Változások a Csány-szakgimnáziumban LMP: a kisvállalkozókért Véradáson  

Változások a Csány-szakgimnáziumban

Újra indul nyelvi előkészítő osztály

n A közelmúltban Budapesten írták alá azt a szerződést, miszerint Zala megyében egyedül, egyébként az országban 16 iskolával közösen a Csány László Szakgimnázium lett a BGE bázisiskolája. Ez egészen pontosan mit jelent? – érdeklődtünk Németh Andreától, a Csány-szakgimnázium igazgatójától.

– A BGE egy európai uniós pályázatot nyújtott be, melynek legfőbb célja az informatikus és a közgazdasági szakmák népszerűsítésének elősegítése. Ennek a programnak a keretében 16 iskolával működik együtt az egyetem. Nagy öröm számunkra, hogy Zala megyében a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Csány László Szakgimnáziuma bázisiskolaként kapcsolódik a programokhoz, mely az informatikus szakmát, a pénzügyi-számviteli ügyintéző szakmát és a természettudományos ismereteket teszi minél szélesebb körben ismertté, és ezeket a szakmákat vonzóvá a fiatalok körében.
– Korábban is jó volt az együttműködés a két intézmény között, ezt most tovább erősíti ez az együttműködési megállapodás?
– Igen, én meg vagyok győződve arról, hogy a jövőbeli együttműködésünk még szorosabb lesz. Elmondható, hogy az elmúlt években, sőt évtizedekre visszamenőleg nagyon szoros kapcsolatot ápoltunk. Mind az egyetemi karnak és a szakgimnáziumnak fontos célkitűzése a jövőre tekintettel, hogy a fiatalok körében azokat a tudományterületeket, melyeket oktatási tevékenységével végez, még szélesebb körben népszerűsítse.
– Milyen programokat takar ez az egész projekt?
– Tudományos foglalkozások, workshopok, színházi előadások, vállalatlátogatások, vetélkedők, Bomolj velünk programok lesznek a projekt során, amelyben nagyon modern technológiák alkalmazásával az informatikához visszük közelebb a fiatalokat. Az egyetem biztosítja a szolgáltatásokat, és ehhez a bázisiskolák szolgáltatják a helyszíneket és a programokat. Emellett pedig az iskolákban a pályaorientációval foglalkozó munkatársak is bevonásra kerülnek a programokba.
– Mennyire népszerű ma a fiatalok körében az informatika, illetve a közgazdaságtan?
– Pénzügyi-számviteli ügyintéző képzés, illetve pénzügyi gazdasági szakokra mennek a gyerekeink a BGE-re, illetve a gazdasági informatikus képzést próbáljuk erősíteni, ebben nagy segítségünkre lesz az egyetem és a közös munkák. Sok mindent kapunk mi is tőlük, és ezáltal mi is tudjuk őket segíteni.
– Lehet, hogy a szülők többsége még mindig nem tudja, mi a különbség a sima gimnázium és a szakgimnázium között?
– A sima gimnázium és a szakgimnázium közötti alapvető különbség, hogy az érettségi bizonyítvánnyal a szakgimnáziumban szakmát is kapnak a gyerekek. Ugyanúgy továbbtanulhatnak, mint a gimnáziumból, viszont, ha úgy gondolják, akkor azonnal a munka világában el is helyezkedhetnek. Régen, mikor mi voltunk diákok, úgy volt, hogy legyen egy szakmád, és utána tudsz bármit kezdeni magaddal. Most ugyanezt tudjuk kínálni a gyerekeknek. Lesz egy szakmájuk, de ha úgy gondolják, akkor továbbtanulnak egyetemeken, főiskolákon. Ugyanazt az érettségi vizsgát teszik, mint a gimnazisták, csak, amíg a gimnazistáknak a szabadon választott tantárgy egy bármilyen természettudományos tárgy: földrajz vagy biológia, bármi, addig a szakgimnáziumokban egy komplex szakmai vizsgát tesznek, nem választottan, hanem kötelező ötödik tantárgyként. Ez az érettségi bizonyítvány egyben OKJ-s végzettséget igazoló dokumentum is, mellyel ők már munkába tudnak állni.
– Most már sokan gondolkodnak hetedikesek, nyolcadikosok, hogy hova tovább, merre tovább. A Csány-szakgimnáziumban lesznek változások?
– Igen. Egy nagyon örömteli változásról tudok beszámolni: újra tudunk nyelvi előkészítő osztályokat indítani. Beindítjuk mind a két ágazaton. Informatikán és közgazdaság ágazaton is a nyelvi előkészítőt. Aki a nyelvek iránt érdeklődik, aki emiatt szokott gimnáziumba menni, ezért választja a gimnáziumokat, akkor nekik tudjuk javasolni, hogy nálunk is tudnak két nyelvet tanulni és szakmát is kapnak.

 

 

 

 

vissza az elejére


LMP: a kisvállalkozókért

n „A kormány mind a támogatásokban, mind a szabályozásban a nagyokat és a multikat részesítik előnyben. A multik a munkahelyteremtő támogatásoknál munkahelyenként 10–15, de akár 30 millió forintot is kapnak. Egy kisvállalkozásnál a plafon 3 millió forint” – hangzott el az LMP sajtótájékoztatóján, ahol Kanász-Nagy Máté, a párt szóvivője és dr. Paksy Zoltán, az LMP helyi politikusa, önkormányzati képviselő beszélt a kis- és középvállalkozások helyzetéről.

Paksy Zoltán utalt a legutóbbi városi közgyűlés adóbevételt növelő döntéseire, ami az adóterhek emelését célozták, és amivel nem értett egyet. Mint mondta, három esetben is emelést fogadott el a képviselő-testület. Úgy véli, nem a multikat, hanem a kis- és középvállalkozásokat kellene helyzetbe hozni, az LMP programja is ezt fogalmazza meg.
Kanász-Nagy Máté is arról beszélt, hogy az LMP-nek a kis- és középvállalkozások lesznek a stratégiai partnerei. A munkavállalói bérekről elmondta, a nettó 200 ezer forint átlagkereset Zalában 150 ezer forint. Adómentes minimálbért javasolnak, szja- és járulékcsökkentést, a kötelező kamarai tagdíj eltörlését, a közalkalmazott bértábla megváltoztatását, az alapvető élelmiszerek áfájának 5 százalékra való csökkentését.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Véradáson

A Zalaegerszegi Területi Vérellátó Központban a véradás népszerűsítése céljából Vigh László országgyűlési képviselő és helyi közéleti személyiségek adtak vért az elmúlt hét végén.
Céljuk volt, hogy felhívják a figyelmet a segítségnyújtás fontosságára. A véradáson többek között részt vett még
Hertelendy Attila színművész, Velkey Péter, a polgármesteri hivatal osztályvezetője és Nagysolymosi Sándor sportoló.

 

 

 

 

 

vissza az elejére