„Határtalanul!” Jó kérdésekkel segíteni Bringás reggeli a dísz téren  

„Határtalanul!”

n Az egykori erdélyi fejedelem, Bethlen Gábor nyomában járva terveztek kirándulást az andráshidai Öveges-iskola hetedikesei. Pályázati támogatással valóra vált az álmuk, s határtalan kiruccanásuk életre szóló élményt hozott.

– B. K. –

– A pályázati támogatással magyarlakta, határon túli településeket lehet meglátogatni, s mi első alkalomként, a gyerekek és a szülők véleményét is figyelembe véve, Erdélyt választottuk – mondta Domján István igazgató és Salamon Edit intézményvezető-helyettes. – 42 hetedikes diák és az őket kísérő 5 pedagógus vett részt az ötnapos kiránduláson a közelmúltban.
Tusnádfürdőn volt a szállásunk, és napi közel száz kilométeres utazással azon településeket látogattuk meg, melyek Bethlen Gáborral kapcsolatba hozhatók. Így a szülőházat Marosillyén (Veres-bástya). A rom állapotú épültet, a Szent Ferenc Alapítvány vezetőjeként Böjte Csaba ferences testvér vásárolta meg és újította fel, történelmi emlékhelyként megőrizve azt.
A gyerekek már lelkesen mesélik is az élményeiket, melyek a nevezett házhoz vagy sokak kedvencéhez, a Szent Anna-tóhoz, illetve a Parajdi Sóbányához kapcsolódnak.
De a beszámolóik alapján értékes földrajzi, történelmi, irodalmi és néprajzi ismeretekkel gazdagodtak, s az az erkölcsi élmény is sokat jelentett, mely a hazaszeretetről szólt, a magyarságőrzés legszebb példájáról az erdélyi emberekkel, valamint kortárs diákokkal való személyes találkozás során. Ámulatba ejtette a gyerekeket a természetes táj, az épített emlékek, s az itt élők lelkisége, s az az „aha élmény”, hogy „mintha itthon lettünk volna”. Nem csak barátságok szövődtek, hanem jótékonykodásra is sor került, a korábban gyűjtött adományokkal otthonban élő gyerekeket és kortárs diákokat ajándékoztak meg. A hagyományőrzés élő példáiban bővelkedő utazás jól illeszkedik az iskola programjához, mely szintén zászlójára tűzte ezt.
Előkészületeként jól felkészítették a pedagógusok a résztvevőket az élménydús kirándulásra. Hazaérkezve pedig témanapon adták át mindezt az itthon maradt iskolatársaknak. Így Marosillye, Tusnádfürdő, Gyulafehérvár, Kézdivásárhely, Madéfalva, Korond, Parajd, Csíkszereda, Csíksomlyó, Vajdahunyad, a Szent Anna-tó és Déva vára jelképesen közelebb került Zalaegerszeghez. A kirándulásról tablókat is készítettek a tanulók.

 

 

vissza az elejére


Jó kérdésekkel segíteni

A coaching más, mint a tanácsadás – Egyre nagyobb rá az igény

n A Budapesti Gazdasági Egyetem Zalaegerszegi Gazdálkodási Karán négy év előkészítő munka után idén tizenketten végeztek üzleti (business) coach szakon. Mit is jelent ez a nem mindenki számára ismert kifejezés? Egy személyre szabott módszerről van szó, melynek lényege, hogy az „ügyfelet” a saját erőforrásaira támaszkodva támogatja a fejlődésében. A coaching modern, üzleti formájában a ’80-as években született, és azóta folyamatosan terjed világszerte.

A coach szakon végzettek csoportja.

– Vadas Zsuzsa –

Ki, milyen meggondolásból kezdte el a coach-képzést? Mit várt, mit kapott? Hogyan tudja hasznosítani például az üzleti életben? Erről beszélgettünk a képzésben részt vevők egy csoportjával.
– Fontos számomra az egy életen át tartó tanulás, azt hiszem ezzel példát is mutattam… Egy teljesen új területről van szó, ami a multinacionális cégeknél már gyakorlat, a magyar üzleti életben még nem igazán alkalmazott eszköz a coaching, holott sok mindenben segíthet, amikor valaki elakad, akár a személyes életében, akár munkájában. Gyakran apró segítségre van szükség a továbblépéshez, amihez jó kérdésekkel vezetjük el ügyfelünket – mondja Kárászné dr. Rácz Lídia nyugdíjas főiskolai docens, aki azt is elárulta, hogy volt tanítványainál vizsgázott és a csoporttársai között is voltak olyanok, akiket tanított.
– Én üzleti coach-ként nem fogok dolgozni, de foglalkozom tehetséggondozással, és bedolgozom jogvédő szervezeteknek, ahol tudom hasznosítani a tanultakat – tette hozzá. – Az elakadás mindenkinél egyéni, speciális, a megoldás is egyedi. Hogyan lehet az egyénből kihozni a legjobbat? Tanulságos volt nekem ez a kurzus, szakmailag és önismeretben is. Jó dolog, amikor a saját berögzött ismereteinket, szokásainkat tágítjuk, új megközelítéseket ismerünk fel. Szóval agytornának sem volt rossz.
Munkaerőpiaci tanácsadó Bojtár Ildikó, akit a tudásvágy és kíváncsiság hajtott a képzés felé. Az eredeti végzettsége HR-menedzser, és mivel úgy érezte, sokan fordulnak hozzá segítséget kérni, részt vesz a coach-képzésen.
– Ha jó szakemberek vagyunk, fel tudjuk mérni, hogy a hozzánk fordulónak tanácsra van-e szüksége vagy egy mentorra, aki adott pillanatban segíti, vagy egy coach-ra, aki a jó kérdéseket felteszi. A képzésnek köszönhetően egyre inkább tudok kérdésekkel segíteni. Ahhoz, hogy mi a jó kérdést fel tudjuk tenni, beszélgetni kell, aztán a válaszok újabb kérdéseket vetnek fel.
– Nagyon fontos volt, hogy az egónkat tegyük félre – állítja Tóth Szilvia HR-menedzser. Hogy miért? – Azért, mert nem mi vagyunk a folyamatban a fontosak. Ne magunkból induljunk ki. Nem az számít, hogy én mit gondolok, hanem az, amit az ügyfél érez, hogy elérte-e a célját a beszélgetés.
Azt mondja, önmaga fejlesztése miatt kezdte el a képzést, szerinte az önismereti út fantasztikus volt. Ha valaki tisztában van magával, akkor tud hathatósan segíteni másoknak.
– Idejöttünk tizenketten, bizony nagy egóval, aztán ez változott. Nagyon fontos, hogy megtaláljuk a válaszokban a következő kérdést, amit fel kell tennünk, ami segíti az ügyfelünket abban, hogy tovább tudjon lépni. Ezt az utat nem csak az üzleti életben használhatjuk, hanem a magánéletben is, gyermekeinkkel, munkatársainkkal kapcsolatban is.
Harminc éve dolgozik a közszférában Kiss Csaba közgazdász, aki 17 éve vezető, és akinek fontos volt, hogy felkészült legyen a vezetésben.
– A vezetési irodalom alapvetése, az ember középpontba helyezése. Nem csak anyagilag, emberileg is motiválni kell a munkahelyeken, csak így lehet megtartani a munkaerőt. A coaching-szemléletű vezetés még nem jellemző a közszférában, pedig lehetne. Azt látom a környezetemben, hogy a problémákat próbálják eltolni maguktól, csak a feladatra koncentrálnak, az emberi attitűdök háttérbe szorulnak. Én próbálom a munkatársaimmal megbeszélni a döntéseket, motiválni őket. Lehet úgy is dolgozni, hogy a vezető és beosztott is jól érezze magát. Van, akinek az a fontos, hogy megkérdezzem a véleményét, „te ezt hogyan csinálnád?” Ennek a stílusnak van ereje. Ez a képzés egyfajta önigazolás is volt számomra.
Csapai Gyopár főiskolai oktató, képzésvezető az újszerűséget és a gyakorlatközpontúságot említi.
– Nem csak szimulációs játékaink voltak, hanem „éles” gyakorlataink is. Eljöttek hozzánk cégvezetők beszélgetni, és mi is mentünk látogatóba vállalkozásokhoz. Nem volt írott tananyag, így nem volt miből felkészülni a vizsgára, aminek az újszerűsége az önreflexiók voltak. Így a „számonkérés” szinte játéknak tűnt – említi Csapai Gyopár. – A coaching-szemlélet kezd ismertté válni, vannak munkahelyek, – bankok, holdingok –, mikrovállalkozások, ahol már kötelező, és több projektben is már előírás ennek vállalása. Rendkívül büszke vagyok erre a csoportra – mondja. – Mindenki hatalmas változáson ment keresztül. A leglátványosabb, hogy megtanultunk aktívan hallgatni, megérteni és elfogadni mások álláspontját, ami pedig az eredményes, sikeres munka alapja.

 

 

vissza az elejére


Bringás reggeli a dísz téren

Cél a kerékpáros közlekedés népszerűsítése

n Már évek óta hagyomány, hogy a Magyar Kerékpárosklub évente két alkalommal reggelivel lepi meg mindazokat, akik biciklivel igyekeznek munkába. Az országos akció célja egyértelmű: népszerűsíteni a kerékpáros közlekedést, ami egy gyors, olcsó és környezetbarát megoldást jelent mindenki számára.

– pet –

Zalaegerszegen május 4-én szervezett a klub és annak helyi csoportja kerékpár-szervizeléssel egybekötött reggelit a Dísz téren. Mint azt az egyesület képviseletében Kertész András szervező érdeklődésünkre elmondta: reggel 6 és 9 óra között igyekeztek egy-két finom falatra minden kerékpárost megállítani, akik áthaladtak a Dísz téri bringaúton. Az akció zárásáig több mint száz biciklist láttak vendégül, de ennél többen kerekeztek át a téren. Ez nem rossz szám; persze lehetne ennél sokkal több is.
A szervezők úgy látják, hogy az elmúlt évekhez képest valamelyest nőtt azoknak a száma, akik ezt a környezetbarát közlekedési eszközt választják Zalaegerszegen, bár azért még van hová fejlődni. A klub ehhez hasonló köztéri rendezvényekkel és kampányokkal próbálja ösztönözni a lakosságot a rendszeres kerékpárhasználatra.
A reggeli „csomagban” ezúttal gyümölcslé, Túró Rudi és kifli szerepelt. A bringások ezenkívül szervizelhették kerékpárjukat, sőt a rendőrség jóvoltából – az esetleges lopások megelőzése érdekében – regisztrálni is lehetett a járgányokat.

 

 

vissza az elejére