Csokit térképről Kézművesség és zene Gálafeji észrevételek  

Csokit térképről

Rajt előtti tájékoztatás Fehér Ferenc elnöktől.

n Ismét sikeres volt a Trió Egerszeg Zalaegerszegi Tájékozódási Futó Club által szervezett Télapó-kereső verseny. Ezúttal a zalaegerszegi erdészet volt a partner, s a helyszínül biztosított Csácsbozsoki arborétum ideális a kellemes aktív kikapcsolódáshoz az egész család számára.

– B. K. –

Bár a fent nevezett, 23 éve hagyományos programnak a gyerekek a célközönsége, általában szívesen kapcsolódnak be a család felnőtt tagjai is a csokikeresés izgalmába. A sok induló miatt az esélyek ugyan nem nagyok a zsákmányszerzésre, de már a hűlt hely és a blokkolóállomás megtalálása is sikerélményt adhat, kincskereső hangulatba és lázba hozza a résztvevőket.
Üres kézzel senki sem távozott, hiszen minden célbaérő kapott egy csokoládét, illetve, akik végigjárták a pálya nagy részét, sorsoláson vettek részt, ahol sporteszközöket lehetett nyerni. És persze a térképpel rohangálók vagy sétálók között feltűnt egy valódi Mikulás is, aki puttonyából mindenkit megajándékozott. S hogy közben a jó levegőn együtt túrázott a család, föl-le, jobbra-balra, az volt az csak igazi bónusz.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Kézművesség és zene

Szabad kézzel – monostori jánosról

n Időnként szabad kezet kapott, s adott önmagának is, így több mellékvágány után most már abból él, amit szívesen csinál. Monostori János több művészeti ágban is jelen van a város életében. Látványos és hangzatos világát autodidakta módon érte el, az állandó tanulás és fejlődés elkötelezettjeként.

– Bánfi Kati –

Megszokott szerény és csendes stílusában beszél, s hamar kiderül, az apjától leste el a mesterség alapjait, a barátoktól kapta az első szerszámokat, melyekkel aztán a díszítő faragásig jutott.
– Talán ott kezdődött, amikor a kedvenc zenekarom nevét belevéstem egy márványlapba, aztán valahogy rajtam ragadt ez a dolog – tegyük hozzá, inkább mindkét dolog, hiszen a faragás mellett a zene az élete másik meghatározója.
– Aztán te is kitanultad ezt a mesterséget?
– Autodidakta módon. Gépésztechnikusként végeztem, rövid ideig dolgoztam ezen a területen. Apu volt műköves, de valójában az ötletet a gravírozás adta. Láttam egy művészlelket, aki Baja mellett alkot egy „műveremben” a föld alatt. Csodálatos dolgai vannak, fotó alapján kézzel karcolt alkotások. Ez nagyon megtetszett. A kőfaragás csak úgy jött. Sokáig csak másodállásban, most pedig már ez a fő tevékenységem. Díszítéseket készítek.
– Iskolai hatás egyáltalán nem volt?
– Az általánosban Szényi Zoltán tanította a rajzot, azokat az órákat szerettem, és biztos, erősítette az érdeklődésem. Szobrászoktól is igyekeztem ellesni néhány dolgot.
– A zenekar név vésése volt a kezdet, hol tartasz most?
– A legnagyobb méretű gravírozásom Frimmel Gyula rajza alapján készült 3 és fél méteres századfordulós Zalaegerszeg-látkép egy Kosztolányi úti épületben. A legutolsó nagyobb munkám a zalaboldogfai Trianon-emlékmű, amit Baki Józsi barátom tervezett. Eddig síkban dolgoztam, most inkább térbeli dolgaim vannak. És ami nem megrendelésre készült alkotásom, abban tuti, hogy van zene is.
– Akkor mesélj kicsit ez utóbbiról.
– Örömforrás, már gyerekkoromtól fogva. De szintén autodidakta módon tanultam. Az elméletet a katonaságnál, ott volt rá időm. Aztán minél többet foglalkozom vele, annál jobban kezdem érteni. A zene az egyetlen dolog, ami igazán kikapcsol. Mindenevő vagyok, popzenén nőttem fel, a new wave vonalon, aztán eljutottam a modern jazzig. Ezt nagyon szeretem. Négy-öt együttesben játszottam eddig, kilenc évig billentyűztem az Intermezzo Latin Club zenekarban, velük országos szinten léptünk fel. Jó időszak volt. Aztán elkezdtem saját zenét csinálni. Ez a Flight Mode együttes. A neve alapján, mint amikor a telefon van repülős üzemmódban, full kikapcsoló zenére törekszünk. Popos, funkys, aki már belehallgatott, annak tetszik. Azon dolgozunk, hogy legyen egy koncertre való anyagunk és akkor színpadra állunk. De írtam a színháznak is zenét. Például a Harisnyás Pippi vagy az Óz esetében, illetve a bábszínháznak is, ekkor még Presszer Gábor is visszahallgatta az általam átdolgozott saját zenéjét – eleveníti fel.
– A gyerekek őszinte közönség. Ezért is volt nagy öröm, amikor Kapolcson a fákon is lógtak az előadás alatt. De vannak csak magamnak írt elvont zenéim, ez a Lysis75 saját zenei projekt, ahol nem szempont, hogy másnak is tetszik-e a zene, amit általában vendégzenészekkel készítek. Ahogy öncélú faragásaim is akadnak, amiket szinte mindig elajándékozok.
– Vissza a kézművességhez. Hol lehetett veled találkozni?
– Zalaegerszegen két helyszínen is volt kiállításom, illetve Nagykanizsán a megyei amatőr tárlaton, valamint Szombathelyen és annak környékén.
– Tervek?
– Az üvegkarcolás és térbeli üvegmunkák az újabb terület. Szeretnék egy koncertre való zenei anyagot, illetve a faragásban is folyamatosan fejlődni. A legújabb ötlet a kis kedvencekről készített gravírozások.
– Szintén szabad kézzel?
– Nagyjából igen.
– Maximalista vagy?
– Kicsit, de nem vaskalapos. Olyant szeretek kiadni a kezemből, ami nekem is tetszik. Ötleteim vannak, de határaim is.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Gálafeji észrevételek

Közmeghallgatás – válaszok

n Közvilágítás fejlesztése, közutak javítása, aszfaltozás és egyéb karbantartások – e témákat járta körül a Gálafej helyzetével foglalkozó kérdező a közmeghallgatás keretében.

A városrészben a Széna tér rendbetétele régóta foglalkoztatja az ott lakókat. Tavasszal szó is volt arról, hogy egy közösségi életre alkalmas teret alakítanak ki, és ezzel kapcsolatban megkérdezik a lakosság véleményét is. Ez nem történt meg, ugyanakkor novemberben elkészült egy 6–7 négyzetméteres betonalapzat, amin elhelyeztek egy asztalt három paddal és kihelyeztek egy hirdetőtáblát is. Ez a beruházás egymillió forintba került. Az ott lakók szerint ebből a pénzből több mindent meg lehetett volna valósítani. A Széna térnek elnevezett területen, a környéken élők saját munkájukkal és eszközeikkel, anyagi erőforrásaikat felhasználva tesznek rendet. Úgy vélik, a közvilágítás fejlesztése is szükséges Gálafejen. Legfontosabb a Gellénházi út és a Gálafeji utca kereszteződésének a megvilágítása. Az út mindkét oldalán található buszmegálló, melyek nincsenek megvilágítva. A Gálafej utca horhos szakaszán és a Százszorszép utca Gálafeji utcáról leágazó szakaszán sincs közvilágítás, ami a gyalogosokra nézve veszélyes. A település útjainak állapota is folyamatosan romlik, a padkákat nem javítják. Az esővíz elvezetése is sok problémát okoz az ott élőknek. Többen jelezték, hogy a pincéjüket elönti az esővíz és nem tudnak megfelelően védekezni. A Gálafejen lakók segítséget várnak az önkormányzattól a felsorolt kérdésekben.
A polgármesteri hivatal műszaki osztálya a felvetésekre többek között a következőkben válaszolt: a város önkormányzata folyamatosan törekszik az egységes és arányos városfejlesztés megteremtésére. A településrészek egyéni kérései akkor kerülhetnek be a városfejlesztési tervbe, ha az ott lakók jelzik azt a megválasztott képviselőjüknek, és ő mérlegelve a feladat jelentőségét és forrásigényét, javaslatot tesz. A jelzett térségben egyre több családi ház épül, a gyalogos- és gépjárműforgalom is folyamatosan növekszik. Az infrastruktúra-fejlesztések azonban nem minden esetben tudnak a térben és időben nem egyszerre jelentkező igényeknek megfelelni. Az igényeket nyilvántartják, a megvalósításra a közvilágítás fejlesztésére fordítható pénzügyi fedezet függvényében, ütemezetten nyílhat lehetőség. Egyébként Gálafej térségében az elmúlt években 14 helyszínen került sor közvilágosítást érintő fejlesztésre.
Gálafej településrész csapadékvíz-elvezetési koncepcióterve ebben az évben nem kerülhetett elkészítésre, mivel pályázati forrás nem állt rendelkezésre. Az elképzelések szerint jövő évben végre megkezdődhet a külterületi részek vizsgálata is.

 

 

 

 

 

vissza az elejére