Emlék-képek a művésztelepen Egerszegi búcsú a falumúzeumban Virágos város Ötletgazda, pótanyuka

Emlék-képek a művésztelepen

Megnyílt a 26. GébArt-i alkotótábor

n Spontán művészi graffitizéssel vette kezdetét az idei GébArt Zalaegerszegi Nemzetközi Művésztelep. Immár 26. alkalommal rendezik meg a nyári alkotótábort, melynek egyik résztvevője, Tarcisio Viriato (brazíliai festőművész) a Kézművesek Háza szomszédságában álló kistraktorgarázsnak a falait használta „vászonként”.

– pet –

A múlt hegei című alkotása passzol is az idei művésztelep meghirdetett témájához, mely az „Emlék-képekre”, a szabadon gondolkodás megélt pillanataira fókuszál. Az alkotótáborban részt vevő hat képzőművész (Hegyeshalmi László, Veszprém; Kántor József, Baja; Kőrösi Papp Kálmán, Budapest; Szényi Zoltán, Zalaegerszeg; Tarcisio Viriato, Brazília; Budaházi Tibor, a művésztelep vezetője, Zalaegerszeg) a festészet és a grafika eszközeivel jeleníti meg a következő két hétben az emlékezetükbe villanó múltbéli momentumokat.
A megnyitón Velkey Péter humánigazgatási osztályvezető elmondta: Zalaegerszeg számára mindig is fontos volt a Gébárti-tó partján lévő művésztelep, mely nyugodt, baráti környezetet jelent az idelátogató alkotóknak. Inspiratív légkör ez, s reméli, hogy a következő napokban a művészek nem lesznek szégyenlősök; szabadon, legjobb tudásuk szerint dolgozva mutatják majd be a tábor végén, hogy mi mindenre képesek. Az osztályvezető arra is ígéretet tett, hogy ha valamelyik zalaegerszegi képzőművész kap meghívást külföldi művésztelepre, a város az utazási költségek átvállalásával támogatja a részvételt.
Budaházi Tibor, aki immár harmadik éve vezeti az alkotótábort, részletesen beszélt a művésztelep idei vendégeinek szakmai hátteréről. Az alkotótáborban – bár az főleg a festészetre és a grafikára koncentrál – nagyon sok műfajban és stílusban jeleskedő művészek vesznek részt ezen a nyáron. Többüktől nem idegen a tűzzománc, a textilfestés, a kerámia, sőt a szobrászat sem. A brazil alkotó például, a graffiti mellett néhány vicces szobrocskát is készített a helyszínen talált régi tárgyakból.
A GébArt-i alkotótábor zárókiállítására augusztus 11-én kerül sor.

 

 

 

vissza az elejére


Egerszegi búcsú a falumúzeumban

Átadták a lokálpatrióta díjakat

n Mária Magdolna, a városunk védőszentje ünnepe alkalmából hagyományos búcsút tartottak Zalaegerszegen. A programok nagy része a Göcseji Falumúzeumban zajlott. Ünnepi istentiszteletre a Mária Magdolna- templomban került sor, ahol a hívek először találkozhattak az új megyés püspökkel.

– b. k. –

Délelőtt tíz órakor kezdődött a szentmise a Mária Magdolna- templomban. Ekkor köszöntötték hivatalosan dr. Székely János új megyés püspököt, aki az ünnepi alkalmon celebrált.
A fő helyszínen, a Göcseji Falumúzeumban ökumenikus istentisztelet várta a híveket a fatemplomban. Szabolcs Péter Munkácsy-díjas szobrászművész kiállítása invitált ennek szomszédságában. A régi pajták között pedig kézművestermékek, régi mesterségek képviselői kellették portékájukat.
A szokásoknak megfelelően átadták a lokálpatrióta elismeréseket. Az Együtt Zalaegerszegért Egyesület által alapított díj és emlékplakett a városlakók méltányolását tolmácsolja, kizárólag lakossági szavazás alapján lehet kiérdemelni. A szervezők elmondták, a sok javaslat közül nehéz volt a döntés. Végül három személy kapott elismerést. A díjakat dr. Kocsis Gyula, az EZE elnöke és Tolvaj Márta alpolgármester adták át. A sport világából két személyt emeltek ki. Major Mihályné, a zalaegerszegi női tekesportot vitte NB I-es és szuperligás szintre több évtizedes edzői munkájával. A város tekesportjáért és nyugdíjasként is aktív közéleti tevékenységéért kapta a Lokálpatrióta emlékplakettet. Ugyanezen elismerésben részesült, szintén a sport-tevékenység okán Pataki János, akinek nevéhez köthető a 24 órás úszógála zalaegerszegi meghonosítása, illetve ilyen jellegű versenyeken Zalaegerszeg képviselete.
Az idén a Lokálpatrióta díjat Vadvári Péterné érdemelte ki a közművelődés terén végzett munkájáért. Az egykori VMK-ban kezdte 1981-ben kulturális szervező tevékenységét, s szinte nincs a városban olyan kulturális egyesület, akikkel munkakapcsolata ne lett volna. Ezen aktív tevékenység nyugdíjas éveiben is jellemző, főként az idősebbeket érintő kulturális események kapcsán.
A búcsú kulturális blokkja az Olajipari Múzeum sátrában kapott helyet. Ez utóbbi intézmény is egyre több kínálatot nyújt az immár 18. alkalommal megrendezett programon. Az idén veteránautó- kiállítással is készültek.
Újdonságok is felbukkantak, így népszerű volt a gyerekek körében a Zala Különleges Mentők által kínált csónakázás.

 

 

 

vissza az elejére


Virágos város

n Ötletgazdagságról és kreativitásról árulkodnak Zalaegerszeg városának közterekkel kapcsolatos tervei, hangzott el a Virágos Magyarország környezetszépítő verseny zsűrijét fogadó közelmúltbeli sajtótájékoztatón. A megyeszékhely zöldfelületi koncepcióját önkormányzati és városgazdálkodási szakemberek ismertették a küldöttséggel a találkozón.

– liv –

Tolvaj Márta alpolgármester köszöntőjében felidézte, hogy a város az elmúlt években jól teljesített a Virágos Magyarország versenyen, 2015-ben országos első helyezést ért el, míg 2016-ban Az év települése díjat nyerte el. Hangsúlyozta, a cél az idei sikeres szereplésen túl a fenntarthatóság növelése a környezetvédelem és az esztétikum követelményeit egyaránt szolgálva.
Horváth István, a Városgazdálkodási Kft. ügyvezetője ismertette a már megvalósult ötleteket. Többek között elmondta, a város több pontján helyeztek ki felújított kerékpárokat virágkompozíciókkal, melyek remélhetőleg kivívják a városlakók és a zsűri elismerését.
Az elmúlt három évben harminc zöldfelület kialakítására és megóvására több tízmillió forintot költött az önkormányzat a fenntartható településfejlesztést szem előtt tartva, emelte ki Tánczos Zsolt környezetvédelmi szakreferens, aki a város 2017-es zöldfelületi stratégiájának fontosabb elemeiről számolt be.

 

 

 

vissza az elejére


Ötletgazda, pótanyuka

Meglepetéspartit szerveztek a fiatalok

n Országosan jó gyakorlatnak és mintának számít a zalaegerszegi helyi diákönkormányzat tevékenysége, aktivitása, a fiatalok és az önkormányzat kiváló kapcsolata. Közel másfél évtizedig volt e tevékenység hátterében Fentősné Belléncs Andrea ifjúsági szakreferens, aki augusztusban nyugdíjba vonult.

– b. k. –

– Hogyan lettél ifjúsági szakreferens?
– Utazási iroda vezetőjeként és a Nyugat-dunántúli Idegenforgalmi Bizottság alelnökeként dolgoztam, amikor idegenforgalmi referensnek kért fel anno Gyimesi Endre polgármester. Pedagógusdiplomát szereztem, és közben a polgármesteri hivatalon belül jött a lehetőség az ifjúsági referensi munkára, melyet kezdetben az idegenforgalmi feladatok mellett, aztán 2004-től önálló státuszon mostanáig elláttam. Egyébként volt kitérő: érettségi után jogot kezdtem tanulni, de hamar rájöttem, hogy az nem az én világom. Ezért is tudom értékelni, hogy olyan pályára kerültem, ami örömet okozott egész életemben.
Nehéz döntést hoztam a nyugdíjba vonulással. Már most hiányzik a fiatalok frissessége, közelsége, a szeretetük. De a kollégáim is.
– Másnak látod a fiatalokat, mint mondjuk, amikor a te gyerekeid voltak középiskolások?
– Az alapvető értékek nem változtak. Az eszközeik másak és a kommunikációs csatornáik. Rengeteg információ zúdul rájuk. Kevésbé védettek, több a lehetőség, de a buktató, a mellékvágány is az életükben. Egyébként ebben is szerencsés voltam, mert olyan diákokkal dolgozhattam együtt, akik intelligensek, nyitottak a környezetük dolgaira. Sokat tanultam tőlük és nemcsak az okostelefon kezelését, hanem emberileg is.
– A legszebb élményed?
– Az egész az volt. De például az élőlánc, a város körbe ölelése nagy kaland volt. Emlékszem, sokat segítettek a ganzos pedagógusok, akik logisztikában nagyon jók, partner volt első szóra a rendőrség, a katasztrófavédelem. Ma is köszönettel gondolok rájuk.
– Szóval a felnőttekkel is jó volt a viszony.
– Igen, bár időbe telt egymás megismerése, a kapcsolatok kiépítése. Az ifjúsági koncepció előkészítését kísérő egyeztetések, az ifjúsági kerekasztal létrehozása is ezt a célt szolgálta.
– Egy fiatal polgármester jelenléte milyen hatással volt a munkádra?
Balaicz Zoltánnak mindig is szívügye volt az ifjúság. Már amikor a szakterületi bizottság vezetője volt és alpolgármesterként is. Ezért mindvégig komoly támogatást kaptunk tőle, és az önkormányzattól emberileg, szakmailag, anyagilag egyaránt. Jó érzés, hogy a hosszú, munkával telt évek után a feladataim minden területén érezhettem a megbecsülést. 2013 áprilisában a fiatalok által alapított „Ifjúságért” díjban részesültem. Köztisztviselőként is elismerték a munkámat 2015-ben, 2016-ban pedig az ifjúságvédelem területén végzett tevékenységért, a rendőrségi kollégákkal közös példaértékű együttműködésért a „Zala megye rendőrségéért” megtisztelő kitüntetésben lehetett részem. 2017-ben, az elköszönésemkor a fiatalok olyan csodálatos, szeretetteljes meglepetéspartit szerveztek nekem a régi DÖK-ösök részvételével, amire mindig emlékezni fogok.
– Háttér voltál, ötletgazda vagy pótanyuka?
– Így, ahogy mondod, mindegyik. Sokszor olyanban is segítettem, ami nem tartozott szorosan a munkámhoz, de jó szívvel tettem és sokszorosan visszakaptam.

 

 

 

vissza az elejére