Fiatalok a korláton – vagányság, szabadság Lúdas Matyi, Holle Anyó, Misi Mókus Jubileumi tárlat Orgonaestek és Szász Endre-tárlat

Fiatalok a korláton – vagányság, szabadság

Kortalan és korlátlan ücsörgés a deák téren

n Korláton ülni jó. Vagányság, szabadság. Egy kis lazulás a spanokkal az órák közti szünetben, mielőtt újra vissza kell térni a tanterem rendjéhez. Korláton ülni lázadás. A tanárok ellen, majd az öltönyös-nyakkendősök világa ellen. Az etikett és a protokoll ellen.

– pánczélPetra –

A korláton poros lehet a cipő, támadhat rés a zokni és a nadrág közötti területen, felcsúszhat térd fölé a szoknya. Korláton ülni intimitás. Egyedül a fák alatt; gondolatokba mélyedve. Vagy párban; finoman összeér a kéz, elkap, ha hátraesnél. Vagy csak úgy, haverságból; megdumálni, hogy épp kivel, mi a szitu.
Korláton ülni fiatalság. Nemcsak testben, lélekben. Tudja ezt Farkas Ferenc szobrászművész is, aki tanárként szépen kifigyelte a diáksereg korláton ücsörgésének fortélyait. (Hisz mint mondja, öröm nézni nagyszünetekben a felszabadult diákokat.) Eszegetés, kólázgatás, kötetlen csevej, telefonnyomkodás, esetlen vagy épp rámenős udvarlás. A tapasztalatokat aztán egy koncepcióvá sűrítette, majd megformálta: egy lány és egy fiú a korlátnál. Az előbbi ül, a másik támaszkodik, egyik lábát lazán feltámasztva az alsó rúdra. Kezük véletlen – éppen hogy csak – összeér. Első randi? Bimbózó viszony? Bármi lehet (belőle).
A szobrász azt meséli, előbb kisplasztika készült, majd jött egy NKA-s pályázati lehetőség, s ezt követően fogalmazódott meg a köztéri szobor ötlete. Még 2015-ben írtak ki ugyanis egy országos tendert, megyeszékhelyeken megvalósítandó köztéri alkotásokra, melyen Farkas Ferenc pályaműve sikeresen szerepelt.
Így kerültek most a Fiatalok (mert a szobor végül ezt az egyszerű, ám mégis kifejező címet kapta) a Deák térre. S milyen különleges is a korlát szimbolikus jelentése, hiszen míg funkcióját tekintve elválaszt, véd, kizár, tilt valamit (és egyből a korlátozni igére asszociál az ember), addig egy egyszerű mozdulat felülírhatja a szigorú jelentést. Aki a korláton ül, határon ül; már nem itt, még nem ott. Ezért is adhat egyfajta szabadságérzést és elvonulásra alkalmas teret ez a „senki földje”.
A korlát viszont akár idősíkokat is összeköthet; és épp ezt teszik a Fiatalok is. Térben a régi Deák teret kötik össze a felújítottal; mert a kompozíció a nemrég létesült ügyfélforgalmi iroda épülete elé került. A fiú az új házak felé, míg a lány a bíróság épülete felé fordul. Az alakok azonban a mai és az egykoron élt fiatalok közötti folytonosságot is kifejezik. Részben, mert egy klasszicizáló zsánerszoborról van szó. Ezenkívül a fiú öltözéke – főleg cipője és inge – kissé a Pál utcai fiúk viseletét idézi. Mintha csak a grundot hagyta volna ott a srác a randi kedvéért. A lány ruhája ezzel szemben teljesen up-to-date.
Farkas Ferenc azt mondja, már többen mondták neki ezt a kettősséget, de nem direkt alkotta ilyenre a figurák ruháját. Sokkal inkább a mai öltözködést akarta megjeleníteni, de végül nem bánja, hogy lett egy ilyen múltat idéző jelentése is a fiúnak.
A Fiatalok amúgy kissé kiemelkednek a járda vonalából. Az alkotó elárulta, hogy volt egy kis vita arról, hogy teljesen a térkövek síkjába illeszkedjen-e a szobor, vagy kapjon valamiféle alapozást. Végül az utca lejtése miatt (süttői márványból) mégis készült egy – egyáltalán nem tolakodó – talapzat. Jól kiemeli ez a közel életnagyságú (170 centiméteres) alakok környezetét. A figurákat a szobrász saját műhelyében öntötte bronzba. Ami nagy kihívás volt, hiszen korábban csak egy-egy kisebb mű öntését végezte el saját otthonában a művész – ahogy mondja, családi összefogással.
Egy apró hiányérzete lehet az embernek: miért nem lehet a Fiatalok mellé a korlátra ülni. (Jó, oké, a randevút nem illik megzavarni.) Az alkotó azt meséli, volt róla szó – főleg mert az interaktivitás a köztéri művek esetében amúgy is divatos jelenség –, de a szobor tervezésénél figyelni kellett a méretekre, hiszen a piachoz vezető útról van szó. A meghosszabbított korláttal nem szerettek volna közlekedési zavart okozni. Farkas Ferenc amúgy is biztos benne, hogy megmásszák, megölelik majd a figurákat; akár egy-egy fotó kedvéért is.
És mivel az alakok ellentétes pozícióban vannak, a szobor környezete és az egész Deák tér korlátlanul „körbefotózhatóvá” válik. Persze a tér csak a háttér lesz, mert a fókuszban ebből a nézőpontból a Fiatalok állnak.
 

vissza az elejére


Lúdas Matyi, Holle Anyó, Misi Mókus

Évadnyitó a griff bábszínházban

n  Megkezdődött az idei évad a Griff Bábszínházban. Augusztus végétől két új darabot is próbál a társulat, melynek tagjai között négy új fiatal színészt is köszönthetnek majd a nézők. A részletekről Szűcs István igazgató számolt be az évadnyitó társulati ülésen.

– pet –

Mint fogalmazott: az idén több előadással és szélesebb repertoárral készülnek. Újítás lesz, hogy az óvodásoknak, iskolásoknak más-más bérletet állítottak össze, így célirányosabban tudnak foglalkozni az egyes korosztályokkal. A társulat már az előző évad végén babaszínházi produkciókat is létrehozott, ez a 2016/17-es évadban is folytatódni, bővülni fog. Igyekeznek ezenkívül a megye több pontjára is eljutni tájelőadásokkal, erre is egy külön műsortervet dolgoztak ki.
A gyerekek először szeptember 23-án és 24-én mehetnek a bábszínházba. A nyitó hétvégén három előadást is megtekinthetnek, szombaton pedig a színház előtti téren játszóházzal készülnek. Az első előadás (szeptember 23-án) a Lúdas Matyi lesz, melyet már játszott a társulat. A felújított mesével a bábszínház néhai igazgatójára, a tavaly elhunyt Horváth Károly zeneszerzőre emlékeznek, aki az előadás zenéjét is írta egykor.
Szeptember 24-én délelőtt a babaszínházban a Piroskalandot (rendező Kiss Erzsi), délután pedig a Szemenszedett mesét (rendező Bartal Kiss Rita) láthatják a gyerekek.
Az évad folyamán színpadra kerül többek között a Holle Anyó, a Misi Mókus kalandjai és a Mindentlátó királylány is. Szűcs István elmondta: ugyan a bérletsorozatban eggyel kevesebb bemutatót találhat a közönség, azonban sokkal többször játsszák majd az egyes darabokat. A tavalyi évben ugyanis épp az volt a gond, hogy alig tudták „kijátszani” az előadásokat, annyi volt az új bemutató.
Örömhír, hogy a tavasszal benyújtott pályázatokon eddig 3,2 millió forintot nyertek. Ez a szám még bővülhet, hiszen a nyári projektek elbírálására majd csak ősszel kerül sor. A társulat nemrég tért haza Japánból, ahol sikeresen vendégszerepeltek a Hétalvó című, bunraku bábjátékkal. A következő napokban és hetekben pedig a szombathelyi Savaria Karneválra, a kecskeméti bábszínházi találkozóra és Ljubljanába is készülnek.
A Griffnek négy új (végzős egyetemista és friss diplomás) tagja is lesz ettől az évadtól: Dőry Brigitta, Fekete Ágnes, Üveges Anita és Tóth Mátyás személyében.
A társulati ülésen részt vett Vigh László országgyűlési képviselő és Balaicz Zoltán polgármester is. A képviselő köszöntötte az új tagokat, gratulált az idei műsorfüzethez és műsortervhez, mert mint fogalmazott: gyermekközpontú évadot sikerült összeállítaniuk. Arra kérte a bábszínház igazgatóját és művészeti vezetőjét, Bartal Kiss Ritát, hogy a következő hónapokban próbáljanak meg a megye minél több településére eljutni, hiszen fontos, hogy a vidéki gyerekek is megismerkedhessenek a bábszínház és a mesejátszás csodás világával.

vissza az elejére


Jubileumi tárlat

n Marosvásárhely és Zalaegerszeg közötti testvérvárosi kapcsolat 20. évfordulója alkalmából Czirék Lajos festőművész és Duha László fafaragó képzőművész alkotásaiból Jubileum címmel nyílt tárlat a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben.
 

– liv –

Gecse Péter alpolgármester megnyitójában felidézte, hogy 1996 őszén Zalaegerszeg közgyűlése és Marosvásárhely tanácsa úgy döntött, hogy a két város együttműködését hivatalossá teszi. Mint fogalmazott, az immár húsz évre visszanyúló kapcsolatot a kiváló együttműködés jellemezte az oktatás, a kultúra és a sport területén, ami a nemzeti összetartozást erősítette. Marosvásárhely székely kaput állított Zalaegerszegen, majd a zalai megyeszékhely Wass Albertnek emelt szobrot, emlékeztetett a korábbi történésekre.
Cseh Gábor, a Marosvásárhely–Zalaegerszeg Baráti Kör Egyesület elnöke elmondta: a testvérvárosi kapcsolat krónikájának összeállításakor történelmi utazáson ment át, melyre jó érzés visszaemlékezni. A tisztelet, szeretet, barátság és nemzeti összetartozás érzése a jövőben is szoros szálakkal fűzi egymáshoz a két várost.
A köszöntőket követően Nemes László festőművész méltatta a két marosvásárhelyi alkotó munkásságát.

vissza az elejére


Orgonaestek és Szász Endre-tárlat

Új évad a hangversenyteremben

n Újdonságokkal és hagyományos programokkal egyaránt készül az őszi szezonra a Városi Hangverseny- és Kiállítóterem. A részletekről sajtótájékoztatón számolt be Flaisz Gergő intézményvezető és Majer Piroska csoportvezető.

– pP –

Az igazgató elmondta: az ősz, majd az azt követő adventi időszak a klasszikus hangverseny-bérlet koncertjeiről, a JazzSzerdákról, valamint újdonságként az orgonaestekről szól majd. Novembertől ugyanis – hosszú kihagyás után – ismét lehet orgonakoncertekre is bérletet váltani. Az intézmény fontos feladatának tartotta, hogy e csodás hangszer ne kihasználatlanul „heverjen” a zsinagóga falai között.
A további programokkal kapcsolatban úgy tájékoztatott: lesznek képzőművészeti kiállítások is, valamint szeptembertől ismét lesz Egerszegi Páholy, aminek háziasszonya továbbra is Karáth Anita lesz. Az első estre szeptember 20-án kerül sor, melynek vendége Udvaros Dorottya lesz; a beszélgetésen kívül a színművész lemezbemutató koncertjére is sor kerül.
Az egyes programpontok részleteit Majer Piroska ismertette. A klasszikus hangversenybérlet első koncertjére szeptember 30-án kerül sor; Szirtes Edina Mókus és a Zalaegerszegi Szimfonikus Zenekar lép színpadra. A JazzSzerda első vendége Gájer Bálint lesz október 12-én, az orgonaest-sorozat pedig november 12-én debütál a zalaegerszegi születésű Mátyás István koncertjével. A 2016/17-es évad vendégei lesznek még többek között: Faschang László, Xaver Varnus, Kozma Orsi, Malek Andrea, Bíró Eszter és a Talamba Ütőegyüttes is.
A zsinagóga már most készül az adventi hetekre is. December 8-án Rákász Gergely különleges, Illuminations című műsora érkezik Zalaegerszegre. A koncert szinte teljes sötétségben, ezer gyertya fényénél zajlik majd. Ezenkívül egy nagyszabású Szász Endre-tárlat is nyílik a karácsony előtti hetekben.
Az intézmény bekapcsolódik az 1956-os emlékév eseményeibe is. Tiszta lángok címmel zalai és a megyéből elszármazott képzőművészek körében hirdettek az októberi eseményekhez kötődő pályázatot. Közel hetven művészt szólítottak meg. A művek beküldési határideje október 10. A szakmai zsűri – melynek elnöke a tervek szerint Fekete György MMA-elnök lesz – döntése után díjazásra is sor kerül, a beérkezett alkotásokból pedig október 21-én nyílik tárlat.

vissza az elejére