Ne vidd az ágyba a laptopot! Büntessék a lassú vezetőket?
 
Húszéves a Szent István-emlékkő  

Ne vidd az ágyba a laptopot!

Ülő életmód, civilizációs ártalmak és a gyógytorna

n Ma már napi gyakorlattá vált a gyógytornászok munkája a Zala Megyei Szent Rafael Kórházban. Egyaránt nőtt a betegek igénye és az orvosok szakmai elismerése e terület iránt. Közben önálló egységgé nőtte ki magát e gyógyító ág, több mint 50 munkatárssal, méghozzá orvos nélküli, vezető gyógytornász irányítással, mely országosan is említésre méltó. Gombosné Papp Judit osztályvezetőt főként a legújabb kórtünetek, a számítógép-, laptop-, okostelefon-használat elterjedésével kapcsolatos problémákról kérdeztük.

Az eszközök elterjedése és a kórtünetek megjelenése között mennyi idő telt el?
– Körülbelül tizenöt éve jelentek meg ugrásszerűen ezen újszerű panaszok, melyek elsősorban a nyak- és vállövet érintik. De mivel a testben minden mindennel összefügg, és a szervezet kompenzálni igyekszik az elváltozásokat, láncszerűen alakulnak ki a problémák a statikus rendszerben. Az is feltűnő, hogy míg néhány évtizede az időskorúak ellátása volt a főfeladat, ma már a 30–40-es vagy a még fiatalabb korosztály is itt van a rendeléseken. A huszonévesek egyébként sokkal egészségtudatosabbak, viszont többet is ülnek a számítógép előtt. Szintén gond, hogy az iskolásoknál a mostaninál nagyobb odafigyelés kellene a tartásproblémák esetén. A serdülő korosztály leginkább fehér folt, őket érjük el legnehezebben. Bár a közelmúltban a testnevelő tanároknak tettünk szakmai ajánlást, amit remélhetőleg beépítenek az órákba, így talán elindul valami.
– Milyen tünetekről beszélünk konkrétan?
– Az iskolában, a munkahelyeken egyre többet kell számítógép előtt ülni, amely egy fixált helyzetben tartja a testet, tartósan. Ez főként a nyak hátsó részén az antigravitációs izmokat és a vállövet terheli fokozottan. A fej tartósan előrehelyezett, a csigolyák normál görbületétől eltérő módon. A porckorong követi ezt a változást, viszont a tartós hatás miatt elváltozik, létrejöhet a porckorongsérv erős idegi fájdalmakkal. Szintén jelentős az ágyéki gerinc terhelése a hosszú idejű ülés miatt, a derékfájós betegek köre szintén nagy. Jellegzetes panasz még az egérhasználathoz kapcsolódó teniszkönyök-, csuklóproblémák és a kézfej kisízületeinek elváltozása. Aki pedig ágyban fekve laptopozik, az még rosszabb. Hiszen a nyak még inkább előredől, a karoknak semmilyen alátámasztása nincs, erősen fixálódnak az arc- és szemizmok, a nyaki kisizmok tónusa fokozódik. Mindez a fejfájást erősítheti, hajlamosíthat rá.
– Visszafordítható folyamatokról van szó?
– A testtartás optimalizálásával igen. Kivédeni teljesen nem lehet, de csökkenthető a gerincet és az izomrendszert érintő károsító hatás megelőző tornával, praktikákkal. Így 10–15 percenként ajánlott a géptől felállni, fej- és vállkörzést végezni, karokat nyújtani. Ez már elég ahhoz, hogy a porckorong visszamozduljon korábbi helyzetébe. Illetve a számítógép-monitor legyen középen, szemmagasságban (látható aszimmetrikus tüneteket okoz, aki például oldalra nézve számítógépezik), a kar legyen jól alátámasztott, a háti részhez tegyünk kisebb párnát, a szék olyan magas legyen, hogy a comb és a lábszár 90 fokos szöget zárjon be. Az ágyban használjunk tálcát, és itt is kellő háttámaszra lenne szükség. Hangsúlyozni szeretném a lazító és nyújtó gyakorlatsorokat minden esetben. Ezekre egyébként paradox módon éppen az interneten is találhatunk ajánlásokat. Sokan megjelennek nálunk is ez ügyben, és feltűnően a járóbeteg-ellátás nőtt meg. Vagyis nem a táppénzt választják, hanem munka mellett veszik igénybe a szakmai segítségünket. Elmondhatom, hogy nagyon jó csapatom van. Egyénre szabottan látjuk el a betegeket, órarendszerűen, pontos beosztással. Tervezhető tehát a kezelés, ritka a csúszás. Vannak várólistás területek, főként a masszázsok és egyéb ultrahangos kezelések, de a csoportos gyógytorna azonnal igénybevehető. Viszont az fontos lenne, hogy a mozgásra és helyes testtartásra vonatkozó tanácsainkat életvitelszerűen megtartsák, ne csak fellángolás legyen a jó hozzáállás. Valamint, akinek panasza van, minél előbb keressen minket, mert annál nagyobb eséllyel fordíthatók vissza az elváltozások, szüntethetők meg a fájdalmak.
– Jótanács?
– Mozogjunk. Mindenki válassza azt a mozgásformát, ami neki jól esik és azt, ha lehet napi rendszerességgel tegye. Viszont az edzéseknél, testépítésnél mindig a helyes testtartás legyen az alap. Mi ez utóbbit tudjuk, az edzők meg az izomépítést, és az a jó, ha mindenki a szakterületénél marad. A kórházban jelenleg koraszülöttől az idősekig minden korosztállyal foglalkozunk, és minden osztályon ott vannak a kollégák, és ez nagyon pozitív dolog a kórházi szemlélet mutatójában. A munkánk egyre elismertebb a gyógyító teamon belül, és pozitív a betegek visszajelzése is.

vissza az elejére


Büntessék a lassú vezetőket?

A megyei rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti osztályának vezetőjét kérdeztük

n A gyorshajtók mellett gyakran okoznak bosszúságot az indokolatlanul lassan haladók. Ez utóbbi helyzet legalább ugyanannyira jelen van a közlekedésben, ami a türelmetlen sofőröket kiszámíthatatlan manőverekre, veszélyes előzésekre kényszerítheti.

– Antal Lívia –

 -A KRESZ kimondja: „Nem szabad a járművel indokolatlanul olyan lassan haladni, hogy az a forgalmat akadályozza” – válaszol felvetésünkre Anti András rendőr alezredes, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti osztályának vezetője. – Konkrét szabályozás azonban nincs arról, mi tekinthető indokolatlanul lassú haladásnak. Véleményem szerint figyelembe kell venni az adott forgalmi szituációt, és azt, hogy a haladási sebesség megválasztása emberfüggő. Tehát, ami az egyiknek lassúnak tűnik, az a másiknak normális sebesség.
– Felmerült, hogy büntetni kellene a lassú haladókat, ahogy a gyorshajtókat?
– Gyakorlatilag lehetne szankcionálni, miután KRESZ-szabályba ütközik, ugyanakkor ennek tényét elég tág határok között lehetne csak megállapítani. Természetesen olyan szabályozás sem létezik, amely szerint mindig a megengedett legnagyobb sebességre kellene törekedni. A közlekedőknek ellenben mindig az adott forgalmi, időjárási, látási és útviszonyokat kell figyelembe venniük. Nem árt észben tartani azt sem, hogy az úton nem egyedül vagyunk, ezért a jármű sebességét úgy kell megválasztani, hogy bármely váratlan akadály előtt meg tudjunk állni. Példának okáért a lassú haladásnak valamilyen oka is lehet. Persze, ha megfelelőek a körülmények, fel lehet venni a forgalom ritmusának megfelelő sebességet, természetesen a megengedett sebességhatárokon belül.
– Melyik veszélyesebb, a lassú haladás vagy a gyorshajtás?
– A lassú haladásra agresszívan reagálva gyakorta hirtelen előzésbe kezdenek a járművezetők, ami egy hosszabb feltorlódott sornál rendkívül veszélyes manőver. Hiába érezzük lassúnak egy adott útszakasz sebességét, a baleset bekövetkezése illetve végkifejlete akár 4–5 kilométer/órás sebességkülönbségen is múlhat. Sokan gondolják azt, hogy teljesen jól és magabiztosan tudnak vezetni, és nem szükséges kellő figyelemmel lenniük a közlekedés többi résztvevője iránt, de ezt a magatartásukat a bekövetkezett súlyos akár halálos balesetek sokszor megcáfolják. S ez az állítás igaz a gyorshajtókra is. A megyében az elmúlt évhez képest közel tíz százalékkal csökkent a gyorshajtás okozta balesetek száma idén augusztusig, de így is az első helyen áll az okok között.
A gyorshajtás egyébiránt mindenütt előfordul lakott területen és azon kívül is. A közelmúltban állítottunk üzembe egy úgynevezett lopakodó autót, melynek fedélzeti kamerái folyamatosan figyelik a forgalmat, így a gyorshajtást is. Ha szabálysértést észlelnek, megkülönböztető jelzés használatával megállítják az autóst. Vita ritkán fordul elő, hiszen a kamerák rögzítik a szabálytalanság tényét.
– Az alkoholos befolyásoltság miatt bekövetkezett balesetek száma milyen tendenciát mutat?
– A baleseti okok tekintetében az ittas vezetés is visszatérő probléma. Idén még határozottabban fellépünk az ittas vezetőkkel szemben. Korábban is voltak célirányos ellenőrzéseink, de ezek most szinte folyamatosak. Végeztünk egy felmérést, melyik napszakban fordul elő leggyakrabban az ittas vezetés. A 24 órát délelőtti, délutáni, esti, éjszakai részre osztottuk, és sajnos azt tapasztaltuk, hogy minimális különbségek vannak ezen időszakok között – zárta a beszélgetést Anti András.

vissza az elejére


Húszéves a Szent István-emlékkő

Ünnepség andráshidán

n Jubileumi volt az idei augusztus huszadikai ünnepség Andráshidán. Húsz évvel ezelőtt állították itt ugyanis lakossági kezdeményezésre a Szent István-emlékkövet, amely egyben a város első köztéri emlékműve, mely államalapító királyunk előtt tiszteleg.

– B. K. –

Az andráshidai Szent István utcában rendezett ünnepség háziasszonya Harmatos Lászlóné volt, aki annak idején megálmodta a fent nevezett emlékművet. Ötletét az önkormányzat támogatta, ahogy ezt többek között elmondta dr. Gyimesi Endre, egykori polgármester, ünnepi köszöntőjében.
– Fiatal, alig 50 éves utcában ünnepelhetünk, mely mégis már harmadik nevét viseli. Először Jókai Mór utca volt, majd amikor Zalaegerszeghez csatolták a települést Majakovszkij utca lett, a rendszerváltás után kapta a Szent István nevet. Később talán bánta a városvezetés, hogy egy ilyen kis utca viseli nagy királyunk nevét, viszont a névadó emlékét egy emlékkővel erősítettük 1996-ban, majd egy év múlva zászlótartó is került mellé, így minden állami és egyházi ünnepen felvonhatjuk a lobogót – idézte fel az utca történetét Harmatos Lászlóné, Éva néni, az emlékkő létrehozásának szorgalmazója.
Beszélt arról is, miképpen vált az utca lakossága közösséggé, hogyan vált hagyománnyá náluk az augusztus 20-i ünnepség. A kialakult szokásokhoz (megemlékezés, kenyérszentelés, gulyásparti, borkóstoló, közös tánc) csatlakozott később Sümegi László, a térség önkormányzati képviselője, majd a helyi Igazgyöngy Hagyományőrző Egyesület, újabban pedig a Szélrózsa Tánckör is.
Gyimesi Endre mint legrégebbi nemzeti ünnepünkről emlékezett meg beszédében, többször utalva Szent István időtálló intelmeire, mely a mai időkben is útmutató. Úgy mint, a hagyományok és az ősök tisztelete, a magyar föld védelme, az ország biztonsága, szövetségi rendszer, a hit, az erkölcs és az adott szó fontossága, valamint a nemzeti függetlenség.
Az ünnepségen, melyen részt vett Balaicz Zoltán polgármester, kenyéráldásra és -szentelésre is sor került. A műsorban közreműködött az Igazgyöngy Hagyományőrző Egyesület, a Szélrózsa Tánckör és Dervalics Bálint szavalattal.

vissza az elejére