Ágyúhüvelyből gyalu A pozsonyi csata emlékére Nyári nyitvatartás  

Ágyúhüvelyből gyalu

Az ágyúhüvelyből készült gyalu.

Papp Tamás a II. világháborús rohamsisakkal.

Becses tárgyak az asztalos gyűjteményében

n Gyerekkora óta gyűjti a régi tárgyakat, mint meséli, nagyapjától örökölte ezt a szenvedélyt. Mára már szép kis kollekcióval büszkélkedhet Papp Tamás zalaegerszegi asztalos, akinek több száz, főleg a 20. század első feléből származó régisége van.

A Hofherr–Schranz gépgyár kukoricamorzsolója.

– pP –

Javarészt a mezőgazdasághoz és a paraszti világ mindennapi tevékenységéhez kötődő tárgyak ezek, de mostanság „rákattant” a nagyobb gépekre is. Ehhez az ötletet az adta, hogy tavaly felújította Gyűrűs község egykori tűzoltófecskendőjét. Mert nemcsak gyűjti a tárgyakat, hanem alkalomadtán rekonstruálja, újra is festi azokat. Hogy a patinájuk, vagy az eredeti színviláguk ne csorbuljon, igyekszik begyűjteni róluk minden információt: keres, kutat az interneten vagy a régi újságok között.
Korabeli csavarkészlete, vagy a csepeli Weiss Manfréd-gyárból származó zománcos tányérja éppúgy van, mint svéd gyártású benzinlámpája a ’30-as évekből, Nagykanizsáról származó, kézzel is hajtható antik répavágója, vagy favázas kukoricamorzsolója a budapesti Hofherr–Schranz gépgyártól, ami szintén a harmincas-negyvenes évekre datálható.
– Kedvenc tárgyam az egyre bővülő saját szerzemények mellett mégis az a gyalu, melyet nagyapám készített a fronton, mégpedig ágyúhüvelyből. Halála előtt ajándékozta nekem. Nagyon büszke vagyok rá azóta is. De tőle örököltem azt a II. világháborús német rohamsisakot is, akinek tulajdonosát a legenda szerint a nagyszüleim lakóhelyének határában lőtték le.
Mutat ennél barátságosabb eseményekhez kötődő darabokat is; például két fehér cumisüveget az ’50-es évekből. Majd előkerül a legrégibb és majdnem a legnagyobb tárgy is, egy 1899-es szélrosta, amit magtisztítónak használtak aratások után.
– Nem teljesen öncélúan gyűjtögetem ezeket a régiségeket – folytatja Papp Tamás. – Azt szeretném ugyanis, hogy minél többen és többször lássák őket, különben teljesen elfelejtődnek. Tervezem, hogy létrehozok egy egyesületet, ami lehetővé tenné, hogy akár másokkal szövetségben, szélesebb körben lehessen terjeszteni a múltbéli tárgyakat. Az lenne a lényeg, hogy forogjanak az emberek között, mondjuk egy-egy ünnep vagy kulturális esemény kapcsán.
A gyűjtő szívesen vinne alkalmanként iskolákba, művelődési házakba, múzeumokba is a kollekcióból, ha olyan program van, amihez passzolna valamelyik becses darab. Mint mondja, az is izgalmas dolog lehet, ha összevetünk például egy gyári terméket – mondjuk kukoricamorzsolót – egy olyan ugyanerre a célra készült eszközzel, amit otthon házilag készítettek a falvakban. Mert pénz nem volt arra, hogy gépet vegyenek, de a szükség rávitte őket arra, hogy maradék tárgyakból „összebuheráljanak” egyet. A fiatalabb korosztályokkal a tárgyakon keresztül meg lehetne ismertetni ezeket a történeteket.

 

 

 

vissza az elejére


A pozsonyi csata emlékére

n A Zalai Magyar Nemzeti Szövetség és a Rákóczi Szövetség zalaegerszegi szervezete a pozsonyi csata 1110. évfordulója alkalmából július elsején koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezést tartott.

Az ünnepséget a 2012-ben, a Dózsa ligetben felállított Pozsonyi csata emlékműve előtt tartották.
Az idei kerek évforduló ünnepélyességét emelték a korhű ruházatban felvonulók, melyek látványos keretet adtak a magyarságmegmentő, 907. július 3–7. között zajló csatának. Emlékbeszédében Paál István , a Rákóczi Szövetség Zalaegerszegi Szervezetének elnöke az Árpád vezette csata történelmi eseményeiről, jelentőségéről és következményeiről szólt, kiemelve azt a példamutató és önfeláldozó vezetői magatartást, amelyet Árpád és három fia, Tarhos, Jutas és Üllő halott áldozata bizonyított.

 

 

 

vissza az elejére


Nyári nyitvatartás

n Könyvtárunk – a korábbi évekhez hasonlóan – júliustól nyári nyitvatartási rendre áll át:

    – a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár 2017. július 10-től július 29-ig

– az Apáczai Csere János Tagkönyvtár 2017. július 17-től augusztus 5-ig


              – a József Attila Városi Tagkönyvtár 2017. július 31-től augusztus 20-ig lesz zárva.

 

 

 

 

vissza az elejére