Megszépült a város díszterme
 
Közösségi összefogás Jubileumi Kertvárosi Vigasságok Felhívás Döntésekről
 

Megszépült a város díszterme

Közgyűlések, konferenciák és esküvők méltó helyszíne

n A nyár folyamán megújult a város díszterme. Néhány hónapos közgyűlési és házasságkötési szünetet követően szeptember
15-től újra lehet rendezvényeket szervezni a levéltár épületében lévő impozáns terembe.

– pet –

Az őszi évad első közgyűlését megelőzően Balaicz Zoltán polgármester kalauzolta körbe a sajtó képviselőit a megújult Díszterembe, felelevenítve a ház építésének körülményeit. Na, és a korabeli igényt, aminek következtében létrejöhetett Zalaegerszeg egyik legszebb, leghangulatosabb helyisége.
Elhangzott: a város, illetve a megye díszterme korábban a vármegyeháza (ma törvényszék) épületében működött. Ez a terem ma is létezik, és gyakorta vannak ott is események, bár befogadóképessége kisebb, mint a kvártélyház szomszédságában lévő teremé. Amikor 1872-ben megtörtént a közigazgatás és az igazságszolgáltatás kettéválasztása, a régi vármegyeházát a zalaegerszegi királyi törvényszéknek engedték át. A vármegye hivatalai pedig – az 1770-es évektől különféle célokra használt – kvártélyház épületébe költöztek.
A törvényszék épületében lévő termet azonban még sokáig közösen használta a két hivatal, hiszen más – közgyűlések és nagyszabású események lebonyolítására – alkalmas terem nem volt a városban. Ez a terem azonban lassan kezdett kicsi és szűkös lenni, sőt a vármegye hivatalai a kvártélyház helyiségeit egyre inkább kinőtték. Ezért 1891-ben a kvártélyház melletti, tőle északra fekvő telken egy kétszintes, eklektikus, főleg neoreneszánsz stílusjegyeket viselő „kismegyeházát” emeltek alispáni hivatal és levéltár céljára, a kvártélyház udvarán pedig ekkor építették fel a vármegye új, neoklasszicista stílusú közgyűlési termét, mely a levéltár lépcsőházához csatlakozott.
1872-től kezdődően – funkciójából következően – a kvártélyházat nevezték vármegyeháznak vagy megyeházának, egészen a vármegye fennállásáig, 1950-ig. Az ötvenes évektől egyre ritkábban használták a termet, majd egy ideig levéltári raktárnak adott otthont. A rendszerváltozást követően, Bogár Imre polgármestersége alatt vetődött fel a gondolat, hogy a város közgyűléseit ismét e teremben kellene tartani. Ez 1994 óta így is zajlik.
A polgármester elmondta: azóta sok idő eltelt, és a terem bizony már erősen felújításra szorult, ráadásul sokszor kaptak olyan jelzést is, hogy klimatizálni is kellene a helyiséget. A város dísztermének felújítási munkálatai júliusban kezdődtek, és az elmúlt héten fejeződtek be. A beruházás összköltsége közel 50 millió forint volt. A rekonstrukció részeként sor került a terem és a hozzá kapcsolódó helyiségek, valamint a levéltár lépcsőházának festésére, parketta csiszolására, lakkozására. A díszterem klímaberendezést kapott, megújultak ezenkívül a kárpitos székek, függönyök, asztalok és radiátorok. De villanyszerelést, nyílászárócserét is végeztek.
Balaicz Zoltán úgy látja, hogy a megszépült terem újra méltó otthona lesz nemcsak a közgyűléseknek, hanem a házasságkötéseknek, történeti konferenciáknak és egyéb, a város szempontjából rangos eseményeknek is.

vissza az elejére


Közösségi összefogás

Jótékonysági főzésből 330 ezer forint

n A X. Kertvárosi Vígasságok rendezvény az idén különösen jól sikerült, szórakoztató és jótékonysági programok is várták az érdeklődőket. A jótékonysági főzésből 330 ezer forint folyt be, melyet sajtótájékoztató keretében adtak át a Légzőszervi Beteg Gyermekekért Alapítvány számára.

Az adományátadáson Balaicz Zoltán polgármester elmondta: a közelmúltban több jótékonysági akció volt, melynek eredményeképpen alapítványokat, egyesületeket segítettek a befolyt pénzösszegből. Zalaegerszeg ezzel a példamutatása a segítség és összefogás városa. Minden jó cél érdekében összefognak a kisközösségek és a magánemberek. A közösségi összefogás fontosságára hívta fel a figyelmet Flaisz Gergő, a Keresztury VMK igazgatója és Dala Hajnalka, az Apáczai VMK közművelődési csoportvezetője. Mint elhangzott, a közelmúlt jótékonysági programjainak jók a visszhangjai, és a résztvevők folytatásra érdemesnek tartják a segítségnyújtásnak ezt a formáját.
A 330 ezer forintot az alapítvány nevében dr. Kopeczky Ildikó és Bangó Gyuláné az Asztmaklub elnöke köszönte meg. A kertvárosi rendezvény fontosságáról, a közösségi összefogás sikereiről Galbavy Zoltán, Orosz Ferencné és Bognár Ákos a városrész önkormányzati képviselői szóltak.

vissza az elejére


Jubileumi Kertvárosi Vigasságok

Színes programok csalogatták az érdeklődőket

n Megújult, kibővített programmal várták a 10. Kertvárosi Vigasságokra a környék lakóit a szervezők. Érdeklődőkben nem is volt hiány sem a vetélkedők, sem a jótékonykodás, sem a sportos és kulturális programok terén.

– b. k. –

A rendezvény már délelőtt kezdetét vette egész napos kosárlabda-bajnoksággal. Majd délután a zenés programoké volt a főszerep. Köztük sztárvendégként Pál Dénesnek tapsolhatott a közönség. A 2012-ben „Magyarország hangjának” titulált fiatal tehetség vegyes dalválogatásával, mély, öblös hangjával láthatóan minden korosztály kedvére tudott tenni.
Szintén felejthetetlen produkciót nyújtott a Pyros hagyományőrző görög tánccsoport. Népviseletben lejtő tagjait két buzukis kísérte. Hazájuk több tájáról hoztak bemutatót, s nem maradt el a mosogatáskímélő program, azaz a több készletnyi tányértörés, rózsasziromeső és persze a szirtaki. A táncokat a vállalkozó szellemű közönség is kipróbálhatta egy rövid táncház alkalmával.
Szép Bence nem szokványos bűvészműsora okozott még derűt a délután folyamán, hétpróbás feladatok vártak a harcos párokra. Közben a jótékonysági főzésen számos csapat szorgoskodott. Céljuk a légzőszervi betegségben szenvedő gyerekek támogatása volt.
A jubiláló rendezvényen óriástorta elfogyasztására invitálhatott Orosz Ferencné képviselő, egyik pékség felajánlásaként. Mellettük még számos szponzor állt a rendezvény mellé, melynek fővédnöke Balaicz Zoltán polgármester, főtámogatója pedig a kertvárosi önkormányzat volt.

 

vissza az elejére


                                                           Felhívás

 

A 2016/2017. tanév szünidei gyermekétkeztetésének biztosítása céljából
a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő,
hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek részére

n Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény, és a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról szóló 328/2011. (XII. 29.) korm.rendelet alapján szünidei gyermekétkeztetés keretében ingyenes ebédet biztosít a szülő, törvényes képviselő kérelmére
 

öt hónapos kortól a 18. életév betöltéséig
a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő, hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek
részére az alábbiak szerint:

A 2016/2017. tanév szünidei gyermekétkeztetései igénybevételének lehetősége:
A szünidei étkezést igényelhetik azon rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, akiknek hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzete a jogszabályokban meghatározottak szerint fennáll.

A
2016/2017. tanév szünidei gyermekétkeztetései biztosításának időtartama:
2016. november 2., 3., 4.
(iskolai őszi szünet munkanapjai)
2016. december 22., 23., 27., 28., 29., 30. és 2017. január 2. (iskolai téli szünet munkanapjai)
2017. április 13., 14., 18.
(iskolai tavaszi szünet munkanapjai)

A 2016/2017. tanév szünidei gyermekétkeztetései igénybevételének helyszíne:
Városi Középiskolai Kollégium Kaffka Margit Tagkollégium,
8900 Zalaegerszeg, Puskás T. u. 2. (Munkácsy Mihály Iskola volt kollégiumának étkezője)
A 2016/2017. tanév szünidei gyermekétkeztetései igénybevételének módja:
„Nyilatkozat a Gyvt. 21/C. §-a szerinti szünidei gyermekétkeztetés igénybevételéhez” elnevezésű nyomtatvány kitöltése, aláírva az ellátást igénylő szülő, más törvényes képviselő részéről.

A nyilatkozatok személyes leadásának
határideje, címe:
2016. október 14. (péntek)
Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ
8900 Zalaegerszeg, Apáczai Csere János tér 5.
A szünidei gyermekétkeztetéssel kapcsolatos további felvilágosítás személyesen a Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központban (8900 Zalaegerszeg, Apáczai Csere János tér 5.), vagy az alábbi telefonszámokon kérhető: 312-034, 316-930, 502-192, 502-193

A 2016/2017. tanév szünidei gyermekétkeztetései biztosításának módja:
A szünetek időtartamára eső munkanapokon a déli meleg főétkezés helyben történő elfogyasztása 12–13 óra között. (Ha az étel helyben történő elfogyasztását a gyermek előre nem látható hiányzása, betegsége vagy egyéb ok akadályozza, a részére biztosított ételt a szülő elviheti!)

Amennyiben rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermeke/i részére a szünidei gyermekétkeztetést igénybe kívánja venni és gyermeke/i hátrányos, halmozottan hátrányos helyzete még nem került megállapításra, úgy ez irányú kérelmét Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Szociális és Igazgatási Osztályán (Zalaegerszeg, Ady u. 15.) ügyfélfogadási időben terjesztheti elő.
 

Ügyfélfogadási idő:
kedd, péntek: 8–12 óra,
szerda: 13–18 óra,
csütörtök: 13–16.30 óra között.

vissza az elejére


Döntésekről
 

A város közgyűlése Kaján Imrét 2016. október 10-től 2020. december 31-ig terjedő határozott időtartamra megbízza a Göcseji Múzeum magasabb vezetői beosztásának ellátásával.
                                                                                                                             * * *
Zalaegerszeg csatlakozik a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Rendszer 2017. évi fordulójához. Az önkormányzat bővítette a rászorulók körét, így mintegy 100 fiatal pályázhat az ösztöndíjra, melyre 9 millió forinttal többet költ a város.

 

vissza az elejére