Legnagyobb adózók Kamerák figyelik a rendet a piacon HÁZTARTÁSI VESZÉLYES HULLADÉK – MIT? HOVÁ? HOGYAN?  

 

Legnagyobb adózók

Második alkalommal köszöntötték a város legnagyobb adózóit a zalaegerszegi díszteremben. A 25 meghívott cégvezetőt Balaicz Zoltán polgármester köszöntötte. Jelezte, az önkormányzat értékeli és elismeri a cégek erőfeszítéseit, a maximális törvénytisztelő magatartáson alapuló adófizetői hozzáállást.

A polgármester értékelte az elmúlt év eredményeit, és mint fogalmazott, a legnagyobb adófizető cégeknek is köszönhető a város megfelelő működése. Szólt a legfontosabb fejlesztésekről, a jövőbeli elképzelésekről. A TOP-program és a Modern Városok Program nyújtotta lehetőségekről, a fejlődési irányról.
A Zalaegerszeg jövőjéről szóló reprezentáció keretében Balaicz Zoltán hangsúlyozta az összefogás fontosságát, az együttműködést a célok elérése érdekében.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Kamerák figyelik a rendet a piacon

n Az árusítók és vevők biztonságát szolgálja a Piac térre felszerelt négy térfigyelő kamera, melyektől a rongálások és a nem odavaló viselkedések megszűnését is várják.

– AL –

A Piac tér a vásárcsarnokkal és a kültéri piaccal a belváros kiemelten fontos helyszíne, ami a zalaegerszegiek és a vidékről érkezők népszerű találkozási helye is, mondta Balaicz Zoltán polgármester. A közbiztonság fenntartása érdekében szerelték fel a kamerarendszert, ami a Fiatalok szobra valamint Szabó Gyula kefekötő zsánerszobra védelmét is szolgálja. A polgármester beszélt arról is, hogy a TOP-program 500 millió forintos forrásából felépítendő kézművesek háza ugyancsak olyan fejlesztés, amire vigyázni kell.
Böjte Sándor Zsolt, a városrész önkormányzati képviselője jelezte, hogy az IP-kamerákból álló rendszer a legmodernebb technikával rendelkezik, amely által figyelemmel követhetők a piacon történő események. Elsősorban a megelőzést szolgálják, nagy képfelbontásuk azonban lehetővé teszi a rongálók és más törvénybe ütköző cselekmények tetteseinek beazonosítását is.
Már több százezer forint kárt okoztak az elkövetők, akik a rendőrségi feljelentést sem úszták meg, tette hozzá Horváth István, a vásárcsarnok igazgatója. Mint mondta, nagyon fontos számukra, hogy a nyitvatartási időn kívül is rend legyen a piacon. A kamerákkal senkit sem kívánnak elriasztani a hely látogatásától, csak a rongálást kívánják megakadályozni.
A felvételeket a Rendért Zalai Közbiztonsági és Polgárőr Egyesület követi figyelemmel, és probléma esetén értesíti a rendőrséget. Sándor Dénes György elnök, mint mondta, abban bíznak, hogy megszűnnek a nem oda illő cselekmények, mint a padokon való rohangálás és görkorcsolyázás. A full HD-kamerákkal felszerelt rendszert a későbbiekben bővítik.

 

 

 

 

vissza az elejére


HÁZTARTÁSI VESZÉLYES HULLADÉK – MIT? HOVÁ? HOGYAN?

Általában minden háztartásban keletkezik veszélyes hulladék. Hogy ki hogyan szabadul meg tőle, az már másik kérdés. Vannak, akiket nem zavar, ha a használt étolajat a lefolyóba kell önteni vagy épp a lejárt gyógyszer végzi a kukában. De valljuk meg, hogy környezeti és egészségügyi szempontból nézve is jobb külön gyűjteni és a megfelelő helyeken ártalmatlanításra leadni ezeket a hulladékokat.
 

Lássuk is, hogy jellemzően milyen veszélyes hulladékokkal találkozhatunk a háztartásokban:

Gyógyszerek: a lejárt szavatosságú gyógyszereket szigorúan tilos kukába dobni vagy a lefolyóba önteni. A belőlük kioldódó kémiai hatóanyagok reakcióba léphetnek más vegyszerekkel, anyagokkal. A talajba jutva az esővíz oldja ki belőlük a mérgező kemikáliát; míg a szennyvízbe került szerek nagy része a tisztítás során nem bomlik le teljesen, így az élővizekre, élővilágra is veszélyt jelenthetnek.
 

Leadási lehetőségek: gyógyszertárak, hulladékudvarok.

Elektromos és elektronikai hulladékok, világítóeszközök, szárazelemek, akkumulátorok: ilyenek például a háztartási gépek, mobiltelefonok, televíziók, rádiók stb. Lényegében minden olyan eszköz, ami elektromos árammal, elemmel, akkumulátorral működik. Jellemző ilyen eszközre, hogy mérgező anyagokat (pl. ólom, kadmium stb.) tartalmaznak, ártalmatlanításuk és újrahasznosításuk elengedhetetlen! Ide tartoznak még a különféle izzók, égők, neoncsövek és társaik.
Leadási lehetőségek: hulladékudvarok, műszaki cikkeket is forgalmazó üzletek, áruházak.

Használt sütőzsiradékok, fáradt olaj: az egyik leggyakrabban keletkező háztartási veszélyes hulladékok, élettani hatásuk hasonló. Az élővízbe jutva a felszínen úszik, ezzel meggátolja az oxigén bejutását, csökkenti a vizek oldottoxigén-tartalmát, elpusztítja a vízi élőlényeket. A talajba kerülve gátolja annak légáteresztő képességét, tönkretéve a talajflórát. A lefolyókba öntött sütőzsiradék a csatornahálózatba jutva növeli a szennyvíztisztítók terhelését, s jelentős mértékben rontja a tisztítási technológia hatásfokát.
Leadási lehetőségek: hulladékudvarok, egyes MOL-kutak is átveszik, a legközelebbi átvevőpontot internetes kereső segítségével lehet megtalálni.
Festékek, ragasztók, egyéb barkácsolási segédanyagok: ezek a kemikáliák szerves anyagokat, illetve fémvegyületeket is tartalmazhatnak, melyek a környezetre és az emberi egészségre is káros hatással vannak.
 

Leadási lehetőségek: hulladékudvarok.

A „Nyugat-Balaton és Zala folyó völgye Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszer” elnevezésű ISPA/KA projekt keretében Zalaegerszegen 2 db hulladékudvar valósult meg.

Ezek címe: 8900 Zalaegerszeg, 0883 hrsz. Parki út; Zala Plaza mögött, a volt szennyvíztisztító területén,
8900 Zalaegerszeg-Búslakpuszta 0182/13 hrsz. (a regionális hulladéklerakóval egy telephelyen)

Nyitvatartási időről, valamint egyéb információkról a www.zalamullex.hu honlapon a tevekénységek: hulladékudvarok menüpont alatt tájékozódhatunk.



 

 

 

 

 

 

vissza az elejére