Ismét megújult egy rendelő Gyógyítás játékosan „Mi dolgunk a világban?”  

Ismét megújult egy rendelő

A viii. számú gyermekorvosi körzetben is

n A legtöbb gyermeket, mintegy 1500 főt ellátó VIII. számú gyermekorvosi körzetben fontosnak érezték, hogy a felújítás még az őszi, téli nagy betegforgalom előtt megtörténjen. Ez a kívánságuk teljesült is, hiszen nemrég költözhettek vissza az immár kívül-belül megújult, megszépült helyiségekbe.

– AL –

A Hegyalja út 39. szám alatti társasházban található gyermekorvosi rendelő és védőnői szolgálat teljes felújítását az állagromlás indokolta, ami az épületrész energetikai korszerűsítésével és akadálymentesítésével valósult meg, ismertette a helyszínen Balaicz Zoltán polgármester. Minderre bruttó 33 millió forintot fordítottak, melyben szerepel az a két összeg is, amit a Zalaegerszegi Egészségügyi Alapellátási Intézmény biztosított a két védőnői helyiség padlóburkolatának cseréjéhez, valamint az önkormányzat saját ereje a homlokzati hőszigetelés elvégzéshez. A polgármester úgy értékelt, hogy a megyei jogú városok között Zalaegerszeg élen jár a TOP-os források lehívásában, ezen belül is az egészségügyi alapellátást szolgáló fejlesztésekhez biztosítandó pénzek tekintetében. Mint mondta, hamarosan a végéhez ér ez a projekt, mely öszszesen 13 háziorvosi körzet, 17 védőnői körzet és az ügyeleti szolgálat korszerűsítését segíti elő a városban.
Orosz Ferencné önkormányzati képviselő köszönetét fejezte ki a beruházásért. Azt mondta, nem elég a szakmai tudás, a kedvesség a beteg gyerekek felé, gyógyításukhoz a kor elvárásaihoz igazodó infrastrukturális feltételeket is biztosítani kell.
Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos szintén méltatta, hogy nagyszámú gyermek és felnőtt háziorvosi körzet újulhat meg Zalaegerszegen, amit lehetővé tett az is, hogy a város által felhasználható 11 milliárd forintos TOP-forrást sikerült felemelni 16 milliárdra. Jelezte, hogy decemberben újabb jó hírekről tud majd beszámolni, melyek a megyeszékhely további fejlődését szolgálják.
A ’80-as évek elején átadott rendelői és védőnői helyiségek padló- és falburkolatai, nyílászárói, gépészeti megoldásai mostanra nagyon tönkrementek, ami valóban indokolta a teljes felújítást, fűzte hozzá az elhangzottakhoz dr. Bicsák Lajos házi gyermekorvos, aki az ellátottak és szüleik nevében is megköszönte a beruházás megvalósítását.

 

 

 

vissza az elejére


Gyógyítás játékosan

n Az orvosi vizsgálatoktól és a fehér köpenyesektől való félelem csökkentése volt a célja annak a rendezvénynek, melyet a Női Egészségért Alapítvány és a zalaegerszegi Női Szalon szervezett Zalaegerszegen.

– b. k. –

A Skandináviából származó alapötletet Magyarországon a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete honosította meg. A kezdeményezéssel erősen szimpatizál dr. Iván Nándor fogszakorvos, a rendezvény egyik résztvevője, aki asszisztenseivel együtt fáradhatatlanul magyarázta a fogorvosi vizsgálatok és a helyes fogápolás mikéntjét.
A termekben ezenkívűl gyógyításra váró Teddy Macik sorakoztak, akik szakszerű ellátásában a gyerekeknek kellett közreműködni, a valósághoz nagyon hasonlító játékos eszközökkel. Így kaptak kötszert, infúziót, szükség esetén injekciót is a beteg macik.
Az országos programot jellemzően kérésre óvodákba, iskolákba viszik, ahol kiscsoportos, játékos foglalkozások keretében lehet bepillantani az orvosi és nővéri feladatokba.

 

 

 

vissza az elejére


„Mi dolgunk a világban?”

 

n A „Mi dolgunk a világban?” címmel tartott előadást Pap Gábor, Magyar Örökség-díjas művészettörténész az andráshidai iskola könyvtárában.


A széles körű magyar hagyományismerettel rendelkező előadó kiemelten szólt az anyanyelv fontosságáról, ezen belül az anyanyelven megszerzett műveltség jelentőségéről. Az anyanyelv és az általa hordozott ősi műveltség őrzése felelősség, fogalmazott, miközben nemtetszésének adott hangot a túl korai gyermekkorban elkezdett idegennyelv-tanítás kapcsán.
A több órás est másik kiemelt témája a népművészetben őrzött kulturkincs dekódolása volt. Többek között az úgynevezett „ábrahámos–izsákos hímzés” szimbólumrendszerét elemezte a neves előadó. Valamint nem kerülte el egy másik alaposan kutatott témáját, a középkor óta rendszeresen előforduló csillagjegyek, a ma általánosan ismertnél bővebb jelentéseit. S természetesen szóba került az előadás címadó verse, Vörösmarty költeménye is.

 

 

 

vissza az elejére