3d-s, katonai jellegű program Szabadulószoba és csörgőlabda-bajnokság    

3d-s, katonai jellegű program

Elite challenge edzésprogram zalaegerszegen is

n Zalaegerszeg lett az egyik regionális központja a pécsi székhelyű, ám országos szintre bővült Elite Challenge Training System programnak. Mint arról már korábban beszámoltunk, a katonai jellegű (de nem harcászati célú) kiválasztó program helyi koordinálását Veszprémi Bori, a Moveland Mozgásműhely szakmai vezetője végzi.

– pet –

Az edző tavaly végezte el a nőknek szóló, 60 órás Amazon Challenge „kihívást”, januárban pedig – az ország több más pontjához hasonlóan – Zalaegerszegen is megalakult a régiós központ. A klubnak már több helybéli tagjai is van, akik heti kétszer vesznek részt speciális edzéseken. Sőt, időközben egyikük, Németh Tamás elvégezte a férfiaknak szóló, 120 órás Elite Challenge „végrehajtást”. Így Borival együtt már ketten tagjai az Elite 100 csapatnak Zala megyéből.
Veszprémi Bori érdeklődésünkre elmondta: bár maga a program Pécsett már hat éve működik – Koltai Arnold alapító, nyugalmazott alezredes vezetésével –, az év elején jött létre az a hatszintes vizsgára épülő edzésrendszer (Elite Challenge Training System), melynek egyik központja Zalaegerszeg lett. A Moveland Mozgásműhelyben hat vizsgán keresztül, a végső nagy kihívásra – vagyis az előbb említett 120 órás Elite Challengere, illetve a 60 órás Amazon Challengre – készülhetnek fel a jelentkezők. Maga a kihívás nem tömegsport: a lemorzsolódás még a férfiaknál is 70–80 százalékos. A részvétel tényleg komoly felkészülést igényel. A kezdő szinttől a hatodik vizsgáig eljutni nem könnyű, hiszen a követelmények egyre nehezednek, a végrehajtás szintideje pedig csökken. A feladatok között szerepel menetgyakorlat, futás, úszás, különféle saját testsúlyos és súlyzós gyakorlatok, különböző mászótechnikák elsajátítása. Egyes feladatokat gyakorlónadrágban fegyvermakettel, bakancsban kell teljesíteni. Zalaegerszegen jelenleg tizenöten vesznek részt az edzéseken, akik között öt hölgy is erősíti a csapatot. Az utóbbi szónak kulcsszerepe van, mert a program a bajtársiasságról, összetartozásról, közös feladatok végrehajtásáról is szól. Persze semmi nem kötelező. Az edző azt mondja, úgy is el lehet járni edzésekre és a programokra, hogy valaki nem akar vizsgákat tenni, csak egyszerűen tetszik neki a közösség. A többség azért mégis szeretné megmérettetni magát. Vannak, akik már letették a kezdő vagy a harmadik szintű vizsgát, Németh Tamás – aki a civil életben vállalkozó – pedig már a végsőt is.
A felkészülők között vannak diákok is; Auer Aliz (16) a Mindszenty-, Aros Marcell (19) a Deák-iskola tanulója és ápolónak készül. Mindketten azt mesélik, hogy saját határaik feszegetése, illetve legyőzése miatt kapcsolódtak be a programba. Kíváncsiak rá, hogy mire képesek fizikailag és lelkileg. Marci tavasszal sikeresen végrehajtotta a kezdő szintvizsgát, és júliusban már a III. osztályú vizsgát szeretné teljesíteni a zalaszentgróti EC edzőtáborban.
Tulajdonképpen mindenki a kihívást és saját maga korlátainak legyőzését, na és a közösségi élményt látta meg ebben a programban. Ezt mondta Kuti Mónika is, aki már a harmadosztályú vizsgán van túl, és Visi Zoltán is, aki a maga 50 évével rangidősnek számít a „mezőnyben”. Mónika – aki végzettségét tekintve jogi asszisztens – azt meséli, sokan furcsán néznek rá, vagy irigykednek, de azért vannak olyanok is, akik elismerik teljesítményét. Mint mondja, a programban az a jó, hogy agyilag, lelkileg és fizikailag egyaránt topon kell lenni ahhoz, hogy valaki teljesítse a vizsgákat. Zoltán szerint kell egyfajta egészséges őrület is, hiszen edzés közben gyakran érezni azt, hogy kész, vége, nem lehet tovább bírni. De mégis csinálod. Utána aztán egy nagyon felszabadító, elégedett érzés járja át az embert.
Németh Tamást is a kalandvágy és a kíváncsiság hajtotta az Elite Challenge programba. A végső kihívásra fél évig készült; például 27 kilogrammos zsákkal gyalogolt a város körül 50 kilométeres távokat. Pont ez volt a vizsgán a legnehezebb számára, már-már attól félt, hogy nem ér időben a célba. De végül sikerült. Azt meséli: ő még volt katona, de akkor azt nem vette komolyan, csak túl akart esni rajta. Úgy látszik, hogy most ért meg rá, hogy élesben kipróbálja magát egy katonai, ám nem harcászati megmérettetésen, ami fegyelmezettebbé is teszi az embert.
Bár idén már nem szervez a pécsi központ záró-, vagyis hatos szintű vizsgát, nyáron Zalaszentgróton lesz egy edzőtábor, melynek végén a vizsga első három szintjét lehet teljesíteni. Az edzésekre és a klub életébe pedig bárki bekapcsolódhat, aki szereti a fizikai és lelki kihívásokat; illetve az összetartó közösségeket.

 

 

vissza az elejére


Szabadulószoba és csörgőlabda-bajnokság

Az elfogadásról az esélyegyenlőségi napon

n Érzékszervekre épülő feladatok várták az érdeklődőket az esélyegyenlőségi napon és az amatőr csörgőlabda-bajnokságon, melyet a Zala Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház rendezett meg az Apáczai ÁMK-ban az elmúlt szombaton.

Bulcsú, Édua és Dalma szüleikkel épp az ízérzékelési feladatot
igyekszik megoldani a szabadulószobában.

A rendezvény fővédnöke, Györe Edina, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Zala Megyei Kirendeltségének főigazgatója volt. Köszöntőjében elmondta, kiemelt feladatuknak tartják az általuk fenntartott ellátórendszerben élők segítését, esélyegyenlőségük biztosítását, továbbá az önkormányzatokkal való módszertani együttműködést a települési esélyegyenlőségi programok megvalósítása során. Örömmel vesznek részt az eseményen, melyen munkatársaikkal ismét beneveztek a csörgőlabda-bajnokságra.
Az ép emberek számára természetesnek tűnik, hogy látnak, hallanak. A földön ülve-fekve, bekötött szemmel játszandó sport azért jelentett kihívást, mert az egyetlen fogódzkodót a labda csörgése jelentette. A csapatok számára a játékszabályokat Choma Balázs, a Vakok és Gyengénlátók Zala Megyei Egyesületének elnöke ismertette.
Május 5-e az esélyegyenlőség világnapja, melyhez kapcsolódóan a Zala Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház ötödik alkalommal szervezte meg esélyegyenlőségi napját, ezen belül harmadszor az amatőr csörgőlabda-bajnokságot.
– Tevékenységeink között prioritást élvez – ahogy nevünk is mutatja – az esélyteremtés, az önkéntesség és a család – mondta érdeklődésünkre Bognárné Bengő Hajnalka irodavezető. – Az esélyteremtés területén nagyon fontosnak tartjuk a társadalmi szemléletformálást az előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés ellen. Az esélyegyenlőségi napra éppen ezért állítottunk össze olyan programokat, melyek az érzékenyítésen keresztül a fogyatékossággal élő emberek elfogadását segítik elő. Ilyen saját élményen alapuló tapasztalatszerzést nyújt a csörgőlabda-játék, vagy a programkínálatunkban újként szereplő érzékelős szabadulószoba. A játékosnak minden érzékszervét – a hallását, szaglását, látását, ízlelését, tapintását és a logikus gondolkodását – használnia kell, hogy a rejtvényt megfejtve a szobából kiszabaduljon.
Az esélyteremtési ház munkatársai ehhez ötletes feladatokat állítottak öszsze, melyek megoldásával három gyermekével és férjével Varga Viola is megpróbálkozott. Elmondta, ismeri a civil szervezet tevékenységét, így szívesen jöttek a programra. Nem mindenki szerencsés, hogy valamennyi érzékszerve birtokában lehet. Ha ők ennek ellenére el tudják fogadni magukat, akkor a társadalom ép tagjainak is így kell tenni, vélekedett.
Az „Én IS sz’ÉP vagyok!” fotókiállítás jól érzékeltette mindezt. A bemutatott fotók az esélyteremtési ház fogyatékkal élők világnapi rendezvényén készültek tavaly decemberben. A bajnokságot a házigazda Szemtelenül csapata nyerte, míg az Esélydíjat a „Mandulavirág” Fogyatékkal Élők Református Gondozóházának csapata.

 

 

vissza az elejére