Fidesz: stabil költségvetés Kijelölték az összekötő út nyomvonalát EZE: elég a működéshez MSZP: másképpen osztanák el a pénzt LMP: EU-s pénzek! Köszönet a legtöbbet adózóknak

Fidesz: stabil költségvetés

n Az elmúlt 27 év legnagyobb főösszegű költségvetését fogadta el a városi közgyűlés az elmúlt héten: a 24,7 milliárdos büdzsé részleteiről sajtótájékoztató keretében beszélt Bali Zoltán, a gazdasági és Dékány Endre, a műszaki bizottság elnöke, frakcióvezető-helyettesek.

Az eddigi fejlesztési ígéreteinket forintosítani tudjuk, ezzel is szolgálva a zalaegerszegiek érdekeit – fogalmazott Bali Zoltán, majd megjegyezte: az ellenzéki képviselők szerint a saját bevételi oldalt alultervezte az önkormányzat. Ezzel kapcsolatban elmondta: az önkormányzatnak a saját bevételeihez kell igazítania a kiadásait. Az uniós támogatások nélküli költségvetésnek stabilnak, kiszámíthatónak kell lenni, a működési bevételeknek fedeznie kell a kiadásokat.
Elhangzott: a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése miatt 277 millió forint többletkiadás keletkezett. Az önkormányzati segélyezési rendszer, az egész szociális ágazat kiadásait is a városi bevételek határozzák meg. 2017-ben 4,2 milliárd forint iparűzésiadó-bevételt, 950 millió forint építményadó-bevételt terveztek. Ingatlaneladásokból (ipari területek hasznosításából) 310 milliós bevételt várnak az idén. A lakásalap ebben az évben 243 millió forint.
Dékány Endre a városüzemelésre, a fejlesztésekre fordítható összegekről beszélt, a 12,8 milliárd forint felhasználását részletezte, szólt a működési kiadásokról, a városüzemelésre szánt 1,7 milliárd felosztásáról, illetve tételesen felsorolta, mire mennyi fejlesztési pénz jut 2017-ben.
Végül Bali Zoltán szólt az ADA cég várható beruházásáról, az Ulev-S Kft. csarnoképítéséről az északi ipari parkban, a Timbertech Kft. új üzemcsarnok-építéséről. Mindhárom cég jelentős munkahelyteremtő beruházást hajt végre.

 

 

vissza az elejére


Kijelölték az összekötő út nyomvonalát

Lázár jános miniszter jelentette be a hírt

n Zalaegerszeget az M7-es autópályával összekötő út nyomvonalának kijelöléséről is szó volt az e heti Kormányinfón. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta: az új négysávos út – a zalaegerszegi önkormányzat kérésére – nem a korábban tervezettnek megfelelően a 76-os út nyomvonalát követi, hanem Sármellék felé épül meg, és érinteni fogja a repülőteret is.
Mint ismert, a „Modern Városok” program keretében 2015 áprilisában több pontból álló stratégiai megállapodást irt alá Zalaegerszegen Orbán Viktor miniszterelnök és Balaicz Zoltán polgármester. A szerződés értelmében a kormány vállalja, hogy Zalaegerszeget kétszer kétsávos gyorsforgalmi úttal bekapcsolja az országos közlekedési rendszerbe.
Ugyanakkor az elmúlt években több felvetés, javaslat, ellenjavaslat és tiltakozás fogalmazódott meg a lehetséges és pontos nyomvonalat illetően. Most úgy tűnik, Lázár János bejelentése az új nyomvonalról véglegesnek tűnik, és a régóta várt írt fejlesztés megvalósul.

 

 

 

vissza az elejére


EZE: elég a működéshez

n Az idei évi, 24,7 milliárd forint főösszegű költségvetés lehetővé teszi a stabil működést. Ugyanakkor, ha az uniós támogatások nem folynának be, Zalaegerszeg nem fejlődhetne megfelelően. Sok pályázatot nyert a város az elmúlt évben, de ha az így kapott fejlesztési pénzeket levonjuk, egy átlagos, 14 milliárd forint főösszegű költségvetést kapnánk.

Dr. Kocsis Gyula, az EZE önkormányzati képviselője jellemezte így a városi büdzsét a közgyűlést követő sajtótájékoztatóján. Szólt a város adó és egyéb saját bevételeiről, majd megjegyezte, hogy kevésnek tartja a 9 milliós általános tartalékot. A szociális kiadásokra szánt pénzt is kevésnek tartja, különösen az egyéni támogatásokat. Az infrastrukturális fejlesztésekre is nagyobb összeget kellene fordítani jegyezte meg. Úgy érzi, az önkormányzatnak nincs megfelelő mozgástere.
Szólt arról, hogy a Landorhegyi u. 21. szám alatt található postahivatal szolgáltatási színvonalát meg kellene vizsgálni, rendezni kellene a MOGIM földtulajdoni jogát. Az idősügyi koncepció sok tennivalót fogalmazott meg, és Kocsis Gyula szeretné, ha a 18 zalaegerszegi idősklubot az önkormányzat támogatná anyagilag.
Bírálta a város közvilágítását, az elmúlt években megtörtént 1,1 milliárdos fejlesztést, mely szerinte nem felel meg az elvártnak. A város sötétebb lett, és az ígért megtakarítás sem valósult meg.

 

 

vissza az elejére


MSZP: másképpen osztanák el a pénzt

n Érdemi vita, véleménynyilvánítás csak a 2017. évi költségvetés tárgyalásánál alakult ki. De komoly kritikát nem lehet megfogalmazni, legfeljebb annyit, hogy a szocialisták más prioritást is megfogalmaznak, és a pénzt másképpen osztanák el – fogalmazott sajtótájékoztatóján Kiss Ferenc, az MSZP önkormányzati képviselője.

Elmondta: ennyi pénz az elmúlt évtizedekben nem érkezett az önkormányzathoz, köszönhetően a TOP- és a Modern Városok Programnak. Jól halad az előkészítés, a pénzek lehívása, de az is fontos kérdés, hogy mindebből mit éreznek majd a zalaegerszegiek a mindennapjaikban. Kiss Ferenc hozzátette: európai uniós forrásokról van szó, ezért furcsának tartja, hogy bár a pénzt elfogadja Magyarország, de minden fórumon támadják az uniós intézményrendszert.
Szerinte a kormány sok feladatot átvállal – utalt például az oktatási intézményrendszer átvételére –, ugyanakkor Zalaegerszeg 70 millió forint szolidaritási adót fizet ezután. Más olyan döntések és új szabályok is születettek, melynek révén a költségvetés bevételi oldala több száz millió forinttal lett kevesebb. Az idei évi költségvetésből a szociális ágazat kevesebb pénzt kapott, pedig sokkal több a rászoruló, mint akik segélyben részesülnek.
Kiss Ferenc a környezetvédelmi feladatok sorában megemlítette az orosz temető rendbetételét, ehhez az orosz nagykövetségtől is lehetne segítséget kérni.
Rétai Balázs, a költségvetési albizottság elnöke is úgy érzi, sok forrást kap a város, ezt elsősorban az EU-nak kell megköszönni. Nehezményezi, hogy ilyen gazdasági környezetben miért van szükség továbbra is az építményadóra.

 

 

vissza az elejére


LMP: EU-s pénzek!

n Ilyen nagy összegű költségvetése nem volt még a városnak a rendszerváltozás óta. Sok jó elemet is tartalmaz az idei büdzsé, ám szólni kell az árnyoldalairól is – fogalmazott közgyűlés utáni sajtótájékoztatóján dr. Paksy Zoltán, az LMP önkormányzati képviselője.

Mint mondta: a 2017-es évre mintegy 25 milliárd forinttal számol a város. Több olyan – a város fejlődése szempontjából – fontos programpontja is van a költségvetésnek, amit az ellenzék is megszavazott.
Azonban a városvezetés sikerpropagandájával szemben a negatívumokat is meg kell említeni. A költségvetés ugyanis azért ilyen nagy összegű, mert főleg európai uniós projekteket tartalmaz, vagyis ezek a pénzösszegek (körülbelül 10 milliárd forint) csak „átfolynak” a városon. Nem magyar forrásokból valósulnak meg. Ez jellemzi a TOP-programokat és a Modern Városok Programját is. Mindez jól mutatja, hogy az országban fejlesztési célokra csak uniós forrásokat lehet mozgósítani.
A képviselő két másik negatív elemet is említett. Az egyik, hogy a város bevételeinek 80 százaléka a zalaegerszegi multinacionális cégek adóiból származik.
Ez azt jelenti, hogy a hazai kis- és közepes vállalkozások nem tudtak megerősödni a rendszerváltozás óta eltelt huszonhét évben. A harmadik probléma pedig az, hogy alacsonyak a bérek, ami a jelenlegi kormány hibája. A közszférában bérfeszültség van, hiszen a bértábla „becsúszott” a garantált bérminimum alá, kompenzációra pedig nincs lehetőség.
Az alacsony bérszínvonal a magánszférára is jellemző. Paksy Zoltán szerint többek között az alacsony bérek és a rendkívüli támogatások miatt települ sok cég a városba.
Ez akár jó is lehetne, ám hogy ittlétük mennyire lesz fenntartható és hosszú távú dolog, még nem látjuk pontosan.

 

 

vissza az elejére


Köszönet a legtöbbet adózóknak

n A legtöbb helyi adót fizető vállalkozások vezetőit köszöntötte az elmúlt héten Balaicz Zoltán polgármester a város dísztermében. Az eseményre 25 cég vezetőit hívták meg, azokat, akik Zalaegerszeg érdekében sokat tettek az elmúlt években, és mindig lehetett rájuk számítani.


A város polgármestere szólt az idei év feladatairól, az induló beruházásokról. A város jövője szempontjából az egyik legnagyobb fejlesztés a járműipari tesztpálya, melynek alapkőletételét május 19-re tervezik. Elhangzott az is, hogy még az idén megkezdődik a logisztikai központ beruházása is.
Balaicz Zoltán szólt arról is, hogy ebben az évben jelentős jubileumot ünnepel a város, Zalaegerszeg első írásos említésének 770. évfordulóját. Ebből az alkalomból számos ünnepi eseményre kerül sor az év során.
A vállalkozások vezetői köszönő oklevelet vehettek át a polgármestertől, aki – mint fogalmazott –, továbbra is számít a legtöbbet adózók segítségére

 

 

vissza az elejére