Japán fotók és cseresznyevirágzás Internetfiesta Lehetőség fiataloknak  

Japán fotók és cseresznyevirágzás

Kiállítás a bábszínház szervezésében

n Tojamai fotóművészek alkotásaiból nyílt kiállítás a Griff Bábszínház szervezésében szombaton a Hevesi Sándor Színház nézőtéri galériájában. A „Japán táj, japán ember” című tárlat nemcsak a távoli kultúra megismerését szolgálja, hanem a helyi és a japán kulturális kapcsolatok előtt is tiszteleg.

– pet –

Mint azt Szűcs István, a bábszínház vezetője elmondta: már a 2000-es évek elején elindult egyfajta kulturális kapcsolatfelvétel a szigetország felé. Mindez akkor vált intenzívebbé, mikor dr. Pinczés István, Jászai- és Ucsimura-díjas rendező került a Griff Bábszínház élére. 2011-ben megalakult a Magyar–Japán Baráti Társaság Zalaegerszegi Tagozata, az azt követő években pedig a társulat is többször járt a japán Tojama tartományban, és tojamai művészek is érkeztek Zalaegerszegre. Kiállítás nyílt többek között kimonókból és japán használati tárgyakból, de Hétalvó címmel egy tradicionális bunraku bábjátékot is bemutatott a bábszínház. A mostani fotókiállítás a japán tájakon, művészeten és embereken keresztül igyekszik közelebb hozni az ottani mindennapokat.
A kulturális kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta a tárlatnyitón Velkey Péter humánigazgatási osztályvezető, és dr. Pinczés István rendező is. Elhangzott: a japán kapcsolat komoly értéke a városnak, amit a jövőben is ápolni kell. A mostani kiállítással pedig a távol-keleti ország tavaszköszöntő ünnepe, a cseresznyevirágzás előtt is fejet hajtunk.
A megnyitót követően – melyen debreceni zenészeknek köszönhetően a japán népzene is megelevenedett – a társulat jelenlegi és volt vezetője, valamint a Magyar–Japán Baráti Társaság helyi alapítói és tagjai levonultak a színház előtti térre, hogy megtekintsék azt az éppen virágzó fiatal cseresznyefát, melyet néhány éve a két ország közötti barátság megpecsételésére ültettek el.

 

 

 

vissza az elejére


Internetfiesta

Egy bőröndnyi jótanács

n Ismét minden korosztálynak kínáltak programot az „Internet-fiesta” elnevezésű egyhetes programon. Az országos rendezvényhez, mint az elmúlt 18 évben mindig, a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár is csatlakozott. A digitális „népünnepély” pedig ezúttal az utazással kapcsolatos internetes lehetőségekre fókuszált.

– Minden évben van egy tematikája az egyhetes programnak – ismertette a részleteket Tóth Renáta, a könyvtár olvasószolgálati csoportvezetője, a program szervezője. – Az idén az utazással kapcsolatos tudnivalók hangzottak el, és ehhez kapcsolódó ajánlott könyvekből rendeztünk kiállítást.
– Mit jelent az internetes utazás pontosan?
– Egy bőröndnyi jótanácsot utazást tervezőknek. Az úti cél kiválasztásától a helyfoglalás, kínált programok, az autóbérlés, a biztosítás módja, a konzulátus elérhetősége, a beszélt nyelvek, a fizetőeszköz, a bankkártyahasználat, útvonaltervezés, a poggyásszal kapcsolatos tudnivalók. Csupa olyan hasznos tipp, apró praktikák, amire jó odafigyelni. Több korosztálynak is szólt erről előadás. De virtuális kiránduláson is részt vehettek az érdeklődők a megyében, illetve a városban, vagy élménybeszámolónak köszönhetően akár a Caminón is – tette hozzá a távoli és lokális szépségek bemutatására koncentráló rendezvénysorozat kapcsán. – Szó esett a biztonságos internethasználatról is, ahogy ajánlott tartalmakról, böngészőkről. A középiskolás korosztályt egyébként elég nehéz megszólítani, ezért volt öröm, hogy a pedagógusok közreműködésével ők is részt vettek ezen a programon.
– Mi a célja általánosságban ennek a több éves rendezvénynek?
– Hogy megtanítson arra, hogy az internetet milyen sokrétűen lehet használni, milyen bőséges információforrás, segédeszköz.
– A tagkönyvtárak és a fiókkönyvtárak is csatlakoztak a rendezvényhez.
– Ahol csak lehetett, voltak rendezvények, szép számmal. Zalaegerszegen mindhárom intézményegység, illetve a csácsiak szerveztek programot, és több kistelepülés is csatlakozott.

 

 

vissza az elejére


Lehetőség fiataloknak

Páterdombi stúdiósok kiállítása

n A célkitűzéseivel összhangban újabb fiatal alkotók munkáiból készült tárlatnak ad helyet az Új Nemzedék Közösségi Tér.

– b. k. –

Ezúttal a Páterdombi Stúdió négy ifjú tagja, Czári Laura, Hausmann Hanna, Lendvay Mendy és Schlemmer Laura munkái színesítik a közösségi tér falait. Bognár Ákos, a közösségi tér vezetője elmondta, nagy örömükre immár a negyedik tárlatmegnyitóra gyűlhettek össze a közösségi térben, s továbbra is céljuk, hogy két-három havonta újabb és újabb fiatal alkotóknak kínáljanak bemutatkozási lehetőséget. Mint az érdeklődés is mutatja, nem hiába.
A programot köszöntötte Vigh László országgyűlési képviselő elismerve a tanárt, Nemes László festőművészt, aki nem tartja meg magának a tehetségét, hanem továbbadja látásmódját, technikai tudását.
Velkey Péter, az önkormányzat humánigazgatási osztályának vezetője megnyitójában a tehetség előtti tiszteletről és a talentummal rendelkező fiatalok felkutatásának fontosságáról beszélt. Végül, de nem utolsósorban Nemes László szólt a kreatív gondolkodásról, és a szakma alapjairól, melyet igyekezett átadni a hozzá forduló fiataloknak. Mint fogalmazott, nem kell, hogy ez egyből művészeti tevékenységként jelenjen meg, de olyan alap lehet, melyet további tanulmányokkal fejlesztve egzisztenciateremtővé válhat. Ez utóbbit tartja a küldetésének, hogy megélhetési lehetőség legyen az, amiben örömüket lelik az emberek. Megemlítette még az „új világot”, melyben a digitális technika számtalan lehetőséget nyújt, s ezzel a tanítványai élnek is. A Páterdombi Stúdióról, illetve az alkotásról szólva elmondta: olyan generációs összekötő vonalat és közösségteremtő lehetőséget jelent, melyet nem lehet kihagyni, s a hozzá fordulókat a továbbiakban is nagyon szívesen tanítja.

 

 

vissza az elejére