Örömhír a Szent Család Óvodában Energiamegtakarítás a kórházban Innováció és vevőközpontúság  

Örömhír a Szent Család Óvodában

Új óvoda épülhet 350 millió forintból

n A Szent Család Óvoda 2017. szeptember elsején ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját. Alig telt el néhány hónap azóta, amikor arról az örömhírről értesülhettek, hogy a kormány 350 millió forinttal támogatja egy új óvoda megépítését a régi helyén. A bejelentésre január 23-án sajtótájékoztató keretében került sor.

– A. L. –

Egy újabb egyházi fenntartású intézmény újulhat meg Zalaegerszegen, kezdte köszöntőjét Balaicz Zoltán polgármester, aki felidézte, hogy a keresztény szellemiségű óvodai nevelésnek húsz évvel ezelőtt adtak helyet a Köztársaság úti épületben. Erre már korábban is volt lehetőség két óvodában, de ez a szándék a Szent Család Óvoda 1997-es létrehozásával teljesedett ki, ami akkor még önkormányzati fenntartásban kezdte meg működését. Az intézmény rövid idő alatt a kettőből három-, majd négycsoportossá vált, igazolva a keresztény szellemiségű nevelés igényét a szülők körében. Az óvoda 2011-ben került egyházi fenntartás alá. Bár az épületben több felújítást is megvalósítottak, a decemberi kormányhatározatnak köszönhetően azonban most érkeztek el ahhoz a fontos állomáshoz, hogy teljesen új óvoda létesülhet a Szombathelyi Egyházmegyének juttatott 350 millió forintos állami támogatásból, hangsúlyozta.
Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos azt emelte ki, hogy Mindszenty városa nem nélkülözheti a keresztény szellemiségű óvodát, ahol keresztény értékekre nevelik a gyerekeket. Méltatta a magyar óvodarendszer jó működését, megemlítve azt, hogy jó döntést hoztak, amikor hároméves kortól kötelezővé tették az óvodai ellátás igénybevételét. Mint mondta, egy ember életében a három- és hétéves kora közti időszak nagyon fontos, mert befolyásolja, mivé válik felnőttkorában. Az óvoda ugyanis az a hely, ahol felkészítik a gyerekeket az iskolára, a hátrányos helyzetűeket tekintve az életre is, így az óvónőknek még nagyobb felelősségük van mindebben.
Magyar nemzetünk egyik legnagyobb problémája, hogy egyre kevesebb gyermek születik, fogalmazott dr. Székely János megyés püspök, aki a tavalyi születésnapi rendezvényen is osztozott a gyerekek, óvónők és a szülők örömében. Mint mondta, az ország lakossága 1981 óta folyamatosan csökken. Ha a rendszerváltás után nem érkezett volna 360 ezer erdélyi magyar hazánkba, akkor mostanra 1,2 millió fővel lennénk kevesebben. Ezért a magyar nép egyik legnagyobb álmának a gyermekáldás öröme kell, hogy legyen. Szemléletváltás is szükséges mindehhez, egy életet és a gyermeket igenlő társadalom képében. Kitért a korábbi nehéz időszakra, a fenntartás bizonytalanságára. Ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy az óvónők áldozatvállalásának köszönhetően született meg a Szent Család Óvoda, ahol a szülők is figyelmet, törődést kapnak.
Végül Kovácsné Ujj Andrea óvodavezető is kifejezte örömét és köszönetét az eredményes lobbi valamennyi közreműködőjének, hogy új óvoda létesülhet. A 350 millió forintos költségvetés miatt a következő hónapokban áttekintik a terveket, a folytatásban elindulhatnak az engedélyezési és közbeszerzési eljárások. Mindeközben azon is gondolkodnak a városvezetéssel együtt, hova tudják elhelyezni a száz kisgyermeket az építés ideje alatt, ami vagy a 2018/2019-es, vagy az azt követő nevelési évben valósulhat meg.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Energiamegtakarítás a kórházban

Megvalósult a napelemes rendszer

n A Zala Megyei Szent Rafael Kórház központi épületegyüttesén napelemes kiserőmű kiépítése valósult meg 2017-ben.

A fejlesztés átfogó, hosszú távú célja a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program céljaihoz igazodva az energiafelhasználás csökkentése és a megújuló energiaforrások alkalmazása a jövő nemzedék biztonsága érdekében.
A projekt 132,5 millió forint európai uniós forrásból valósult meg. Az intézmény évek óta fontos feladatának tartja az épületegyüttes energiafelhasználásának racionalizálását. Ennek érdekében több KEOP-os projektet is benyújtott. Az eredményes pályázatoknak köszönhetően folyamatos fejlesztések valósulnak meg a fenntartható energiafelhasználás érdekében.
A projekt eredményeképpen a kórház 219,51 kW névleges teljesítőképességű napelemes kiserőművel kívánja villamosenergia-fogyasztásának egy részét fedezni.
Az épületek tetőszerkezetének, a tetőfelületek tájolásának, valamint a napelempanelek fizikai méretének figyelembevételével összesen 813 darab napelemmodul optimális elhelyezésére volt lehetőség.
A kiépített napelemes rendszer az első 15 évben átlagosan 20 százalékos energiamegtakarítást jelent évente a kórház központi telephelyén.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Péntek Károly és Péntek-Takács Alexandra a díjátadáson

Innováció és vevőközpontúság

Nagyberuházások a windoornál

n Kiemelkedő városfejlesztési és gazdaságfejlesztő tevékenysége elismeréseképpen a közelmúltban Zalaegerszeg Innovációs Díjában részesült a Windoor Design Kft. Az immár 15 éves múltra visszatekintő cég, egy kis magánvállalkozásból nőtte ki magát a régió egyik meghatározó, sőt piacvezető üzletévé.

Péntek Károly ügyvezető azt mondja, hogy szépen-lassan növekedett a kft. egy komplex vállalkozássá. Először fa, műanyag és alumínium nyílászárók, redőnyök, reluxák forgalmazásával foglalkoztak, majd fokozatosan bővült a profil. Ma már nemcsak hazai, hanem külföldi gyártók nyílászáróiból választhatnak a partnerek. A cég előnye, hogy saját nagy létszámú beépítő és kivitelező csapattal is rendelkezik. A vállalat sok újdonsággal készül 2018-ban is.
– A cég kezdeti fejlődéséhez lengyelországi kapcsolatok is hozzájárultak – idézi fel az elmúlt 15 év legfontosabb pillanatait az ügyvezető.
– Tulajdonképpen ezek a partnercégek adtak lendületet a 2000-es évek első felében. Volt, hogy heteket töltöttem el a fontosabb lengyel ablakgyáraknál, tanulmányozva a technológiát és a kínálatot. Közben szakmai és baráti kapcsolatokra egyaránt szert tettem. Akkoriban Lengyelországból még senki nem szállított ablakokat Magyarországra. Ráadásul ezek nagyon jó minőségű és kedvező árú termékek voltak, gyors szállítási idővel. Ez üzleti előnyt jelentett a hazai versenytársakkal szemben. Ezek a lengyel cégek a mai napig a legfőbb beszállítói a Windoornak.
Péntek Károly azt mondja, az évek során egy dunántúli hálózatot is kiépítettek; a lengyel ablakokat viszonteladókhoz is eljuttatják. A cégcsoport szaküzletei már nemcsak a zalai megyeszékhelyen, hanem Budapesten és Győrött is várják a partnereket. A vállalkozás 2011-ben Szlovénia felé is nyitott, hiszen első külföldi bemutatótermük ebben az országban található. De a beltéri ajtókat is szlovén partnerektől vásárolják.
– A sikerek mindig további lépésekre, fejlesztésekre motiválnak minket. A folyamatos innovációnak hála, kinőttük a jelenlegi bemutatótermünket. Tavasszal új helyre – a Rákóczi–Arany János utca sarkán álló, egykori ÉDÁSZ-székházba – költözünk át. Az összesen 1200 négyzetméteres, háromszintes épület jelenleg felújítás alatt áll. Már évekkel ezelőtt láttam, hogy ebből az elhanyagolt házból egy impozáns, modern épületet lehet varázsolni. Mindenképpen szerettem volna a céget saját ingatlanba költöztetni, örülök, hogy néhány hónap múlva birtokba vehetjük az új helyet.
A tervek szerint a sarokház első és második emeletén a Windoor irodái és nagyméretű bemutatóterme kerül kialakításra. Ez utóbbi bővítésére azért is szükség van, mert az eddig megszokott termékeken túl, többféle anyagból készült nyílászárókat és laminált padlókat is forgalmaznak majd. Az ügyvezető azt tapasztalta az elmúlt időszakban, hogy nagyon sokan keresnek a beltéri ajtók színéhez illő padlót, így ezzel az újítással szeretnék a vásárlói igényeket jobban kielégíteni. A Windoor filozófiájának amúgy is egyik kulcseleme a vevőorientált értékesítés. Ráadásul ma már az ajtók és ablakok terén sokkal bővebb a választék, mint 5–10 évvel ezelőtt, amikor szinte csak egy-két színből lehetett választani. A vásárlók pedig örülnek, ha a terméket nemcsak képeken, hanem a valóságban is látják. Mindehhez nagyobb térre van szükség.
Az új hely további meglepetésekkel is szolgál: földszintjén nyílik meg ugyanis Frei Tamás népszerű kávéházláncának zalaegerszegi üzlete, a Cafe Frei; Rákóczi útra néző terasszal. A másik szárnyban pedig egy kozmetika/masszázsszalon kap helyet.
– Mindezek mellett belekezdtünk egy nagy vállalkozásba is. Saját beruházásban szeretnénk egy közel 50 lakásos társasházat építeni a Jákum utca–Munkácsy utca által határolt területen. Ez a város egyik megújuló övezete, nem messze a piactól. Bízom benne, hogy sokaknak tetszik majd az új társasház. Reményeink szerint 2018 végére elkészül a beruházás első (Jákum utcai) üteme, ami azt jelenti, hogy átadásra kerülhet az első kilenc lakás.
Hogy ennyi fejlesztést és modernizációt követően mit szólt a Windoor csapata a nemrégiben kapott Innovációs Díjhoz? Péntek Károly azt mondja, igazi meglepetés volt! Annál is inkább, mert karácsony előtt pár nappal érkezett meg a polgármester tájékoztató levele a közgyűlési döntésről. Az ügyvezető úgy érzi, hogy az elismerés nemcsak az ő érdeme, hanem mindenkié, aki a cégnél dolgozik. Sőt, a családtagjaiknak is köszönet jár, hiszen nem egy klaszszikus „8-tól 4-ig” munkahelyről van szó. Sokszor késő estig dolgozik a csapat, ezért mindenki türelmére szükség van. A feladatok precíz elvégzéséhez pedig nélkülözhetetlen a nyugodt családi háttér.
A díj további inspirációt ad nemcsak az építőiparban, hanem a helyi közösségi életben végzett munkához is. Saját projektjeiken, fejlesztéseiken túl, ugyanis évek óta támogatják a város sportéletét, de több kulturális rendezvényt is szponzorálnak.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére