Törvényszéki adomány Modern kutyavilág a lakótelepeken Pontosítás  

                      Törvényszéki adomány

                         Több mint kétszáz kötetet gyűjtöttek

n A társadalmi felelősségvállalás program keretében feltöltötte az Európa téren álló bibliofülkét a Zalaegerszegi Törvényszék. Az akció részeként 265 könyv került a nyilvános „könyvszekrénybe”, melyet a bíróság munkatársai gyűjtöttek össze az elmúlt hetekben.

Dr. Sorok Norbert törvényszéki elnök a sajtónak elmondta: 2016-ban indult a bíróságok társadalmi felelősségvállalás programja, mely a „Peren kívül” elnevezést kapta. Tavaly részt vettek többek között egy, a koraszülöttekért rendezett jótékonysági futáson, ezenkívül a fogyatékkal élők pózvai otthonának gyűjtöttek adományokat.
Idén úgy gondolták, hogy a bibliofülke számára szerveznek egy gyűjtést a munkatársak körében. Ennek eredményeként kortárs regények, gyerekkönyvek, szakácskönyvek, „klasszikusok” kerültek a néhai telefonfülkébe, de dr. Degré Alajos jogi szakkönyvtárának selejtezett állományából is vittek néhány, közérdeklődésre számot tartó kötetet.
A bibliofülkét 2014-ben alapította a ZAZEE Kulturális Egyesület azzal a céllal, hogy oda bárki elvihesse megunt, régi könyveit, hogy cserébe másikkal térhessen haza. A bíróság jótékonysági akcióját Wettstein Tamás, az egyesület elnöke köszönte meg a törvényszék elnökének.
A tavaszi feltöltéssel jelenleg közel 500 kötettel várja a fülke az olvasókat.

 

 

vissza az elejére


Modern kutyavilág a lakótelepeken

Megbízható társsá válik

n Kutyavilág van a lakótelepeken. Bár a szó lassan új értelmet nyer, hiszen a négylábúakat kint játszótér várja, a lakásban játékok, minőségi ételek jelentik a kutyavacsoráját, s családi programként túrázni, strandolni viszik őket. Kutyaovi, kutyasuli, kutyás edzések állnak rendelkezésre, s baráti viszonyban állnak egymással az ebek a családi házak őrzőitől eltérően szocializálódva.

– Bánfi Katalin –

Kis túlzással lassan több lesz a kutya, mint a gyerek a lakótelepeken. Napi program a sétáltatás, s a pihepuha fekhelyet inkább felváltja a gazdával egy ágyban alvás. Gróf Krisztiánt kérdeztük ez ügyben, aki az egyik zalaegerszegi kutyaiskola vezetője.
– Valóban, egyre több a kutya. Ennek örülök és annak meg még jobban, hogy miközben a kutya társsá vált, a gazdik is kezdenek egyre felelőssebben viselkedni – mondta a szakértő. – És ez nemcsak azt jelenti, hogy a kutyagumit egyre többen takarítják fel, hanem figyelembe veszik, hogy a kutya bármennyire is családtag, mégis ösztönlény és vannak ez irányú igényei. Ha ez nincs kielégítve, nem jól szeretjük a kutyát. Civilizációs jelenség a városiasodás és ezzel a kutya új szerepköre. Megbízható társsá vált, miközben az emberi kapcsolatokban egyre többen csalódnak. Meghallgat, mellettünk van, hűséges. Azt azonban tudni kell, hogy nem olyan állat, amit félre lehet tolni a polcon vagy a kalitkában, rendszeresen gondoskodni kell róla.
– Kiknél jellemző a kutya?
– Gyerekvállalás előtt álló pároknál, vagy ahol már kirepültek a gyerekek, itt egyfajta gyerek- vagy unokapótlék, kisgyerekeseknél pedig játszótárs. A kutya alkalmas is ezekre a szerepekre. A probléma akkor van, ha az egyéb igényeit nem vesszük figyelembe. Ilyen alapvető igény a mozgás. Tehát amikor kutyát választ valaki, vegye figyelembe a saját temperamentumát és mozgásigényét, lehetőségeit, idejét és ehhez paszszoló ebet válasszon. Egyébként boldogság helyett csak megkeserítik egymás életét. Legyünk tehát reálisak, kérjünk tanácsot.
– Tavasszal érkeznek a kiskutyák. Milyen tanácsaid vannak ezzel kapcsolatban?
– Jó helyről hozzuk. Ha nem ragaszkodunk fajtisztához, akkor a menhelyről, ott tudnak segíteni a választásban. A fajtisztát pedig tenyésztőtől, mert bár ez drágább, de egyébként orvosi kezelésekre költhetjük annak a sokszorosát. Már kiskortól vigyük mindenhova a kutyát, és ugyanilyen fontos, hogy elejétől kezdve szoktassuk az otthoni egyedülléthez. Egyébként a nagyon gyakori szeparációs félelem alakul ki, ilyenkor szedik szét a kutyák a lakást. Kutyaoviban lehet tanulni a szocializációt, a gazdiknak a helyes bánásmódot.
– Ma a nevelésben a jutalmazás az irány a korábbi kényszer helyett.
– Erre vannak nagyon jó módszerek, ilyen a klikkerhasználat, mellyel egyértelműen tudjuk jelezni a kutyának, hogy milyen viselkedést várunk el. Egyébként is fontos, hogy adjunk neki feladatokat, mely mentálisan veszi igénybe, mert önmagában a séta még nem elegendő „fárasztás”. A szociális kapcsolatokat pedig más kutyákkal való találkozás jelenti. Erre nagyon jók a kutyás túrák, ahol a család kétlábúi és négylábúi egyaránt társasággal kapcsolódhatnak ki.
– Mondják, a kutya olyan, mint egy gyerek.
– Mindkettőben erősek az ösztönök, ezért hasonlítanak. Viszont a gyerekkel ellentétben a kutyánál nincs belátásos tanulás, nem lehet észérvekkel meggyőzni. Meg kell tanulni a bánásmódot, erre is jók a kutyaiskolák.

 

 

vissza az elejére


Pontosítás

Lapunk március 21-i számában megjelent „Szomszédok egymásért, beszámoló a Rendért közgyűlésén” című írásunkban a teljesített szolgálati idő helyesen: közel 7400 óra.

 

 

vissza az elejére