Piacképes képzések a börtönben Húzd ki magad!
 
   

Piacképes képzések a börtönben

n Együttműködési megállapodást írt alá a Zala Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet és a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum. A szerződés értelmében októbertől német nyelvet, informatikát és vállalati ismereteket tanulhat a képzésekre jelentkező tizenkét fogvatartott.

– pet –

A megállapodást a sajtó jelenlétében írta alá Simon Attila BV-ezredes, intézetparancsnok és Szabó Károly, a szakképzési centrum főigazgatója.
Az oktatási központ zalaegerszegi vezetője elmondta: egy országos akcióról van szó. Képzési kínálatuk egyfajta segítség a fogvatartottak számára, hogy később vissza tudjanak térni a munka világába. A rabok reintegrációját felnőttképzési tanfolyamok és iskolarendszeren belüli képzések is támogatják. Egy előzetes felmérés során dőlt el, hogy Zalaegerszegen nyelvi, informatikai és vállalati ismeretek képzésre van igény. Német nyelvet 300 órában, informatikát 150, vállalati ismereteket pedig 50 órában tanulnak a kurzusra jelentkező fogvatartottak. Az egyéves képzés végén OKJ-s szakvizsgát tehetnek. A tanfolyamok már elkezdődtek, és az első visszajelzések nagyon pozitívak.
A szakképzési centrum további tervei között szerepel, hogy pályázati források felhasználásával piacképes szakmákat tudjanak oktatni a börtönök lakóinak. Elsősorban olyan képzésekben gondolkodnak, melyek elméleti és gyakorlati oktatása megvalósítható az intézet falai között. Ilyen például a festő, a cukrász vagy a kőműves szakma.
Simon Attila intézetparancsnok hozzátette: a fogvatartottak nagy örömmel vették a képzést. A tanfolyamok tizenkét fővel be is indultak. Az intézetnek az a célja, hogy a fogvatartottak tanuljanak, dolgozzanak, hiszen mindkettő fontos eleme a későbbi társadalmi beilleszkedésnek.

vissza az elejére


                                                  Húzd ki magad!

                                                              Tartáskorrekciós gyógytorna az izsákban

n Speciális homokzsákokkal és edzőhevederekkel végeztek különféle gyakorlatokat az Izsák Imre Általános Iskola tanulói az Életed az Egészséged Egyesület I. Zalaegerszegi Tartásjavító és Mozgáskoordináció Fejlesztő Szemináriumán.

– AL –

– A homokzsák mérete többféle lehet, attól függően is, hogy mennyi homokot töltünk bele – mondta el Veszprémi Bori gyógytornász, az egyesület alelnöke. – Ez egy funkcionális eszköz, ami nem fix tömegközpontú, mint egy kétkezes súlyzórúd, hiszen a homok ide-oda mozog benne. A tréninget éppen ezért egy dinamikusan változó ellenállással szemben végezzük. A homokzsák emelgetésével tulajdonképpen mindennapi mozdulatainkat tudjuk lemodellezni, melyek három dimenzióban zajlanak, míg egy súlyzós edzés csak kétdimenziós. A homokzsákkal végzett gyakorlatokkal éppen ezért olyan izmokat mozgathatunk meg, amelyekre egy átlagos edzőtermi tréning során nem kerül sor. Így az ízületeket stabilizáló izmokra tudunk hatni, melyek az aktív izomfűzőt hozzák létre a gerinc körül.
Ugyancsak a törzsizmok stabilitását fejleszti a Bodyrope edzőheveder. A funkcionális tréningeszközzel saját testsúlyos edzést végezhetünk. Sokoldalúsága az erő, a hajlékonyság, az állóképesség és a mozgáskoordináció fejlesztésében is megmutatkozik, mivel az egész testet és az összes izomcsoportot megmozgatja.
A gerincferdülés, a lúdtalp, a hanyagtartás mai is a leggyakoribb mozgásszervi problémáknak számítanak gyermekkorban. Egyesületünk azért hívta életre ezt a prevenciós programot, hogy e két eszköz használatával olyan gyakorlatokat mutassunk be, melyek a gerincoszlop stabilitásának megőrzését illetve helyreállítását szolgálják – hangsúlyozta Veszprémi Bori.
Az Izsák Imre Általános Iskolában minden olyan sportprogramra nyitottak, melyek során a gyerekek új mozgásformákat ismerhetnek meg, értékelte a lehetőséget Gál Edina igazgatóhelyettes. Érdeklődésünkre elmondta, intézményükben fontos szerepet tulajdonítanak az egészséges életmódnak, minden év októberében rendezvényeket tartanak ennek jegyében. Tavaly a nordic walking, idén pedig a jóga megismerésére nyílt lehetősége a gyerekeknek.
Az iskolában a mindennapos testnevelést már korábban bevezették, még mielőtt az a kerettanterv része lett volna. A mozgás nemcsak a tornaórákon, de a sportkörökben is része a gyerekek mindennapi életének. Az iskola zöld környezete, nagy udvara pedig azt is lehetővé teszi, hogy mindezt többnyire a szabadban végezzék.
A másodikosok, harmadikosok és hatodikosok nagy élvezettel vettek részt a Veszprémi Bori és Veszprémi Péter által vezetett tartáskorrekciós gyógytornán, melynek megrendezése, a speciális tréningeszközök beszerzése az önkormányzat támogatásával valósult meg.

vissza az elejére