Először maradtak bent az első osztályban Megpróbálnak gyorsan visszajutni Felújították a műfüves sportpályát A 20. század legjobb magyar sakkozója
 
A szedett-vedett a győztes

Először maradtak bent az első osztályban

Öntöde-zeus: három város csapata

n Befejeződött a csapatbajnokság a fallabdázók különböző osztályaiban. Az egerszegi kötődéssel rendelkező Öntöde ZEUS SE valamennyi csapata bent maradt. Fennállásuk során először történt ilyen.

– Várható volt a csapatok bennmaradása?

– Mondhatom, igen – kezdte az értékelést Balázs Erik, a ZEUS játékosa. Amióta összeállt a Kaposvár, Szombathely, Zalaegerszeg hármas, erős játékoskeret jött létre. A csapat magját a szenior-, másik részét a juniorkorú játékosok alkotják. A szenior csapattagok nehezebben mozgathatók, munka, család, sérülések miatt akadtak tőlük hiányzók, de így is sikerült a bentmaradás. Minimális célkitűzésünk az osztályozó elkerülése volt.

– Melyik osztályban volt a legnehezebb a megkapaszkodás?

– Egyértelműen az elsőben. A szövetséget kötő három város csapata külön-külön mindig feljutott a legjobbak közé, a következő évben viszont kiesett. Az egyesüléssel erős játékoskeret jött létre, ami biztos bentmaradást eredményezett.

A különböző osztályok csapatainál mindig akadt egy-egy húzó játékos, vagy csapatsiker ez a teljesítmény?

– Úgy alakítottuk ki a csapatok játékoskereteit, hogy az adott osztálynak megfelelően alkosson egy egységet.

– Az átjárás engedélyezett volt?

– Igen. Sérülések, munkahelyi elfoglaltság, vagy gyenge forma miatt jól jött az átjárás az egyes osztályok között. Volt olyan játékos, aki a másodosztályban kezdte az évet és az elsőben fejezte be.

– Hány osztályban maradtak bent?

– A férfi első, másod- és negyedosztályban, a női csapatunk az elsőben harmadik lett, de ott nincsen kieső, mivel egyetlen osztály van.

– Milyen lehet a jövő, terveznek-e előrelépést?

– Tudni kell, hogy a csapatokat szenior- és juniorkorú játékosok alkotják. A juniorokon biztos nem múlik a további szereplésünk, a szeniorokkal folynak az egyeztetések. Egy biztos: csapatunkban a kettő közötti évjárat kiesett. Amennyiben több szenior játékos nem vállalja, akkor a férfiaknál nem három, hanem két csapatot indítunk.

– Költségvetésük miből tevődött össze?

– A versenyzést és az utazást az egyesületek állják Szombathelyen és Egerszegen. A ZEUS tagdíjakból, kisebb szponzori támogatók forintjaiból gazdálkodik. Az edzések önköltségesek, ha valaki többet akar edzeni, mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Bagodba járunk ki, ott fizetjük a pályadíjat, mint bárki más.

 

 

vissza az elejére


Megpróbálnak gyorsan visszajutni

A mezőny lett erősebb, nem a csuti gyengébb

 n Befejeződött a bajnokság a sakkozók NB I A-csoportjában. A tavaly dobogóközelben végző Zalaegerszegi Csuti Hydrocomp SK 45,5 ponttal a 9. helyen zárt, búcsúzott a legjobbak mezőnyétől. Vajon egy év alatt elfelejtett sakkozni az egerszegi csapat?

– Korántsem ez a helyzet – válaszolt tömören Horváth Tamás, a Csuti szakmai vezetője. – Mindössze annyi történt, hogy az ellenfelek jobb anyagi körülmények között működnek, és főként légiósokból alaposan bevásároltak, azaz megváltoztak az erőviszonyok. Ennek ellenére a tavalyi nagyok ellen – Kanizsa, Paks, Haladás – jól kezdtük a bajnokságot. A szezon elején nagyjából egyértelműnek tűnt számomra, hogy ezek a csapatok idén is kiemelkednek a mezőnyből. Ez annyiban változott, hogy a Haladás helyett a Diósgyőr futott be a dobogóra másodikként, s a tavalyi bronzérmes meglepetésre éppen bent maradt. A többi hét csapat közül kerültek ki a kiesők, így is lett.

– Mégis, hol rontották el a bajnokságot?

– Egyértelműen a közepén, amikor a Makótól hazai pályán kikaptunk. A Kőbányától idegenben szenvedtünk súlyos vereséget, s az említett két botlást már nem sikerült korrigálnunk, hiába hajráztunk jól az utolsó két mérkőzésen. Nagy különbséggel kellett volna ezeken nyerjünk, hogy bent maradjunk. Csapatunk 1972 óta szerepel a legjobbak között, a mostani a harmadik kiesésünk. Ebből egy anyagi okok miatt önkéntes volt, a másik kettő helyezésünk alapján történt.

– A kiesés további okait miben látja?

 A csapat egerszegi magja egyre öregszik, mi sem leszünk fiatalabbak. Nevelni erre a szintre már nagyon nehéz. Megpróbáltuk, az NB II-es csapatunkban szinte csak gyerekek játszanak. Kevesen is vállalják a nevelést, sok a légiós a csapatokban. Az igazolásuk pénz kérdése. Amiből nálunk idén kevés volt a bajnokság során.

– A bajnokság pozitívuma?

– Az ifjúsági táblán szereplő 15 éves Kozák Ádám. Nagy tehetség, legalább akkora, mint egykor a nálunk játszó, azóta már a világ élvonalához tartozó Rapport Richárd. Annak idején többször hangsúlyoztam, tartsuk meg, szponzoráljuk, mindhiába. Ádámból is nagy sakkozó lehet, jó lenne megtartani...

– Jobb kiesőként estek ki, ha az egyik feljutó nem vállalja az indulást, bent maradhatnak. Vállalnák az indulást?

– Azonnal biztosan nem mondanánk igent, egy újbóli keserves év nem hiányzik. Csak akkor vállalnánk, ha a szponzori háttér adott lenne hozzá, több légióssal tudnánk szerepelni.

– Változhat a játékosállomány.

– Minden bizonnyal igen. Az NB I B-csoportjából a zömmel egerszegi kötődésű játékosokkal is simán visszajutunk, akkora a különbség a két osztály között. A nevezési határidő július közepe, arra minden tisztázódik.

– A bajnokság után jön a hagyományos zalakarosi verseny…

– Május 18–26. között kerül megrendezésre a fürdővárosban... Idén is nívós lesz a mezőny. Eddig már 30 nemzetközi nagymester jelezte részvételét. A világ minden tájáról érkeznek sakkozók, Indiából és Brazíliából is várunk versenyzőket.

 

 

vissza az elejére


Felújították a műfüves sportpályát

Előtérben az utánpótlás nevelése

n Mini futballtorna keretében avatták fel a Landorhegyi Általános Iskola, Sportiskola 2006-ban létesített, idén újjáépített műfüves sportpályáját Zalaegerszegen.

A felújításra azért volt szükség, mert a futballpálya igencsak elhasználódott a napi 6–8 órás igénybevétel következtében – mondta a sajtótájékoztatóval egybekötött átadási ünnepségen Kajári Attila tankerületi igazgató. Mint fogalmazott, a Zalaegerszegi Tankerület örömmel tett eleget az iskola által jelzett kérésnek, így 13 millió forintból valósították meg a beruházást. Ennek köszönhetően megfelelő körülményeket teremtettek a mindennapos testneveléshez és a fociedzésekhez. Az iskola nemcsak a mozgás szeretetére és a sportos életmódra nevelésben tölt be fontos szerepet, de egyúttal a ZTE utánpótláscsapatának egyik oszlopos intézménye a Bozsik-program révén, emelte ki.
Balaicz Zoltán polgármester szintén méltatta a Landorhegyi-iskola kiemelkedő tevékenységét a futballutánpótlás nevelésében. Szólt arról, hogy az önkormányzat számára mennyire értékelendő az itt tanuló, sportoló gyerekek, illetve az itt dolgozó pedagógusok kötődése a városhoz, amely mellett nem mehetnek el szó nélkül. Ezért döntöttek úgy – bár az önkormányzat már nem fenntartója az iskolának –, hogy a város számára rendelkezésre álló TOP-programból 314 millió forintot fordítanak a neves intézmény teljes rekonstrukciójára az elkövetkező időszakban. Így már nemcsak múltjához, de a jövő kihívásaihoz is méltó lesz, hangsúlyozta a polgármester.
A beszédeket követően a diákok saját kézjegyükkel ellátott polókkal fejezték ki köszönetüket.
A Landorhegyi-iskolában jelenleg mintegy 500-an tanulnak. Az évfolyamonként egy sportiskolai osztályba járó gyerekek közül sokan fociznak, lányok is. Az avatói futballtornára a türjei lányokat, a ZTE és Petőfi-iskola csapatát hívták meg – mondta érdeklődésünkre Mátai Ferenc igazgató.

 

 

vissza az elejére


Portisch Lajos Polgár Judittal

A 20. század legjobb magyar sakkozója

Portisch lajos nyolcvan éve

n A 20. század legjobb magyar sakkozójának választották. Évtizedeken át mindenhez köze volt, ami a magyar sakkban történt, fantasztikus kortársai voltak, mégis vele azonosította mindenki a sportágat. Ahogy mondani szokás, nevét azok is ismerték, akik sakktáblát se láttak életükben.

Portisch Lajos, a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett magyar sakkozó, nemzetközi nagymester, sakkolimpiai bajnok, csapatban sakkvilágbajnokságon ezüstérmes, Európa-bajnokságon ezüst- és bronzérmes, kilencszeres magyar bajnok. 1937. április 4-én született Zalaegerszegen.
A „magyar Botvinnik” – ahogyan sokan nevezték – az egyik legerősebb, nem szovjet sakkjátékos volt az 1960-as évek eleje és az 1980-as évek vége között. Az 1970-es és az 1980-as években a világ legjobb tíz sakkozójának egyike. Tizenkét világbajnoki zónaközi döntőn vett részt, hét alkalommal jutott be a világbajnokjelöltek versenyének páros mérkőzéses negyeddöntőjébe, ebből két alkalommal az elődöntőbe. 20 sakkolimpián játszott. Több megdönthetetlennek tekinthető sakkolimpiai rekord fűződik a nevéhez, amelyeken 1 arany-, 3 ezüst- és 2 bronzérmet szerzett a magyar válogatott színeiben. Kilenc alkalommal nyert magyar bajnokságot. Számos erős nemzetközi versenyt nyert meg. 2004-ben A Nemzet Sportolója címmel tüntették ki.
Pedig nem is sakkozó akart lenni. „Én tulajdonképpen zenésznek készültem, hiszen évekig hegedültem, aztán később, amikor újra találkoztam a zenével, akkor elkezdtem énekelni. Már gyerekkoromban is folyton énekeltem, csak nem úgy, ahogyan később, amikor már komolyan foglalkoztam az énekléssel” – nyilatkozta egyszer.
„Nem nagyon szeretem a komputereket, meg ezt az egész komputervilágot, de azt el kell ismerni, hogy segít a sakk népszerűsítésében. Gyakorlatilag minden versenyt azonnal élőben lehet látni az interneten keresztül. Ami pedig a gépeket illeti: már ma is legyőzik az embert. A gép nem alszik, nem fárad, nem álmos és hatalmas adatbázisa van...”
1978-ban a magyar sakk máig legnagyobb sikerét érte el a Portisch Lajos vezette férfiválogatott, amely Buenos Airesben megnyerte az olimpiát. Ahogy Bobby Fischer Szpasszkijtól a világbajnoki címet, úgy hódította el Magyarország az olimpiai dicsőséget a legyőzhetetlennek hitt szovjetektől.
Sajnos, a magyar sakkozás legendás alakja a versenyzéstől már visszavonult. Hogy miért, ne feszegessük. A futballt is szerető nagymester szenvedélye a sakk mellett a zene. Idősebb korában ismét rátalált a muzsikára. 1985-ben kezdett el komolyan énekelni, elsősorban szívéhez közel álló dalokat, áriákat ad elő, több estjével lépett már fel. A sportberkekben elterjedt mondás szerint „ő a sakkozók között a legjobb operaénekes, az operaénekesek között a legjobb sakkozó”.

 

 

vissza az elejére


A szedett-vedett a győztes

n A Zalaegerszegi Szabadidősport Szövetség röplabda bizottsága vegyes röplabdatornát rendezett, amely a szervátültetettek magyar válogatottjának felkészülését volt hivatott segíteni.

A körmérkőzéses rendszerben lebonyolított tornán a győztes a Szedett-Vedett csapata lett (Havasiné Mészáros Jolán, Kaprényi Piroska, Szalai Vivien, Déri László, Domokos Lajos, Farkas Ádám, id. Gyenes Zoltán, Kardocs Géza, Lakics Bence).
További sorrend: 2. Retro-Zalaegerszeg, 3. Soproni Vízmű, 4. Szervátültetettek válogatottja, 5. Újoncok-Zalaegerszeg.

 

 

vissza az elejére