Változások a PopUp Caféban Bemutatkoztak a Fischer-ösztöndíjasok Ifjúsági piknik Szüreti felvonulás Botfán
 
Egyesület a régi tárgyakért
 
A díjnyertes göcseji leves

Az új helyszín.

Változások a PopUp Caféban

Kultúrkocsma a taverna helyén

n Hamarosan újra élet költözik a néhány hónapja bezárt Taverna étterem falai közé. A vendéglátóhelyből amolyan kultúrkocsma lesz; Cserpes Attila ide költözteti ugyanis a VMK PopUp Caféjában működő vállalkozását.

– pet –

Az üzletvezető érdeklődésünkre elmondta: való igaz, szeptember 14-én a Slam Poetry-esttel elbúcsúzott a stáb a landorhegyi helytől, ezzel párhuzamosan viszont már zajlik az új klub kialakítása a belvárosban. Munka van bőven, hiszen a Taverna egy klaszszikus kocsma/étterem volt, így a klub hangulatához egy teljesen új dizájnt kell adni a pincehelyiségnek. A hangulatot szeretnék „PopUp-osra” formálni; piros, sárga, kék színvilággal, képregényes dekorációkkal. Az elképzelések szerint továbbra is koncertekkel várják a közönséget, annál is inkább, mert pályáztak a következő könnyűzenei évad rendezvényeit támogató Cseh Tamás Programra. Ennek elbírálása október közepén lesz.
Ezenkívül az új helyszín befogadja a szerepjátszó klubot, akik eddig a Rákóczi úton működtek. Januártól pedig büfékonyhát is nyitnának a kultúrkocsmában, hiszen az egykori étterem konyhája a rendelkezésükre áll. Bisztrós kínálat, melegszendvicsek és különféle helyi termékekből (sonka, kolbász, sajt) készült tálak szerepelnek majd az étlapon.
Az új hely a szeptember 22–23-i hétvégére tervezi a „próbanyitást".
Hogy mi lesz a Keresztury VMK-ban lévő üzlethelyiség sorsa, arról Flaisz Gergőt, az intézmény igazgatóját kérdeztük. Érdeklődésünkre elmondta: a hely marad PopUp Café, a régi névvel és berendezéssel. Annyi változik, hogy nem naponta lesz nyitva a hely, hanem csak rendezvények idején. Továbbra is lesznek a Cseh Tamás Programhoz kötődő koncertek, ezenkívül továbbra is itt működik a Pszicho Est, a következő évtől pedig pódiumelőadásokkal, irodalmi estekkel is készülnek.

 

 

 

vissza az elejére


Bemutatkoztak a Fischer-ösztöndíjasok

Kiállítás az adyban

n A hagyományokhoz híven az Ady-iskola galériájában került sor a Fischer-ösztöndíj legutóbbi nyerteseinek beszámoló kiállítására.

– pet –

Az ösztöndíjat Fischer György szobrászművész (az iskola egykori tanára) halálát követően hívta életre a művész családja, valamint a ZAZEE Kulturális Egyesület, hogy érettségizett pályakezdő, vagy már felsőoktatásban részt vevő alkotóknak nyújthassanak anyagi támogatást.
Idén Bor Anna, Gyenes Júlia Boróka és Kauker Dóra részesült jutalmazásban, így az ő alkotásaikkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők a következő hetekben. A kiállítást Monok Balázs művésztanár ajánlotta a közönség figyelmébe, bemutatva a fiatal tehetségek eddigi pályafutását. Bor Anna és Gyenes Júlia Boróka zalaegerszegiek, s már nem ismeretlenek a helyi művészek, műkedvelők körében. Mindketten jártak az Ady-iskolába és Kölcsey-gimnáziumba is, ahol már gimnazista korukban részt vettek műveikkel kiállításokon. Anna jelenleg a Pécsi Egyetem Művészeti Karán tanul tervezőgrafikát, Boróka pedig a Képzőművészeti Egyetem festő szakos hallgatója. Kauker Dóra Veszprémből pályázott, hiszen az ösztöndíjat néhány éve nemcsak zalai származású, hanem dunántúli fiatalok körében is meghirdeti az egyesület. Ő szintén a Képzőművészeti Egyetem hallgatója. Pályamunkáival a geometrikus absztrakció műfaját képviselte. Bor Anna nemcsak ötletes, hanem szépen kidolgozott, színvonalas plakáttervekkel jelentkezett, Gyenes Júlia Boróka pedig színes, expresszív, kompozícióival pályázott, s ezek kerültek most kiállításra.
Tóth Norbert képzőművész, a Fischer-ösztöndíj egyik alapítója a tárlatnyitón elmondta: ez már a harmadik beszámoló kiállítása a 2013-ban életre hívott ösztöndíjnak, mely a fiatal alkotók fejlődését hivatott támogatni. Köszönetet mondott mind az Ady-iskola vezetésének, hogy befogadták az eddigi tárlatokat, mind pedig Fischer György örököseinek és a ZAZEE egyesületnek, hogy munkájukkal segítették a működést és a pályáztatást.
A tárlat szeptember 29-ig látogatható.

 

 

 

vissza az elejére


Ifjúsági piknik

n A Zalaegerszegi Ifjúsági Kerekasztal szeptember 21-én várja a fiatalokat a botfai Hűvös-kastélyba. Hagyományteremtő szándékkal 2010. szeptember 15-én újult meg a kerekasztal, amely 37 szervezetet fog össze 60 delegálttal. Ezen a héten már nyolcadik alkalommal kerül megrendezésre a fiatalok találkozója.

Számos előadást hallgathatnak meg, így elsőként a fiatalkorúak drogterápiás otthonának bemutatóját, majd az Új Nemzedék Zalaegerszegi Közösségi Tér ifjúságszakmai koordinátora „Önkéntesség” címmel tart előadást. Tari Annamária pszichoterapeuta „Az online tér érzelmi hatásai – mit kezdhetnek az offline felnőttek?” címmel mondja el véleményét a témáról. A nyitott igazságügyi program eredményeit dr. Vándor Virág, a Zalaegerszegi Törvényszék Cégbíróságának csoportvezető bírája ismerteti, majd Kulcsár Gábor, a Varázsházikó-program koordinátorának előadásában szó lesz a szociális intézmények és egyéb szervezetek, valamint gazdasági szereplők kapcsolatáról.

 

 

 

vissza az elejére


Szüreti felvonulás Botfán

n Az időjárás kegyes volt és szünetelt az eső arra a néhány órára, amíg díszbe borultak, majd Botfa utcáit ellepték a szüreti felvonulás járművei.

Szekerekkel, traktorokkal vagy éppen a junkerrel sorakoztak a fiatalok és az örök ifjak, hogy a sportpályától Rapácsig végigjárják a településrészt. A menet elején pompázatos lovak, s azokat biztosan megülő lovasok haladtak. A hangulatot fokozták az idén jubiláló helyi Lányok-Asszonyok Tánckara és a vendég Kerka Táncegyüttes alkalomhoz illő produkciói. Nem hiányzott a kisbíró sem, aki közhírré tette, amit mostanában tudni érdemes, s a kétórás felvonulás alatt szinte mindenki kóstolót is kapott az ünnepelt gyümölcs levéből.
A hagyományápoló programot a településrészi önkormányzat és az Összefogás Botfáért Egyesület szervezte.

 

 

 

 

vissza az elejére


Egyesület a régi tárgyakért

Begyűjtik, felújítják, bemutatják

n A Kertvárosi Vigasságok rendezvényen mutatkozott be a közelmúltban alakult Zala Múltja Hagyományőrző Egyesület. Az Apáczai Csere János Művelődési Központ udvarán megrendezésre kerülő családi hétvégén több tucat korabeli használati tárgyat nézhettek meg az érdeklődők.

– pet –

Papp Tamás, az egyesület elnöke ottjártunkkor elmondta: már évek óta gyűjti a régmúlt idők eszközeit. Főleg a mezőgazdasági tevékenyégekhez kötődő tárgyakat. A 20. század elejétől egészen a ’60–70-es évekig bezárólag. Mostanra olyan naggyá vált a gyűjtemény, hogy családjával és társaival együtt úgy gondolta, jó volna mindezt megmutatni a közönségnek is; ezért hozták létre az egyesületet.
Céljuk, hogy Zalaegerszegről, illetve a megyéből begyűjtsék a még fellelhető emlékeket, majd felújítsák és be is mutassák azokat. A következő időben szeretnének minél több rendezvényre és iskolába eljutni, hogy akár egy-egy tematikához kapcsolódva elevenítsék fel az egyes eszközök használatát, és magát azt a munkafolyamatot, amiben kulcsszerepet töltött be az adott tárgy.
A Kertvárosi Vigasságokon az egyik legnagyobb érdekesség egy 19–20. század fordulójáról származó kocsifecskendő volt, amit Gyűrűs község önkéntes tűzoltói használtak anno. Az egyesület kiállította a tűzoltók egyik parancsnoki ruháját is. Ezenkívül kukoricadaráló, répavágó, Orion kávéfőző, mérlegek, gyaluk színesítették a bemutatót.
A nemrég alakult egyesületnek több közismert zalaegerszegi személy is ajánlott fel tárgyakat, amik szintén láthatóak voltak a hétvégi eseményen. Kiss Bódog Zoltán, a megyei közgyűlés egykori elnöke például egy bontóasztalt, Böjte Sándor önkormányzati képviselő egy régi bicikliülést, Péntek Károly cégvezető egy gyalut, Szabó Zoltán, a Restart Fesztivál sportigazgatója pedig egy régi írógépet adományozott a szervezetnek.
Papp Tamás elmondta, hogy az egyesület működéséhez szeretnének pályázati forrásokat is felkutatni, hiszen a tárgyak szállítása, karbantartása, felújítása nem olcsó. Remélik továbbá, hogy a civil kezdeményezésnek hamar híre megy, és egyre több helyre hívják majd őket, hogy tartsanak bemutatót a korabeli eszközökből, illetve azok működtetéséből.

 

 

 

vissza az elejére


A díjnyertes göcseji leves

n A hétvégén rendezték meg Nyíregyházán A Régi Magyarország Ízei című gasztronómiai fesztivált, ahol a nagyközönség a folklór- programok megtekintése mellett hazai és nemzetközi ételkülönlegességeket is megkóstolhatott. A rendezvény hazai díszvendége a szomszédos Debrecen városa volt, de óriási szeretettel fogadták a határon túlról – az ungvári skanzenből – érkezett kollégákat is.

A fesztivál a tájjellegű konyha ételeiből, étkezési szokásaiból és az ezeket körülvevő hagyományokból nyújtott ízelítőt. A látogatók olyan ételekkel ismerkedhettek meg, mint a káposztás lapcsanka, a bigos, a töltike, de zúzós lé is tányérra került. A szervezők nem titkolt célja az volt, hogy egy történelmi időutazásra invitálják az érdeklődőket, hiszen a régen elfeledett és szokatlannak tűnő középkor ízei is megjelentek az egynapos rendezvényen.
A Göcseji Múzeum csapata is részt vett a vasárnapi programkavalkádon, s benevezett a megmérettetésre, a tájjellegű ételek mustrájára. A sóstói Múzeumfaluban göcseji kanászlevest főztek, s mi sem bizonyítja jobban az ország legtávolabbi szegletében élők kiváló ízlését, minthogy a göcseji leves elnyerte a „Legjobb leves” díját. Mi került a tájjellegű ételbe? Kolbász, füstölt csülök, sok-sok gomba, zöldség, tárkony és sok más értékes fűszer, frissen gyúrt csipetke – nem csoda, ha az illatok odacsalogatták a zalai csapat bográcsához a vendégeket, és percek alatt elfogyasztották a nagy gonddal és szeretettel készített göcseji ételt.

 

 

 

vissza az elejére