Az idősek hónapjáról Apák az igazságért A gyógypuszi hatása  

Az idősek hónapjáról

Túra, sport, konferencia

n Az idősek hónapja rendezvénysorozatról és az ehhez kapcsolódó pályázati lehetőségekről számolt be sajtótájékoztató keretében Balaicz Zoltán polgármester és dr. Kocsis Gyula, az idősügyi tanács alelnöke.

A polgármester hangsúlyozta: fontos az idősebb generáció tagjainak megbecsülése, hiszen jó példaként szolgálnak, sokat tanulhatunk tőlük. Dicsérte az idősügyi tanács munkáját, olyan szerepet töltenek be, mellyel segítik és támogatják az időseket. Ezt támasztja alá az őszi rendezvény is, melynek néhány programjára pályázni kell.
Az idősek hónapja október 6-án kezdődik „Boda László”-emléktúrával, a jelentkezési határidő: szeptember 15. Zalaegerszegi helytörténeti vetélkedőt is szerveznek, ötfős csapatokat várnak a megmérettetésre. A jelentkezési határidő ez esetben is szeptember 15. A haditornát az Apáczai VMK sportpályáján tartják, akik szívesen részt vennének a programon, október 1-ig jelezzék. Ugyancsak sor kerül hagyományos sportvetélkedőkre is, melyeket a város önkormányzata szervez. Képzőművészeti (grafika, festészet, plasztika, fotó) és irodalmi (vers, novella, esszé, zenemű) pályázatot szeretnének beadni, melyeknek témája: Zalaegerszeg és lakói. (Jelentkezési határidő: augusztus 30.)
Az idős ember helye a társadalomban című, konferenciára október 25-én kerül sor a város dísztermében. És végül a „Legjobb mami, papi” pályázat részleteiről volt szó. A pályázat keretében gyerekek, unokák ajánlhatják nagyszüleiket elismerésre. A pályázat beadási határideje: szeptember 15. A díjátadásra október 26-án az idősek hónapja programsorozat záró rendezvényén kerül sor.
(Az egyes programokról érdeklődni lehet Hutnik Eszternél, a polgármesteri hivatal idősügyi szakreferensénél és dr. Kocsis Gyulánál.)

 

 

 

vissza az elejére


Apák az igazságért

Civilek a szülői és gyerekjogokért

n „Akadályozzák a láthatást? Ellened nevelik a gyermeked? Nem tájékoztatnak a gyermekedről?” csak néhány kérdés, melyek megoldására civil kezdeményezésként létrejött az Apák az Igazságért Egyesület, mely Zalaegerszegen is megtartotta első összejövetelét.

– b. k. –

Bár többségében az apákat támogatják, de szülői jogaikban sérült nők is tagjai a nóvum egyesületnek, mely érintett baráti társaságból alakult, s mára országosan kínálják segítő kezüket. Tevékenységük mutatója, hogy az ügyek 80 százalékát megegyezéssel tudják zárni. A zalaegerszegi találkozón jelen volt Szaniszló Csaba, az egyesület budapesti/országos elnöke, illetve Popovicsné Ferencz Eleonóra mediátor. Mindketten hangsúlyozták a szülők közötti kommunikáció fontosságát, bármilyen nehéz is ez adott esetekben. A bíróság ugyanis csak azokban az ügyekben dönt, amelyekben a felek nem tudnak megegyezni. Persze a megbeszéléstől való elzárkózás lehet éppen megalázási eszköz, ami ezt a célt lehetetlenné teszi. Ilyenkor, de bármely más esetben is forduljunk szakemberekhez, kérjünk segítséget. Első körben a gyerekvédelmi szolgálathoz. Az itteni munkatársak felismerik a gyermek veszélyeztetettségét, s akár hatósági személyként is fel tudnak lépni.
Fontos tudni, hogy a gyermek veszélyeztetettsége alatt nemcsak fizikai bántalmazást kell érteni, hanem például a láthatás megtagadását. A gyereknek ugyanis joga van mindkét szülőjéhez, enélkül nem teljes a fejlődése. S különösen a fiúk sínylik meg az apa nélküli létet. Az egyesület vezetője hangsúlyozta, válás után nemcsak kötelesség, de jog is a gyermekkel való kapcsolattartás, és sok apa azt hiszi, úgy érzi, csak másodlagos szülő. Miközben az egyszülős létben felnövő gyermekeknél kiesik egy szülői szerep, s ezt utólag nem lehet pótolni.
Válás után amúgy is szerepvesztések vannak a családban, s ennek meggyászolása mindenhol egyéni. Idővel mindenhol érik a helyzet, van ahol éleződik, máshol nyugodtabb lesz. S azt sem árt tudni, hogy a nagyszülőknek is joga van az unokával való kapcsolattartásra, ebben is lehet szakember segítségét kérni, tette hozzá a mediátor.
Az egyesület két fő feladatot tűzött a zászlójára. Az egyik, hogy az elidegenítést, mint gyermekbántalmazási kategóriát, ismerjék el hivatalosan. Mint mondják, ennek olyan sablonos, jól felismerhető összetevői, viselkedési és reagálási módjai vannak, melyet könnyű észrevenni. Indítványozták ezt, mely több külföldi országban már bevett gyakorlat. A témával kapcsolatban könyvet is kiadott az egyesület (A szülői elidegenítés címmel). A kezdeményezésben partnerséget remélnek az Emberi Erőforrások Minisztériumától.
A másik vonal pedig a váltott elhelyezés, mely hazánkban még kevésbé jellemző (Zala megyében kettő ilyen eset fordult elő). Erről általánosságban az a vélemény, hogy jó a gyereknek, de mindig egyedi mérlegelés szükséges. Jellemzően inkább vidéken van erre precedens, de minden esetben biztosítani kell, hogy az óvoda vagy iskola, illetve a baráti kör megtartható legyen. Azt azonban hozzátette Szaniszló Csaba, hogy ez a módszer még gyerekcipőben jár hazánkban, és nincs rá hazai tanulmány, hogy a gyermek felnőttkorára milyen hatással lesz mindez. Nemzetközi tanulmányok fellelhetők az egyesület honlapján.
Összefoglalóként elhangzott, meg kell tanulni a gyerek igényeit és azt biztosítani, és ne a gyereknek kelljen alkalmazkodni a felnőtthöz vagy a jogszabályi rendszerhez. Egyébként a bíróságokat jobban partnernek érzi az egyesület, míg a gyámhivatalok merevsége inkább probléma, miközben a hétköznapi valóság, hogy nincs hathatós segítség láthatás akadályozása esetén, illetve a hatósági segítség is sérülést okoz a gyereknek, ahogy a láthatás elmaradása is.
– Ne hagyjuk magunkat, mert ha nem teszünk ellene, csak fenntartjuk ezt a helyzetet, mely a gyereket veszélyezteti. Mindkét szülő egyenrangú, s mindkettőre szüksége van a gyereknek. Az apákat segítjük önképzésben, abban, hogy a hivatalokban, bíróságokon felkészülve jelenjenek meg, egyáltalán tudják, hogy mit akarnak és mihez van joguk. Jogszabályi és tapasztalati háttérből tudunk tanácsot adni a lehetőségekről és teendőkről – mondta Szaniszló Csaba.
(Segítséget lehet kérni az info@apakazigazsagert.hu-n.)

 

 

 

vissza az elejére


A gyógypuszi hatása

Gyógynövények a gyerekgyógyászatban

n Gyógynövények a gyerekgyógyászatban címmel tartott előadást a közelmúltban Zalaegerszegen Sebestyén Bence fitoterapeuta.

– B. K. –

Először a gyógymódról általánosságban szólt az előadó. Hangsúlyozta: természetben előforduló anyagokról van szó, melyek hatóanyaga sok mindenre jó a szervezetben. Bár igaz ez a gyógyszerekre is, melyek a test működésébe durván avatkoznak be, sokféle mellékhatással. A gyógynövény viszont az öngyógyító folyamatokat támogatja. A bevitt mennyiségtől függetlenül a minőségre reagál a szervezet, például keringésfokozódással, fehérjetermeléssel. A rendszeresség azonban számít ebben a terápiában, a nap folyamán egyenletesen kell elosztani az ajánlott dózist. A gyógynövények magát az okot gyógyítják, nem a tünetet. Hiszen például a vérnyomás- vagy vércukor-betegségeknél az a probléma, hogy a szabályozórendszer károsodott, mondta a szakember. Nem a betegséget, hanem az egészséget kellene alapnak tekinteni, melynek fenntartásához az immunrendszer adja a napi parancsokat. S nem azt kellene kérdezni, hogy miért hullott ki hajam, hanem, hogy miért nem nő új?
A gyerekgyógyászatban a felnőttétől való eltéréseket emelte ki a szakember.
– Másképp működik a gyermeki szervezet, fokozottan, egy hormonális átalakulás előtt, vagy éppen alatt állva. Náluk a gondolat és a testi történés még sokkal szorosabb kapcsolatban van. Ezért működik olyan jól a „gyógypuszi”. Ez bármilyen hihetetlen, de hatékony, s kérdezhetjük, hova és hogyan tűnik el ilyenkor a fájdalom? S akár a felnőttek előtt is példa lehet ez a hozzáállás – mondta Sebestyén Bence. Az is jellemző, hogy megfelelő gyógyulási körülmények között (anyával otthon, kedvenc mesét nézve) nagyon gyors lehet a gyerekek gyógyulása, a felnőtteknél ez jóval hosszabb folyamat és őket „kísérni” kell a gyógyulás folyamatában. Persze jó, ha idejében kezeljük a bajt, ez pedig odafigyelést feltételez.
Jellemző még a „gyerekbetegségek” elhagyása, kinövése, mivel folyamatosan átalakuló szervezetekről van szó. A vitaminadás kevésbé hoz látványos jobbulást, mivel a gyereknél még nem jellemző a hiánybetegség, ez inkább a felnőtteket támogatja jobban. Viszont a gyógynövények tudnak segíteni, sőt, amelyik gyerek ezt kiskorában megszokta, felnőttként is inkább ehhez a gyógymódhoz fordul és hatékonyabb is lesz nála. Ugyanis a gyógynövények hatása együttműködik az akarattal. Például a citromfűtől minden esetben megnyugszunk, de elaludni csak akkor fogok, ha ez szándékom is.
Az adagolás is eltér a felnőttétől. Szoptatáskor az anya szervezetén keresztül jut át a gyógyító anyag a babába. A gyerekeknek adott tea adagja pedig a testsúlykilogramm függvénye. A hivatalos állásfoglalás szerint 6 éves kor alatt nem, vagy csak korlátozottan adható gyógynövény, miközben a gyógyszeradás nem tiltott. Inkább azt javasolnám, hogy erős hatású gyógynövényeket ne adjunk a gyerekeknek. S mivel az öngyógyító rendszerre hatnak, idővel el is hagyhatók a teák. Például egy pánikbetegség esetén, ami sajnos már gyerekeknél is jellemző, mert az adrenalin emelkedésre egy másfajta választ tanul meg a szervezet.
A gyógynövényes terápiát minden esetben előzze meg egy kis méregtelenítés – ajánlotta a szakértő. – Ezt a feladatot egyedül a máj látja el, méghozzá éjjel-nappal (az epekő, maga a méreganyag). Ezért a májat kell támogatni, egészségét helyreállítani.
Érdekességként elhangzott még, hogy a férfiak esetében nehezebben vagy később hat a gyógynövényes terápia, mert az erősebbik nem kevesebbet foglalkozik a belső világával.
– Olyan sok zaj érkezik a külvilágból, mely elvonja a figyelmüket, káosz lesz belül is, s egy ideig a szervezet meg sem hallja a gyógynövények szelíd hangját.

 

 

 

vissza az elejére