató.
– A Landorhegyi Általános Iskola hagyományosan erős volt a sportban...
– Igen, ez így van, de remélem, hogy sikerült hozzájárulni, hogy még eredményesebbek legyünk. Több sportágban is a diákolimpiai döntőig jutottunk. Élvonalbeli, sőt magyar válogatottaknak indíthattam el a pályáját. Erre a mai napig büszke vagyok. Nem sorolom a neveket, mert hosszú lenne a lista, és senkit sem szeretnék kihagyni.

 

vissza az elejére


A Trió Egerszeg a bajnok

n Ismét a Trió Egerszeg kispályás labdarúgócsapata nyerte immár sorozatban negyedszer a városi bajnokság I. osztályát, nagy küzdelemben megelőzve az Afrika Sun és a Hütve Szállítás csapatát.
 

Álló sor balról jobbra: Molnár Balázs, Horváth András, Gombos Zsolt, Odonics Péter, Papp Tamás.
Guggolnak balról jobbra: Orbán Attila, Vörös Miklós, Bencze Péter, Szente Gábor (csapatvezető).
A képről hiányzik: Keszei Péter, Kaj András, Tóth Zoltán, Kocsárdi Gergely.

 

vissza az elejére