Háború vagy fegyveres összetűzés Farsang és Fánky fesztivál Online jegyrendszer – otthoni vásárlás Kikeleti szunnyadó

Háború vagy fegyveres összetűzés

Kötet a zalai honvédek kárpátaljai bevonulásáról

n A magyar királyi 9. honvéd önálló gyalogdandár 1939. március– áprilisi kárpátaljai bevonulásának történetét és a magyar–szlovák fegyveres összecsapás körülményeit tárja fel Molnár András történész (az MNL Zala Megyei Levéltárának igazgatója) és dr. Szabó Péter hadtörténész (HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum tudományos főmunkatársa) újabb közös kötete.

– pet –

A szerzőpáros immár negyedszázada kutatja a korszak történéseit és annak zalai kötődéseit. Munkájukból már több kiadvány is született. A legfrissebb a „Zalai honvédek Kárpátalján” című könyv, melyet a minap mutattak be a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban.
Balaicz Zoltán polgármester köszöntője után Kiss Gábor, a házigazda intézmény igazgatója elöljáróban elmondta: 1992-ben jelent meg az első közös kötet „Frontnaplók a Don-kanyarból 1942–43” címmel, mely az Oroszországban hősi halált halt zalai honvédeknek állít emléket. A két történész azóta is folyamatosan végzi a kutatómunkát; nemcsak a doni katasztrófa körülményeit, hanem többek között az erdélyi és kárpátaljai bevonulás történetét is feltárva. A mostani kiadvány korabeli visszaemlékezések és fotók alapján a kárpátaljai eseményeknek állít emléket. De a kötet abból a szempontból is hiánypótló, hogy az önálló magyar haderő megszületésének körülményeire is rávilágít.
A történeti, illetve hadtörténeti háttérről Szabó Péter szólt. Elhangzott: a magyar királyi honvédség csapatai a csehszlovák állam szétesését követően, 1939 márciusában kisebb harcok árán ismét birtokba vették a trianoni békeszerződés során elcsatolt Kárpátalját. A kárpátaljai hadműveletek második szakaszában, így a szlovák–magyar összecsapásban zalai honvéd csapattestek is részt vettek. A 9. önálló gyalogdandár nagykanizsai és zalaegerszegi alakulatai március 23-án indítottak támadást, és a következő napokban északnyugati irányban előrenyomulva vették birtokba a számukra kijelölt területeket. Mindeközben többször kerültek fegyveres konfliktusba az ellentámadást indító szlovák erőkkel, melyeknek számos halálos áldozata is volt mindkét oldalról. Az első zalai hősi halott Vitai Dávid honvéd volt, akinek temetési menetéről korabeli fénykép is látható a könyvben.
A szerzők érdekességképpen elárulták: hogy a szlovák–magyar összecsapás háborúnak tekinthető-e vagy sem, arról megoszlanak a vélemények. A magyar hadtörténészek nem nevezik háborúnak, „csupán” egy korlátozott hatókörű, korlátozott csapatokat és területet érintő fegyveres konfliktusnak. A szlovákok viszont a magyarokkal vívott „kis háborúként” tartják számon az összecsapást.
A zalai 9. önálló gyalogszázad március 23-án induló harci tevékenységét (a bevonulástól egészen a hazatérésig) Molnár András ismertette egy vetített képes előadás keretében; a kötetben is szereplő korabeli fotográfiákat felhasználva.
A könyv létrejöttével kapcsolatban elmondta: a kutatómunkában óriási szerepe volt az egykori honvédek azon leszármazottainak, akik rendelkezésükre bocsátották a korabeli dokumentumokat; legyen szó levelekről, sajtóban megjelent cikkekről, fotókról vagy éppen szóbeli visszaemlékezésekről. A témát érintően nagyon kevés hadiokmány maradt fenn. A fotográfiák jórészt amatőr felvételek, melyekhez ritkán fűződik leírás, vagy egyéb dokumentáció, ezért nehéz volt a helyszínek és a szereplők beazonosítása. A támogató önkormányzatnak, magánszemélyeknek és a dokumentumokat rendelkezésükre bocsátó családtagoknak pedig ezúton is köszönik a közreműködést.
A szerzőpárosnak mindeközben egy újabb kiadványa is készülőben van. Mint elmondták, még az idén szeretnék megjelentetni az „Utóvédként a Donnál” könyvsorozat harmadik, kiegészítő kötetét, melynek korabeli levelezések, sajtótudósítások adják majd a gerincét.

 

 

vissza az elejére


Farsang és Fánky fesztivál

n Közeledik a február, na meg a farsangi szezon vége, és vele a hagyományos télűző rendezvények sora is. Idén február 28-án, kedden kerül sor a Városi Farsangra, mely ezúttal kiegészül a tavaly életre hívott Fánky Fesztivállal.

Velkey Péter humánigazgatási osztályvezető lapunknak elmondta: tavaly két külön, ám egymáshoz közeli időpontban zajlott le a két esemény. Most azonban úgy döntöttek, hogy célszerűbb egy egynapos belvárosi programmá összevonni a tematikailag amúgy is öszszetartozó rendezvényeket.
Február 28-án kora délután fánksütő csapatok gyülekeznek majd a Dísz téren, 15 órakor pedig kezdetét veszi a jótékonysági fánkvásár. Ezt követően megjelennek majd a jelmezesek is a téren, akiknek a menete fél ötkor indul el. Az útvonal a hagyományoknak megfelelően alakul: a Dísz térről az Európa téren és a Kossuth utcán át jutnak vissza a maskarába öltözött felvonulók a kiindulási helyszínre.
A jelmezek értékelése és az eredményhirdetés után este 7 órától Back II Black-koncert várja a téren az érdeklődőket.

 

 

vissza az elejére


Online jegyrendszer – otthoni vásárlás

Újdonságok és programok a keresztury vmk-ban

n Újdonságokról és az idei év legfontosabb programjairól számolt be sajtótájékoztatóján a Keresztury VMK vezetése, illetve a hozzá tartozó intézményegységek csoportvezetői.

– pet –

Flaisz Gergő igazgató elmondta: az egyik legnagyobb fejlesztés az online jegyrendszer bővítése és frissítése lesz. Ez már egy régi nagy adóssága az intézménynek a közönség felé. Jelenleg úgynevezett biankójegyekkel dolgoznak, a tervek szerint azonban márciustól saját online jegyrendszerük lesz. A látogatók így otthon a karosszékből is jegyet válthatnak az egyes rendezvényekre.
A közelmúltban megújult a VMK aulája; egy modernebb, letisztultabb fogadótérrel és információs pulttal találkozhat a betérő. Általánosságban elmondható, hogy nőtt a Keresztury VMK és a hozzá tartozó intézményegységek közönségszáma.
Az igazgató hozzátette: változatlanul a 14–28 éves korosztályt a legnehezebb bevonzani. Számukra sikeresnek bizonyult a tavalyi LandorJam program. Idén a vloggerek világával szeretnék megismertetni a fiatalokat egy érdekes program keretein belül. További újdonságként említette, hogy 2017-ben a Zalaegerszegi Egyetemisták Egyesületének Pontott Partyját (a felsőoktatási ponthatárok meghúzásának alkalmából) a VMK rendezi, csakúgy, mint a Városi Diáknapot és a Gyermeknapot.
Rácz Enikő igazgatóhelyettes a VMK további programjaival kapcsolatban elmondta: több új ingyenes programsorozatot is indítanak. Ilyen például a Világjárók, melyen civilek számolnak be saját úti élményeikről. A másik pedig az Ébredők, ami a test, lélek, szellem harmóniájáról szóló ezoterikus sorozat lesz.
A Városi Hangverseny- és Kiállítóterem, az Art Mozi, az Apáczai Művelődési Központ, a Kézművesek Háza és a Családi Intézet fontosabb rendezvényeiről Majer Piroska, Drávecz Szabolcs, Dala Hajnalka, Prokné Tirner Gyöngyi és Pölöskey Ildikó csoportvezetők számoltak be. Elhangzott: a hangversenyteremben folytatódnak a népszerű bérletsorozatok (JazzSzerda, Orgonabérlet, Klasszikus hangversenybérlet), tavaszszal pedig ismét lesz Egerszegi Páholy.
Az Apáczai Művelődési Házban „Házunk, kertünk, udvarunk...” címmel újszerű kertészeti vásárral és kiállítással készülnek májusban. Ebben az esztendőben pedig a skanzen helyett a Gébárti-tó partján kerül megrendezésre a XIV. Zalaegerszegi Országos Fazekas-Keramikus Találkozó és Fesztivál (május 13–14-én). Szintén újdonság lesz a Kézművesek Házában a „Hejj regő rejtöm” című országos tábor, mely a zalai népi hangszerkészítésbe avatja be a résztvevőket.
A Keresztury VMK vezetése fontosnak tartja, hogy minél több pályázati forráshoz jussanak, akár a programok finanszírozását, akár az egyes intézmények fejlesztését illetően. Sikeres pályázat esetén sor kerülhet például az Art Mozi teljes felújítására is.

 

 

vissza az elejére


Kikeleti szunnyadó

A hóvirág az év vadvirága

n A tél végét várók, népi hiedelmek elkötelezettjei mostanában a medve előbújását és Dorottya tágítását figyelhették árgus szemekkel. Mások az első virág előbújását várják a tavasz reményében. S biztos akadnak olyanok is, akik egyszerűen megnézik az időjárás-előrejelzést. Bárhogy is van, az év vadvirága a hóvirág, melynek szára már félig kibújt a talajból, azaz készülődik már az évszakváltás

– Bánfi Kati –

Egyre több növényt és állatot választanak meg az év kiemeltjének. A legrégibb a sorban az év madara kategória (1979 óta), a vadvirágokat pedig hét éve szavaztatják meg a laikus közönséggel a szakemberek által kijelölt három növény közül. Az idén a liliomfélékhez tartozó hóvirág „vitte el a pálmát”. A 2005 óta védettséget élvező növénynek számos népi neve van, így becézték többek között árvavirágnak, fehér tavaszikának, hócseppnek, hagymás fehér violának, Gergely-napi virágnak, hóízvirágnak, kacsabirinek, kígyóhagymának, szunnyadónak. Hivatalosan használatos nevét Benkő József erdélyi tudós adta az 1783-ban megjelent A növények nevezéktana könyvében.
A hóvirág megjelenésére időjárástól függően akár január közepétől is lehet számítani, jellemzően azonban február–márciusban virágzik. Látásból mindenki ismeri, van egy őshonos és számos kerti változata, s a vadvirágmegőrző génbankba éppen egy zalai példány került. Mindezekről kérdeztük a szakértőt, dr. Illyés Zoltán biológust.
– Sokan azt hiszik csak egyfajta hóvirág van. Magyarországon vadon élő, őshonos valóban csak egy van, ez a Kikeleti hóvirág. A kertben azonban számos változata lehet, leginkább a Hollandiában nevelt, de Ukrajnában őshonos Pompás hóvirág. A kétfajta jól megvan egymás mellett, a termesztett nem szorítja ki az őshonost, és csak ez utóbbi védett. A termesztett változat még nem honosodott meg, bár kikerülhetett a természetbe, de összetartó populációt ott nem alkot – mondta a szakember.
– Miért lett védett a növény?
– Jelentős volt a gyűjtése, akár a hagymák kiásása is, mely tönkretette az élőhelyét. Illetve mivel jellemzően a nagyvirágú, szép példányokat szedték le, genetikailag leromlott a növény, azaz a kisvirágúak maradtak meg, és ez a tulajdonság egyre erősebbé vált.
– A vadvirág génbankba Ön gyűjtött be példányt.
– Aggteleken van egy passzív vadvirágbank, melyet vésztartaléknak szántak. Ez egy hosszú távú tárolást biztosító génbank, nemzeti projekt alapján. Éppen mostanában lett díjazott ez a projekt – jegyezte meg Illyés Zoltán. – Ebbe 2014-ben gyűjtöttem Kikeleti hóvirágot Zalaszentlőrincről, illetve tőzikét Botfáról és orchideát Zalaegerszeg környékéről. Érdekes szakmai kérdés volt, hogy mennyi az a magmennyiség, amit tárolni kell adott fajból. A hóvirágnak toktermése van, háromrekeszű. Nem igazán szokott feltűnni, pedig sokáig megvan, földre hajolva. A mag fehér színű és érdekesség, hogy van rajta egy olajos szövetdarab, mely csalogatja a hangyákat, és aztán ők terjesztik el a magokat. A megporzásban pedig a poszméhek vesznek részt, mivel a háziméhek ilyenkor még nem túl aktívak. Tehát a hóvirágon keresztül a vadon élő méhek is jól megfigyelhetők. A hóvirág szaporodásában ez a megporzás a jelentős, nem a hagymás osztódás. Viszont, hogy ilyen korán virágzik, az a hagymának köszönhető, hiszen előző évről tárolja a tápanyagot, és gyorsan virágba tud borulni. Ehhez azonban az kell, hogy elvirágzás után ne kaszálják le egyből, hogy a hagyma tudjon ismét töltekezni.
Erről a hagymáról azonban tudni kell, hogy mérgező. A növény maga pedig olyan drogot tartalmaz, mely az Alzheimer-kór kezelésében használatos. Illyés Zoltán elmondta még, a virág UV-tartalma alacsony, ezért a rovarok számára mintegy fekete folt tűnik ki a havas háttérből. A mi szemünk viszont hófehérnek látja. Innét is ered, hogy nemcsak a remény, de a tisztaság jelképe is. A magyar eredetű Hóvirág keresztnevű hölgyeket pedig március 21-én és április 3 án lehet köszönteni, akár, de csak saját kertből szedett Pompás hóvirággal.

 

 

vissza az elejére