Alkalmazkodás és folyamatos fejlesztés
 
Új üzemcsarnokok építését tervezik    

             Békéscsabai hulladékfeldolgozó.             Norvégiai hajórakodó állomás.                 Hulladékfeldolgozó Győrben.

                          Alkalmazkodás és folyamatos fejlesztés

                                                       Nagy előrelépés a 3b hungáriánál

n A változó piaci viszonyokhoz való alkalmazkodás képessége, a folyamatos fejlesztés igénye nélkül manapság egyetlen gazdasági szereplő sem képes hosszú távon stabilan működni. E két tulajdonság megléte nélkül az egerszegi 3B Hungária Kft. is aligha tudta volna így zárni 2016-os évét, s változatlanul előkelő helyet követelni magának az élenjáró zalai cégek rangsorában.

– Forgalmunk lehetett volna jobb is, az valamivel alatta maradt a 2015. évinek – értékel Nagy Zoltán ügyvezető. – Tavaly nagyon sok hazai munkánk volt, mi terveztük és kiviteleztük a 60 megawatt teljesítményű, vegyes tüzelési rendszerű erőmű tüzelőanyag-előkészítő rendszerét Dunaújvárosban. Csupán érzékeltetésül, hogy milyen komoly volumenű munkáról van szó, az általunk készített technológiai munkák mintegy felét tették ki fizikai értelemben a teljes erőműnek. Egyébként az idén üzembe helyezett létesítmény további részét, a kazánokat a finnek szállították. Ezt követően azonban idén komoly hazai megrendelésünk nem volt, ezért ezek elmaradását exporttal kellett pótolnunk – ez majdnem sikerült, bár nem teljesen. Ezzel együtt nem panaszkodhatunk, biztonságosan működtünk, s eredményünk a tavalyihoz hasonló szinten realizálódott.
A hazai megrendelések elmaradása miatt a 3B Hungária idén Európa számos országába – így többek között Belgiumba, Lengyelországba, Franciaországba, Németországba és komoly volumenben Ukrajnába szállította az általa tervezett és kivitelezett berendezéseket.
  Egyúttal a társaságnál nagyon jelentős beruházást, technológiai fejlesztést valósítottak meg. A közelmúltban üzembe helyeztek egy teljesen automatizált lézervágó cellát, amelynek köszönhetően lényegesen nőtt a lemezmegmunkálás területén a termelékenységük, mivel az automatizált működésnek köszönhetően többek között kiesik a kezelő dolgozóktól függő veszteségidő. A cella részeként elkészült két magasraktár is, ahol a vágott alkatrészeket tárolják.
Nagy Zoltán elmondja, hogy 2017-ben ismét itthonra összpontosítanak, mivel a hulladék-újrahasznosítás területén – ugyan az év kiesett – reményeik szerint nagyon sok feladat vár rájuk.
– Jelentős esemény életünkben, hogy kutatásfejlesztési pályázatot nyertünk hulladékfeldolgozó technológia fejlesztésére – folytatja Nagy Zoltán. – Zalaegerszegen, a Szabadics Zrt. közreműködésével megvalósuló korszerű technológia új berendezései környezetkímélő módon válogatják szét a potenciális környezeti terhelést jelentő,vegyes gyűjtésű szilárd települési hulladékot, újrahasznosulnak a hulladékban rejlő értékes anyagok és jelentősen lecsökken a tárolóba kerülő hulladék mennyisége. A jelenleg hazánkban működő ilyen technológiai rendszerek többnyire importált gépek felhasználásával épülnek, terjedelmesek, költségesek, s nagy az energiafelhasználásuk.
Csupán érzékeltetésül, hogy mekkora lesz az idén megvalósuló kísérleti üzem: évente 80.000 tonna hulladék feldolgozására lesz alkalmas. A technológia fémek, szilikátok, újrahasznosítható műanyagok, energetikailag hasznosítható anyagok és bio szerves anyagok szétválogatására és részbeni feldolgozására lesz alkalmas.
– A 3B Hungária öt olyan berendezést fejlesztett ki, amelyet idáig Nyugat-Európából kellett beszerezni – folytatja Nagy Zoltán. – A prototípus formájában megépülő rendszer próbaüzemét idén szeptember 30-án szeretnénk elkezdeni. Nem véletlen tehát, hogy a komoly szellemi kapacitást megmozgató feladat közel 900 millió forintos költségéhez a jelentős saját erő vállalása mellett félmilliárd forintot meghaladó támogatást kaptunk.
És ezzel még nincs vége: a Miskolci Egyetem és a Magyar Tudományos Akadémia partnerségével idén megvalósuló projekt csupán első lépcső lenne, terveik szerint követné azt egy, az energetikai hasznosításra alkalmas erőmű, majd utána pedig biogázt előállító rendszer kifejlesztése, létesítése.
– Feladatunk tehát bőven van, 2017-ben a tavalyihoz hasonló,
4 milliárd forintos árbevételt tervezünk, s ehhez kapacitásunk öt hónapra le van kötve. Ez reményt keltő, de nagyon sokat kell még ahhoz tennünk, hogy elképzeléseink megvalósuljanak, s 160–170 dolgozónk megélhetését biztosítani tudjuk – mondta Nagy Zoltán ügyvezető.

 

 

 

vissza az elejére


Új üzemcsarnokok építését tervezik

A Mould Tech Kft. a jelen kihívásainak kíván megfelelni

n A Mould Tech 2001-es alapítása óta szerszámgyártással és szerszámtervezéssel foglalkozik Zalaegerszegen. A cég 2012 végén költözött az északi ipari parkba, zöldmezős beruházással saját telephelyet létesítve. Ezt az üzemcsarnokot 2014-ben kibővítette, és most két újabb gyártócsarnok megépítését tervezi.

– Meglévő üzemünk mellé egy ezer négyzetméteres, míg a szomszédos területen egy 2600 négyzetméteres új csarnok építését valósítjuk meg 2017-ben – mondja érdeklődésünkre Molnár Gábor, a Mould Tech Mérnöki Iroda Kft. ügyvezető igazgatója, és egyik tulajdonosa. – Az utóbbi beruházás már cégcsoportszintű fejlesztést jelent, a megépülő új üzemcsarnok fő tevékenysége a már meglévő műanyagipari fröccsöntő szerszámok gyártása mellé a műszaki műanyag termékek fröccsöntési technológiájának bevezetése lesz. A piaci igényeknek és trendeknek megfelelően itt is integrált, automatizált gyártástechnológiát alkalmazunk. A cégcsoport fejlesztésére a koncepció összeállt, jelenleg a megvalósítás részletein dolgozunk, amelynek első lépéseként várhatóan 2017. év harmadik-negyedik negyedévében indulhat el a gyártás ebben az új üzemcsarnokban. A szerszámgyártás kapacitásának fejlesztésére az új, ezer négyzetméteres üzembővítés is várhatóan erre az időszakra készül el.
Molnár Gábor hozzátette, a két beruházás a humán erőforrás tekintetében is további szükségletet vonz magával, de nem titkolt szándék a komplex hatékonyságnövelési program indítása gyártásautomatizálással. Az iparág óriási változáson megy keresztül, és ennek igényeit már a gépkezelői szinttől kezdve le kell tudni reagálni: kiemelten fontos a gyorsaság, a hatékonyság és nem utolsósorban a minőség, amelyek kulcsfontosságú kritériumai egy sikeres vállalkozásnak az európai piacokon.
– Az infrastruktúra bővítéséhez párosul egy komplex oktatási programunk is: a cégünk által választott, vezető gépgyártók szervezésében kollégáink speciális, akadémiai jellegű oktatáson vesznek részt, ahol a munkájukhoz nélkülözhetetlen, professzionális képzésben részesülnek. A cél, hogy legalább 90 százalékos kihasználtsággal tudjuk üzemeltetni high-tech gyártóberendezéseinket. A jövő egyébként is a magasabb bérek felé mutat, amely magasabb hatékonysági mutatókat vár el a munkavállalóinktól.
A jelenlegi gyártócsarnok ezer négyzetméteres bővítésével a megnövekedett vevői igényekre kívánunk reagálni kapacitásnövelés formájában. Terveink szerint a bővített csarnokrészben a gyártási területek mellett egy 200 négyzetméteres iroda is kialakításra kerül, ami a mérnöki munkahelyek számának fejlesztését teszi lehetővé.
A 2014-ben indított saját oktatóprogramunkat is átalakítjuk, tulajdonképpen kiszervezzük a duális szakképzés hatékonysága érdekében. Kilenc helyi vállalattal és az önkormányzattal létrehozott Zalaegerszegi Duális Képző Központ Kft. veszi át ezt a feladatot, melynek igazgatója Egyed Péter ügyvezető kollégám. Az egykori nyomdaépületben kap helyet a képzőközpont, ezt a város biztosítja, a vállalkozások pedig a gépeket, eszközöket. Itt a középiskolás fiatalok megszerezhetik a szükséges gyakorlati tudást és ismereteket elsajátítandó szakmájukhoz.
Molnár Gábor úgy értékelt, a piac igényli a jelenlétüket, igényli azt a tudást, amit a Mould Tech Kft. az iparágban képvisel. A 2017-ben megvalósítandó infrastrukturális fejlesztések is ezen az igényen alapulnak, ahogy közeljövőbeni terveik is, miszerint 2018–19-re kutatásfejlesztési központot hozhassanak létre.

 

 

 

vissza az elejére