Tűzről pattant művek Színházi bemutató Deák+kert, az értékteremtő  

Tűzről pattant művek

A tűzzománc „beszippantja” az embert

n Évtizedekkel ezelőtt „kőkorszaki” eszközökkel kezdték a munkát, azóta több tűzzománckemencét is elhasználtak már. Nemcsak síkban, térben is gondolkodnak. A tapasztalatok szerint pedig a tűzzománc képes beszippantani az embert.

– pP –

Az Ady-iskola tűzzománcműhelyének kiállításán jártunk a minap; az iskola galériájában a legfrissebb alkotásokból látható ízelítő. A „Tűzről pattant képek” című tárlat már a József Attila Városi Könyvtárban is vendégeskedett, a műveket azonban az iskola diákjainak és a betérő szülőknek is szerették volna megmutatni – mondta Monok Balázs művésztanár. Annál is inkább, mert a képek és tárgyak változatosak, és jól tükrözik a tűzzománcoktatás sokszínűségét is. A pedagógus a kiállítást megnyitva egy kisfilmet vetített le a közönségnek, melynek segítségével a műhely titkaiba nyerhettünk bepillantást.
Nagy Szilvia művésztanár, a műhely vezetője lapunk érdeklődésére elárulta: hosszú évtizedes múltja van az iskolában a tűzzománcoktatásnak. Az első tanítványok már felnőttek. Sokan művészeti vonalon maradtak és ott hasznosítják a tanultakat, ám van olyan is, aki az orvosi egyetemről jár vissza a foglalkozásokra, mert a hobbijává vált az alkotás.
– Amióta itt tanítok az iskolában, működik a műhely is. Mondhatni kőkorszaki feltételek között dolgoztunk eleinte, hiszen kezdetben csak kerámiaégető kemence volt az Adyban. Azóta már legalább négy tűzzománckemencét is elhasználtunk – emlékezett vissza a tanár.
  Hogy mitől függ, hogy a gyerekek milyen technikával és stílusban dolgoznak? Mindenekelőtt attól, hogy kezdő vagy haladó csoportról van-e szó.
  – Természetesen az életkori sajátosságoknak megfelelően zajlik a munka. Először egyszerűbb, karcolt tűzzománcokat készítenek a gyerekek. Megtanulva ezzel az alapvető technikákat; a lemez és a festékek használatát. Később jöhet a rekeszelés, ami a nagyobb, türelmesebb diákoknak való. A gyerekek főleg a természet motívumait jelenítik meg a képeken: állatfigurákat, növényi mintákat rajzolnak. Viszont már a kezdetektől arra ösztönzöm őket, hogy találják meg a saját stílusukat.
Nagy Szilvia szerint ez azért sem könnyű dolog, mert a televízió és az internet folyamatosan kész képekkel bombázza a gyerekeket, és nagy a kísértés, hogy ezt a formavilágot utánozzák. A műhelymunka során próbálja erről leszoktatni őket, és megértetni velük, hogy ezeket a formákat, motívumokat más már kitalálta, használta. Fontos, hogy inkább mindenki találja meg a saját magára érvényes variációt ebből a „kavalkádból”. Pláne, mert a tűzzománc nagyon szuper anyag- és technikai kísérletekre ad lehetőséget, és képes beszippantani az embert.
– A tűzzománccal való ismerkedést érdemes minél kisebb korban elkezdeni, pont azért, mert a kisgyerekek még képesek a saját, varázslatos fantáziavilágukat átültetni a zománcba. Későbbi életkorban ez kissé kikopik. Ekkor kell átlendíteni őket ezen a nehézségen. Persze az oktatásban megvannak azok a kötelező tanulmányrajzok is, amik arról szólnak, hogy a dolgok pontosan hogy néznek ki. Ám jó, ha már ehhez hozzá tudja tenni valaki a saját fantáziáját, stílusát is.
A tűzzománcműhelyben nemcsak képek, hanem kisebb ékszerek, tárgyak is születnek. A művésztanár azt meséli, hogy ugyan ötvösmunkák készítésére alkalmas felszerelései nincsenek az iskolának, a lehetőségeikhez képest azért próbálnak a térbe is kilépni. Házikót, pillangót, medálokat is formáltak már a gyerekek.
A változatosság a mostani kiállításon is látszik, ahol több korosztály mutatkozik be, többféle stílussal és témával. Nagy Szilvia szerint ezek a foglalkozások azoknak is életre szóló élményt adnak, akik később más vonalon tanulnak tovább. A művészeti nevelés ugyanis ad egyfajta szemléletet, amit az élet más területein is hasznosítani lehet.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Színházi bemutató

n Arthur Miller: Az ügynök halála című dráma bemutató előadására kerül sor a Hevesi Sándor Színházban március 2-án 19 órakor.

A főbb szerepeket Farkas Ignác, Ecsedi Erzsébet, Mihály Péter, Ticz András, Helvaci Ersan, Lőrincz Nikol, Bellus Attila, Kiss Ernő és Szakály Aurél játssza. A darab rendezője Lukáts Andor Kossuth-díjas, érdemes művész.
Az ügynök halála Miller egyik legismertebb drámája, amelyet 1949-ben írt. Akkor még a kiöregedett, a két hatalmas bőröndöt egyre reménytelenebbül cipelő ügynök sorsa amerikai sors volt, ma már közép-európai valósággá, hétköznapi szorongássá vált. Miller egy lecsúszott ügynök hiábavaló erőfeszítéseit mutatja be
 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Deák+kert, az értékteremtő

Új irodalmi portál indult

n Irodalmi-kulturális honlapot indított a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár. A stílusosan Deák+kert névre keresztelt portál egyfajta értékteremtő és összetartó erő szeretne lenni. Az elnevezés egyaránt utal magára a könyvtárra és a város egyik legrégibb terére, ahol az épület áll.

– pet –

Kiss Gábor könyvtárigazgató a honlapot bemutató eseményen (mely a széppróza napjához kapcsolódó programok zárórendezvénye is volt egyúttal) elmondta: az a cél, hogy a zalai, vagy Zalához kötődő szerzőknek, pályakezdőknek felületet biztosítsanak és figyelemmel kísérjék munkájukat. A Deák+kert egyúttal hírportálként is funkcionál, hiszen a könyvtárhoz kapcsolódó friss szakmai és kulturális események is megtalálhatók lesznek az oldalon. Ezenkívül nemcsak helyi, hanem a regionális és országos irodalmi és kulturális élet eseményeiből is válogatnak.
Főleg versek, prózák, recenziók, könyvajánlók kerülnek majd terítékre – tájékoztatta a résztvevőket Tóth Renáta olvasószolgálati csoportvezető. De teret kapnak a társművészetek (színház, film) képviselői és a városban működő közgyűjtemények munkatársai is, hogy beszámoljanak az aktuális kutatások eredményeiről. Várják továbbá a kezdő tollforgatókat, slammereket is, akiknek a „Műhelymunka” rovatban lesz lehetőségük a bemutatkozásra, szárnybontogatásra.
A könyvtár két jelentős irodalmi hagyatékot őriz: Keresztury Dezső költő, akadémikus és Nádas Péter író dokumentumai is az új portálra kerülnek majd a tervek szerint.
A Deák+kert szerkesztője Tóth Imre költő (a könyvtár munkatársa) lesz, akinek munkáját egy szerkesztőbizottság is segíti. A honlapot a Webmark készítette, a cég vezetője, Joós Attila egy videóüzenetben köszöntötte a rendezvényen megjelent első olvasókat.
 

Az új honlap a http://deakkert. dfmvk.hu linkről érhető el.

 

 

 

 

 

vissza az elejére